Հայաստանն ընտրվել է ECOSOC-ի անդամ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի լիագումար նիստում Հայաստանը երեք տարի ժամկետով ընտրվել է ՄԱԿ-ի Տնտեսական եւ Սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) անդամ։
ECOSOC-ը համակարգում է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների, ֆունկցիոնալ հանձնաժողովների, ծրագրերի եւ հիմնադրամների եւ տարածաշրջանային հանձնաժողովների աշխատանքները տնտեսական, սոցիալական, բնապահպանական եւ հարակից ոլորտներում։
ՄԱԿ-ի հիմնական մարմին հանդիսացող այս կառույցին անդամակցում է 54 երկիր։
Տնտեսական եւ սոցիալական խորհուրդը կենտրոնական հարթակ է հանդիսանում միջազգային տնտեսական եւ սոցիալական հարցերի քննարկումների ու քաղաքականության մշակման նպատակով անդամ-երկրներին եւ ՄԱԿ-ի համակարգին ուղղված համապատասխան խորհրդատվության տրամադրման համար։
Հայաստանը Տնտեսական եւ սոցիալական խորհրդի անդամ է ընտրվում երկրորդ անդամ (առաջին անգամ՝ 2004-2006 թթ.)՝ վերահաստատելով կայուն զարգացմանն ուղղված միջազգային ջանքերին աջակցելու եւ Խորհրդի աշխատանքներին ազգային ներդրումը բերելու հանձնառությունը։

Армения избрана членом ЭКОСОС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На пленарном заседании 72-й сессии Генеральной ассамблеи ООН Армения избрана членом Экономического и социального совета ООН (ЭКОСОС) сроком на три года.
ЭКОСОС координирует работы специализированных учреждений, функциональных комиссий, программ, фондов и региональных комиссий ООН в экономической и социальной сфере, в сфере охраны природы и смежных сфер.
В данной структуре, являющейся основным органом ООН, членствуют 54 страны.
Армения избирается членом Экономического и социального совета во второй раз (в первый раз – 2004-2006 гг.), подтвердив приверженность содействия международным усилиям, направленным на устойчивое развитие, и внесению национального вклада в работу Совета.