ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը մեր համատեղ հաջողությունն է, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ 2017-ը կարելի է համարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների քառորդդարյա պատմության կարեւոր հանգրվաններից մեկը, որ նշանավորվում է այսօր ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ։
Այս մասին նախագահը նշել է Բրյուսելում ընթացող ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի իր ելույթում:
«Այս համաձայնագիրը սոսկ նոր իրավական փաստաթուղթ չէ, այլ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների վրա խարսխված այն արժեհամակարգի արտացոլումն է, որը մենք դավանում ենք։ Համաձայնագրի հիմքում ընկած են ժողովրդավարության արմատավորման այնպիսի կարեւոր դրույթներ, ինչպիսիք են իրավունքի գերակայությունը, արդարադատության ամրապնդումը, պետական եւ հասարակական ինստիտուտների զարգացումը, լավ կառավարումը։ Այս դրույթներն արդյունավետ կյանքի կոչելը կենսական կարեւորություն ունի մեր երկրում հետագա բարեփոխումները հաջողությամբ իրականացնելու տեսանկյունից»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ միջազգային գործընկերներ Հայաստանը որակում են որպես տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներ մերձեցնող երկիր, ինչը պարտավորեցնող է։
«ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը բոլորիս համատեղ հաջողությունն է եւ կարող է դրական նախադեպ դառնալ համագործակցային այլ ծրագրերի համար»,- հայտարարել է նախագահը:

EU-Armenia agreement is our collective achievement, says Sargsyan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan stated today that 2017 can be considered one of the most important periods in the quarter-century history of Armenia-EU relations, which is commemorated by the signing of the Armenia-EU Enhanced and Comprehensive Partnership Agreement.
President Sargsyan made that statement in the speech he delivered at the Eastern Partnership Summit in Brussels, saying in particular:
“This agreement isn’t simply a new document, but a reflection of the system of values based on human rights and fundamental freedoms, which we profess. This agreement has in its foundation the key points of establishing democracy, such as the rule of law, reinforcement of justice, development of state and public institituons, and good governance. Realiziation of these points is vital for our country,” said Serzh Sargsyan.
He stressed that international partners consider Armenia a country that brings together different integration formats, which imposes a responsibility.
“The Armenia-EU Enhanced and Comprehensive Partnership Agreement is our collective achievement, and it can become a positive precedent for other plans on cooperation,” stated the President of Armenia.