Կախա Կալաձե. Հարավային տարանցիկ ուղղությունը հետաքրքիր է
- Պարոն նախարար, վերջին տարիներին մի քանի անգամ բարձրացվել է Վրաստանի կառավարությանը պատկանող Հյուսիս-Հարավ գազատարի հնարավոր սեփականաշնորհման հարցը: Գազատարը գնելու պատրաստակամություն էր հայտնել, մասնավորապես, Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը, ինչը Հայաստանում որոշակի մտավախության տեղիք է տալիս: Ինչպիսի՞ն է այսօր Վրաստանի կառավարության դիրքորոշումը Հյուսիս-Հարավ գազատարի ապագայի հարցում:
-Որքանով ինձ է հայտնի, տվյալ ակտիվի սեփականաշնորհման վերաբերյալ երկխոսություն չի եղել: Նավթագազային կորպորացիան, որն այդ գազատարի սեփականատերն է, մի քանի տարի առաջ պատրաստվում էր ընկերության բաժնետոմսերի մի մասի առաջնային հանրային տեղաբաշխում իրականացնել (IPO): Վերջնական արդյունքում որոշվեց եվրապարտատոմսեր թողարկել, եւ ընկերությունը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ներգրավեց 250 մլն եվրո:
Կցանկանայի հաստատել, որ Վրաստանի ներկայիս կառավարությունը չի դիտարկում տվյալ ենթակառուցվածքը սեփականաշնորհելու հարցը: Այսօր Ռուսաստանից Հայաստան տարանցումն իրականացվում է, մենք շահագործում ենք գազատարերը, եւ Վրաստանը համապատասխան գումար է ստանում այդ ծառայության դիմաց:
- Գերմանական զարգացման բանկը` KfW-ն, համաձայնել է ֆինանսավորել Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ նոր էլեկտրահաղորդման գծի (ԷՀԳ) շինարարությունը: Ո՞ր փուլում է նախագիծը, եւ ո՞րն է Վրաստանի համար դրա կարեւորությունը:
- Որքանով մեզ հայտնել են մեր հայ գործընկերները, գերմանական KfW բանկի հետ համաձայնությունը ձեռք է բերվել, եւ անհրաժեշտ վարկը տրամադրված է: Ավելին` միջազգային փորձագետներն անցկացրել են նախագծի նախնական տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում, դիտարկել նրա իրագործման տեխնիկական մի շարք տարբերակներ:
Մյուս կողմից, մենք ունենք Հայաստան-Վրաստան նոր ԷՀԳ-ի շինարարության մասին պայմանագիր` ստորագրված Հայաստանի եւ Վրաստանի էլեկտրաէներգիայի ոլորտի առաջատար ընկերությունների կողմից: Վերջնական տեսքով այդ պայմանագիրը ձեւակերպված է 2014թ. ապրիլի 16-ի №2 լրացուցիչ համաձայնագրով: Պայմանագրում նշված են «Մառնեուլի» եւ «Այրում» ենթակայանների միջեւ 500 կՎտ լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման բոլոր փուլերը, ինչպես նաեւ սահմանված են մասնակից պետական ընկերությունների պարտավորությունները: Նախագծի առաջին փուլը պետք է ավարտվի 2018թ. վերջին, իսկ երկրորդը` մինչեւ 2022թ.:
Կախա Կալաձեն Կախա Կալաձեն
Լուսանկարը` Cbw.ge
Այս փուլում երկու երկրների մասնակից ընկերությունները համատեղ մշակում են նոր ԷՀԳ-ի եւ շինարարական գործընթացի տեխնիկական մանրամասները:
Նախագծի շրջանակում Վրաստանի տարածքում կընդլայնվի եւ կխոշորացվի «Մառնեուլի» ենթակայանը եւ այն 500 կՎտ լարման ենթակայանի կարգավիճակ ձեռք կբերի` դառնալով Վրաստանի խոշորագույն էլեկտրաէներգետիկ հանգույցներից մեկը, իսկ Հայաստանում` Այրումում, կկառուցվի հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայան, որը Կովկասյան տարածաշրջանում կլինի երկրորդը՝ Ախալցխայի կայանից հետո:
Տվյալ նախագիծը, «Քսանի» ենթակայանից մինչեւ Ստեփանծմինդա (Կազբեգի) նոր հզոր ԷՀԳ նախագծի իրագործման հետ միասին, կընդլայնի վրացական էներգահամակարգի հնարավորությունները` Հյուսիսային եւ Հարավային ենթատարածաշրջանների միջեւ հոսանքի փոխանցման հարցում, ինչը մեր էներգահամակարգը վերջնականապես կդարձնի հավասարաչափ զարգացող եւ բոլոր ուղղություններով տարանցման համար բաց:
Իհարկե, դա լրացուցիչ խթան կհանդիսանա էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում առեւտրի աջակցման համար եւ կօգնի մեզ ձգտելու Վրաստանում հզոր, ժամանակակից եւ գրավիչ էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ստեղծմանը:
