Կախա Կալաձե. Հարավային տարանցիկ ուղղությունը հետաքրքիր է
- Պարոն նախարար, վերջին տարիներին մի քանի անգամ բարձրացվել է Վրաստանի կառավարությանը պատկանող Հյուսիս-Հարավ գազատարի հնարավոր սեփականաշնորհման հարցը: Գազատարը գնելու պատրաստակամություն էր հայտնել, մասնավորապես, Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը, ինչը Հայաստանում որոշակի մտավախության տեղիք է տալիս: Ինչպիսի՞ն է այսօր Վրաստանի կառավարության դիրքորոշումը Հյուսիս-Հարավ գազատարի ապագայի հարցում:
-Որքանով ինձ է հայտնի, տվյալ ակտիվի սեփականաշնորհման վերաբերյալ երկխոսություն չի եղել: Նավթագազային կորպորացիան, որն այդ գազատարի սեփականատերն է, մի քանի տարի առաջ պատրաստվում էր ընկերության բաժնետոմսերի մի մասի առաջնային հանրային տեղաբաշխում իրականացնել (IPO): Վերջնական արդյունքում որոշվեց եվրապարտատոմսեր թողարկել, եւ ընկերությունը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ներգրավեց 250 մլն եվրո:
Կցանկանայի հաստատել, որ Վրաստանի ներկայիս կառավարությունը չի դիտարկում տվյալ ենթակառուցվածքը սեփականաշնորհելու հարցը: Այսօր Ռուսաստանից Հայաստան տարանցումն իրականացվում է, մենք շահագործում ենք գազատարերը, եւ Վրաստանը համապատասխան գումար է ստանում այդ ծառայության դիմաց:
- Գերմանական զարգացման բանկը` KfW-ն, համաձայնել է ֆինանսավորել Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ նոր էլեկտրահաղորդման գծի (ԷՀԳ) շինարարությունը: Ո՞ր փուլում է նախագիծը, եւ ո՞րն է Վրաստանի համար դրա կարեւորությունը:
- Որքանով մեզ հայտնել են մեր հայ գործընկերները, գերմանական KfW բանկի հետ համաձայնությունը ձեռք է բերվել, եւ անհրաժեշտ վարկը տրամադրված է: Ավելին` միջազգային փորձագետներն անցկացրել են նախագծի նախնական տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում, դիտարկել նրա իրագործման տեխնիկական մի շարք տարբերակներ:
Մյուս կողմից, մենք ունենք Հայաստան-Վրաստան նոր ԷՀԳ-ի շինարարության մասին պայմանագիր` ստորագրված Հայաստանի եւ Վրաստանի էլեկտրաէներգիայի ոլորտի առաջատար ընկերությունների կողմից: Վերջնական տեսքով այդ պայմանագիրը ձեւակերպված է 2014թ. ապրիլի 16-ի №2 լրացուցիչ համաձայնագրով: Պայմանագրում նշված են «Մառնեուլի» եւ «Այրում» ենթակայանների միջեւ 500 կՎտ լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման բոլոր փուլերը, ինչպես նաեւ սահմանված են մասնակից պետական ընկերությունների պարտավորությունները: Նախագծի առաջին փուլը պետք է ավարտվի 2018թ. վերջին, իսկ երկրորդը` մինչեւ 2022թ.:
Կախա Կալաձեն Կախա Կալաձեն
Լուսանկարը` Cbw.ge
Այս փուլում երկու երկրների մասնակից ընկերությունները համատեղ մշակում են նոր ԷՀԳ-ի եւ շինարարական գործընթացի տեխնիկական մանրամասները:
Նախագծի շրջանակում Վրաստանի տարածքում կընդլայնվի եւ կխոշորացվի «Մառնեուլի» ենթակայանը եւ այն 500 կՎտ լարման ենթակայանի կարգավիճակ ձեռք կբերի` դառնալով Վրաստանի խոշորագույն էլեկտրաէներգետիկ հանգույցներից մեկը, իսկ Հայաստանում` Այրումում, կկառուցվի հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայան, որը Կովկասյան տարածաշրջանում կլինի երկրորդը՝ Ախալցխայի կայանից հետո:
