Նուբար Աֆեյան. Ինքնության հարցը պետք է նորովի դիտարկենք - Mediamax.am
- Պարոն Աֆեյան, ասում են, Դուք եք «100 կյանք» (100Lives) նախագծի հայտնի #BeArmenian, #BeAlive (#Եղիր հայ, #Ապրիր)  հեշթեգերի հեղինակը: Ի՞նչ է ընկած #BeArmenian, #BeAlive  գաղափարի հիմքում:
-Սկզբում մտածում էինք պարզապես ասել #BeArmenian, բայց մտահոգությունս նրանում էր, որ հայերի համար այս արտահայտությունը շատ տարբեր իմաստներ ունի, իսկ ոչ հայերի համար մեծ բան չի նշանակում: Եվ ես հասկացա, որ քանի դեռ մեզանով հետաքրքրված են մարդկանց լայն զանգվածներ, մենք կարիք ունենք ինքներս մեզ համար ճշգրտելու, թե ինչ ասել է #BeArmenian:
Մարդիկ սովորաբար փրկվում են թաքնվելով կամ չեզոք մնալով, որպեսզի չնկատվեն: Ռուբեն Վարդանյանն ու ես միշտ մտածել ենք, որ պետք է անել ավելին, քան պարզապես փրկվելն է: Մենք շարունակ բախվում ենք նորանոր մարտահրավերների եւ ողջ մնալու համար մեզ ուժ եւ ոգի է պետք: Մենք եկանք այն եզրակացության, որ փրկվել նշանակում է ստանալ երկրորդ հնարավորություն:
Հուսով եմ, որ ժամանակի հետ հայերն ու ոչ հայերը  «ողջ լինելը» կհամարեն այն մարդկանց պատվո շքանշանը, որոնք փրկվել են եւ ուզում են կանխարգելել այդ ցավն այլոց համար կամ փորձում են որոշակի ներդրում ունենալ աշխարհում՝ նվիրաբերելով իրենց ուժերի առավելագույնը:
-2015-ի ընթացքում ոգեկոչման բազմաթիվ արարողություններ են եղել եւ Դուք մեծ դեր եք ունեցել մայիսին Վաշինգտոնում դրանց կազմակերպման գործում: Բայց չե՞ք կարծում, որ պակասում է ամենակարեւորը ՝ մենք չենք քննարկում, թե ի՞նչ ենք անելու առաջիկա 15, 20, 40 տարիների ընթացքում:
- Նախեւառաջ, պետք է ասեմ, որ Հարյուրամյակի ոգեկոչման արարողությունները գերազանցեցին բոլոր սպասելիքները: Ես սա ասում եմ, քանի որ տարիներ շարունակ  ներգրավված եմ եղել տարբեր քննարկումներում, որտեղ շատերը կարծում էին, որ Հայաստանի պետությունն ու հայերն առհասարակ ի վիճակի չեն լինի կազմակերպել համաշխարհային կարգի, խելամիտ եւ պատվաբեր միջոցառումների շարք, որոնք կլինեն վայելուչ: Համոզված եմ, որ կարող էինք ավելին անել, բայց ամեն ինչ չափազանց լավ անցավ աշխարհի ուշադրությունը գրավելու առումով, ինչը հնարավորություն տվեց հայերին զգալ պահի վեհությունը եւ ինչ-որ ձեւով կապված լինել այդ պատմությանը: Սպասվածից ավելին արեցինք:
Հիմա, ինչպե՞ս պետք է վարվենք այս խթանի հետ եւ ինչպե՞ս պետք է խուսափենք  մինչեւ այս պահը մեր ունեցած առավելությունը կորցնելուց: Առաջ գնալու ճանապարհին սա մեզ համար հսկայական խնդիր է. աշխարհի արձագանքը մեր խնդրին եւ կարեկցանքը ցույց տվեցին, որ մարդիկ մեր նկատմամբ սպասվածից ավելի բարյացակամ են:  Մենք պետք է այդ հանգամանքի վրա հիմնվենք: Ես նաեւ կարծում եմ, որ պետք է ի հայտ գան «100 կյանքի» նման նախագծեր եւ բարձրաձայնեն պատմություններ փրկության ճանապարհի եւ մեզ օգնած մարդկանց հերոսության մասին: Սա հայերին տալիս է այդ ցավը կանխարգելելու եւ, դրա մասին պատմելու հնարավորություն, ինչպես նաեւ ուսուցանելու այն մարդկանց, որոնք նմանատիպ ճանապարհ են անցնում կամ փորձում են վերականգնվել այդ ցավից հետո:
