Նուբար Աֆեյան. Ինքնության հարցը պետք է նորովի դիտարկենք - Mediamax.am
- Պարոն Աֆեյան, ասում են, Դուք եք «100 կյանք» (100Lives) նախագծի հայտնի #BeArmenian, #BeAlive (#Եղիր հայ, #Ապրիր)  հեշթեգերի հեղինակը: Ի՞նչ է ընկած #BeArmenian, #BeAlive  գաղափարի հիմքում:
-Սկզբում մտածում էինք պարզապես ասել #BeArmenian, բայց մտահոգությունս նրանում էր, որ հայերի համար այս արտահայտությունը շատ տարբեր իմաստներ ունի, իսկ ոչ հայերի համար մեծ բան չի նշանակում: Եվ ես հասկացա, որ քանի դեռ մեզանով հետաքրքրված են մարդկանց լայն զանգվածներ, մենք կարիք ունենք ինքներս մեզ համար ճշգրտելու, թե ինչ ասել է #BeArmenian:
Մարդիկ սովորաբար փրկվում են թաքնվելով կամ չեզոք մնալով, որպեսզի չնկատվեն: Ռուբեն Վարդանյանն ու ես միշտ մտածել ենք, որ պետք է անել ավելին, քան պարզապես փրկվելն է: Մենք շարունակ բախվում ենք նորանոր մարտահրավերների եւ ողջ մնալու համար մեզ ուժ եւ ոգի է պետք: Մենք եկանք այն եզրակացության, որ փրկվել նշանակում է ստանալ երկրորդ հնարավորություն:
Հուսով եմ, որ ժամանակի հետ հայերն ու ոչ հայերը  «ողջ լինելը» կհամարեն այն մարդկանց պատվո շքանշանը, որոնք փրկվել են եւ ուզում են կանխարգելել այդ ցավն այլոց համար կամ փորձում են որոշակի ներդրում ունենալ աշխարհում՝ նվիրաբերելով իրենց ուժերի առավելագույնը:
-2015-ի ընթացքում ոգեկոչման բազմաթիվ արարողություններ են եղել եւ Դուք մեծ դեր եք ունեցել մայիսին Վաշինգտոնում դրանց կազմակերպման գործում: Բայց չե՞ք կարծում, որ պակասում է ամենակարեւորը ՝ մենք չենք քննարկում, թե ի՞նչ ենք անելու առաջիկա 15, 20, 40 տարիների ընթացքում:
- Նախեւառաջ, պետք է ասեմ, որ Հարյուրամյակի ոգեկոչման արարողությունները գերազանցեցին բոլոր սպասելիքները: Ես սա ասում եմ, քանի որ տարիներ շարունակ  ներգրավված եմ եղել տարբեր քննարկումներում, որտեղ շատերը կարծում էին, որ Հայաստանի պետությունն ու հայերն առհասարակ ի վիճակի չեն լինի կազմակերպել համաշխարհային կարգի, խելամիտ եւ պատվաբեր միջոցառումների շարք, որոնք կլինեն վայելուչ: Համոզված եմ, որ կարող էինք ավելին անել, բայց ամեն ինչ չափազանց լավ անցավ աշխարհի ուշադրությունը գրավելու առումով, ինչը հնարավորություն տվեց հայերին զգալ պահի վեհությունը եւ ինչ-որ ձեւով կապված լինել այդ պատմությանը: Սպասվածից ավելին արեցինք:
Հիմա, ինչպե՞ս պետք է վարվենք այս խթանի հետ եւ ինչպե՞ս պետք է խուսափենք  մինչեւ այս պահը մեր ունեցած առավելությունը կորցնելուց: Առաջ գնալու ճանապարհին սա մեզ համար հսկայական խնդիր է. աշխարհի արձագանքը մեր խնդրին եւ կարեկցանքը ցույց տվեցին, որ մարդիկ մեր նկատմամբ սպասվածից ավելի բարյացակամ են:  Մենք պետք է այդ հանգամանքի վրա հիմնվենք: Ես նաեւ կարծում եմ, որ պետք է ի հայտ գան «100 կյանքի» նման նախագծեր եւ բարձրաձայնեն պատմություններ փրկության ճանապարհի եւ մեզ օգնած մարդկանց հերոսության մասին: Սա հայերին տալիս է այդ ցավը կանխարգելելու եւ, դրա մասին պատմելու հնարավորություն, ինչպես նաեւ ուսուցանելու այն մարդկանց, որոնք նմանատիպ ճանապարհ են անցնում կամ փորձում են վերականգնվել այդ ցավից հետո:
Հայերը կարող են շատ լավ օրինակ հանդիսանալ Սուդանի, Ռուանդայի բնակիչների, եւ բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր անցնում են այդ ցավի միջով: Այսպիսով, հայերը կարող են օրինակ հանդիսանալ այլոց համար եւ դա հսկայական քայլ է մեզ համար, քանի որ այն թույլ կտա մեզ վերականգնվել, առողջանալ եւ վերաիմաստավորել մեր փորձառությունը:
2015թ.-ը ասես նոր դարաշրջանի ծնունդը լինի: Ապրիլի 24-ին ես Երեւանում էի եւ շատերին ասում էի, որ հաջորդ տարին՝ 2016թ.-ի ապրիլի 24-ը, լինելու է այն դարաշրջանի առաջին տարեդարձը, որ գալիս է Հարյուրամյակից հետո: «100 կյանքի» եւ «Ավրորա» մրցանակի հետ մենք մեկ տարի անց կոգեկոչենք փրկության 100 տարին: Մենք որդեգրել ենք ոտքի կանգնելու ճանապարհը, որպեսզի անենք այն, ինչ ուզում ենք եւ օգուտ քաղենք դրանից՝ ոգեկոչելով նոր դարաշրջանը, եւ ոչ թե Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը: Մենք՝ հայերս, երկխոսություն պետք է կառուցենք այս հարցի շուրջ:
Թուրքական ներկայիս պետությունը ստեղծվել է 1923թ: Համոզված եմ, որ նրանք ցանկություն կունենան տոնել իրենց պետության 100-ամյա տարեդարձը, եւ այդ հարցը մեզ համար պետք է արդիական դառնա հիմայի եւ հետոյի միջեւ ընկած ժամանակահատվածում:  Մենք պետք է աշխատենք ժխտողականության, արդարության, փրկության եւ հերոսության մոտեցումների վրա, որովհետեւ այս ժամանակաշրջանը նշանավորում է նաեւ ժխտելու 100 տարին, քանի որ թուրքական ժամանակակից պետությունը, որի համար պատասխանատու է ներկայիս կառավարությունը, ժխտողականություն է որդեգրել ձեւավորման առաջին իսկ օրից: Այսպիսով, մենք ունենք ոչ միայն Ցեղասպանության հարյուրամյակ, այլ նաեւ ժխտողականության հարյուրամյակ: Դուք կհարցնեք՝ իսկ ո՞ւմ պետքն է: Իմ կարծիքով, այս հարցը պետք է առաջիկա տարիներին դառնա ողջ աշխարհի ոգու եւ համաշխարհային քննարկումների մի նշանակալի մասը:
- Հարցազրույցների այս շարքը ինձ հետեւյալ եզրակացության բերեց՝ բոլորն ընդունում են այն գաղափարը, որ Հայաստանը, Սփյուռքը եւ ողջ աշխարհի հայերը իրար հետ երկխոսելու կարիք ունեն, ինչն այսօր իսկապես պակասում է: Ի՞նչ եք կարծում, որեւէ պաշտոնական հարթակ կամ կազմակերպություն կարո՞ղ է այդ երկխոսությունը հնարավոր դարձնել, թե՞ երբ ինչ-որ բան չափազանց պաշտոնական է դառնում, չի ծնում լավ գաղափարներ: Երկու-երեք տարին մեկ մենք ունենում ենք Հայաստան-Սփյուռք համաժողովները, բայց դրանք ապագայի քննարկման հարթակ չեն դառնում:
- Քննարկումներն ու հավաքները հիասքանչ են, սակայն մենք բազմաթիվ խնդիրների հետ պետք է գործ ունենանք, այնպե՞ս չէ: Ես իմ տեսանկյունից  կխոսեմ դրանցից մի քանիսի վերաբերյալ: Ես մեծացել եմ Սփյուռքում եւ իմ մեծացած Սփյուռքում հայկական պետության հասկացություն չկար: Երբ ապրում էի Լիբանանում կամ հետո Կանադայում, Հայաստան երկիրը գոյություն չուներ: Այդ ժամանակ կար Խորհրդային Հայաստան, եւ մեզնից ոչ մեկը այն Հայաստան պետություն չէր համարում:
Սփյուռքի հաստատությունները կառուցվել, վերակառուցվել եւ ուժեղացել են առանց Հայաստան պետության նախադրյալի: Երբ 25 տարի առաջ մենք ունեցանք անկախ պետություն, այդ հաստատությունները նշանակալի փոփոխություններ չկրեցին, չէին էլ կարող, քանի որ նրանցից շատերը հսկայական միջազգային միավորումներ էին:  Նրանց նպատակը, ինչպես ես ասել եմ Սփյուռքի համաժողովի ժամանակ մի քանի տարի առաջ, ոչ թե հայ ինքնության պահպանությունն էր, այլ Սփյուռքի հայկական ինքնության պահպանությունն էր: Կարելի է ասել, որ հայ ինքնության պահպանության գաղափարը արդեն 25 տարի է մեր ոգու մեջ արտացոլված չէ:
Կարծում եմ, մեր ունեցած խնդիրներից մեկն այն է, որ այս հավաքներին գերակայում են Սփյուռքի կազմակերպված հաստատությունները, եւ հրավիրված մարդիկ հիմնականում ինչ-ինչ կազմակերպությունների անդամներ են եւ կազմակերպված են ճիշտ այնպես, ինչպես ենթադրում է իրենց անվանումը: Այդպիսի հավաքներից մեկի ժամանակ ես երկու օր անցկացրեցի Հրանտ Դինքի հետ, եւ մենք ընկերացանք: Նա, ինչպես եւ ես, իրեն չէր զգում ինչպես ձուկը ջրում, նա նույնպես որեւէ մեկին չէր ներկայացնում: Այնտեղ էինք, որովհետեւ մեզ համար կարեւոր էր քննարկվող հարցը:
Այնտեղ ես հասկացա, որ մենք անցնելու ենք հաստատությունների վերահիմնադրման երկարատեւ եւ ցավալի գործընթացով:
Նուբար Աֆեյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը
Լուսանկարը՝ Դանիլ Կոլոդին/UWC Dilijan
Խնդիրն այն է, որ մենք բավականին ցրված իրավիճակում ենք այս պահին. կազմակերպությունները, ինչպես արդեն ասացի, ստեղծված են մի բանի համար, որի պահանջարկն այսօր չունենք: Մյուս կողմից, մենք ունենք Հայաստան պետություն, որը չի գտնում, որ Սփյուռքը կազմակերպելը իր հիմնական աշխատանքն է, եւ, փաստացի, Սփյուռքը կարող է կազմակերպման չենթարկվել այն առումով, որ բոլորը պատկանում են այն երկրին, որտեղ ապրում են եւ ստիպված են հետեւել այդ երկրի օրենքներին: Միգուցե հնարավոր է նրանց միավորել բարեգործության կամ Հայաստանի սոցիալական, տնտեսական կամ մասնագիտական զարգացումների շուրջ: Դա այն ճանապարհն է, որի ուղղությամբ ես, Ռուբեն Վարդանյանը եւ այլոք ներդրել ենք մեծ ջանքեր եւ ինչին մենք իրապես հավատում ենք: Մենք պետք է սկզբունքորեն մտածենք այն մասին, թե ո՞ր մոդելը կաշխատի հայ ժողովրդի նոր իրականության մեջ:
