Վարչապետն ընդունել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւին:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է, եւ առկա է կառուցողական աշխատանքային մթնոլորտ, ինչի մասին են վկայում ՌԴ նախագահի, վարչապետի հետ հաճախակի հանդիպումները եւ բարձրաստիճան մյուս մակարդակներում շփումները: ՀՀ վարչապետը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհուրդների միջեւ համագործակցությունը՝ հայ-ռուսական ռազմավարական կապերի շարունակական զարգացման, տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի համատեքստում:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ՌԴ նախագահի եւ վարչապետի ողջույնները եւ նշել, որ ուրախ է այցելել Հայաստան, հանդիպումներ ունենալ ՀՀ վարչապետի, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ: Նա արդյունավետ է համարել ՀՀ ԱԽ քարտուղարի հետ խորհրդակցությունները, որոնց ընթացքում, Պատրուշեւի խոսքով, քննարկվել են անվտանգության ոլորտում տարբեր ուղղություններով համագործակցության հարցեր, անդրադարձ է եղել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում ՀՀ-ՌԴ փոխգործակցությանը:
Պատրուշեւը նաեւ տեղեկացրել է, որ այս տարվա նոյեմբերին նախատեսվում է ԱՊՀ անդամ պետությունների ԱԽ քարտուղարների հավաք, եւ Հայաստանը, ինչպես միշտ, հաստատել է իր մասնակցությունն այդ հավաքին:
ՀՀ վարչապետը եւ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության պահպանման եւ կայունության ապահովման հարցի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության զարգացումների ու մարտահրավերների շուրջ:

Премьер-министр принял секретаря Совета безопасности России - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня секретаря Совета безопасности России Николая Патрушева.
Премьер-министр отметил, что стратегическое сотрудничество между Арменией и Россией динамично развивается, существует конструктивная, рабочая атмосфера, о чем свидетельствуют периодические встречи с президентом и премьер-министром России и другие контакты на высшем уровне. Глава армянского правительства подчеркнул важность сотрудничества между Советами безопасности двух стран в контексте совместной работы по развитию армяно-российских стратегических связей, региональной и международной безопасности и обеспечению стабильности.
Секретарь Совета безопасности России передал Николу Пашиняну приветственные послания президента и премьер-министра РФ и отметил, что рад посетить Армению, встретится с премьер-министром, а также секретарем Совета безопасности. Он положительно оценил консультации с секретарем Совбеза Армении, в ходе которых, по словам Патрушева, обсуждались вопросы сотрудничества в различных направлениях в сфере безопасности. Стороны коснулись также армяно-российского сотрудничества в рамках международных организаций как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Патрушев сообщил также, что в ноябре этого года планируется заседание секретарей Советов безопасности стран СНГ, и Армения, как всегда, подтвердила свое участие.
Премьер-министр Армении и секретарь Совбеза России обменялись мнениями о карабахском урегулировании, сохранении военного баланса и обеспечения стабильности в регионе, а также о тенденциях и вызовах в повестке региональной и международной безопасности.