Սերգեյ Մինասյանը Ռումինիայում ՀՀ նոր դեսպանն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Համլետ Գասպարյանին Ռումինիայում եւ Չեռնոգորիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից ազատելու մասին:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան է նշանակվել Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նստավայրը կլինի Բուխարեստը:
Սերգեյ Մինասյանը ծնվել է 1977թ. ապրիլին Դիլիջանում:
1993-1998 թթ. սովորել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում, 1998-2002 թթ.՝ գիտական թեզ պաշտպանել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտում: Պատմական գիտությունների թեկնածու է, ինչպես նաեւ ստացել է քաղաքական գիտությունների դոկտորի կոչում ՀՀ ՊՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում: Միջազգային տարբեր դասընթացների մասնակից է:
2002-ից դասախոսել է Հայաստանի մի շարք բուհերում:
2003-2005 թթ. ղեկավարել է Հարավային Կովկասի անվտանգության եւ ինտեգրացիոն ուսումնասիրությունների գիտահետազոտական կենտրոնը:

Сергей Минасян назначен новым послом Армении в Румынии
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подписал сегодня указ об освобождении Гамлета Гаспаряна с должности посла Армении в Румынии и Черногории.
Другим указом президента послом Армении в Румынии назначен замдиректора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
Сергей Минасян родился в 1977 году в Дилижане.
В 1993-1998 гг. учился на факультете международных отношений ЕГУ, в 1998-2002 гг. защитил научную диссертацию в Институте истории Академии наук Армении. В 2002 году стал кандидатом исторических наук.
С 2002 года преподавал в нескольких университетах Армении.
В 2003-2005 гг. руководил Научно-исследовательским центром по безопасности и интеграционным исследованиям Южного Кавказа.
В 2006-2009 гг. был научных сотрудником в Институте политических исследований аппарата президента Армении.
С 2006 года является заместителем директора Института Кавказа, руководителем отдела политических исследований.
В 2013 году получил степень доктора политических наук в Институте исследований национальной безопасности министерства обороны Армении.