«ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կլինի Բրյուսելի գագաթաժողովի ձեռքբերումը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ «Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» ստորագրումը կարող է հանդիսանալ այդ գագաթաժողովի կարեւոր ձեռքբերումներից։
ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Էդվարդ Նալբանդյանն այս մասին ասել է Տալլինում՝ Եվրոպական միության եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:

«Соглашение Армения-ЕС станет достижением Брюссельского саммита» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что подписание «Соглашения о всестороннем и расширенном сотрудничестве» между Арменией и Европейским союзом на саммите Восточного партнерства в ноябре в Брюсселе может стать важным достижением этого саммита.
Согласно сообщению МИД, Эдвард Налбандян заявил об этом в Таллинне на встрече министров иностранных дел Европейского союза и стран-участниц Восточного партнерства.
Во встрече приняли участие Верховный представитель по иностранным делам и политике безопасности ЕС Федерика Могерини, комиссар Европейской комиссии по вопросам расширения и политики соседства Йоханес Хан, главы внешнеполитических ведомств стран ЕС и Восточного партнерства.