- Ժամանակ առ ժամանակ խոսվում է այն մասին, որ Վրաստանի հետ այդ նոր գծի եւ Իրանի հետ բարձր լարման երեք ԷՀԳ-ների շնորհիվ Իրանի եւ Վրաստանի միջեւ Հայաստանի միջոցով տեղի կունենա էլեկտրաէներգիայի առեւտուր: Այդ մասին հայտարարություններ են արել հայկական եւ իրանական կողմի ներկայացուցիչները, սակայն Վրաստանի կառավարությունը հարցը չի մեկնաբանել: Ասացեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանի միջոցով Իրանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրի հեռանկարին:
- Այս փուլում մենք Իրանի հետ չունենք տեխնիկական կոնկրետ համաձայնություններ` էլեկտրաէներգիայի միջհամակարգային հոսանքահաղորդումների ապահովման վերաբերյալ, առավել եւս` առեւտրային պայմանագրեր՝ արտահանման, ներկրման, տարանցման վերաբերյալ:
Ընդհանրապես, տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր եւ հեռանկարային է` անհրաժեշտ իրավական դաշտի ստեղծման դեպքում: Իրանական էներգահամակարգը տարածաշրջանում խոշորագույններից է, այն հետագա զարգացման հնարավորություններ ունի եւ օբյեկտիվորեն շահագրգռված է ներկրման արտաքին աղբյուրներ գտնելու հարցում:
Տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր եւ հեռանկարային է` անհրաժեշտ իրավական դաշտի ստեղծման դեպքում:
Այս ոլորտում փոխհարաբերությունների դրական զարգացման դեպքում իրանական էներգահամակարգը, մեր մյուս հարեւանների հետ միասին, կարող է դառնալ էլեկտրաէներգիայի տարածաշրջանային հեռանկարային շուկայի մասնակից:
- Հիդրոէներգետիկ նախագծերի շնորհիվ Վրաստանը ներկրողից վերածվել է արտահանողի: Պատմեք, խնդրում եմ, Վրաստանի էներգետիկ ռազմավարությունում վերականգնվող էներգիայի դերի մասին:
- Դուք միանգամայն ճիշտ եք. Վրաստանը հարուստ է հիդրոռեսուրսներով, ինչը  թելադրում է մեզ զարգացման հիմնական ուղղությունը` հիդրոէներգետիկայի վրա հիմնվելը: Միաժամանակ, ի տարբերություն հիդրոռեսուրսներ օգտագործող շատ այլ երկրների, Վրաստանում տվյալ աղբյուրների` էլեկտրաէներգետիկայի նպատակներով օգտագործման մակարդակը չի գերազանցում 20%-ը: Այնպես որ, դեռ շատ անելիք ունենք, եւ ներդրումներ ներգրավելու անհրաժեշտություն կա:
Ի դեպ, փոքր ՀԷԿ-երի աջակցման ոլորտում լավ փորձ ունի եւ Հայաստանը. վերջին տարիներին ձեզ մոտ հաջողությամբ իրականացվել են հիդրոէներգետիկ մի շարք նախագծեր: Մենք նույնպես գործնական արդյունքներ ունենք. սկսվել է նոր ՀԷԿ-երի շահագործումը` Փարավանի, Լարսի, Արագվի, Բախվի, Կազբեգի: Շուտով կշահագործվեն հետեւյալ նախագծերը` Դարյալի ՀԷԿ-ը, Աջարիսցկալի ՀԷԿ-ը եւ այլն:
Վրաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ (Ախալցխա-Բորչխա) 400 կՎտ հզորությամբ նոր ԷՀԳ-ի կառուցումը լրացուցիչ խթանեց էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների ավելացումը: Ժամանակակից նախագծերի իրականացման շնորհիվ միջհամակարգային մատակարարումները կատարվում են ոչ միայն գարնան եւ ամռան ամիսներին, այլեւ շարունակվում են անգամ նախկինում վրացական հիդրոէներգետիկային ոչ բնորոշ աշնան եւ ձմռան ամիսներին: Հատկանշական է, որ գեներացնող հզորությունների աճի հետ մեկտեղ Վրաստանում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում նկատվում է նաեւ էներգիայի օգտագործման կայուն աճ (միջինում՝ տարեկան 4-5%): Բոլոր այս գործոնները Վրաստանի էներգետիկ շուկան առավել գրավիչ եւ հետաքրքիր են դարձնում, խթանում են նրա դինամիկ զարգացումը:
- Անցյալ տարի Դուք «Հայաստանի եղբայրական ժողովրդին» շնորհակալություն հայտնեցիք Վրաստանի մեծ մասում էլեկտրաէներգիայի անջատումից հետո օգնության հասնելու համար: Որքա՞ն օպերատիվ է կազմակերպված երկու գերատեսչությունների միջեւ համագործակցությունը, ի՞նչ հաճախականությամբ են հանդիպում երկու նախարարությունների ներկայացուցիչները, ի՞նչ նոր նախագծեր են քննարկում:
- Վթարային փոխօգնությունը հարեւանների էներգահամակարգերի միջեւ համագործակցության ամենակարեւոր եւ պարտադիր սեգմենտներից է: Անկախ զարգացման աստիճանից՝ վթարներ տեղի են ունենում բոլոր էներգահամակարգերում, եւ դրա վառ օրինակն են անցած ամառվա դեպքերը, երբ մեր համակարգը կարողացավ սեղմ ժամկետներում վերականգնվել հենց հայ գործընկերների աջակցության շնորհիվ: Մեր էներգահամակարգերը փոխհարաբերությունների եւ տարբեր վթարային իրադրություններում փոխադարձ օգնության բազմամյա պատմություն ունեն: Այդ հիմքն անհրաժեշտ է ամրապնդել եւ զարգացնել ժամանակակից պայմաններում, ձեւավորել նորագույն իրավապայմանագրային բազա` անհրաժեշտության դեպքում նախօրոք կանոնակարգված ռեժիմով վթարային մատակարարման համար:
Ուրախացնում է այն փաստը, որ մեր հայ գործընկերներն էներգետիկ անվտանգության թեմային պատշաճ ուշադրություն են դարձնում: Որքանով ինձ հայտնի է, Հայաստանում միջհամակարգային վթարային օգնության ապահովման շուկայի հիմնական մասնակիցների միջեւ ֆունկցիոնալ պարտականությունների բաշխման նոր կարգավորման մշակման եւ հաստատման գործընթաց է ընթանում:
Ինչ վերաբերում է երկու երկրների էներգետիկ հատվածների միջեւ հաղորդակցության ձեւաչափերին եւ համագործակցությանը, ապա առաջին հերթին հարկ է նշել միջկառավարական կապերը: 2014թ. դեկտեմբերի վերջին Երեւանում կայացավ Հայաստանի եւ Վրաստանի կառավարական հաստատությունների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցում էին ինչպես էներգետիկայի նախարարությունների, այնպես էլ մեր երկրների էլեկտրաէներգետիկ ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտի պետական ենթակառուցվածքային ընկերությունների ղեկավարների կանոնավոր նիստերը, որոնք անցկացվում են տարին 2-3 անգամ, դարձել են օրինաչափություն: Ձեւակերպվում են նոր պայմանագրեր, համաձայնագրեր, նոր խնդիրներ են առաջադրվում, քննարկվում են համատեղ հեռանկարները:
Վրաստանում մենք բոլորովին վերջերս «Էլեկտրաէներգիայի եւ բնական գազի մասին» օրենքում լրացումներ կատարեցինք, որոնք կանոնակարգում են Վրաստանի բաշխիչ ցանցի զարգացման 10-ամյա պլանի մշակման եւ շարունակական թարմացման չափանիշները եւ ընթացակարգը: Առաջին նման 10-ամյա պլանը մեզ մոտ արդեն մշակված է`հաշվի առնելով ժամանակակից եվրոպական պահանջները, եւ կհաստատվի մոտակա ապագայում: Եթե Հայաստանը նույնպես կազմի բարձր լարման էլեկտրացանցի զարգացման նման բազմամյա պլան, հետագայում մենք կկարողանանք մտածել միասնական, միջհամակարգային հայ-վրացական 10-ամյա պլանի մշակման մասին, որը կներառեր ազգային էլեկտրաէներգետիկ ցանցերի փոխկապակցված մասերի հեռանկարային շինարարության հարցերը:
- Պարոն Կալաձե, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի հավաքականը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը ՖԻՖԱ-ի վարկանշային աղյուսակում, իսկ Հայաստանի հավաքականի եւ դորտմունդյան «Բորուսիայի» խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանը երկրում ամենահայտնի մարդկանցից մեկն է դարձել: Եթե կարելի է, պատմեք հայ ֆուտբոլիստների հետ Ձեր հարաբերությունների, հայկական ֆուտբոլի մասին Ձեր տպավորությունների մասին:
- Իմ ֆուտբոլային կարիերայի ընթացքում ես Հայաստանի ֆուտբոլային ակումբների հետ չեմ հանդիպել: Մեկ անգամ ենք հանդիպել Հայաստանի ազգային հավաքականի հետ ընկերական խաղի շրջանակում, եւ այդ խաղն ավարտվեց Վրաստանի հաղթանակով:
Հենրիխ Մխիթարյանն իսկապես շատ ուժեղ, հաջողակ եւ տաղանդավոր ֆուտբոլիստ է
Ցավոք, աշխատանքային գրաֆիկից ելնելով, ես հնարավորություն չունեմ ուշադիր հետեւել հայկական ֆուտբոլի ընթացիկ իրադարձություններին, սակայն Հենրիխ Մխիթարյանն իսկապես շատ ուժեղ, հաջողակ եւ տաղանդավոր ֆուտբոլիստ է: Կցանկանայի հաջողություն մաղթել եւ նրան, եւ Հայաստանի հավաքականի մյուս ֆուտբոլիստներին:

Mediamax’s exclusive interview with Georgian Deputy Prime Minister, Minister of Energy Kakha Kaladze
- Mr. Minister, the issue of privatization of the North-South pipeline owned by the Georgian government has been raised time and again over the past few years. In particular, the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) has expressed its readiness to purchase the gas pipeline, and it spurs certain concern in Armenia taking into account the strained relations with Azerbaijan. What is the stance of the Georgian government today regarding the future of the North-South pipeline?
