«Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է եռալ», ասել է Լավրովը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան մտահոգված է այն փաստով, որ «Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է եռալ»:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության համաձայն, Լավրովը այդ մասին ասել է ՄԳԻՄՈ-ի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպմանը:
«Առաջիկայում նախատեսվում է երկու երկրների ղեկավարների հերթական հանդիպումը: Կարեւոր կլինի տեսնել, թե ինչպես է Հայաստանի նոր առաջնորդը գնահատում իր երկրում տիրող իրավիճակի զարգացման հեռանկարները: Մենք անտարբեր չենք, թե ինչպիսին են այս իրավիճակում հանրապետության պարտավորությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առջեւ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ այդ պարտավորությունները գործում են եւ դրանք պետք է իրագործել ամբողջ ծավալով:
Այդ թվում՝ մեր ընդհանուր կազմակերպության հեղինակության ամրապնդման առումով», - ասել է Լավրովը:
«Մենք մտահոգված ենք, որ իրավիճակը Հայաստանում շարունակում է եռալ, մասնավորապես, հետաքննվում են տաս տարվա վաղեմության իրադարձությունները, տեղի են ունենում ձերբակալություններ: Մենք դա Հայաստանի ներքին գործն ենք համարում: Եվ ուզում ենք, որ այդ ներքին գործերը մնան օրենքի եւ Սահմանադրության ամուր հիմքերի վրա, ինչպես նաեւ արագ հաղթահարվեն, որպեսզի Հայաստանը կարողանա կենտրոնանալ ստեղծարար խնդիրների վրա», - նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
«Մենք ուշադիր հետեւում էինք իրադարձություններին, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում արդեն այն սահմանադրական նորմի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որի համաձայն բոլոր հիմնական լիազորությունները փոխանցվում են երկրի խորհրդարանի կողմից ընտրված վարչապետին: Մենք չենք արել որեւէ քայլեր կամ հայտարարություններ, որոնք կարելի էր փորձել անգամ մեկնաբանել որպես միջամտություն ներքին գործերին: Չեմ կարող ասել, թե մնացած դերակատարները նույն կերպ էին վարվում», - ասել է Լավրովը:

«Ситуация в Армении продолжает бурлить», заявил Лавров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москву тревожит тот факт, что «ситуация в Армении продолжает бурлить».
Как сообщает ТАСС, Лавров сказал об этом, выступая сегодня перед студентами и преподавателями МГИМО.
«В ближайшее время планируется еще одна встреча лидеров двух стран. Будет важно посмотреть, как сам новый лидер Армении оценивает перспективы развития ситуации в его стране. Нам небезразлично, как в этой ситуации выглядят обязательства республики перед Организацией договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Мы исходим из того, что эти обязательства действуют и их нужно в полной мере выполнять. В том числе и в том, что касается укрепления репутации и престижа нашей общей организации», - заявил Лавров.
«Нас тревожит, что ситуация в Армении сейчас продолжает бурлить, в частности, расследуются события десятилетней давности, происходят аресты. Мы считаем это внутренним делом Армении. И хотим, чтобы эти внутренние дела оставались на прочной почве закона и конституции, а также были поскорее преодолены с тем, чтобы Армения могла сконцентрироваться на созидательных задачах», - отметил российский министр.
«Мы внимательно следили за теми событиями, которые развернулись в Армении уже после вступления в силу конституционной нормы о том, что все основные полномочия переходят премьер-министру, которого избирает парламент страны. Мы не делали никаких движений или заявлений, которые могли бы даже с натяжкой интерпретироваться как вмешательство во внутренние дела. Не могу сказать, что остальные внешние игроки поступали таким же образом», - заметил Сергей Лавров.