-Ապագայի մասին խոսելիս, մենք չենք փորձում ձեւակերպել այն: Ուզում ենք հավատալ, որ վաղն ավելի լավ է լինելու, քան այսօր: Բայց ո՞ րն է «ավելի լավի» մեր ընկալումը: Կարծես թե մենք գլխավորապես նյութականի մասին ենք մտածում՝ ունենալ ավելի բարձր աշխատավարձ, արձակուրդն ավելի լավ հանգստավայրում անցկացնել, բայց չենք քննարկում, թե ո՞ րն է ավելի լավ հավաքական ապագան մեր ազգի համար:
- Դուք հարցը բաժանում եք երկու բաղադրիչների, ինչի հետ ես համամիտ եմ. դրանցից մեկն ինքնությունն է, իսկ մյուսը՝ բարգավաճումը:  Պարտադիր չէ,  որ բարգավաճումը լինի նյութական. բարգավաճում կարող է լինել բազում ուղղություններով՝ արվեստի, ստեղծարարության, բազում այլ բաների, որտեղ արտադրանքը ներդրած ռեսուրսներից ավելի մեծ արժեք է ունենում: Դա մի բան է, որին մշտապես ձգտում ենք: Ես սա համարում եմ ազգի բարգավաճման ցուցանիշ:
Ինքնությունն այլ հարց է: Ինքնությունը մեր բացառիկ փորձի մի մասն է, եւ այն մեր բացառիկությունը աշխարհ բերելու հնարավորություն է տալիս: Ինքնությունը մեզ բացառիկ է դարձնում: Ինձ շատ են հարցրել #BeArmenian, #BeAlive-ի վերաբերյալ: Փրկության տեսանկյունից մենք օգտագործում ենք #BeAlive արտահայտությունը, բայց եթե դա չլիներ Ցեղասպանության ոգեկոչման համար, ուրիշ ինչպե՞ս կասեի: Կկիրառեի #BeArmenian, #BeOriginal արտահայտությունը, քանի որ ես իսկապես կարծում եմ, որ մեր ինքնությունն առավելագույնս պատկերող հասկացությունը յուրօրինակությունն է: Յուրօրինակությունը հետաքրքիր երեւույթ է, քանի որ շատ իմաստներ ունի: Մի կողմից, այն նշանակում է բնօրինակ եւ ոչ թե պատճեն:  Այն նաեւ նշանակում է ինքնատիպ, մի փոքր տարբերվող, երբ հոգ չէ որ տարբերվում ես, չես ամաչում սեփական ավանդույթներից եւ սովորույթներից, չես փորձում լինել ուրիշ մեկը, այլ փորձում ես լինել այնպիսին, ինչպիսին կաս: Մենք իսլամացվելու կամ մեզ իր հովանու տակ առնող ավելի մեծ Քրիստոնեական եկեղեցու հետ միանալու բազմաթիվ աշխարհաքաղաքական առիթներ ենք ունեցել:Բայց մենք այդ քայլին չենք դիմել, ինչ էլ լինի, այդպիսին է եղել մեր պատմությունը, եւ այն պետք է միահյուսվի ինքնատիպության այս տարրի հետ: Ի դեպ, յուրօրինակ լինել նաեւ նշանակում է լինել ստեղծարար:
Պետք է հասկանանք, թե որտեղից ենք ոգեշնչում գտնելու մեր նորացված ինքնության համար, որը կկարողանա գոյություն ունենալ ե՛ւ Սփյուռքում, ե՛ւ թե Հայաստանում: Սա հետաքրքիր մարտահրավեր է: Գիտնականները, փիլիսոփաները, գրողները եւ շատ այլ մարդիկ պետք է արտահայտվեն այս հարցի շուրջ եւ իրենց գաղափարները հանձնեն հանրությանը, որպեսզի վերջիններս յուրացնեն, ընդունեն եւ սկսեն կրկնել, որպեսզի այդ ինքնությունն իսկապես ի հայտ գա: Այդ ինքնությունը կամ նորացված ինքնությունը, որ դեռ պետք է հայտնվի, չի կարող լինել ինչ-որ մեկի սեփականությունը: Առաջիկա 5, 10, 15, 20 տարիների ընթացքում մենք պետք է նորովի դիտարկենք ինքնության հարցը՝ ինքնություն, որը, մի կողմից, համահունչ է մեր պատմության հետ, եւ մյուս կողմից, մեզ տալիս է ինքնակազմակերպման հնարավորություն, որն ուղղված է որոշակի նպատակների:
Իմ կարծիքով, ամենակարեւոր եւ հրատապ նպատակը Հայաստանի զարգացումն է բոլոր ուղղություններով, ոչ միայն տնտեսական: Կարիք ունենք մի այնպիսի տնտեսական բաշխման, որը ավելի շատ մարդկանց թույլ կտա զբաղվել քաղաքականությամբ: Դա էլ հնարավոր կդառնա այն ժամանակ, երբ բոլոր հայերը իրենց առջեւ նպատակ դնեն լինելու Հայաստանի զարգացման մի մասնիկը, այդպիսի ինքնությունը կկարողանա սոսնձել կապերը Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ: Մեզ հարկավոր է, որ Սփյուռքի գործող կազմակերպություններն ավելի շատ համագործակցեն եւ ստեղծեն կառույցներ, որոնք կկարողանան միավորել ջանքերը՝ ստեղծելով մի կրիտիկական զանգված:
Սփյուռքն, անշուշտ, ունի կարեւոր մարդկանց եւ ֆինանսական կապիտալը տեղակայելու եւ դա Հայաստանի զարգացմանն ուղղելու կարողություն: Այսօր օգտագործվում է այդ կարողության նվազագույնը, երեւի թե 10%-ը: Սակայն առաջիկա տարիներին այն ավելի մեծ չափով օգտագործելու համար, մենք պետք է լուծենք մի շարք խնդիրներ, ինչպես օրինակ, որո՞նք են մեր զարգացման ողջամիտ եւ իրագործելի նպատակներն ու հեռանկարները: Եվ ո՞րն է հայ լինելու այն սահմանումը, որը բավարարում է մեզ: Մեզ հարկավոր է ունենալ նաեւ մի բարեբեր երկխոսություն, թե ի՞նչ է նշանակում լինել հայ եւ այդ ի՞նչն է, որ փորձում ենք պահպանել:

Нубар Афеян: «Мы должны по-новому обсуждать вопрос идентичности» - Mediamax.am
- Говорят, именно Вы придумали знаменитый хэштег проекта «100 жизней» #BeArmenian, #BeAlive («Будь армянином, Живи»). Что лежит в основе идеи #BeArmenian, #BeAlive?
- Поначалу мы хотели просто сказать #BeArmenian, однако мне показалось, что для армян это выражение имеет очень много разных смыслов, а для неармян означает не слишком много. И я понял, что пока нами интересуются широкие массы, нам следует уточнить для самих себя, что значит #BeArmenian.
Люди обычно спасаются, скрываясь или соблюдая нейтралитет, чтобы остаться незаметными. Мы с Рубеном Варданяном всегда считали, что необходимо сделать больше, чем просто спастись. Мы постоянно сталкиваемся с новыми вызовами, и чтобы остаться в живых, нам нужны силы и дух. Мы пришли к выводу, что второй шанс является лучшим определением спасения.
- В течение 2015 года состоялось множество мероприятий в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян, и Вы, в частности, сыграли большую роль в их организации в Вашингтоне. Но не считаете ли Вы, что нам не хватает главного - мы не обсуждаем, что будем делать в ближайшие 15, 20, 40 лет?