- As far as I know, there has not been any talk on the privatization of this asset.  A few years ago the Oil and Gas Corporation, which is the owner of this pipeline, was going to conduct Initial Public Offering (IPO) for a certain number of the company’s shares. In the long run, a decision was passed on the issue of Eurobonds and the company attracted EUR 250 million at the London Stock Exchange.
I would like to reaffirm that as of now, the Georgian government does not consider the privatization of this infrastructure. Presently a transit from Russia to Armenia is carried out, we perform the operation of gas pipelines and Georgia receives relevant payment for this service.
- KfW German development bank has agreed to finance the construction of the new electric main between Armenia and Georgia. Which is the current status of the project and what significance does it bear for Georgia?
- Our Armenian colleagues have informed us that an agreement has been reached with KfW German development bank and the necessary credit has been allocated. In addition, a feasibility study of the project was conducted by international experts and various technical options of its implementation were considered.
On the other hand, we have an agreement on the construction of Armenia-Georgia new electric-power transmission. It was signed by leading power suppliers in Armenia and Georgia. This agreement was formulated in its final form in conformity with Supplementary Agreement N2 of April 16, 2014. The agreement specifies all phases of construction of power transmission line 500 kW between substation “Marneuli” and substation “Ayrum” and allocates the construction obligations between all participating state companies. The first phase of the project should complete by late 2018, and the second – by 2022.
The participating states are currently jointly thrashing out the technical details of the new power line and the construction process.
Within the project, substation “Marneuli” will be expanded and enlarged in the territory of Georgia and will acquire a status of that of a 500 kW, thus becoming one of the major electric power nodes in Georgia. In the meantime, a state-of-the-art high-voltage direct current (HVDC) will be constructed in Ayrum, the second in the Caucasus region after the HVDC in Akhaltsikhe. Along with the new powerful transmission line from substation “Ksani” to Stepantsminda (Kazbegi) region, this project will broaden the possibilities of the Georgian power supply system on energy transit between the Northern and Southern sub-regions, which will in the end shape our power supply system as evenly developing and open for transits in all directions.
It will beyond doubt serve as an extra incentive for supporting power industry commerce and will help us seek after the establishment of a powerful, modern and attractive electric power market in Georgia.
- Every now and then it is stated that owing to the new line with Georgia and the three overhead transmission lines with Iran, Georgia and Iran will carry on power trade through Armenia. Representatives of Armenia and Iran have issued statements on it, however, the Georgian government has yet not commented. What do you think about the prospect of Iran-Georgia power trade through Armenia?
- At this point, we have no particular technical agreements with Iran on electric power interchange, even more so agreements on deliveries – export, import and transit.