Հայերը կարող են շատ լավ օրինակ հանդիսանալ Սուդանի, Ռուանդայի բնակիչների, եւ բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր անցնում են այդ ցավի միջով: Այսպիսով, հայերը կարող են օրինակ հանդիսանալ այլոց համար եւ դա հսկայական քայլ է մեզ համար, քանի որ այն թույլ կտա մեզ վերականգնվել, առողջանալ եւ վերաիմաստավորել մեր փորձառությունը:
2015թ.-ը ասես նոր դարաշրջանի ծնունդը լինի: Ապրիլի 24-ին ես Երեւանում էի եւ շատերին ասում էի, որ հաջորդ տարին՝ 2016թ.-ի ապրիլի 24-ը, լինելու է այն դարաշրջանի առաջին տարեդարձը, որ գալիս է Հարյուրամյակից հետո: «100 կյանքի» եւ «Ավրորա» մրցանակի հետ մենք մեկ տարի անց կոգեկոչենք փրկության 100 տարին: Մենք որդեգրել ենք ոտքի կանգնելու ճանապարհը, որպեսզի անենք այն, ինչ ուզում ենք եւ օգուտ քաղենք դրանից՝ ոգեկոչելով նոր դարաշրջանը, եւ ոչ թե Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը: Մենք՝ հայերս, երկխոսություն պետք է կառուցենք այս հարցի շուրջ:
Թուրքական ներկայիս պետությունը ստեղծվել է 1923թ: Համոզված եմ, որ նրանք ցանկություն կունենան տոնել իրենց պետության 100-ամյա տարեդարձը, եւ այդ հարցը մեզ համար պետք է արդիական դառնա հիմայի եւ հետոյի միջեւ ընկած ժամանակահատվածում:  Մենք պետք է աշխատենք ժխտողականության, արդարության, փրկության եւ հերոսության մոտեցումների վրա, որովհետեւ այս ժամանակաշրջանը նշանավորում է նաեւ ժխտելու 100 տարին, քանի որ թուրքական ժամանակակից պետությունը, որի համար պատասխանատու է ներկայիս կառավարությունը, ժխտողականություն է որդեգրել ձեւավորման առաջին իսկ օրից: Այսպիսով, մենք ունենք ոչ միայն Ցեղասպանության հարյուրամյակ, այլ նաեւ ժխտողականության հարյուրամյակ: Դուք կհարցնեք՝ իսկ ո՞ւմ պետքն է: Իմ կարծիքով, այս հարցը պետք է առաջիկա տարիներին դառնա ողջ աշխարհի ոգու եւ համաշխարհային քննարկումների մի նշանակալի մասը:
- Հարցազրույցների այս շարքը ինձ հետեւյալ եզրակացության բերեց՝ բոլորն ընդունում են այն գաղափարը, որ Հայաստանը, Սփյուռքը եւ ողջ աշխարհի հայերը իրար հետ երկխոսելու կարիք ունեն, ինչն այսօր իսկապես պակասում է: Ի՞նչ եք կարծում, որեւէ պաշտոնական հարթակ կամ կազմակերպություն կարո՞ղ է այդ երկխոսությունը հնարավոր դարձնել, թե՞ երբ ինչ-որ բան չափազանց պաշտոնական է դառնում, չի ծնում լավ գաղափարներ: Երկու-երեք տարին մեկ մենք ունենում ենք Հայաստան-Սփյուռք համաժողովները, բայց դրանք ապագայի քննարկման հարթակ չեն դառնում:
- Քննարկումներն ու հավաքները հիասքանչ են, սակայն մենք բազմաթիվ խնդիրների հետ պետք է գործ ունենանք, այնպե՞ս չէ: Ես իմ տեսանկյունից  կխոսեմ դրանցից մի քանիսի վերաբերյալ: Ես մեծացել եմ Սփյուռքում եւ իմ մեծացած Սփյուռքում հայկական պետության հասկացություն չկար: Երբ ապրում էի Լիբանանում կամ հետո Կանադայում, Հայաստան երկիրը գոյություն չուներ: Այդ ժամանակ կար Խորհրդային Հայաստան, եւ մեզնից ոչ մեկը այն Հայաստան պետություն չէր համարում:
Սփյուռքի հաստատությունները կառուցվել, վերակառուցվել եւ ուժեղացել են առանց Հայաստան պետության նախադրյալի: Երբ 25 տարի առաջ մենք ունեցանք անկախ պետություն, այդ հաստատությունները նշանակալի փոփոխություններ չկրեցին, չէին էլ կարող, քանի որ նրանցից շատերը հսկայական միջազգային միավորումներ էին:  Նրանց նպատակը, ինչպես ես ասել եմ Սփյուռքի համաժողովի ժամանակ մի քանի տարի առաջ, ոչ թե հայ ինքնության պահպանությունն էր, այլ Սփյուռքի հայկական ինքնության պահպանությունն էր: Կարելի է ասել, որ հայ ինքնության պահպանության գաղափարը արդեն 25 տարի է մեր ոգու մեջ արտացոլված չէ:
