Աբաշիձեն՝ Աբխազիայի եւ Օսիայի տարածքով միջանցքների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն մեկնաբանել է Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգման հեռանկարները:
«2011 թվականին ստորագրվել էր մաքսային մոնիթորինգի եւ վարչարարության մասին վրաց-ռուսական համաձայնագիրը եւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել՝ փաստաթղթի կիրառման ընթացքում հրավիրել չեզոք շվեցարական ընկերությանը: Բավականին երկարատեւ նախապատրաստական փուլից հետո վրացական կողմը նախորդ տարվա դեկտեմբերին պայմանագիր ստորագրեց շվեցարացիների հետ: Այժմ ռուսական կողմի հերթն է ստորագրել նմանատիպ պայմանագիր, ինչից հետո պետք է սկսվի այս աննախադեպ նախագծի իրականացման փուլը»,- ասել է Աբաշիձեն «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում:
«Ուզում եմ հատուկ նշել՝ սա վրաց-ռուսական համաձայնագիր է: Այս համատեքստում բոլոր հարցերը պետք է քննարկվեն Թբիլիսիում եւ Մոսկվայում՝ շվեցարացի գործընկերների աջակցությամբ»,- հստակեցրել է նա:
Մեդիամաքսը նշում է, որ այդ հարցի լուծումը կարեւոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ դրա շնորհիվ երկիրը կարող է հաղթահարել տրանսպորտային շրջափակումը, որի մեջ գտնվում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի գործողությունների պատճառով:

Abashidze talks prospects of transport coridors through Abkhazia and South Ossetia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Special Representative of the Prime Minister of Georgia for relations with Russia Zurab Abashidze commented on prospects of transport communication through the territory of Abkhazia and South Ossetia.
“In 2011 Georgia and Russia signed the Agreement on Basic Principles for a Mechanism of Customs Administration and Monitoring of Trade in Goods, for the implementation of which the sides agreed on inviting a neutral Swiss company. After a long preparatory period the Georgian side signed a contract with Swiss representatives in December last year. Now it’s Russia’s turn to finalize a similar contract, which will be followed by the implementation of this extraordinary deal,” Abashidze told in an interview to Nezavisimaya Gazeta Russian newspaper.
“I would like to especially stress that it is a Georgian-Russian agreement, so every issue should be discussed either in Tbilisi or Moscow with the assistance of Swiss colleagues,” he clarified.
Mediamax notes that Armenia will significantly benefit once the issue is solved, since the country will be able to overcome the transport blockade, resulting from the actions of Azerbaijan and Turkey.