Kakha Kaladze Kakha Kaladze
Photo: Cbw.ge
On the whole, the southern route of the transit corridor is very interesting and prospective provided the establishment of relevant legal environment. The Iranian power supply system is one of the largest in the region with possibilities for further development and it is fairly interested in seeking external import sources.
Southern route of the transit corridor is very interesting and prospective provided the establishment of relevant legal environment
In case of positive development of relations in this sector, the Iranian power system, along with our other neighbors, might morph into an active participant of regional electric power market.
- Owing to hydropower projects, Georgia is transforming from electricity importer into an exporter. What role does the renewable energy have in the energy strategy of Georgia?
- You are totally right. Georgia is rich in water resources and it dictates us the main line of development – emphasis on hydro-power engineering. At the same time, unlike many countries using water resources, the degree of use of these resources for electric power purposes does not exceed 20% in Georgia. So there is still room for improvement and for attracting investments.
By the way, Armenia also has good practice in support for the development of small HPPs. Over the recent years, Armenia successfully implemented a number of small hydropower projects. We also have practical results; new HPPs were put into operation – Paravani, Larsi, Aragvi, Bakhvi and Kazbegi (total installed capacity up to 130 MW). Darial HPP and Acharistsqali HPP (total installed capacity up to 300 MW) are the next forthcoming projects.
The construction of the new 400 kW electric power transmission between Georgia and Turkey (Borcka-Akhaltsikhe) gave additional impetus to the increase of electric power export volumes. Owing to the implementation of modern projects, the intersystem deliveries are carried out not only during the spring-summer season but also continue during the fall-winter months previously not typical to the Georgian hydro-power engineering. It is noteworthy that along with the increase in generating capacities, sustainable growth of power consumption (on average 4-5% per annum) has been observed in Georgia over the past years. All these factors make the Georgian energy market more interesting and attractive and provide an incentive for its dynamic growth.
- Last summer, you expressed gratitude to the “sister nation of Armenia” for the support they rendered to Georgia after the power outage in most of the country. How efficiently do the ministries of the two countries cooperate? How often do the representatives of these two ministries meet, and what new projects do they discuss?
- Emergency mutual aid is one of the most important and indispensable segments of cooperation between the power systems of our neighboring countries. Despite the level of development, breakdowns occur in all power systems and a vivid example of it is what happened last year when our system managed to restore within possible tight deadlines owing to precisely the support of our Armenian colleagues. Our power supply systems have a longstanding history of relations and mutual assistance in various emergency situations. This foundation should be consolidated and developed under modern conditions, and a cutting-edge legal-contractual base on the earlier regulated regime of emergency deliveries (if necessary) should be formed.
We are happy that our Armenian colleagues pay proper attention to energy security. As far as I know, Armenia has already started the process of the elaboration and affirmation of the new regulation on the allocation of functional responsibilities between the market participants on providing intersystem emergency assistance.
As to cooperation and the formats of communication between the energy sectors of the two countries, we should firstly note the intergovernmental ties. In only late December 2014, the representatives of government establishments and experts of Armenia and Georgia held a working meeting in Yerevan in which representatives of the ministries of energy and leaders of power supplying companies also took part. Regular meetings of the leaders of state infrastructure companies operating in the power industry sector became the norm. These meetings are held 2-3 times a year, new agreements, contracts and protocols are formed, new tasks are set and joint prospects are discussed.
Just recently, Georgia passed Amendments to the Law on “Electricity and Natural Gas” regulating the standards and procedures of the elaboration and regular update of the 10-year plan aimed at the development of Georgia’s electricity transmission grid. The first such 10-year plan has already been worked out considering the modern European requirements and will be approved in the near future. If Armenia also works out such a long-term plan aimed at the development of the high-voltage electrical grid, we can then consider the elaboration of a joint, intersystem Armenian-Georgian 10-year plan covering issues related to the prospective construction of the interdependent parts of national power grids.
- Mr. Kaladze, in the past few years the Armenia national team has significantly improved its positions in FIFA rating and player for the Armenia national and Borussia Dortmund Henrikh Mkhitaryan has become one of the most famous persons in Armenia. What contacts do you maintain with Armenian players and what do you think about the Armenian football today? Do you think Armenia and Georgia can closely cooperate in the sphere of football and train the young players?
- During my football career, we have not played against Armenian football clubs. We once had a friendly match with the Armenia national in which Georgia scored a victory.
Henrikh Mkhitaryan is indeed a strong, successful and talented football player
Unfortunately, my work schedule does not let me regularly keep up with Armenian football, however, Henrikh Mkhitaryan is indeed a strong, successful and talented football player. I would like to wish luck to him, the rest of Armenian footballers and the Armenia national.