Մնացականյանը մեկնաբանել է Ադրբեջան-ԵԱՏՄ հնարավոր մերձեցումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Եվրասիական տնտեսական միության հետ Ադրբեջանի մերձեցման հնարավորությունը:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում մի հատված այդ հարցազրույցից:
- Կարծիք կա, որ Բաքուն հետաքրքրված է ԵԱՏՄ-ով: Եթե հանկարծ Ադրբեջանն իսկապես որոշի առաջ շարժվել այս ուղղությամբ եւ մերձենալ ԵԱՏՄ-ի հետ, ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանի դիրքորոշումը:
- Ադրբեջանն այն երկիրն է, որն այսօր շրջափակում է Հայաստանը: Ձեռնարկում է միակողմանի միջոցներ՝ ընդդեմ Հայաստանի: Բաքուն վարում է այնպիսի քաղաքականություն, որը միտված չէ փոխգործակցության որեւէ գործընթացի նպաստելուն, վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը, մարդկային շփումների վերականգմանը: Մենք գործ ունենք այնպիսի երկրի հետ, որն ամեն կերպ խթանում է ատելության մթնոլորտը: Վերցրեք անգամ այն տերմինաբանական դարձվածքները, որոնք կիրառվում են Հայաստանի եւ հայերի դեմ: ԵԱՏՄ-ն համագործակցության կազմակերպություն է: Ի՞նչ եք ակնկալում մեզնից:
- Ձեր պատասխանը ես կարող եմ ամփոփել մեկ արտահայտությամբ. եթե Ադրբեջանը ցանկանա անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, ապա Հայաստանը կասի. «Մենք դեմ ենք»:
- Դուք ձեւակերպեցիք Հայաստանի դիրքորոշումը:
-Ինձ ավելի շատ հետաքրքրում է, հնարավո՞ր է ձեւակերպել Հայաստանի դիրքորոշումը:
- Եթե լուրջ, ապա ես կասեմ, որ մենք չենք կարող հաշվի չառնել իրողությունները:
- ԵԱՏՄ-ում որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսի միջոցով: Եթե Հայաստանը դեմ լինի, Ադրբեջանը դիտորդ չի դառնա:
- Համագործակցությանը վերաբերող հարցերը քննարկելիս մենք չենք կարող հաշվի չառնել առկա իրողությունները: Իսկ իրողություններն այնպիսին են, որ մենք գործ ունենք որեւէ հարաբերությունից բացարձակ հրաժարվող կողմի հետ: Նույնիսկ մարդկային շփումներից, ես էլ չեմ խոսում տնտեսական կապերի մասին: Էլ ինչի՞ մասին է խոսքը: Որպեսզի ունենա՞նք դիտորդ, որն անտեսում է երկրներից մեկին: Որը համարում է, որ այդ երկրի հետ չարժե անգամ խոսե՞լ:

Мнацаканян прокомментировал возможность сближения Азербайджана с ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян прокомментировал в интервью газете «Коммерсантъ» возможность сближения Азербайджана с Евразийским экономическим союзом.
Представляем вашему вниманию отрывок из этого интервью:
- Есть мнение, что Баку присматривается к ЕАЭС. Если вдруг Азербайджан и впрямь решит двигаться в этом направлении, сближаться с ЕАЭС, какой будет позиция Армении?
- Азербайджан является страной, которая сегодня блокирует Армению. Принимает односторонние меры против Армении. Баку ведет политику, которая направлена на то, чтобы не способствовать каким-либо процессам взаимодействия, созданию атмосферы доверия, налаживанию человеческих контактов. Мы имеем дело со страной, которая всячески стимулирует атмосферу ненависти. Посмотрите даже на терминологические обороты, которые используются против Армении и против армян во всем мире. ЕАЭС - это организация сотрудничества. Чего вы от нас ожидаете?
- Ваш ответ я могу ужать до одной фразы: если Азербайджан захочет вступить в ЕАЭС, то Армения скажет: «Мы против».
- Вы оформили позицию Армении.
- Я скорее интересуюсь, можно ли так оформить позицию Армении.
- Если серьезно, я скажу, что мы не можем не учитывать реалии.
- В ЕАЭС же консенсусом решения принимаются. Если Армения будет против - Азербайджану не быть наблюдателем.
- Мы не можем не учитывать существующие реалии при обсуждении вопросов, которые касаются сотрудничества. А реалии таковы, что мы имеем ситуацию абсолютного отказа от каких-либо взаимоотношений. Даже человеческих контактов, я уже не говорю об экономических. Так о чем мы говорим? Чтобы мы имели наблюдателя, который игнорирует одну из стран? Который считает, что с этой страной не стоит и разговаривать?