ՄԱԿ-ը կխրախուսի ՀՀ-ում կայուն զարգացմանն ուղղված ներդրումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) նորանշանակ կառավարիչ Աքիմ Շտայները քննարկել են Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրականացմանն ուղղված համագործակցությունը։
ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Աքիմ Շտայները ՄԱԶԾ-ի աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում ԿԶՆ-ների ազգայնացման եւ ինտեգրման գործընթացին։ Ընդգծվել է ՄԱԶԾ փորձագետների՝ վերջերս Երեւան կատարած այցի կարեւորությունը։ Գոհունակություն է հայտնվել նորարարության եւ ստեղծարարության ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումների կապակցությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Երեւանում մարտին կայացած «Զարգացմանն ուղղված հանրօգուտ ներդրում» գլոբալ գագաթաժողովին, ինչպես նաեւ հուլիսին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում դրա արդյունքներն ամփոփող կլոր-սեղան քննարկմանը։
Վերահաստատվել է, որ ՄԱԶԾ-ն շարունակում է կարեւոր գործընկեր հանդիսանալ Հայաստանի համար՝ կայուն զարգացմանն ուղղված ներդրումների խրախուսման նպատակով նոր հարթակներ եւ համագործակցության նոր ձեւաչափեր ներգրավելու առումով։

ООН будет стимулировать инвестиции, направленные на устойчивое развитие в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Постоянный представитель Армении в ООН Зограб Мнацаканян и новый глава Программы развития ООН (ПРООН) Аким Штайнер обсудили сотрудничество, направленное на реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР).
Согласно сообщению МИД, Аким Штайнер выразил поддержку ПРООН процессу национализации и интегрирования ЦУР в Армении. Была подчеркнута важность недавнего визита экспертов ПРООН в Ереван. Было выражено удовлетворение в связи с достижениями Армении в сфере инноваций и креатина.
Собеседники затронули также глобальный саммит «Полезная инвестиция для развития», состоявшийся в марте в Ереване, а также состоявшийся в головном офисе ООН в июле круглый стол-обсуждение, подытожившее его результаты.
Было подтверждено, что ПРООН продолжает оставаться важным партером для Армении в вопросе привлечения новых платформ с целью стимулирования инвестиций, направленных на устойчивое развитие, и новых форматов сотрудничества.