ՆԱՏՕ-ում բարձր են գնահատել Երեւանի հետ քաղաքական երկխոսությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրյուսելում կայացել է ՆԱՏՕ-ի գործընկերության եւ համագործակցային անվտանգության կոմիտե - Հայաստան ձեւաչափով նիստը:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նիստում քննարկվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացման 2017թ. գնահատման զեկույցը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, ներկայացնելով հայաստանյան քաղաքական վերջին զարգացումները, շեշտել է, որ ՀՀ արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության գերակայությունները մնում են անփոփոխ, եւ Հայաստանը հանձնառու է իր ստանձնած միջազգային բոլոր պարտավորությունների իրականացմանը։
Այս համատեքստում նշվել է, որ Հայաստանը, լինելով Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության եւ ԵԱՏՄ անդամ, միաժամանակ համագործակցություն է ծավալում Եվրոպական միության եւ ՆԱՏՕ-ի հետ:
Նախքան նիստը Աշոտ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզ Գոտեմոլլերը:
Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսությունն ու համագործակցությունն ԱԳԳԾ շրջանակում, շնորհակալություն հայտնել Կոսովոյում ու Աֆղանստանում խաղաղության հաստատման գործողություններին Հայաստանի շարունակական ներդրման համար:

В НАТО высоко ценят политический диалог с Ереваном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Брюсселе состоялось заседание в формате Комитет НАТО по партнерству и безопасности-Армения.
Согласно сообщению МИД Армении, на заседании обсуждался оценочный доклад по реализации Плана действий по индивидуальному  партнерству Армения-НАТО (ПДИП) за 2017 год.
Замминистра иностранных дел Ашот Овакимян,  говоря о последних политических событиях, подчеркнул, что приоритеты внешней политики и политики безопасности Армении остаются прежними, и Армения привержена выполнению всех своих международных обязательств.
В этом контексте отмечалось, что Армения, будучи членом Организации договора о коллективной безопасности и ЕАЭС, одновременно сотрудничает с Европейским союзом и НАТО.
Перед заседанием делегацию  во главе с Ашотом Овакимяном приняла заместитель генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер.
Она высоко оценила политический диалог и сотрудничество в рамках ПДИП, поблагодарила за продолжительный вклад Армении в миротворческие миссии в Косово и Афганистане.