Տվյալ նախագիծը, «Քսանի» ենթակայանից մինչեւ Ստեփանծմինդա (Կազբեգի) նոր հզոր ԷՀԳ նախագծի իրագործման հետ միասին, կընդլայնի վրացական էներգահամակարգի հնարավորությունները` Հյուսիսային եւ Հարավային ենթատարածաշրջանների միջեւ հոսանքի փոխանցման հարցում, ինչը մեր էներգահամակարգը վերջնականապես կդարձնի հավասարաչափ զարգացող եւ բոլոր ուղղություններով տարանցման համար բաց:
Իհարկե, դա լրացուցիչ խթան կհանդիսանա էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում առեւտրի աջակցման համար եւ կօգնի մեզ ձգտելու Վրաստանում հզոր, ժամանակակից եւ գրավիչ էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ստեղծմանը:
- Ժամանակ առ ժամանակ խոսվում է այն մասին, որ Վրաստանի հետ այդ նոր գծի եւ Իրանի հետ բարձր լարման երեք ԷՀԳ-ների շնորհիվ Իրանի եւ Վրաստանի միջեւ Հայաստանի միջոցով տեղի կունենա էլեկտրաէներգիայի առեւտուր: Այդ մասին հայտարարություններ են արել հայկական եւ իրանական կողմի ներկայացուցիչները, սակայն Վրաստանի կառավարությունը հարցը չի մեկնաբանել: Ասացեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանի միջոցով Իրանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրի հեռանկարին:
- Այս փուլում մենք Իրանի հետ չունենք տեխնիկական կոնկրետ համաձայնություններ` էլեկտրաէներգիայի միջհամակարգային հոսանքահաղորդումների ապահովման վերաբերյալ, առավել եւս` առեւտրային պայմանագրեր՝ արտահանման, ներկրման, տարանցման վերաբերյալ:
Ընդհանրապես, տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր եւ հեռանկարային է` անհրաժեշտ իրավական դաշտի ստեղծման դեպքում: Իրանական էներգահամակարգը տարածաշրջանում խոշորագույններից է, այն հետագա զարգացման հնարավորություններ ունի եւ օբյեկտիվորեն շահագրգռված է ներկրման արտաքին աղբյուրներ գտնելու հարցում:
Տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր եւ հեռանկարային է` անհրաժեշտ իրավական դաշտի ստեղծման դեպքում:
Այս ոլորտում փոխհարաբերությունների դրական զարգացման դեպքում իրանական էներգահամակարգը, մեր մյուս հարեւանների հետ միասին, կարող է դառնալ էլեկտրաէներգիայի տարածաշրջանային հեռանկարային շուկայի մասնակից:
- Հիդրոէներգետիկ նախագծերի շնորհիվ Վրաստանը ներկրողից վերածվել է արտահանողի: Պատմեք, խնդրում եմ, Վրաստանի էներգետիկ ռազմավարությունում վերականգնվող էներգիայի դերի մասին:
- Դուք միանգամայն ճիշտ եք. Վրաստանը հարուստ է հիդրոռեսուրսներով, ինչը  թելադրում է մեզ զարգացման հիմնական ուղղությունը` հիդրոէներգետիկայի վրա հիմնվելը: Միաժամանակ, ի տարբերություն հիդրոռեսուրսներ օգտագործող շատ այլ երկրների, Վրաստանում տվյալ աղբյուրների` էլեկտրաէներգետիկայի նպատակներով օգտագործման մակարդակը չի գերազանցում 20%-ը: Այնպես որ, դեռ շատ անելիք ունենք, եւ ներդրումներ ներգրավելու անհրաժեշտություն կա:
Ի դեպ, փոքր ՀԷԿ-երի աջակցման ոլորտում լավ փորձ ունի եւ Հայաստանը. վերջին տարիներին ձեզ մոտ հաջողությամբ իրականացվել են հիդրոէներգետիկ մի շարք նախագծեր: Մենք նույնպես գործնական արդյունքներ ունենք. սկսվել է նոր ՀԷԿ-երի շահագործումը` Փարավանի, Լարսի, Արագվի, Բախվի, Կազբեգի: Շուտով կշահագործվեն հետեւյալ նախագծերը` Դարյալի ՀԷԿ-ը, Աջարիսցկալի ՀԷԿ-ը եւ այլն:
Վրաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ (Ախալցխա-Բորչխա) 400 կՎտ հզորությամբ նոր ԷՀԳ-ի կառուցումը լրացուցիչ խթանեց էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների ավելացումը: Ժամանակակից նախագծերի իրականացման շնորհիվ միջհամակարգային մատակարարումները կատարվում են ոչ միայն գարնան եւ ամռան ամիսներին, այլեւ շարունակվում են անգամ նախկինում վրացական հիդրոէներգետիկային ոչ բնորոշ աշնան եւ ձմռան ամիսներին: Հատկանշական է, որ գեներացնող հզորությունների աճի հետ մեկտեղ Վրաստանում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում նկատվում է նաեւ էներգիայի օգտագործման կայուն աճ (միջինում՝ տարեկան 4-5%): Բոլոր այս գործոնները Վրաստանի էներգետիկ շուկան առավել գրավիչ եւ հետաքրքիր են դարձնում, խթանում են նրա դինամիկ զարգացումը:
- Անցյալ տարի Դուք «Հայաստանի եղբայրական ժողովրդին» շնորհակալություն հայտնեցիք Վրաստանի մեծ մասում էլեկտրաէներգիայի անջատումից հետո օգնության հասնելու համար: Որքա՞ն օպերատիվ է կազմակերպված երկու գերատեսչությունների միջեւ համագործակցությունը, ի՞նչ հաճախականությամբ են հանդիպում երկու նախարարությունների ներկայացուցիչները, ի՞նչ նոր նախագծեր են քննարկում:
- Վթարային փոխօգնությունը հարեւանների էներգահամակարգերի միջեւ համագործակցության ամենակարեւոր եւ պարտադիր սեգմենտներից է: Անկախ զարգացման աստիճանից՝ վթարներ տեղի են ունենում բոլոր էներգահամակարգերում, եւ դրա վառ օրինակն են անցած ամառվա դեպքերը, երբ մեր համակարգը կարողացավ սեղմ ժամկետներում վերականգնվել հենց հայ գործընկերների աջակցության շնորհիվ: Մեր էներգահամակարգերը փոխհարաբերությունների եւ տարբեր վթարային իրադրություններում փոխադարձ օգնության բազմամյա պատմություն ունեն: Այդ հիմքն անհրաժեշտ է ամրապնդել եւ զարգացնել ժամանակակից պայմաններում, ձեւավորել նորագույն իրավապայմանագրային բազա` անհրաժեշտության դեպքում նախօրոք կանոնակարգված ռեժիմով վթարային մատակարարման համար:
Ուրախացնում է այն փաստը, որ մեր հայ գործընկերներն էներգետիկ անվտանգության թեմային պատշաճ ուշադրություն են դարձնում: Որքանով ինձ հայտնի է, Հայաստանում միջհամակարգային վթարային օգնության ապահովման շուկայի հիմնական մասնակիցների միջեւ ֆունկցիոնալ պարտականությունների բաշխման նոր կարգավորման մշակման եւ հաստատման գործընթաց է ընթանում:
Ինչ վերաբերում է երկու երկրների էներգետիկ հատվածների միջեւ հաղորդակցության ձեւաչափերին եւ համագործակցությանը, ապա առաջին հերթին հարկ է նշել միջկառավարական կապերը: 2014թ. դեկտեմբերի վերջին Երեւանում կայացավ Հայաստանի եւ Վրաստանի կառավարական հաստատությունների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցում էին ինչպես էներգետիկայի նախարարությունների, այնպես էլ մեր երկրների էլեկտրաէներգետիկ ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտի պետական ենթակառուցվածքային ընկերությունների ղեկավարների կանոնավոր նիստերը, որոնք անցկացվում են տարին 2-3 անգամ, դարձել են օրինաչափություն: Ձեւակերպվում են նոր պայմանագրեր, համաձայնագրեր, նոր խնդիրներ են առաջադրվում, քննարկվում են համատեղ հեռանկարները:
