Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպի Էմանուել Մակրոնի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 14-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերով աշխատանքային այցով կգտնվի Ֆրանսիայում։
Այցի շրջանակներում վարչապետը հանդիպում կունենա Էմանուել Մակրոնի, Ֆրանսիայի գործարար շրջանակների եւ ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հաղորդում են կառավարությունից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու Էմանուել Մակրոնը հանդիպել էին 2018 թվականի հուլիսին Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակում։
Նրանք, մասնավորապես, խոսել էին հոկտեմբերին Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի մասին:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել գագաթնաժողովը։ Հանձնառու ենք այն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելուն։ Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային նախապատրաստական աշխատանքներում ցուցաբերվող աջակցության համար»,- ասել էր վարչապետը:
Էմանուել Մակրոնն ընդգծել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է շարունակել բարեկամ Հայաստանի հետ սերտ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առեւտրատնտեսական: Նա վստահություն է հայտնել, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը Երեւանում կանցկացվի բարձր մակարդակով:

Никол Пашинян встретится с Эммануэлем Макроном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 14 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян по приглашению президента Франции Эммануэля Макрона отправится во Францию с рабочим визитом.
В Париже премьер-министр встретится с президентом Франции, французским бизнес-сообществом и представителями армянской общины, сообщает пресс-служба правительства.
Медиамакс напоминает, что Никол Пашинян и Эммануэль Макрон встречались в июле 2018 года в Брюсселе в рамках саммита НАТО.
Они, в частности, обсудили предстоящий саммит Международной организации Франкофонии, который состоится в октябре этого года в Ереване.
«Для нас большая честь принимать этот саммит. Мы обязуемся провести его на самом высоком уровне. Благодарим Францию за поддержку в ходе подготовительных работ»,- говорил премьер-министр Армении.
Эммануэль Макрон подчеркивал, что его страна готова продолжить усилия, направленные на расширение тесного сотрудничества с дружественной Арменией в разных сферах, в том числе – в торгово-экономической. Он также выражал уверенность, что саммит Франкофонии в Ереване будет проведен на высоком уровне.