- Во-первых, должен сказать, что мероприятия в рамках 100-летней годовщины превзошли все ожидания. Говорю это, потому что долгие годы был вовлечен в разные дискуссии, многие участники которых считали, что армянское государство и армяне в целом не в состоянии организовать достойные мероприятия международного уровня. Уверен, что мы были способны на большее, однако все прошло более чем хорошо с точки зрения привлечения международного внимания, которое дало армянам возможность почувствовать величину момента и быть как-то связанными с этой историей.
Теперь следует понять, как распорядиться этим стимулом и как избежать потери достигнутого преимущества? Реакция и сочувствие со стороны мирового сообщества показали, что люди более благосклонны к нам, чем нам казалось. Мы должны опираться на этот факт. Я также считаю, что должны появиться проекты наподобие «100 жизней», которые будут рассказывать истории спасения и подвиге людей, помогавших нам. Это дает армянам возможность предотвратить новые беды и стать своеобразными менторами для людей, которые проходят такой же путь или пытаются восстановиться после пережитой боли. Армяне, в частности, могут стать отличным примером для жителей Судана, Руанды. Это может стать огромным шагом, который позволит нам восстановиться, исцелиться и переосмыслить наш опыт.
2015-й словно является началом новой эпохи. 24 апреля я был в Ереване и говорил многим, что в следующем, 2016 году, 24 апреля будет первой годовщиной той новой эпохи, которая наступает после Столетия.
Через год проектом «100 жизней» и премией «Аврора» мы отметим 100-летие спасения. Мы выбрали путь возрождения, чтобы отметить  годовщину новой эпохи, а не 101-ю годовщину Геноцида. Мы, армяне, должны начать диалог на эту тему. Современное турецкое государство было создано в 1923 году. Я уверен, что они собираются праздновать 100-летие своего государства, и мы должны работать над подходами к политике отрицания, к справедливости, спасению и героизации, потому что этот период ознаменует также 100 лет отрицания, так как современное турецкое государство выбрало путь отрицания с первого дня своего создания.
Итак, речь идет не только о 100-летии Геноцида, но и о 100-летии отрицания. Вы спросите – а кому это нужно? На мой взгляд, этот вопрос должен стать важной частью глобального дискурса.
- Этот цикл интервью навел меня на мысль о том, что все согласны с тем, что Армении и Диаспоре необходимо вступить в диалог, которого сегодня действительно не хватает. Как Вы думаете, может ли какая-либо официальная площадка сделать этот диалог возможным, или подобная формализация не способствует рождению хороших идей? Раз в два-три года в Ереване проходят форумы «Армения-Диаспора», однако они не становятся площадкой для обсуждения будущего.
- Дискуссии и конференции – это прекрасно, однако мы должны иметь дело с множеством проблем, не так ли? Отмечу некоторые из них. Я вырос в Диаспоре, в которой не было понятия армянского государства. Когда я жил в Ливане, а затем – в Канаде, страны Армения не существовало. В то время была Советская Армения, и никто из нас не считал ее армянским государством.
Институты Диаспоры строились и перестраивались без учета такой предпосылки, как армянское государство. Когда 25 лет назад у нас появилось независимое государство, эти институты не претерпели существенных изменений. Их цель заключалась не в сохранении армянской идентичности, а в сохранении армянской идентичности Диаспоры. Можно сказать, что идея сохранения армянской идентичности уже 25 лет как не отражена в нашем мышлении.
Думаю, одна из наших проблем заключается в том, что на этих собраниях доминируют организованные институты Диаспоры, и приглашенные люди – в основном члены той или иной организации, которые организованы именно так, как предполагает их название.
На одной из таких встреч я провел два дня с Грантом Динком, и мы подружились. Он, как и я, чувствовал себя не в своей тарелке, так как не представлял какую-либо структуру, как и я. Но мы были там, потому что нас волновали поднимаемые вопросы. Там я понял, что мы будем проходить через долгий и болезненный процесс восстановления институтов.
Проблема в том, что мы сильно разбросаны на данный момент: организации, как я уже отметил, были созданы для цели, которая сегодня больше не актуальна. С другой стороны, теперь у нас есть государство Армения, которая не считает своей основной задачей организацию Диаспоры, и фактически, Диаспора может не подвергаться организации в том смысле, что все принадлежат той стране, в которой живут, и обязаны подчиняться законам этой страны.
