Բելառուսը հրթիռային համակարգեր կվաճառի Ադրբեջանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2018-ին Բելառուսը նախատեսում է Ադրբեջանին մատակարարել «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի 10 ռեակտիվ համակարգ, գրում է այսօր «Կոմերսանտ» թերթը:
Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունում թերթի աղբյուրը նշել է, որ «փաստաթղթերը գտնվում են վերջնական փուլում, իսկ հաճախորդն ավարտում է ֆինանսական հարցերի լուծումը»:
«Կոմերսանտը» նշում է, որ ««Պոլոնեզ» ծրագրի իրագործումը սկսվել է 2012-ից՝ Բելառուսին «Իսկանդեր» համակարգերի մատակարարման շուրջ Մոսկվայի եւ Մինսկի միջեւ ծագած տարաձայնությունների ֆոնին:
«Չստանալով ցանկալին՝ Լուկաշենկոն հանձնարարեց ստեղծել սեփական համակարգը, որը չի զիջում «Իսկանդերին»: Դժվար էր դա իրագործել զրոյից եւ արագ, ուստի որոշեցին գնել եւ հետագայում Մինսկի ճշգրիտ էլեկտրամեխանիկայի գործարանում տեղայնացնել A-200 տեսակի չինական հրթիռները»,- գրում է թերթը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ չնայած Հայաստանն ու Բելառուսը դաշնակիցներ են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակում, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բազմիցս հանդես է եկել Ադրբեջանի օգտին ուղիղ եւ անուղղակի հայտարարություններով:
Լուկաշենկոն որոշել է «հոգ տանել» Հայաստանի մասին
Իսկ 2018թ. փետրվարին, ելույթ ունենալով Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի նիստում, նա կշտամբել էր Ռուսաստանին, որն, իր խոսքով, արդիականացնում է միայն իր բանակն ու նավատորմը՝ անտեսելով ՀԱՊԿ դաշնակիցներին:
«Մենք՝ ՀԱՊԿ մնացած անդամներս, փորձում ենք զինվել, արդիականացվել: Ամեն մեկն իր համար: Ռուսաստանի ղեկավարությունը լուրջ չի մոտենում այն հարցին, որ մեր համատեղ պաշտպանության առավել վտանգավոր ուղղություններում պետք է ամրապնդել ազգային զինված ուժերը, մասնավորապես՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի: Եվ դա կարող է շատ ցավոտ հետեւանքներ ունենալ»,- ասել էր Լուկաշենկոն:

Belarus to supply rocket systems to Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Belarus plans to supply Azerbaijan with 10 Polonez multiple launch rocket system (MLRS) in 2018, Kommersant reports today.
According to the newspaper’s source in the Belarusian Ministry of Defense, “the papers are in the final stage of completion and the client is finishing with the financial matters”.
Kommersant notes that “the Polonez project started in the background of the Moscow-Minsk disagreement around the supply of Russia’s Iskander missile systems, which dragged on since 2012”.
“Lukashenko did not get what he wanted and ordered to manufacture a Belarusian system that would be equal to Iskander. It is extremely difficult to do so from scratch and in a short period of time, so Belarus purchased and later localized Chinese A200 missiles at an electrical engineering factory in Minsk,” Kommersant reports.
It is worth noting that Alexander Lukashenko has made frequent statements with direct or subtle support for Azerbaijan, although Armenia and Belarus are allies within the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
In February 2018, Lukashenko criticized Russia at the session of the Belarus Security Council., saying that Russia modernizes only its national army and fleet and neglects the needs of CSTO allies.
“We, other CSTO members, are trying to equip our armies and modernize. Everyone is for themselves. Russian leadership does not take it seriously that we need to strengthen national armed forces in more dangerous areas of common defense: Belarus, Kazakhstan, Armenia. This neglect can have painful consequences,” said the Belarusian President.