Կարծում եմ, մեր ունեցած խնդիրներից մեկն այն է, որ այս հավաքներին գերակայում են Սփյուռքի կազմակերպված հաստատությունները, եւ հրավիրված մարդիկ հիմնականում ինչ-ինչ կազմակերպությունների անդամներ են եւ կազմակերպված են ճիշտ այնպես, ինչպես ենթադրում է իրենց անվանումը: Այդպիսի հավաքներից մեկի ժամանակ ես երկու օր անցկացրեցի Հրանտ Դինքի հետ, եւ մենք ընկերացանք: Նա, ինչպես եւ ես, իրեն չէր զգում ինչպես ձուկը ջրում, նա նույնպես որեւէ մեկին չէր ներկայացնում: Այնտեղ էինք, որովհետեւ մեզ համար կարեւոր էր քննարկվող հարցը:
Այնտեղ ես հասկացա, որ մենք անցնելու ենք հաստատությունների վերահիմնադրման երկարատեւ եւ ցավալի գործընթացով:
Նուբար Աֆեյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը
Լուսանկարը՝ Դանիլ Կոլոդին/UWC Dilijan
Խնդիրն այն է, որ մենք բավականին ցրված իրավիճակում ենք այս պահին. կազմակերպությունները, ինչպես արդեն ասացի, ստեղծված են մի բանի համար, որի պահանջարկն այսօր չունենք: Մյուս կողմից, մենք ունենք Հայաստան պետություն, որը չի գտնում, որ Սփյուռքը կազմակերպելը իր հիմնական աշխատանքն է, եւ, փաստացի, Սփյուռքը կարող է կազմակերպման չենթարկվել այն առումով, որ բոլորը պատկանում են այն երկրին, որտեղ ապրում են եւ ստիպված են հետեւել այդ երկրի օրենքներին: Միգուցե հնարավոր է նրանց միավորել բարեգործության կամ Հայաստանի սոցիալական, տնտեսական կամ մասնագիտական զարգացումների շուրջ: Դա այն ճանապարհն է, որի ուղղությամբ ես, Ռուբեն Վարդանյանը եւ այլոք ներդրել ենք մեծ ջանքեր եւ ինչին մենք իրապես հավատում ենք: Մենք պետք է սկզբունքորեն մտածենք այն մասին, թե ո՞ր մոդելը կաշխատի հայ ժողովրդի նոր իրականության մեջ:
-Ապագայի մասին խոսելիս, մենք չենք փորձում ձեւակերպել այն: Ուզում ենք հավատալ, որ վաղն ավելի լավ է լինելու, քան այսօր: Բայց ո՞ րն է «ավելի լավի» մեր ընկալումը: Կարծես թե մենք գլխավորապես նյութականի մասին ենք մտածում՝ ունենալ ավելի բարձր աշխատավարձ, արձակուրդն ավելի լավ հանգստավայրում անցկացնել, բայց չենք քննարկում, թե ո՞ րն է ավելի լավ հավաքական ապագան մեր ազգի համար:
- Դուք հարցը բաժանում եք երկու բաղադրիչների, ինչի հետ ես համամիտ եմ. դրանցից մեկն ինքնությունն է, իսկ մյուսը՝ բարգավաճումը:  Պարտադիր չէ,  որ բարգավաճումը լինի նյութական. բարգավաճում կարող է լինել բազում ուղղություններով՝ արվեստի, ստեղծարարության, բազում այլ բաների, որտեղ արտադրանքը ներդրած ռեսուրսներից ավելի մեծ արժեք է ունենում: Դա մի բան է, որին մշտապես ձգտում ենք: Ես սա համարում եմ ազգի բարգավաճման ցուցանիշ:
Ինքնությունն այլ հարց է: Ինքնությունը մեր բացառիկ փորձի մի մասն է, եւ այն մեր բացառիկությունը աշխարհ բերելու հնարավորություն է տալիս: Ինքնությունը մեզ բացառիկ է դարձնում: Ինձ շատ են հարցրել #BeArmenian, #BeAlive-ի վերաբերյալ: Փրկության տեսանկյունից մենք օգտագործում ենք #BeAlive արտահայտությունը, բայց եթե դա չլիներ Ցեղասպանության ոգեկոչման համար, ուրիշ ինչպե՞ս կասեի: Կկիրառեի #BeArmenian, #BeOriginal արտահայտությունը, քանի որ ես իսկապես կարծում եմ, որ մեր ինքնությունն առավելագույնս պատկերող հասկացությունը յուրօրինակությունն է: Յուրօրինակությունը հետաքրքիր երեւույթ է, քանի որ շատ իմաստներ ունի: Մի կողմից, այն նշանակում է բնօրինակ եւ ոչ թե պատճեն:  Այն նաեւ նշանակում է ինքնատիպ, մի փոքր տարբերվող, երբ հոգ չէ որ տարբերվում ես, չես ամաչում սեփական ավանդույթներից եւ սովորույթներից, չես փորձում լինել ուրիշ մեկը, այլ փորձում ես լինել այնպիսին, ինչպիսին կաս: Մենք իսլամացվելու կամ մեզ իր հովանու տակ առնող ավելի մեծ Քրիստոնեական եկեղեցու հետ միանալու բազմաթիվ աշխարհաքաղաքական առիթներ ենք ունեցել:Բայց մենք այդ քայլին չենք դիմել, ինչ էլ լինի, այդպիսին է եղել մեր պատմությունը, եւ այն պետք է միահյուսվի ինքնատիպության այս տարրի հետ: Ի դեպ, յուրօրինակ լինել նաեւ նշանակում է լինել ստեղծարար:
Պետք է հասկանանք, թե որտեղից ենք ոգեշնչում գտնելու մեր նորացված ինքնության համար, որը կկարողանա գոյություն ունենալ ե՛ւ Սփյուռքում, ե՛ւ թե Հայաստանում: Սա հետաքրքիր մարտահրավեր է: Գիտնականները, փիլիսոփաները, գրողները եւ շատ այլ մարդիկ պետք է արտահայտվեն այս հարցի շուրջ եւ իրենց գաղափարները հանձնեն հանրությանը, որպեսզի վերջիններս յուրացնեն, ընդունեն եւ սկսեն կրկնել, որպեսզի այդ ինքնությունն իսկապես ի հայտ գա: Այդ ինքնությունը կամ նորացված ինքնությունը, որ դեռ պետք է հայտնվի, չի կարող լինել ինչ-որ մեկի սեփականությունը: Առաջիկա 5, 10, 15, 20 տարիների ընթացքում մենք պետք է նորովի դիտարկենք ինքնության հարցը՝ ինքնություն, որը, մի կողմից, համահունչ է մեր պատմության հետ, եւ մյուս կողմից, մեզ տալիս է ինքնակազմակերպման հնարավորություն, որն ուղղված է որոշակի նպատակների:
Իմ կարծիքով, ամենակարեւոր եւ հրատապ նպատակը Հայաստանի զարգացումն է բոլոր ուղղություններով, ոչ միայն տնտեսական: Կարիք ունենք մի այնպիսի տնտեսական բաշխման, որը ավելի շատ մարդկանց թույլ կտա զբաղվել քաղաքականությամբ: Դա էլ հնարավոր կդառնա այն ժամանակ, երբ բոլոր հայերը իրենց առջեւ նպատակ դնեն լինելու Հայաստանի զարգացման մի մասնիկը, այդպիսի ինքնությունը կկարողանա սոսնձել կապերը Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ: Մեզ հարկավոր է, որ Սփյուռքի գործող կազմակերպություններն ավելի շատ համագործակցեն եւ ստեղծեն կառույցներ, որոնք կկարողանան միավորել ջանքերը՝ ստեղծելով մի կրիտիկական զանգված:
Սփյուռքն, անշուշտ, ունի կարեւոր մարդկանց եւ ֆինանսական կապիտալը տեղակայելու եւ դա Հայաստանի զարգացմանն ուղղելու կարողություն: Այսօր օգտագործվում է այդ կարողության նվազագույնը, երեւի թե 10%-ը: Սակայն առաջիկա տարիներին այն ավելի մեծ չափով օգտագործելու համար, մենք պետք է լուծենք մի շարք խնդիրներ, ինչպես օրինակ, որո՞նք են մեր զարգացման ողջամիտ եւ իրագործելի նպատակներն ու հեռանկարները: Եվ ո՞րն է հայ լինելու այն սահմանումը, որը բավարարում է մեզ: Մեզ հարկավոր է ունենալ նաեւ մի բարեբեր երկխոսություն, թե ի՞նչ է նշանակում լինել հայ եւ այդ ի՞նչն է, որ փորձում ենք պահպանել:

- You are said to be the person who invented the hashtags for 100Lives project that became so famous – #BeArmenian, #BeAlive. What was the main idea behind #BeArmenian, #BeAlive?
