Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյան. «Պետք է ներկան ուժեղացնել»
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ: Փորձում ենք տարբեր կարծիքներ լսել այն մասին, թե արդյո՞ք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
- Ի՞նչ խորհուրդ ունի Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակը Ձեզ համար:
- Դժվար է մեկ հստակ բնորոշում տալ: Մանկությունից այդ թեման միշտ ճնշող է եղել եւ ներքուստ մեծ ցանկություն եմ ունեցել ազատագրվել դրանից: Բայց միթե՞ հնարավոր է ազատագրվել հիշողությունից, որը քո ինքնության մի մասն է:
Ցեղասպանությունը խզում է մեր բնական կապը մեր հնության հետ, չափազանց դժվարացնում է սեփական պատմության հետ հաղորդակցությունը:
Երբ «Արարատից Սիոն» ֆիլմն էինք նկարահանում, առիթ ունեցա լինելու իմ նախնիների երկրում, այցելեցի Մուշ, եղա Մշո Առաքելոց վանքում: Սարսափելի զգացողություն էր… ոսկորներ էին թափված. այնտեղ անընդհատ «հայերի ոսկին» են փնտրում: Չգիտես` այդ ոսկորները ումն են: Մովսես Խորենացո՞ւնն են, Դավիթ Անհաղթի՞նն են, ու՞մն են դրանք: Մեր մեծերի գերեզմանից հետք չի մնացել:
Գողացված պատմության զգացողություն ունեցա: Մենք ծագումնաբանորեն հին ազգ ենք, բայց իրականում մեր հնության եւ ներկայի միջեւ Մեծ Եղեռնի անդունդն է: Ցեղասպանությունը խզում է մեր բնական կապը մեր հնության հետ, չափազանց դժվարացնում է սեփական պատմության հետ հաղորդակցությունը:
Այս առումով մենք նաեւ նոր ժողովուրդ ենք եւ մեր ներկան որոշակիորեն Ցեղասպանությամբ է պայմանավորված: Այս ողբերգությունը ճեղքել է մեր ինքնությունը, եւ դժվար է հասկանալ՝ ինչպե՞ս վերաբերվել դրան:
100-ամյակը մեզ համար պետք է նոր մտածողության, նոր սկզբի առիթ լինի: Հիշողությունը սրբություն է մեզ համար, որի շնորհիվ պետք է մաքրվենք եւ ազատագրվենք որոշ բարդույթներից եւ հասկանանք, որ մեր ուժը պետք է արարման մեջ լինի: Դա է եղել մեր ազգի խորհուրդը: Մենք դարերով արարող ազգ ենք եղել: Դարերով կարողացել ենք մերը ստեղծել արվեստի, կրթության, հոգեւոր ոլորտներում: Ամեն ինչի մեջ կարողացել ենք ինքնատիպ հետքեր թողնել: Դրա շնորհիվ կարող ենք հաղթահարել ցեղասպանության հետեւանքները՝ ներքին բարդույթները, զոհի բարդույթը:
Շատ կուզենայի, որ այս հազարամյակը հայերի համար լիներ արարման ոգու հազարամյակ: Մարտահրավերները շատ են, մենք շատ բարդ ժամանակաշրջանում ենք ապրում: Հիմա առանց արյան կարելի է ցեղասպանություններ իրականացնել՝ հոգեւոր, մշակութային, կրթական: Այն ազգերը, որոնք չեն գիտակցի պահի լրջությունը, շատ արագ հայտնվելու են պատմության լուսանցքներում:
- Ի՞նչ պետք է անենք, որ մեզ հետ դա տեղի չունենա:
- Ազգերը պետք է միավորված լինեն ոչ միայն իրենց անցյալով եւ ներկայով, այլեւ ապագայով: Երբ հասկանում ենք, թե ուր ենք միասին գնում, եւ այդ ճանապարհը ներշնչող է, կարող ենք մոռանալ առկա հակասությունները, որովհետեւ նպատակը վեհ է եւ ոգեւորող:
Ապագայի ցանկացած ծրագիր կախված է մարդկային որակներից, ռեսուրսներից: Ցավոք, Հայաստանում եւ Սփյուռքում շատ ենք սիրում շենքեր սարքել, բայց մոռանում ենք, որ այդ շենքերը պետք է կարողություն ունեցող մարդկանցով լցվեն:
