Արմեն Աշոտյան. 2017-ը արտաքին քաղաքական ոլորտում հաջող տարի էր
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը 2017-ը հաջողված տարի է համարում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների կատարման առումով։
«Մեզ հաջողվեց առաջ տանել Հայաստանի ազգային եւ պետական շահերից բխող օրակարգը, ամրապնդել եւ խորացնել Հայաստանի դիրքերը եղած ձեւաչափերում, ինչպես նաեւ հաստատել հարաբերություններ նոր գործընկերների հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ 2017-ը անվտանգային համակարգերի ամրապնդման տարի էր, որում արտաքին դիվանագիտությունը կարեւոր դերակատարություն է ունեցել՝ միջազգային ատյաններում մի շարք բանաձեւերի ընդունմամբ եւ Ռուսաստանի հետ կնքված պայմանագրերով:
«2017թ. նոր համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները նոր փուլ թեւակոխեցին։ Կարծում եմ՝ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների համատեքստում գալիք տարին պետք է դառնա ԵՄ անդամ երկրների կողմից պայմանագրի վավերացումների շքերթի տարի»,- ասել է նա։
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն անցնող տարում զարգացրել է իր դիվանագիտական հարաբերությունները Չինաստանի հետ, որոշակի բարձր մակարդակի վրա են բերվել նաեւ կապերը Իրանի եւ Իսրայելի հետ, որոնք, սակայն, դեռ զարգացնելու մեծ ներուժ կա։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ այս հարցը քաղաքական, դիվանագիտական եւ տնտեսական ամբողջական փակուղում է։ Նա հիշեցրել է, որ 2018թ. գարնանից սկսած՝ հայ-թուրքական արձանագրություններն այլեւս քաղաքական օրակարգի մաս չեն լինելու։
2018թ. մեծ ուշադրություն է դարձվելու Մերձավոր Արեւելքի երկրների, ինչպես նաեւ Ասիական տարածաշրջանի հետ հարաբերութունների խորացմանը։
Գերակայությունների թվում է լինելու նաեւ հայ-ամերիկյան կապերի զարգացումը, ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը:

Армен Ашотян: 2017-й год был успешным во внешнеполитической сфере
Ереван/Медиамакс/. Председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян считает уходящий год успешным в плане выполнения приоритетов во внешней политике.
«Нам удалось продвинуть повестку, которая исходит из национальных и государственных интересов Армении, укрепить и углубить позиции Армении в существующих форматах, а также установить отношения с новыми партнерами»,- отметил Армен Ашотян на встрече с журналистами.
По его словам 2017-й год был годом укрепления систем безопасности, и в этом процессе важную роль сыграла дипломатия в виде принятия ряда резолюций в международных инстанциях и соглашений, подписанных с Россией.
«Благодаря подписанию нового соглашения в отношениях между Арменией и Европейским союзом в 2017 году начался новый этап. Думаю, в 2018 году мы станем очевидцами «парада» ратификаций нового соглашения странами-членами ЕС»,- отметил он.
Армен Ашотян подчеркнул, что в уходящем году Армения развивала отношения с Китаем, Ираном и Израилем.
Говоря об армяно-турецких отношениях, Армен Ашотян отметил, что этот вопрос находится в полном политическом, дипломатическом и экономическом тупике. Он напомнил, что с весны 2018 года армяно-турецкие протоколы больше не будут частью политической повестки.
В 2018 г. большое внимание будет уделяться странам Ближнего Востока, а также углублению отношений с Азиатским регионом. В числе приоритетов будет и развитие армяно-американских связей, отметил Армен Ашотян.