Իսրայելը ցանկանում է զարգացնել բարեկամական կապերը Երեւանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբին Երեւանում ասել է, որ Իսրայելը ցանկանում է զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ դա իր այցելության հիմնական ուղերձն է։
Այս մասին իսրայելցի նախարարն ասել է նախօրեին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորել է Ցախի Հանեգբիի այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ հայ եւ հրեա ժողովուրդների հարաբերությունները պատմական խոր արմատներ ունեն, ինչը լավ հիմք է միջպետական համագործակցության զարգացման համար։
Նախարարները գոհունակությամբ արձանագրել են նաեւ հասարակական մակարդակով հայ-իսրայելական շփումների ակտիվացումը:
Հանդիպմանը հաջորդել են մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում՝ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջի վերացման, կրկնակի հարկումը բացառելու, ինչպես նաեւ 2017-2020 թթ. մշակույթի, կրթության, գիտության եւ սպորտի ոլորտներում համագործակցության մասին:

Израиль желает развивать дружественные связи с Ереваном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр регионального развития Израиля Цахи Анегби заявил в Ереване, что Израиль желает развивать дружественные связи с Арменией.
Об этом израильский министр заявил 25 июля, на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Эдвард Налбандян отметил важность визита Цахи Анегби в Армению, подчеркнув, что отношения армянского и еврейского народов имеют глубокие исторические корни, что является хорошей основой для развития межгосударственного сотрудничества.
Министры выразили удовлетворение активизацией армяно-израильских контактов на общественном уровне.
После встречи был подписан ряд документов: об упразднении требования въездной визы для обладателей дипломатических паспортов, об исключении двойного налогообложения, а также о сотрудничестве в сферах культуры, образования, науки и спорта на 2017-2020 гг.