Սվիտալսկի. Հայաստանն ու ԵՄ-ն որեւէ լուրջ տարաձայնություն չունեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ «Հայաստանն ու ԵՄ-ն մոտենում են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման պահին»։
«Այն լիովին համադրելի է այն հանձնառությունների եւ պարտավորությունների հետ, որը Հայաստանը կարող է ունենալ իր գործունեության տարբեր ոլորտներում»,- ասել է դեսպանը՝ «Որտե՞ղ է ավարտվում Եվրոպան» ոչ ակադեմիական էսսեների մրցանակաբաշխության ժամանակ։
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ որեւէ լուրջ տարաձայնություն չկա։
«Եվրամիությունը շատ լուրջ հետաքրքրվածություն ունի Հայաստանի բարգավաճման հարցում։ Որքան շատ հաջողություններ ունենա Հայաստանը՝ ապահովելով կայուն եւ շարունակական տնտեսական աճ, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, այնքան ավելի լավ կլինի ԵՄ-ի համար»,- ասել է դեսպանը։
Հարցին, թե ինչու է նախաստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տեքստը գաղտնի պահվում, դեսպանը պատասխանել է.
«Դա սովորական աշխատակարգ է։ Այն կհրապարակվի ստորագրվելուց հետո, քանի որ մինչեւ այդ պահը այն համարվում է նախագիծ։ Երբ այն հրապարակվի, մենք պատրաստ կլինենք բացատրել յուրաքանչյուր կետ եւ տող»:
ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումն ակնկալվում է նոյեմբերին Բրյուսելում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում:

Switalski: Armenia and EU have no serious disagreement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski said today that “Armenia and the European Union are approaching to signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.”
“Armenia is free to combine the obligations and responsibilities provided for by this agreement with those in other frameworks,” Ambassador Piotr Switalski said during the award ceremony of “Where does Europe end?” non-academic essay competition.
Piotr Switalski emphasized that Armenia and the European Union do not have any serious disagreement.
“The European Union is highly interested in the development of Armenia. EU will only profit from successes of Armenia in providing sustainable and continuous economic growth and creating new jobs,” Ambassador Switalski said.
When asked on why the text of the initialed Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is kept secret, Piotr Switalski answered:
“This is a normal procedure. The text will only be released once it is signed, as the document is considered to be a draft until then. We will explain every line and work as soon as the document is released.”
Signing of the new EU-Armenia agreement is expected to take place at the EU Eastern Partnership Summit in November, Brussels.