Իսրայելցի պաշտոնյաները կայցելեն Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 25-ին Հայաստան կայցելի Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Անեգբին։
Այս մասին այսօր Երեւանում հայտնել է Իսրայելի Կնեսետի նախկին պատգամավոր, «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումի համանախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը։
«Սա շատ կարեւոր այց է, քանի որ Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ այս մակարդակով այցեր շատ քիչ են լինում»,- ասել է նա։
Ալեքսանդր Ցինկերը տեղեկացրել է նաեւ, որ սեպտեմբերի 10-13-ին նախատեսված է Կնեսետի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության այցը Երեւան։
Նրա խոսքով՝ այս այցերի հիմնական նպատակը հայ-իսրայելական կապերի ակիտվացումն է։
«Այսօր մենք աշխատում ենք կոնկրետ ծրագրերի մշակման ուղղությամբ, որոնք առաջիկայում քննարկվելու են եւ կյանքի կոչվելու»,- ասել է Կնեսետի նախկին պատգամավորը։
Անդրադառնալով «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումի աշխատանքներին՝ Ալեքսանդր Ցինկերը նշել է, որ փորձ է արվում համատեղ ծրագրեր իրականացնել բիզնես ներդրումների, տեխնոլոգիաների, մշակույթի, առողջապահության եւ գիտության տարբեր ոլորտներում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նախարարի մակարդակով իսրայելական կողմի վերջին այցը Հայաստան կայացել է 2012թ. ապրիլին, երբ Երեւան է այցելել Իսրայելի գյուղատնտեսության եւ գյուղական զարգացման նախարար Օրիթ Նոկեդը:

Представители правительства и парламента Израиля посетят Ереван - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 25 июля Армению посетит министр регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби.
Об этом сегодня сообщил бывший депутат Кнессета Израиля, сопредседатель общественного форума «Армения-Израиль» Александр Цинкер.
«Это очень важный визит, поскольку визиты такого уровня между Израилем и Арменией бывают редко»,- отметил он.
Александр Цинкер также сообщил, что 10-13 сентября планируется визит в Ереван  делегации Кнессета во главе с вице-спикером Тали Пловсков.
По его словам, основной целью этих визитов является активация армяно-израильских связей.
«Сегодня мы работаем для разработки конкретных проектов, которые в ближайшее время будут обсуждены и претворены в жизнь»,- отметил бывший депутат Кнессета.
Говоря о работе общественного форума «Армения-Израиль», Александр Цинкер отметил, что делается попытка реализовать совместные проекты в различных сферах бизнес-инвестиций, технологий, культуры, здравоохранения и науки.
Медиамакс отмечает, что последний визит израильской стороны в Армению на уровне министра состоялся в апреле 2012 года, когда в Ереван прибыл министр сельского хозяйства и сельского развития Израиля Орит Нокед.