Քննարկվել է Հայաստան-ԵՄ միգրացիոն ծրագրերի ընթացքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրյուսելում հունվարի 23-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ Շարժունակության շուրջ գործընկերության երկրորդ բարձրաստիճան հանդիպումը։
ԱԳՆ-ում նշել են, որ կողմերը քննարկել են Շարժունակության շուրջ գործընկերության շրջանակում Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, ուղենշել ապագա առաջնայնությունները։
Երկուստեք փաստվել է սահմանային կառավարման, վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների վերաինտեգրման, միգրացիայի եւ զարգացման բնագավառներում հաջող նախագծերի փորձը։
ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը շեշտել է դեռեւս 2014-ից ուժի մեջ մտած մուտքի արտոնագրերի դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման հաջող ընթացքը, կարեւորել ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության հնարավոր մեկնարկը։

Armenia and EU discuss migration programs
Yerevan/Mediamax/. The second meeting on a high level of the Armenia-EU Mobility Partnership took place on January 23 in Brussels.
The Armenian MFA has informed that the parties discussed ongoing programs in Armenia, realized in the frames of the partnership, and outlined priorities for the near future.
The parties also touched on successful programs in border management, reintegration of repatriated Armenian citizens, migration, and development.
The Armenian delegation in Brussels was headed by Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan, who highlighted the successful process of implementation of the agreements on visa facilitation and readmission, which came into force back in 2014, and attached importance to the possible start of the talks on visa liberalization with the EU.