Բելառուսը հրթիռային համակարգեր կվաճառի Ադրբեջանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2018-ին Բելառուսը նախատեսում է Ադրբեջանին մատակարարել «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի 10 ռեակտիվ համակարգ, գրում է այսօր «Կոմերսանտ» թերթը:
Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունում թերթի աղբյուրը նշել է, որ «փաստաթղթերը գտնվում են վերջնական փուլում, իսկ հաճախորդն ավարտում է ֆինանսական հարցերի լուծումը»:
«Կոմերսանտը» նշում է, որ ««Պոլոնեզ» ծրագրի իրագործումը սկսվել է 2012-ից՝ Բելառուսին «Իսկանդեր» համակարգերի մատակարարման շուրջ Մոսկվայի եւ Մինսկի միջեւ ծագած տարաձայնությունների ֆոնին:
«Չստանալով ցանկալին՝ Լուկաշենկոն հանձնարարեց ստեղծել սեփական համակարգը, որը չի զիջում «Իսկանդերին»: Դժվար էր դա իրագործել զրոյից եւ արագ, ուստի որոշեցին գնել եւ հետագայում Մինսկի ճշգրիտ էլեկտրամեխանիկայի գործարանում տեղայնացնել A-200 տեսակի չինական հրթիռները»,- գրում է թերթը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ չնայած Հայաստանն ու Բելառուսը դաշնակիցներ են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակում, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բազմիցս հանդես է եկել Ադրբեջանի օգտին ուղիղ եւ անուղղակի հայտարարություններով:
Լուկաշենկոն որոշել է «հոգ տանել» Հայաստանի մասին
Իսկ 2018թ. փետրվարին, ելույթ ունենալով Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի նիստում, նա կշտամբել էր Ռուսաստանին, որն, իր խոսքով, արդիականացնում է միայն իր բանակն ու նավատորմը՝ անտեսելով ՀԱՊԿ դաշնակիցներին:
«Մենք՝ ՀԱՊԿ մնացած անդամներս, փորձում ենք զինվել, արդիականացվել: Ամեն մեկն իր համար: Ռուսաստանի ղեկավարությունը լուրջ չի մոտենում այն հարցին, որ մեր համատեղ պաշտպանության առավել վտանգավոր ուղղություններում պետք է ամրապնդել ազգային զինված ուժերը, մասնավորապես՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի: Եվ դա կարող է շատ ցավոտ հետեւանքներ ունենալ»,- ասել էր Լուկաշենկոն:

Беларусь продаст ракетные системы Азербайджану - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В 2018 году Беларусь планирует поставить Азербайджану 10 реактивных систем залпового огня «Полонез», пишет сегодня газета «Коммерсантъ».
По словам источника газеты в минобороны Беларуси, «юридические документы находятся на финальной стадии, а клиент заканчивает решать финансовые вопросы».
«Коммерсантъ» отмечает, что «проект «Полонез» начал реализовываться на фоне длившихся с 2012 года разногласий Москвы и Минска о поставке Беларуси комплексов  «Искандер».
«Не получив желаемого, Лукашенко поручил создать свою систему, не уступающую «Искандеру». Сделать это с нуля и быстро было сложно, поэтому решили закупить и впоследствии локализовать на минском заводе точной электромеханики китайские ракеты типа А-200», - пишет газета.
Медиамакс отмечает, что несмотря на то, что Армения и Беларусь явяются союзниками в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Александр Лукашенко не раз выступал с прямыми или косвенными заявлениями в поддержку Азербайджана.
А в феврале 2018 года, выступая на заседании Совета безопасности Беларуси, он раскритиковал Россию, которая, по его словам, модернизирует только свою армию и флот, игнорируя союзников по ОДКБ.
«Мы пытаемся вместе с другими членами вооружаться, модернизироваться. Каждый сам по себе. Серьезного понимания у руководства России того, что надо на наиболее опасных направлениях нашей общей совместной обороны укреплять национальные вооруженные силы - Беларуси, Казахстана, Армении, нет. И это очень больно может аукнуться»,- заявил Лукашенко.