Շատ քիչ ներդրում է կատարվում մարդկային ռեսուրսների նախագծման, համապատասխան որակների ստեղծման մեջ: Դա ակնհայտորեն երեւում է կրթության ոլորտում: Պետք է մտածենք, թե կրթությամբ ի՞նչ մարդ ենք պատրաստում, որպեսզի այդ ծրագիրը իրագործեն:
Մեզ հաճախ թվում է, որ, եթե մեր հայրերը իմաստուն են եղել, մենք ապահովագրված ենք հիմարությունից: Այդպես չէ:
Ինչո՞վ ենք դարերով ուժեղ եղել: Ո՞րն է հայերի ֆենոմենը պատմության մեջ՝ մեր յուրահատուկ հոգեւոր արժեքները եւ կրթությունը: Սրանով ենք գոյատեւել առնվազն վերջին 1500 տարին: 21-րդ դարում, երբ բոլոր ժողովուրդները գտնվում են կրթության բուռն զարգացման շրջանում, մենք մեր դիրքերը զիջելու իրավունք չունենք: Չենք կարող ասել, որ այսօր կրթության ոլորտում առաջատար ազգերից ենք, ինչպիսինն էինք 20-րդ դարի սկզբին, երբ Պոլսո, Թիֆլիսի, Մոսկվայի հայկական դպրոցները լավագույնն էին համարվում:
Հոգեւորի նկատմամբ մեր վերաբերմունքը եւս պետք է փոխենք: Մեզ հաճախ թվում է, որ, եթե մեր հայրերը իմաստուն են եղել, մենք ապահովագրված ենք հիմարությունից: Այդպես չէ: Իմաստությունը կերտվել է որոշակի ոգու շնորհիվ: Երբ այդ ոգին ունենք, մենք դրա ժառանգորդն ենք, չունենք՝ աղքատ ենք:
Հաճախ են զուգահեռներ տարվում մեր եւ հրեաների միջեւ: Իսկապես նմանություններ կան, բայց կան նաեւ շատ մեծ տարբերություններ: Դրանք ակնհայտ են հենց հրեաների վերաբերմունքի մեջ՝ սեփական կրոնի եւ հոգեւոր արժեքների նկատմամբ: Հենց այդ հանգամանքն է, որ նրանց ահռելի ուժ է դարձնում աշխարհում:
Մշակույթը սոսկ ժառանգություն չէ, այն պետք է կենդանի լինի, ապրի մարդու սրտում: Երբ մի բան քեզ համար սրբություն է, դու պատրաստ ես դրա համար պայքարել:
- Ձեր մշակած Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը կարո՞ղ է նպաստել նշված խնդիրների հաղթահարմանը:
- «Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը» կրթական բարեփոխումների մեջ մեր ամենակարեւոր ծրագրերից մեկն է: «Այբ» հիմնադրամի եւ «Այբ» դպրոցի մշակումների ու փորձառության հիման վրա ստեղծել ենք մի կրթական ծրագիր, որը մրցունակ է բոլոր առումներով: Դա հաստատում են միջազգային հեղինակավոր մասնագետներն ու կառույցները: Ցանկություն ունեցանք այդ փորձը հասանելի դարձնել բոլոր հայ երեխաներին, որ որեւէ երեխա զրկված չլինի այդ հնարավորությունից:
«Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը» երկու բաղադրիչ ունի: Մեկը կրթական ծրագիրն է, մյուսը՝ ուսուցիչը: Ակնհայտ է, որ ուսուցչի որակից է կախված կրթության որակը: Իհարկե, ուսուցչին էլ պետք է զինել համապատասխան կրթական տեխնոլոգիաներով: Այսօր վերջնական տեսքի է բերվում մեր կրթական ծրագիրը` «Արարատյան բակալավրիատը»: Մինչեւ տարեվերջ նախատեսում ենք ավարտել նրա միջազգային գրանցումը:
Հիմա ստեղծում ենք ուսուցիչների վերապատրաստման ընթացակարգերը եւ պատրաստում մասնագետներին: Ըստ էության, հիմնում ենք մի ամբողջ ինստիտուտ, որը պետք է կարողանա նոր սերնդի ուսուցիչներ պատրաստել:
Ծրագիրը քննարկվել է Հայաստանի բոլոր մարզերում, բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, անցել է հասարակական քննարկումների մի մեծ փուլ: Հետաքրքրությունը բավականին մեծ էր. քննարկմանը մասնակցել են հազարավոր մարդիկ:
Քննարկումների արդյունքում զգացել ենք հարգանք, սեր եւ վստահություն մեր արած գործի նկատմամբ: Սակայն, մարդիկ գալիս էին ոչ միայն ծրագրի մասին տեղեկություններ լսելու, այլեւ նորից հավատալու, որ միասին մի բան կարող ենք անել:
Թեպետեւ քննարկումները ծավալուն էին, այսուհանդերձ վերլուծական, քննադատական մտածողության ու խոսքի մեծ պակաս եմ նկատում: Ընդհանրապես միտքը եւ Խոսքն ընդհանրապես նահանջել է մեր հասարակությունում:
- Իսկ ի՞նչ կարող ենք անել, որ խոսքը եւ բովանդակությունը մեր առօրյա կյանքում ավելի կարեւոր լինեն: Ձեր ծրագրի քննարկումներից մեկի ժամանակ ասել էիք. «20-րդ դարի սկզբում Գեւորգյան ճեմարանում դասավանդում էին Աճառյանը, Մանանդյանը, Օրմանյանը, Կոմիտասը: Նրանց հետ հանդիպումն արդեն իսկ հեղաշրջում էր մարդկանց հոգիները եւ կրակ վառում նրանց սրտերում»: Բայց այսօր մենք Աճառյաններ կամ Կոմիտասներ չունենք:
- Իսկապես, հզոր ինտելեկտուալ հեղինակությունների պակաս կա: Բայց դարաշրջանն էլ է փոխվել: Այսօր այլ, տեխնոկրատ մտածելակերպի դարաշրջան է:
Այո, այսօրվա իրականության մեջ Աճառյաններ եւ Կոմիտասներ չունենք: Բայց դա չի նշանակում, որ չենք կարող ունենալ: Կոմիտասներն ու Աճառյանները հասարակական բաղձանքների արդյունք եւ ծնունդ պետք է լինեն: Երբ ապրում ես որոշակի իդեալներով՝ այդ իդեալներին համապատասխան մարդիկ են ի հայտ գալիս:
Եթե այս ժողովուրդը Նարեկացի է ծնել, նշանակում է, որ աղոթքով կատարելություն փնտրող մարդկանց մի հսկա բանակ է եղել: Նարեկացին էլ իր ներածության մեջ գրում է, որ այս գիրքը պատվեր է: Պատվերով գրված գիրք է՝ հազարավոր եղբայրների, վանականների, որոնք ճգնում էին տարբեր տեղերում: Տասնյակ հազարավոր մարդիկ այդ ժամանակ առանձնացած հոգեւոր կատարելություն էին փնտրում եւ խնդրել էին ամենապայծառ, ամենահանճարեղ մարդուն իրենց համար հոգեւոր կյանքի աղոթքի ուղեցույց գրել: Այդպես ծնվել է Մատյանը:
Գործընթաց է պետք, որի արդյունքում մարդիկ պետք է ի հայտ գան: Վստահ եմ, որ մենք անընդհատ տաղանդներ, հանճարներ ծնում ենք, բայց նրանք տարրալուծվում կամ փչանում են:
Կոմիտասներն ու Աճառյանները հասարակական բաղձանքների արդյունք եւ ծնունդ պետք է լինեն:
Հաճախ հասարակությունները հայտնվում են կեղծ արժեքների որոգայթում: Այսօր էլ հայ հասարակությունը ընկած է կեղծ արժեքների խաբկանքների մեջ: Դա երեւում է նրանից, թե երեխաները ինչ են ուզում դառնալ, երբ գալիս են հարցազրույցի՝ «Այբ» դպրոց ընդունվելիս: Գրեթե բոլորը ուզում են տնտեսագետ դառնալ եւ բանկում աշխատել՝ փողին մոտ: Փողի մոլուցքը դարձել է մեր հասարակական հիվանդություններից մեկը: Անկումային ժամանակներ լինում են, բայց եթե մարդիկ ճիշտ ազդակներ են գտնում, իրականությունը փոխվում է: Երբեմն մարդն իրեն խաբում է, բայց հետո կանգնում է սեփական դատարկության առաջ: Կարեւորը այդ զգացողությանը հաջորդող քայլերն են, թէ ինչպես եւ ինչով լցնել դատարկությունը:
Հույն փիլիսոփայի` «ինչ ես ունեմ՝ իմ մեջ է» արտահայտությունը կարեւոր նշանաբան պետք է լինի մեր ժողովրդի համար: Եթե ուզում ենք ազատ մարդիկ լինել, պետք է հասկանանք՝ այն ինչ ունենք, դա մեր մեջ է: Փողով մենք չենք կարող հարստանալ եւ լուսավորվել: Ընդհակառակը, կարող ենք ավելի աղքատանալ ու կուրանալ:
- Ինչը՞ պետք է նոր սերնդին հայ լինելու հպարտություն պատճառի:
- Մեր ժառանգությամբ մենք աշխարհի ամենահարուստ ժողովուրդներից մեկն ենք: Շատ քիչ ժողովուրդներ կան, որ այդպիսի արժեքներ ունեն կուտակած:
Սակայն պետք է նաեւ ներկան ուժեղացնել: Մենք ուժեղ պատմությունների եւ դրանց ծավալը մեծացնելու կարիք ունենք: «Այբ»-ը, Թումոն, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը ուժեղ պատմություններ են: Կարիք կա, որ դրանք շատանան եւ ծավալվեն:
«Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը» արդեն իրականություն է: Հույս ունենք այս տարի ավարտել «Արարատյան բակալավրիատի» միջազագային գրանցման գործընթացը: Այն լինելու է աշխարհի սակավաթիվ գերազանցության հարթակներից մեկը եւ միակը, որ հայալեզու է: Հայաստանում եւ Արցախում մինչեւ 2019 թվականը ունենալու ենք «Արարատյան բակալավրիատի» 13 դպրոցներ: Այնուհետեւ այս կրթական ծրագիրը մտնելու է բոլոր ավագ դպրոցներ: Սփյուռքից նույնպես ցանկություն կա` դպրոցներ միացնելու այս ցանցին:
Մենք պետք է հպարտանանք, որ հաղթահարել ենք այնպիսի դժվարություններ, որոնք այլ ժողովուրդները չկարողացան հաղթահարել եւ պարզապես կործանվեցին: Ի վերջո, հաղթահարել ենք հենց Ցեղասպանությունը, վերապրող ժողովուրդ ենք դարձել: Մեր այսօրվա կյանքը հենց դրա ապացույցն է: Կարիք կա այդ կյանքը շատ ուժեղ դարձնելու:
Դրա համար երազ եւ տեսլական պետք է ունենանք, ոչ թե երազկոտություն եւ չհիմնավորված ծրագրեր: Իրագործելի երազանքը ծնվում է հավատքից եւ ծառայություն է բոլորիս համար: Մենք ունենք բոլոր նախադրյալները մեծ թռիչքի, ունենք բարձունքներ հաղթահարելու հզոր մարդկային ներուժ: Այս ամեննը հնարավոր է: Կարեւորը հավատքն է, որին հաջորդում է գործն ու արարումը:

Сегодня мы беседуем с о. Месропом Арамяном.
- Сложно дать четкое обобщенное определение. С детства эта тема была очень тяжелой, и внутренне я хотел освободиться от нее. Однако можно ли освободиться от памяти, которая составляет часть твоей сущности?
Когда мы снимали фильм «От Арарата до Сиона», мне представилась возможность побывать на земле своих предков, я поехал в Муш, побывал в церкви Мшо Аракелоц. Это было ужасное чувство… повсюду были разбросаны кости – там постоянно ищут «золото армян». Непонятно, чьи это останки - Мовсеса Хоренаци, Давида Анахта? От усыпальниц наших великих не осталось и следа.
У меня было чувство, что у нас украли историю. Мы – генеалогически древняя нация, однако между нашей древней историей и настоящим пролегла пропасть Геноцида. Геноцид обрывает нашу естественную связь с древностью, крайне осложняет наше общение с собственной историей.
