Հայաստանն անվերապահ նվիրված է ԵԽ արժեքներին, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր անվերապահ նվիրվածությունը Եվրոպայի խորհրդի ժողովրդավարության արժեքներին, «քանի որ ՀՀ-ն միասնական աշխատանք է իրականացնում՝ հանուն ժողովրդավար եւ խաղաղ Եվրոպայի համընդհանուր տեսլականի»:
«Ինձ համար իսկապես պատիվ է վերադառնալ մեր մայրցամաքում ժամանակակից ժողովրդավարության այս օրրան, որը մարդու իրավունքների առաջամարտիկի համբավ ունի: Մեծապես կարեւորում ենք մեր ընդլայնվող համագործակցությունը եւ համարում, որ Հայաստանում մշտապես ամրապնդվող ժողովրդավարությունն այդ սերտ հարաբերությունների մարմնավորումն է»,- ԵԽ «Ոսկե գրքում» գրել է Սերժ Սարգսյանը, որը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով հունվարի 23-ի երեկոյան ժամանել էր Ստրասբուրգ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ հանդիպմանն էլ նախագահը նշել է, որ համագործակցության 17 տարիների ընթացքում Հայաստանը նշանակալի արդյունքների է հասել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ երկրի ղեկավարը վերահաստատել է աջակցությունը Գլխավոր քարտուղարի տեսակետին, որ Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում չպետք է լինեն «գորշ գոտիներ»։
«Սա նշանակում է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է հավասարապես դիտարկի հակամարտությունների գոտիներում բնակվող քաղաքացիների իրավունքները՝ առաջնորդվելով կարգավիճակի հարցում «չեզոքության սկզբունքով»»,- ասել է նախագահը:
Նախքան Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպումը Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաեւ ԵԽ մի շարք կոնվենցիաների ստորագրման արարողությանը:
Կողմերը, մասնավորապես, ստորագրել են` «Կինեմատոգրաֆիական համատեղ արտադրության մասին» ԵԽ (վերանայված) կոնվենցիան, Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» ԵԽ կոնվենցիան (2010թ. արձանագրությամբ փոփոխված), «Ֆուտբոլային խաղերի եւ մարզական այլ միջոցառումների ժամանակ ապահովության, անվտանգության եւ սպասարկման խնդիրներին միասնական մոտեցման մասին» ԵԽ կոնվենցիան, «Ահաբեկչության կանխարգելման մասին ԵԽ կոնվենցիային կից՝ լրացուցիչ արձանագրությունը եւ «Մարդու օրգանների թրաֆիքինգի դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիան:

Serzh Sargsyan: Armenia is unconditionally committed to CoE values - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has reiterated Armenia’s unconditional commitment to the democratic values of the Council of Europe, "as Armenia works integrally for the common vision of a democratic and peaceful Europe”.
“It is an honor for me to return to this cradle of democracy on our continent, reputed as the pioneer for human rights. We attach great importance to our expanding cooperation and we believe that the continuously strengthening democracy in Armenia embodies this close relationship,” Serzh Sargsyan wrote in the council’s golden book. The Armenian President arrived in Strasburg in the evening of January 23 to participate in the January session of PACE.
President Sargsyan had a meeting with Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland, who noted that Armenia had achieved significant results in consolidating democracy, human rights and the rule of law in 17 years of cooperation.
Touching on the Nagorno-Karabakh issue, President Sargsyan reaffirmed the support for Thorbjorn Jagland’s point of view that human rights protection in Europe must have no “grey areas”.
“It means that the Council of Europe should give equal consideration to human rights of all people living in conflict zones, following the ‘principle of neutrality’,” said the president.
Before the meeting with Thorbjorn Jagland, Serzh Sargsyan had attended the signatures of several CoE conventions by Armenia.
In particular, the parties signed the Convention on Cinematographic Co-Production (revised), the Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters, the Convention on an Integrated Safety, Security and Service Approach at Football Matches and Other Sports Events, the Additional Protocol to the Convention on the Prevention of Terrorism, and the Convention against Trafficking in Human Organs.