Нубар Афеян и Рубен Варданян
Фото: Данил Калодин/UWC Dilijan
Может быть, возможно объединить их вокруг благотворительности или социального, экономического или профессионального развития в Армении. Это тот путь, для прокладки которого я, Рубен Варданян и другие вложили много усилий, и в который действительно верим. Мы должны принципиально думать о том, какая модель сработает в новой реальности армянского народа.
- Говоря о будущем, мы не пытаемся сформулировать его. Мы хотим верить, что «завтра будет лучше, чем сегодня». Однако каково наше восприятие «лучшего»? Кажется, мы в основном думаем о материальном благополучии: более высокая зарплата, отдых на лучшем курорте, однако не обсуждаем, какое оно – коллективное лучшее будущее для нашей нации.
- Вы делите вопрос на два компонента, с чем я согласен. Первый – это идентичность, второй – процветание. Необязательно, чтобы процветание было именно материальным, оно может быть в области искусства, созидания, во многом другом, где продукт превосходит по ценности вложенные ресурсы. Это то, к чему постоянно стремимся. Я считаю это показателем процветания нации.
Идентичность – другой вопрос. Идентичность является частью нашего уникального опыта, и она дает нам возможность принести в мир нашу уникальность.
Идентичность делает нас уникальными. Меня много спрашивали о #BeArmenian, #BeAlive. С точки зрения спасения мы используем фразу #BeAlive, однако если бы это было не в контексте Столетия Геноцида, как бы я выразился? Я бы использовал выражение #BeArmenian, #BeOriginal, так как действительно считаю, что наиболее точно описывающим нашу идентичность понятием является уникальность.
Уникальность - интересное явление, так как имеет много смыслов. С одной стороны, она означает оригинал, а не копию. Тебе не стыдно отличаться, ты не стесняешься своих традиций и обычаев, не стремишься быть кем-то другим, а стараешься быть собой. Мы часто оказывались в таких геополитических ситуациях, когда нам грозила исламизация или объединение с более крупной христианской церковью. Однако мы не пошли на такие шаги, такова наша история. Кстати, быть уникальным также означает быть творческим.
Мы должны понимать, где мы должны черпать вдохновение для нашей обновленной идентичности, которая может существовать как в Диаспоре, так и в Армении. Это интересный вызов. Ученые, философы, писатели и многие другие должны высказаться на этот счет и поделиться своими идеями с обществом, чтобы оно их освоило и приняло, чтобы эта идентичность действительно выявилась. Эта идентичность или обновленная идентичность, которая еще должна появиться, не может быть чьей-то собственностью. В ближайшие 5, 10, 15, 20 лет мы должно по-новому смотреть на вопрос идентичности, которая, с одной стороны, созвучна с нашей историей, а с другой – дает нам возможность самоорганизации, направленной для достижения конкретных целей.
На мой взгляд, самым важной и злободневной целью является развитие Армении во всех направлениях, не только в экономическом плане. Нам необходимо такое экономическое распределение, которое позволит большему числу людей заниматься политикой. А это станет возможным тогда, когда все армяне сделают своей целью стать частичкой развития Армении, такая идентичность сможет укрепить связи между Арменией и Диаспорой. Нам необходимо, чтобы действующие организации Диаспоры больше сотрудничали и создавали институты, которые смогут объединить усилия и создать критическую массу.
Диаспора, конечно, имеет возможность размещения человеческого и финансового капитала и его направления на развитие Армении. Сегодня используется минимальная часть этого потенциала - процентов 10. Однако для более эффективного использования этого потенциала в ближайшие годы мы должны ответить на ряд вопросов, например – каковы разумные и реальные цели и перспективы нашего развития? И какое определение армянской идентичности удовлетворит нас? Нам необходим эффективный диалог о том, что значит быть армянином, и что мы пытаемся сохранить.