Սերգեյ Մինասյանը Ռումինիայում ՀՀ նոր դեսպանն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Համլետ Գասպարյանին Ռումինիայում եւ Չեռնոգորիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից ազատելու մասին:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան է նշանակվել Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նստավայրը կլինի Բուխարեստը:
Սերգեյ Մինասյանը ծնվել է 1977թ. ապրիլին Դիլիջանում:
1993-1998 թթ. սովորել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում, 1998-2002 թթ.՝ գիտական թեզ պաշտպանել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտում: Պատմական գիտությունների թեկնածու է, ինչպես նաեւ ստացել է քաղաքական գիտությունների դոկտորի կոչում ՀՀ ՊՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում: Միջազգային տարբեր դասընթացների մասնակից է:
2002-ից դասախոսել է Հայաստանի մի շարք բուհերում:
2003-2005 թթ. ղեկավարել է Հարավային Կովկասի անվտանգության եւ ինտեգրացիոն ուսումնասիրությունների գիտահետազոտական կենտրոնը:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan signed a decree today on releasing Hamlet Gasparian of the duties of Ambassador of Armenia to Romania.
Upon anther decree of the Armenian President, Deputy Director of Caucasus Institute and political scientist Sergey Minasyan was appointed as new Ambassador of Armenia to Romania, who will reside in Bucharest.
Sergey Minasyan was born in April of 1977, Dilijan.
Sergey Minasyan graduated from Yerevan State University, the Department of International Relations (1993-1998). He holds a PhD in Military History (2002) at the Institute of History under the National Academy of Sciences and Doctor of Political Science degree at the Institute for National Security Studies at the Ministry of Defense of Armenia (2013). He also participated in various trainings, organized by international universities.
Sergey Minasyan has lectured in a number of Armenian universities from 2002.
He led South Caucasus Security and Integration Scientific and Research Center in 2003-2005.
In 2006-2009, Ambassador Minasyan was a researcher at Institute of Political Research of Staff of the President of the Republic of Armenia.
From 2006 he has been the Deputy Director and Head of Political Studies Department at the Caucasus Institute in Yerevan.