Վրաստանում մենք բոլորովին վերջերս «Էլեկտրաէներգիայի եւ բնական գազի մասին» օրենքում լրացումներ կատարեցինք, որոնք կանոնակարգում են Վրաստանի բաշխիչ ցանցի զարգացման 10-ամյա պլանի մշակման եւ շարունակական թարմացման չափանիշները եւ ընթացակարգը: Առաջին նման 10-ամյա պլանը մեզ մոտ արդեն մշակված է`հաշվի առնելով ժամանակակից եվրոպական պահանջները, եւ կհաստատվի մոտակա ապագայում: Եթե Հայաստանը նույնպես կազմի բարձր լարման էլեկտրացանցի զարգացման նման բազմամյա պլան, հետագայում մենք կկարողանանք մտածել միասնական, միջհամակարգային հայ-վրացական 10-ամյա պլանի մշակման մասին, որը կներառեր ազգային էլեկտրաէներգետիկ ցանցերի փոխկապակցված մասերի հեռանկարային շինարարության հարցերը:
- Պարոն Կալաձե, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի հավաքականը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը ՖԻՖԱ-ի վարկանշային աղյուսակում, իսկ Հայաստանի հավաքականի եւ դորտմունդյան «Բորուսիայի» խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանը երկրում ամենահայտնի մարդկանցից մեկն է դարձել: Եթե կարելի է, պատմեք հայ ֆուտբոլիստների հետ Ձեր հարաբերությունների, հայկական ֆուտբոլի մասին Ձեր տպավորությունների մասին:
- Իմ ֆուտբոլային կարիերայի ընթացքում ես Հայաստանի ֆուտբոլային ակումբների հետ չեմ հանդիպել: Մեկ անգամ ենք հանդիպել Հայաստանի ազգային հավաքականի հետ ընկերական խաղի շրջանակում, եւ այդ խաղն ավարտվեց Վրաստանի հաղթանակով:
Հենրիխ Մխիթարյանն իսկապես շատ ուժեղ, հաջողակ եւ տաղանդավոր ֆուտբոլիստ է
Ցավոք, աշխատանքային գրաֆիկից ելնելով, ես հնարավորություն չունեմ ուշադիր հետեւել հայկական ֆուտբոլի ընթացիկ իրադարձություններին, սակայն Հենրիխ Մխիթարյանն իսկապես շատ ուժեղ, հաջողակ եւ տաղանդավոր ֆուտբոլիստ է: Կցանկանայի հաջողություն մաղթել եւ նրան, եւ Հայաստանի հավաքականի մյուս ֆուտբոլիստներին:

Эксклюзивное интервью вице-премьера, министра энергетики Грузии Кахи Каладзе Медиамакс
- Господин министр, в течение последних нескольких лет не раз поднимался вопрос о возможной приватизации трубопровода Север-Юг, который находится в собственности правительства Грузии. О готовности купить газопровод заявляла, в частности, Государственная нефтяная компания Азербайджана (ГНКАР), и это вызывает некоторые опасения в Армении с учетом напряженных отношений с Азербайджаном. Какова сегодня позиция правительства Грузии относительно будущего трубопровода Север-Юг?
- Насколько мне известно, диалога о приватизации данного актива не было. Нефтегазовая корпорация, которая является владельцем этого газопровода, несколько лет назад собиралась провести первичное публичное размещение (IPO) определенного количества акций компании. В конечном итоге было принято решение о выпуске еврооблигаций, и компания привлекла 250 млн евро на Лондонской фондовой бирже.
Я хотел бы подтвердить, что сегодняшнее правительство Грузии не рассматривает вопрос приватизации данной инфраструктуры. Транзит в Армению из России сегодня реализуется, мы осуществляем эксплуатацию газопроводов, и Грузия получает соответствующую плату за эту услугу.
