Երեւանը Մինսկին ասել է՝ գործընկերները չեն վտանգում խաղաղությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի գործընկերոջը՝ Վլադիմիր Մակեյին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնահարցին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ գործընկեր երկրները պետք է ձեռնպահ մնան այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են վտանգել խաղաղության մթնոլորտը, նպաստել տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, խաթարել բանակցությունների համաձայնեցված ձեւաչափի բնականոն աշխատանքը։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտն առանցքային նշանակություն ունի բանակցային գործընթացի արդյունավետության համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Վլադիմիր Մակեյին Մինսկում Արեւելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Նա շեշտել է, որ այս ձեւաչափում համագործակցությունը գալիս է լրացնելու Հայաստանի ու Բելառուսի միջեւ ձեւավորված գործընկերային հարաբերությունները:

Ереван заявил Минску: партнеры не подвергают опасности мир - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился сегодня в Минске с белорусским коллегой Владимиром Макеем, сообщает МИД Армении.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, Зограб Мнацаканян отметил, что страны-партнеры должны воздержаться от шагов, которые могут подвернуть опасности атмосферу мира, способствовать гонке вооружений в регионе, нанести ущерб переговорам в согласованном формате.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что способствующая миру атмосфера имеет ключевое значение для эффективности переговорного процесса.
Глава внешнеполитического ведомства Армении поблагодарил Владимира Макея за организацию в Минске встречи министров иностранных дел стран Восточного партнерства. Он подчеркнул, что сотрудничество в этом формате дополняет сформировавшиеся между Арменией и Беларусью партнерские отношения.