Սվիտալսկի. Հայաստանն ու ԵՄ-ն որեւէ լուրջ տարաձայնություն չունեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ «Հայաստանն ու ԵՄ-ն մոտենում են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման պահին»։
«Այն լիովին համադրելի է այն հանձնառությունների եւ պարտավորությունների հետ, որը Հայաստանը կարող է ունենալ իր գործունեության տարբեր ոլորտներում»,- ասել է դեսպանը՝ «Որտե՞ղ է ավարտվում Եվրոպան» ոչ ակադեմիական էսսեների մրցանակաբաշխության ժամանակ։
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ որեւէ լուրջ տարաձայնություն չկա։
«Եվրամիությունը շատ լուրջ հետաքրքրվածություն ունի Հայաստանի բարգավաճման հարցում։ Որքան շատ հաջողություններ ունենա Հայաստանը՝ ապահովելով կայուն եւ շարունակական տնտեսական աճ, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, այնքան ավելի լավ կլինի ԵՄ-ի համար»,- ասել է դեսպանը։
Հարցին, թե ինչու է նախաստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տեքստը գաղտնի պահվում, դեսպանը պատասխանել է.
«Դա սովորական աշխատակարգ է։ Այն կհրապարակվի ստորագրվելուց հետո, քանի որ մինչեւ այդ պահը այն համարվում է նախագիծ։ Երբ այն հրապարակվի, մենք պատրաստ կլինենք բացատրել յուրաքանչյուր կետ եւ տող»:
ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումն ակնկալվում է նոյեմբերին Բրյուսելում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում:

Свитальский: у Армении и ЕС нет серьезных разногласий - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель делегации Европейского союза в Армении Петр Свитальский заявил сегодня, что «Армения и ЕС приближаются к моменту подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве».
«Соглашение полностью сопоставимо с теми обязательствами, которые Армения может иметь в различных сферах своей деятельности»,- отметил посол на церемонии вручения премий авторам эссе «Где заканчивается Европа?».
Петр Свитальский подчеркнул, что между Арменией и Европейским союзом нет каких-либо серьезных разногласий.
«Евросоюз заинтересован в процветании Армении. Чем больше успехов будет иметь Армения, обеспечивая устойчивый и продолжительный экономический рост и создавая новые рабочие места, тем лучше будет для ЕС»,- заявил посол.
На вопрос, почему текст парафированного Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве хранится в тайне, посол ответил:
«Это обычный регламнент. Текст соглашения будет опубликован после подписания, поскольку до этого он считается проектом. Когда он будет опубликован, мы будем готовы объяснить каждый пункт и каждую строчку».
Подписания нового соглашения Армения-ЕС планируется в ноябре в Брюсселе, в рамках саммита Восточного партнерства ЕС.