- Немецкий банк развития KfW согласился финансировать строительство новой линии электропередач между Арменией и Грузией. На какой стадии находится проект и в чем заключается его важность для Грузии?
- Как нам известно от наших армянских коллег, согласование с немецким банком KfW достигнуто и необходимый кредит выделен. Более того, международными экспертами проведено предварительное технико-экономическое обоснование проекта, рассмотрены различные технические версии его осуществления.
С другой стороны, мы имеем Договор о строительстве новой ЛЭП Армения-Грузия, подписанный ведущими электроэнергетическими компаниями Армении и Грузии. В окончательном виде этот договор сформулирован согласно Дополнительному соглашению №2 от 16 апреля 2014 года. В договоре прописаны все этапы строительства ЛЭП 500 кВ между П/С «Марнеули» и П/С «Айрум», а также распределены обязательства по строительству между всеми участвующими государственными компаниями. Первый этап проекта должен быть завершен к концу 2018 года, второй - к 2022 году.
На данной стадии участвующие компании двух стран совместно прорабатывают технические детали новой ЛЭП и строительного процесса.
В рамках проекта на территории Грузии будет проведено расширение и укрупнение П/С «Марнеули», которая приобретет статус 500 кВ-ой и станет одним из крупных электроэнергетических узлов Грузии, а в Армении будет построена новейшая вставка постоянного тока (ВПТ) в Айруме, уже вторая в Кавказском регионе после Ахалцихской ВПТ. Данный проект, вместе с реализацией проекта новой мощной ЛЭП от П/С «Ксани» до региона Стефанцминда (Казбеги), расширит возможности грузинской энергосистемы по транзиту электроэнергии между Северным и Южным субрегионами, что окончательно сформирует нашу энергосистему как равномерно развивающуюся и открытую для транзита во всех направлениях.
Фото: Cbw.ge
Конечно, это даст дополнительный стимул для подержки коммерции в сфере электроэнергетики и поможет нам стремиться к созданию в Грузии мощного, современного, привлекательного электроэнергетического рынка.
- Время от времени говорится о том, что благодаря этой новой линии с Грузией и трем ВЛЭП с Ираном через Армению будет идти торговля электричеством между Ираном и Грузией. Заявления об этом делали представители армянской и иранской сторон, но правительство Грузии вопрос не комментировало. Скажите, пожалуйста, каково ваше отношение к перспективе ирано-грузинской торговли электричеством через Армению?
- На данном этапе с Ираном у нас нет конкретных технических соглашений по обеспечению межсистемных перетоков электроэнергии, ни тем более коммерческих договоров по поставкам – экспорту, импорту, транзиту.
Вообще, южное направление транзитного коридора является очень интересным и перспективным при условии создания необходимой правовой среды. Иранская энергосистема является одной из крупнейших в регионе, она имеет возможности дальнейшего развития и объективно заинтересована в поиске внешних источников импорта.
Южное направление транзитного коридора является очень интересным и перспективным при условии создания необходимой правовой среды
В случае позитивного развития взаимоотношений в данной сфере иранская энергосистема, вместе с другими нашими соседями, может стать активным участником перспективного регионального рынка электроэнергии.
- Благодаря гидроэнергетическим проектам Грузия из импортера электроэнергии превращается в экспортера. Расскажите, пожалуйста, подробнее о роли возобновляемой энергетики в энергетической стратегии Грузии.
- Вы совершенно правы, Грузия богата гидроресурсами, что диктует нам основное направление развития – упор на гидроэнергетику. В тоже время, в отличие от многих других стран, использующих гидроресурсы, степень использования данных источников в целях электроэнергетики в Грузии пока не превышает 20%. Так что, есть над чем работать и привлекать инвестиции.
Кстати, очень хороший опыт в сфере поддержки развития малых ГЭС имеет и Армения, в последние годы у вас было успешно реализовано много малых гидроэнергетических проектов. У нас также имеются практические результаты – вступили в эксплуатацию новые ГЭС: Паравани, Ларси, Арагви, Бахви, Казбеги (суммарная установленная мощность до 130 МВт). На подходе следующие проекты - Дарьялская ГЭС, Аджарисцкали ГЭС и др (суммарная установленная мощность до 300 МВт).
