Կիեւը երկու անգամ մերժել է Սաակաշվիլիին արտահանձնել Թբիլիսիին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին արտահանձնելու վերաբերյալ պաշտոնական երկու հայց է ուղարկել Ուկրաինա, եւ այն երկու անգամ պաշտոնապես մերժվել է:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին այսօր հայտնել է Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանին:
Նա ընդգծել է, որ նախկին նախագահի արտահանձնման հարցը «չի կարող քաղաքական դիտարկվել»:
Վրաստանում պաշտոնական այցով գտնվով Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հուլիսի 18-ին հայտարարել էր, որ «Վրաստանի իշխանությունների կողմից Սաակաշվիլիին արտահանձնելու մասին հայց չի ստացել»:
Սակայն ավելի ուշ նույն օրը նա նշեց, որ «ստուգել է տեղեկատվությունը եւ ճշտել, որ Վրաստանից իսկապես հայց ներկայացվել է»:
«Ուկրաինան մերժել է այն եւ հայցել լրացուցիչ նյութեր: Լավ է, որ այդ հարցը լուծվում է առանց նախագահի միջամտության: Դա ուժային կառույցների եւ Գլխավոր դատախազության արտոնությունն է»,- ասել է Պորոշենկոն Վրաստանի հանրային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:

Киев дважды отказал Тбилиси в экстрадиции Саакашвили - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Главпрокуратура Грузии дважды направляла в Украину официальный запрос об экстрадиции экс-президента Михаила Саакашвили и дважды получила официальный отказ.
Как сообщает ТАСС, об этом сегодня  заявила министр юстиции Грузии Тея Цулукиани.
Она подчеркнула, что вопрос экстрадиции экс-президента «не может быть политическим процессом, так как материалы дел свидетельствуют против Саакашвили».
Находившийся в Грузии с официальным визитом президент Украины Петр Порошенко заявил 18 июля, что «не получал от властей Грузии запроса об экстрадиции Саакашвили».
Однако позже в тот же день он сказал, что «перепроверил информацию и уточнил, что запрос из Грузии действительно поступал».
«Украина отказала в этом запросе и запросила дополнительные материалы. Хорошо, что этот вопрос решается без вмешательства президента. Это прерогатива силовых структур и Генпрокуратуры», - сказал Порошенко в интервью Общественному ТВ Грузии.