Հայաստանն անվերապահ նվիրված է ԵԽ արժեքներին, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր անվերապահ նվիրվածությունը Եվրոպայի խորհրդի ժողովրդավարության արժեքներին, «քանի որ ՀՀ-ն միասնական աշխատանք է իրականացնում՝ հանուն ժողովրդավար եւ խաղաղ Եվրոպայի համընդհանուր տեսլականի»:
«Ինձ համար իսկապես պատիվ է վերադառնալ մեր մայրցամաքում ժամանակակից ժողովրդավարության այս օրրան, որը մարդու իրավունքների առաջամարտիկի համբավ ունի: Մեծապես կարեւորում ենք մեր ընդլայնվող համագործակցությունը եւ համարում, որ Հայաստանում մշտապես ամրապնդվող ժողովրդավարությունն այդ սերտ հարաբերությունների մարմնավորումն է»,- ԵԽ «Ոսկե գրքում» գրել է Սերժ Սարգսյանը, որը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով հունվարի 23-ի երեկոյան ժամանել էր Ստրասբուրգ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ հանդիպմանն էլ նախագահը նշել է, որ համագործակցության 17 տարիների ընթացքում Հայաստանը նշանակալի արդյունքների է հասել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ երկրի ղեկավարը վերահաստատել է աջակցությունը Գլխավոր քարտուղարի տեսակետին, որ Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում չպետք է լինեն «գորշ գոտիներ»։
«Սա նշանակում է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է հավասարապես դիտարկի հակամարտությունների գոտիներում բնակվող քաղաքացիների իրավունքները՝ առաջնորդվելով կարգավիճակի հարցում «չեզոքության սկզբունքով»»,- ասել է նախագահը:
Նախքան Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպումը Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաեւ ԵԽ մի շարք կոնվենցիաների ստորագրման արարողությանը:
Կողմերը, մասնավորապես, ստորագրել են` «Կինեմատոգրաֆիական համատեղ արտադրության մասին» ԵԽ (վերանայված) կոնվենցիան, Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» ԵԽ կոնվենցիան (2010թ. արձանագրությամբ փոփոխված), «Ֆուտբոլային խաղերի եւ մարզական այլ միջոցառումների ժամանակ ապահովության, անվտանգության եւ սպասարկման խնդիրներին միասնական մոտեցման մասին» ԵԽ կոնվենցիան, «Ահաբեկչության կանխարգելման մասին ԵԽ կոնվենցիային կից՝ լրացուցիչ արձանագրությունը եւ «Մարդու օրգանների թրաֆիքինգի դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիան:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения подтверждает свою безоговорочную приверженность демократическим ценностям Совета Европы, «поскольку осуществляет работу во имя всеобщего видения демократической и мирной Европы».
«Для меня действительно честь возвращаться в колыбель современной демократии на нашем континенте, которая имеет репутацию первопроходца в области прав человека. Мы придаем большую важность нашему расширяющемуся сотрудничеству и считаем, что постоянно укрепляющаяся демократия в Армении является воплощением этих тесных связей»,- написал в «Золотой книге» СЕ Серж Саргсян, прибывший вечером 23 января в Страсбург для участия в январской сессии ПАСЕ.
На встрече с генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом президент отметил, что за 17 лет сотрудничества Армения добилась значительных результатов в вопросе укрепления демократии, прав человека и верховенства закона.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, глава государства отметил, что солидарен с Генеральным секретарем в том, что в вопросе защиты прав человека в Европе не должно быть «черных дыр».
«Это значит, что Совет Европы должен в равной степени рассматривать права граждан, проживающих в зонах конфликтов, руководствуясь в вопросе статуса «принципом нейтралитета»»,- отметил президент.
До встречи с Генсеком Совета Европы,Серж Саргсян присутствовал также на церемонии подписания ряда конвенций.
В частности, стороны подписали конвенцию СЕ «О совместном кинематографическом производстве» (пересмотренную), конвенцию «О взаимном административном содействии в налоговых вопросах» (измененную по протоколу от 2010 года), конвенцию СЕ «О совместном подходе к вопросам охраны, безопасности и обслуживания во время футбольных матчей и иных спортивных мероприятий», а также дополнительный протокол к конвенции «О предотвращении терроризма» и конвенцию «О борьбе с трафикингом человеческих органов».