«Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է եռալ», ասել է Լավրովը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան մտահոգված է այն փաստով, որ «Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է եռալ»:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության համաձայն, Լավրովը այդ մասին ասել է ՄԳԻՄՈ-ի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպմանը:
«Առաջիկայում նախատեսվում է երկու երկրների ղեկավարների հերթական հանդիպումը: Կարեւոր կլինի տեսնել, թե ինչպես է Հայաստանի նոր առաջնորդը գնահատում իր երկրում տիրող իրավիճակի զարգացման հեռանկարները: Մենք անտարբեր չենք, թե ինչպիսին են այս իրավիճակում հանրապետության պարտավորությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առջեւ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ այդ պարտավորությունները գործում են եւ դրանք պետք է իրագործել ամբողջ ծավալով:
Այդ թվում՝ մեր ընդհանուր կազմակերպության հեղինակության ամրապնդման առումով», - ասել է Լավրովը:
«Մենք մտահոգված ենք, որ իրավիճակը Հայաստանում շարունակում է եռալ, մասնավորապես, հետաքննվում են տաս տարվա վաղեմության իրադարձությունները, տեղի են ունենում ձերբակալություններ: Մենք դա Հայաստանի ներքին գործն ենք համարում: Եվ ուզում ենք, որ այդ ներքին գործերը մնան օրենքի եւ Սահմանադրության ամուր հիմքերի վրա, ինչպես նաեւ արագ հաղթահարվեն, որպեսզի Հայաստանը կարողանա կենտրոնանալ ստեղծարար խնդիրների վրա», - նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
«Մենք ուշադիր հետեւում էինք իրադարձություններին, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում արդեն այն սահմանադրական նորմի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որի համաձայն բոլոր հիմնական լիազորությունները փոխանցվում են երկրի խորհրդարանի կողմից ընտրված վարչապետին: Մենք չենք արել որեւէ քայլեր կամ հայտարարություններ, որոնք կարելի էր փորձել անգամ մեկնաբանել որպես միջամտություն ներքին գործերին: Չեմ կարող ասել, թե մնացած դերակատարները նույն կերպ էին վարվում», - ասել է Լավրովը:

“It is far from calm in Armenia,” says Lavrov - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has stated that the Moscow is concerned with the fact that "the situation in Armenia is still far from calming down”.
TASS reports that Lavrov has made that statement while speaking to the students and teachers at Moscow State Institute of International Relations (MGIMO) today.
“The leaders of the two countries are planning another meeting in the near future. It is important to find out the assessment of possible outcomes of the domestic situation from the new Armenian leader himself. We care how Armenia’s commitments to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) are presented in this situation. We take as the basis the certainty that these commitments are valid and subject to full implementation. That includes commitments to strengthening the reputation and the prestige of our common organization,” said Lavrov.
“We are concerned that the situation in Armenia is still far from calming down. In particular, there is an open investigation of events that happened a decade ago, arrests are happening. We consider it a domestic business of the Republic of Armenia and we want these domestic affairs to remain grounded in the law and the constitution. We also wish for them to be completed as soon as possible, so that Armenia can focus on constructive activities,” said the Russian Foreign Minister.
“We have been following the events that unfolded in Armenia since after the constitutional amendments on transferring all major authorities to the Prime Minister, elected by the parliament, came into force. We undertook no activities and made no statements that could be interpreted as intervention into internal affairs, even remotely. I cannot say the same about other global actors,” said Sergey Lavrov.