Արմեն Աշոտյան. 2017-ը արտաքին քաղաքական ոլորտում հաջող տարի էր
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը 2017-ը հաջողված տարի է համարում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների կատարման առումով։
«Մեզ հաջողվեց առաջ տանել Հայաստանի ազգային եւ պետական շահերից բխող օրակարգը, ամրապնդել եւ խորացնել Հայաստանի դիրքերը եղած ձեւաչափերում, ինչպես նաեւ հաստատել հարաբերություններ նոր գործընկերների հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ 2017-ը անվտանգային համակարգերի ամրապնդման տարի էր, որում արտաքին դիվանագիտությունը կարեւոր դերակատարություն է ունեցել՝ միջազգային ատյաններում մի շարք բանաձեւերի ընդունմամբ եւ Ռուսաստանի հետ կնքված պայմանագրերով:
«2017թ. նոր համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները նոր փուլ թեւակոխեցին։ Կարծում եմ՝ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների համատեքստում գալիք տարին պետք է դառնա ԵՄ անդամ երկրների կողմից պայմանագրի վավերացումների շքերթի տարի»,- ասել է նա։
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն անցնող տարում զարգացրել է իր դիվանագիտական հարաբերությունները Չինաստանի հետ, որոշակի բարձր մակարդակի վրա են բերվել նաեւ կապերը Իրանի եւ Իսրայելի հետ, որոնք, սակայն, դեռ զարգացնելու մեծ ներուժ կա։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ այս հարցը քաղաքական, դիվանագիտական եւ տնտեսական ամբողջական փակուղում է։ Նա հիշեցրել է, որ 2018թ. գարնանից սկսած՝ հայ-թուրքական արձանագրություններն այլեւս քաղաքական օրակարգի մաս չեն լինելու։
2018թ. մեծ ուշադրություն է դարձվելու Մերձավոր Արեւելքի երկրների, ինչպես նաեւ Ասիական տարածաշրջանի հետ հարաբերութունների խորացմանը։
Գերակայությունների թվում է լինելու նաեւ հայ-ամերիկյան կապերի զարգացումը, ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Chairman of the Armenian National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan considers 2017 a successful year in terms of realizing the priorities of Armenia’s foreign policy.
“We succeeded in pushing forward our national and state interests, strengthening and deepening Armenia’s position in all possible formats, as well as establishing relations with new partners,” Armen Ashotyan said.
According to him, 2017 was a year of strengthening security systems. Diplomacy played a very important role this year with a number of resolutions adopted by international structures and agreements signed with the Russian Federation.
“By signing a new agreement with the European Union, Armenia will move its relations with the union to a new level. I think that in this context the coming year will be remarkable with ratification of the agreement by EU member states,” he said.
Armen Ashotyan emphasized that in 2017 Armenia had developed relations with China, moved the relations with Iran and Israel to a new level, while there was still potential to be realized.
Touching upon Armenian-Turkish relations, Armen Ashotyan noted that the issue was in full political, diplomatic and economic deadlock. He reminded that starting from spring of 2018 Armenian-Turkish protocols would not be on the political agenda any more.
In 2018 the government will attach special importance to deepening relations with the Middle East countries, as well as Asian region.