Նախագահ. ԵՄ-ն կարեւոր դերակատարում ունի ՀՀ արտաքին կապերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Եվրամիության հետ վերջին շփումների ինտենսիվությունը խոսում է այն մասին, որ ԵՄ-ն ՀՀ արտաքին հարաբերություններում ունի կարեւոր դերակատարում:
Այս մասին նախագահն ասել է Երեւանում ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով կոմիտեի նախագահ Վալտեր Սթիվենսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը, որի կազմում են Բրյուսելում հավատարմագրված ԵՄ քսանութ երկրներից դեսպաններ եւ կոմիտեի ներկայացուցիչներ:
Վալտեր Սթիվենսն ասել է, որ ԵՄ-ն մեծ կարեւորություն է տալիս Արեւելյան գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններին եւ ուրախ է, որ Հայաստանը նախաստորագրել է ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչը, ըստ նրա, ցույց է տալիս, որ միանգամայն հնարավոր է ԵՄ-ի հետ կնքել համաձայնագիր եւ զարգացնել փոխգործակցություն՝ լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ:
Եվրամիության պաշտոնյան շեշտել է, որ ԵՄ կողմից Արեւելյան գործընկերության շրջանակում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված չէ որեւէ մեկի դեմ:
Պատվիրակության այցի նպատակն է քննարկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքն ու հեռանկարները՝ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի լույսի ներքո, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին, ինչպես նաեւ անդրադառնալ Արեւելյան գործընկերության առաջիկա գագաթաժողովի օրակարգային հարցերին:

Президент: ЕС играет важную роль во внешних связях Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что интенсивность недавних контактов с Евросоюзом говорит о том, что ЕС играет важную роль во внешних сношениях Армении.
Об этом президент заявил на встрече с делегацией во главе с председателем Комитета по политике и безопасности Совета ЕС Вальтером Стивенсом (в состав делегации входят аккредитованные в Бельгии послы 28 стран ЕС и представители комитета).
Вальтер Стивенс отметил, что ЕС придает большую важность сотрудничеству с Восточными партнерами, в том числе, с Арменией. Он выразил также удовлетворение в связи с тем, что Армения парафировала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС, что, по его словам, говорит о том, что возможно подписать с ЕС соглашение и развивать взаимное сотрудничество, будучи членом Евразийского экономического союза.
Представитель ЕС подчеркнул, что реализуемая в рамках Восточного партнерства политика ЕС не направлена против кого-либо.
Целью визита является обсуждение процесса и перспектив отношений Армения-ЕС в свете завершения переговоров по новому рамочному соглашению, ознакомление с ситуацией на месте, а также обсуждение вопросов повестки предстоящего саммита Восточного партнерства.