Завершение строительства новой ЛЭП 400 кВ между Грузией и Турцией (Ахалцихе - Борчха) дало дополнительный толчок к наращиванию объемов экспорта электроэнергии. Благодаря реализации современных проектов межсистемные поставки осуществляются не только в весенне-летний сезон, но продолжаются даже в ранее не характерные для грузинской гидроэнергетики осенне-зимние месяцы. Примечательно, что вместе с ростом генерирующих мощностей, в Грузии в течении последних лет наблюдается также стабильный рост энергопотребления (в среднем до 4-5% в год). Все эти факторы делают энергетический рынок Грузии все более интересным и привлекательным, дают стимул для его динамичного развития.
- Минувшим летом Вы выразили благодарность «братскому народу Армении» за помощь, оказанную после отключения электричества на большей части Грузии. Насколько оперативно организовано сотрудничество двух ведомств, как часто встречаются представители двух министерств, какие новые проекты обсуждают?
- Аварийная взаимопомощь – это один из очень важных и непременных сегментов сотрудничества между энергосистемами соседей. Несмотря на степень развития, аварии случаются во всех энергосистемах и наглядным примером этого служат события прошлого лета, когда наша система смогла восстановиться в возможно сжатые сроки именно благодаря поддержке армянских коллег. У наших энергосистем есть многолетняя история взимоотношений и обоюдной поддержки в различных аварийных ситуациях. Этот фундамент следует укреплять и развивать в современных условиях, формировать новейшую договорно-правововую базу по обеспечению заранее регламентированного режима аварийных поставок в случае надобности.
Радует, что наши армянские коллеги относятся к теме энергетической безопасности с должным вниманием. Насколько мне известно, в Армении идет процесс разработки и утверждения новой регуляции по распределению функциональных обязанностей между основными участниками рынка в сфере обеспечения межсистемной аварийной помощи.
Что касается сотрудничества и форматов коммуникации между энергетическими секторами двух стран, в первую очередь нужно отметить межправительственные связи. Не далее как в конце декабря 2014 года в Ереване была проведена рабочая встреча представителей правительственных учреждений и экспертов Армении и Грузии, в которой участвовали представители как министерств энергетики, так и электроэнергетических компаний наших стран. Стали нормой регулярные заседания руководителей государственных инфраструктурных компаний в сфере электроэнергетики, которые проводятся 2-3 раза в год, оформляются новые договора, соглашения, протоколы, ставятся новые задачи, идет обсуждение совместных перспектив.
В Грузии мы совсем недавно приняли дополнения к Закону «Об электроэнергетике и природном газе», регламентирующие стандарты и процедуру разработки и постоянного обновления 10 летнего плана развития электропередающей сети Грузии. Первый такой 10 летний план у нас уже разработан с учетом современных европейских требований и будет утвержден в ближайшем будущем. Если и Армения создаст подобный многолетний план развития высоковольтной электросети, то далее мы могли бы думать о проработке совместного, межсистемного армяно-грузинского 10-летнего плана, покрывающего вопросы перспективного строительства взаимозависимых частей национальных электроэнергетических сетей.
- Господин Каладзе, в последние несколько лет сборная Армения значительно улучшила свои позиции в рейтинге ФИФА, а игрок сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян стал одним из самых популярных людей в стране. Если можно, расскажите о своих контактах с армянскими футболистами, о своих впечатлениях об армянском футболе сегодня.
- На протяжении моей футбольной карьеры я не встречался с футбольными клубами Армении. Один раз мы встретились с национальной сборной Армении в товарищеском матче, и та игра закончилась победой сборной Грузии.
Генрих Мхитарян на самом деле является очень сильным, успешным и талантливым футболистом
К сожалению, исходя из рабочего графика, у меня нет возможности внимательно следить за текущими событиями армянского футбола, однако Генрих Мхитарян на самом деле является очень сильным, успешным и талантливым футболистом. Хотелось бы пожелать удачи как ему, так и другим армянским футболистам и национальной сборной Армении.