В этом смысле мы – новый народ, и наше настоящее в определенной мере обусловлено Геноцидом. Эта трагедия пронзила нашу идентичность, и сложно понять - как относиться к этому?
100-летие должно стать для нас поводом для нового мышления, нового начала. Память свята для нас, с ее помощью мы должны очиститься и избавиться от некоторых комплексов и понять, что наша сила должна быть в созидании. Веками мы были созидающей нацией, на протяжении веков творили свое – в области искусства, образования, духовной жизни. Везде мы оставляли свой неповторимый след. Благодаря этому мы можем преодолеть последствия Геноцида - внутренние сложности, комплекс жертвы.
Геноцид обрывает нашу естественную связь с древностью, крайне осложняет наше общение с собственной историей.
Мне бы очень хотелось, чтобы грядущее тысячелетие стало для армян тысячелетием духа созидания. Вызовов много, мы живем в очень сложный период. Сейчас можно осуществлять бескровные геноциды – духовные, культурные, образовательные. Те народы, которые не сумеют осознать серьезность ситуации, очень скоро окажутся на полях истории.
- Что нужно предпринять, чтобы с нами этого не произошло?
- Народы должно сплачивать не только их прошлое и настоящее, но и будущее. Когда ты понимаешь, куда идешь вместе с другими, и этот путь вдохновляет, можно забыть о существующих разногласиях, ибо цель высока и способна вдохновлять.
Любые планы на будущее зависят от человеческих качеств, ресурсов. К сожалению, мы в Армении и Диаспоре очень любим строить здания, но забываем, что эти здания нужно наполнять способными людьми. Это хорошо видно на примере образования. Нам нужно думать, каких людей мы готовим посредством образования, чтобы наши планы могли быть реализованы.
Порой нам кажется, что мы застрахованы от глупости за счет мудрости наших предков. Это не так.
Чем мы были сильны на протяжении веков? В чем армянский феномен в истории? В наших неповторимых духовных ценностях и образовании. Благодаря им мы выживали последние 1500 лет. В 21-м веке, когда народы вступили в этап бурного развития образования, мы не имеем права сдавать позиции. Нельзя сказать, что сегодня мы являемся передовой нацией в области образования, какой были в начале 20-го века, когда армянские школы Константинополя, Тифлиса и Москвы считались лучшими.
Нам следует пересмотреть и свое отношение к духовным вопросам. Порой нам кажется, что мы застрахованы от глупости за счет мудрости наших предков. Это не так. Мудрость достигалась благодаря определенному духу. Мы наследуем мудрость, если обладаем этим духом, если нет – мы нищие.
Часто проводятся параллели между нами и евреями. Действительно, сходства есть, но есть и большие различия. Они очевидны хотя бы из отношения евреев к своей религии и духовным ценностям. Именно это обстоятельство делает их огромной силой в мире.
Культура – не только наследие, она должна быть живой, жить в сердце человека. Если для тебя что-то свято, ты готов бороться за это.
- Может ли разработанная Вами Национальная программа превосходства образования служить решению перечисленных проблем?
- «Национальная программа превосходства образования» - одна из наших важнейших программ в сфере образовательных реформ. На основании разработок и опыта фонда «Айб» и школы «Айб» мы создали образовательную программу, которая конкурентна во всех отношениях. Это подтверждают авторитетные международные эксперты и структуры. Мы хотим сделать этот опыт доступным для всех армянских детей.
«Национальная программа превосходства образования» состоит из двух компонентов: образовательная программа и преподаватели. Очевидно, что качество образования зависит от качества преподавателей. Безусловно, учителей нужно вооружать соответствующими образовательными технологиями. Сегодня мы завершаем работу над нашей образовательной программой – «Араратским бакалавриатом». До конца года мы планируем завершить ее международную регистрацию.
Сейчас мы разрабатываем порядок переподготовки учителей и готовим специалистов. По сути, мы создаем целый институт, который обеспечит подготовку учителей нового поколения.
Программа обсуждалась во всех марзах Армении, со всеми заинтересованными сторонами, прошла большой этап общественных обсуждений. Интерес был довольно большим: в обсуждениях участвовали тысячи людей.
В результате обсуждений мы ощутили уважение, любовь и доверие к тому делу, которым мы занимаемся. Однако люди приходили не только для того, чтобы получить информацию о программе, но и чтобы снова обрести веру в то, что мы можем что-то делать вместе.
