Աբաշիձեն՝ Աբխազիայի եւ Օսիայի տարածքով միջանցքների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն մեկնաբանել է Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգման հեռանկարները:
«2011 թվականին ստորագրվել էր մաքսային մոնիթորինգի եւ վարչարարության մասին վրաց-ռուսական համաձայնագիրը եւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել՝ փաստաթղթի կիրառման ընթացքում հրավիրել չեզոք շվեցարական ընկերությանը: Բավականին երկարատեւ նախապատրաստական փուլից հետո վրացական կողմը նախորդ տարվա դեկտեմբերին պայմանագիր ստորագրեց շվեցարացիների հետ: Այժմ ռուսական կողմի հերթն է ստորագրել նմանատիպ պայմանագիր, ինչից հետո պետք է սկսվի այս աննախադեպ նախագծի իրականացման փուլը»,- ասել է Աբաշիձեն «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում:
«Ուզում եմ հատուկ նշել՝ սա վրաց-ռուսական համաձայնագիր է: Այս համատեքստում բոլոր հարցերը պետք է քննարկվեն Թբիլիսիում եւ Մոսկվայում՝ շվեցարացի գործընկերների աջակցությամբ»,- հստակեցրել է նա:
Մեդիամաքսը նշում է, որ այդ հարցի լուծումը կարեւոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ դրա շնորհիվ երկիրը կարող է հաղթահարել տրանսպորտային շրջափակումը, որի մեջ գտնվում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի գործողությունների պատճառով:

Зураб Абашидзе - о перспективах начала сообщения через Абхазию и Южную Осетию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Cпецпредставитель премьер-министра Грузии по связям с Россией Зураб Абашидзе прокомментировал перспективы начала транспортного сообщения через территории Абхазии и Южной Осетии.
«В 2011 году было подписано грузино-российское соглашение по таможенному мониторингу и администрированию, при реализации которого было условлено пригласить нейтральную швейцарскую компанию. После довольно длительного подготовительного периода грузинская сторона в декабре прошлого года подписала контракт с швейцарцами. Сейчас черед российской стороны оформить аналогичный контракт. После чего должен начаться этап имплементации этого неординарного проекта», - сказал Абашидзе в интервью «Независимой газете».
«Хочу особо подчеркнуть: это грузино-российское соглашение. В этом контексте все вопросы должны рассматриваться в Тбилиси и Москве при содействии швейцарских коллег», - уточнил он.
Медиамакс отмечает, что решение данного вопроса имеет важное значение для Армении, поскольку поможет преодолеть транспортную блокаду, в которой страна находится из-за действий Азербайджана и Турции.