Хотя обсуждения были масштабными, тем не менее, я замечаю большой недостаток аналитической, критической мысли и слова. Вообще, мысль и Слово сильно сдали позиции в нашем обществе.
- А что можно сделать, чтобы слово и содержание получили большую значимость в нашей жизни? В ходе одного из обсуждений Вашей программы Вы сказали: «В начале 20-го века в школе Геворгян преподавали Ачарян, Манандян, Орманян, Комитас. Одна лишь встреча с ними переворачивала души людей, зажигала огонь в их сердцах». Но сегодня у нас нет Ачарянов и Комитасов.
- Действительно, сегодня есть недостаток сильных интеллектуальных лидеров. Но и эпоха уже не та. Сегодня настала эра другого, технократического мышления.
Да, сегодня Комитасов и Ачарянов у нас нет. Но это не значит, что их быть не может. Комитасы и Ачаряны должны быть результатом и следствием чаяний общества. Если ты живешь в соответствии с определенными идеалами, то рождаются и люди, соответствующие этим идеалам.
Если этот народ родил Нарекаци, значит, когда-то существовала огромная армия людей, ищущих совершенства в молитве. И Нарекаци в своем предисловии пишет, что его книга является заказом. Книга написана по просьбе тысяч братьев, монахов, которые жили отшельниками  в разных уголках. Десятки тысяч людей в то время в уединении искали духовного совершенства и попросили самого яркого, гениального человека написать для них путеводитель по духовной жизни, пособие по молитве. Так и родилась «Книга скорби». Необходим процесс, в результате которого будут появляться нужные люди. Уверен, мы постоянно рождаем таланты и гении, однако они растворяются или портятся.
Комитасы и Ачаряны должны быть результатом и следствием чаяний общества. Если ты живешь в соответствии с определенными идеалами, то рождаются и люди, соответствующие этим идеалам.
Часто общества попадают в сети ложных ценностей. И сегодня армянское общество прельщено ложными ценностями. Это видно на примере того, кем хотят быть дети, когда рассказывают об этом на собеседованиях для поступления в школу «Айб». Почти все хотят стать экономистами и работать в банках – поближе к деньгам. Страсть к деньгам стала одной из болезней нашего общества. Бывают периоды упадка, но если люди находят нужные сигналы,  действительность меняется. Иногда люди занимаются самообманом, а потом оказываются лицом к лицу с собственной пустотой. Важно, что они предпримут потом, как и чем заполнят эту пустоту.
Выражение греческого философа «все, что имею, во мне» должно стать важным девизом для нашего народа. Если мы хотим быть свободными людьми, нам нужно понять: все, что у нас есть – внутри нас. Деньги не могут принести нам богатства и света. Наоборот, они могут сделать нас нищими и слепыми.
- Что должно внушить новому поколению гордость за то, что они армяне?
- Мы – одна из наиболее богатых наций мира с точки зрения наследия. Очень немного народов накопили столько ценностей.
Однако нужно усилить и наше настоящее. Нам необходимо увеличить количество сильных историй. «Айб», «Тумо», международная школа в Дилижане – сильные истории. Нужно, чтобы они разрастались и распространялись.
«Национальная программа превосходства образования» - уже реальность. Мы надеемся в этом году завершить процесс международной регистрации «Араратского бакалавриата». Это будет одна из единичных платформ превосходства в мире, и единственная – на армянском языке. В Армении и Арцахе к 2019 году будет 13 школ «Араратского бакалавриата». Затем эта образовательная программа войдет во все старшие школы. В Диаспоре также есть желание присоединить школы к этой сети.
Мы должны гордиться тем, что сумели преодолеть такие трудности, которые другие народы не пережили и исчезли. В конечном счете, мы пережили сам Геноцид, стали возродившимся народом. Наша сегодняшняя жизнь – доказательство этого. Нужно сделать эту жизнь очень сильной.
Для этого нам нужна мечта и видение, а не мечтательность и необоснованные планы. Реализуемая мечта рождается из веры – это миссия всех нас. У нас есть все условия для взлета, есть мощные человеческие ресурсы для достижения вершин. Все это достижимо. Главное – вера, за которой следуют дело и созидание.