-Well, the original idea was to just say #BeArmenian and my concern about that was that for Armenians that means many different things and for non-Armenians it doesn’t mean a whole lot. So I thought that since we were appealing to a broad group of people we needed to have some direction to what it means to us to say #BeArmenian.
Survivors often survive by hiding or in a way as to stay neutral not to be noticed. We (Ruben Vardanyan and I) have always thought that we need to do more than survive. We kept facing challenges one after another, so we needed to find strength and the spirit to survive. We arrived at the conclusion that the result of surviving is a second chance, and hopefully, over time Armenians and non-Armenians consider being alive the badge of honor of people who survive and want to do something to help prevent from going through the same trauma or contribute to the world or be the best they can be.
- There were a lot of commemoration events during 2015 and you played a huge role in organizing events in Washington in May. But don’t you think we are lacking the main thing – we are not discussing what we’ll be doing during the next 15, 20, 40 years?
- First of all, I would say the following: I think the Centennial commemorations have been surprisingly better than anybody expected. I say that because I was involved in many discussions over the years where many people thought that Armenians and the state would not be able to organize a reasonable, honorable and world-class set of events that would be appropriate. While I am sure we could have done better, it has gone tremendously well in terms of getting world attention allowing Armenians to also feel the moment and feel somehow connected to that history. We did better than expected.
Now what will we do with this momentum and how will we avoid losing this advantage that we have so far? As for going forward I absolutely think this is a major issue for us; the reaction of the world to this issue and the sympathy of many places of the world reveals more goodwill than many people thought we had. We need to build on that. I also think that projects like 100 Lives and others need to come forward and give voice to a different narrative having to do with the survival and the heroism of people who helped us, and give Armenians a cause of prevention and of communication of what this is all about, even mentoring and teaching others who are going through a similar path of recovering from such trauma.
Armenians could be, for example, very good role models of what it’s like to Rwandans, to Sudanese, to different people who are going through this. So Armenians can serve as role models, which is a very important step for us because that will also allow us to heal and find a new meaning in our experience.
2015 is kind of a birthdate of the next century. On April 24, I was in Yerevan saying to various people that next year, April 24, 2016, should be the first anniversary of the age that comes after the Centennial and with 100 Lives and Aurora Prize we will commemorate 100 years of survival a year later. We have taken a road to get back on our feet, to do the things that we want to do and we should take advantage of that to commemorate a milestone, not a 101st anniversary of the Genocide. This is what we as Armenians should have a discussion about.
The modern state of Turkey was formed in 1923 and I am sure they will want to hold a 100th anniversary of that, and when it comes up, it should be a period of time between now and then. We should work on this topic of denial, of justice, of survivorship, of heroism because that’s the period, that will mark for us the 100th anniversary of denial because the modern state of Turkey, which is what the current government is representative of, started denying this from the day it was formed. So you not only have a 100th anniversary of the Genocide but also 100 anniversary of denial. You might say who cares about this? I guess it should be meaningfully part of the world’s psyche and the world’s discussions for the next eight years anyway on this vector.
- This series of interviews have made me arrive at the conclusion that everybody accepts the idea that Armenia, Diaspora, and Armenians all over the world need to talk to each other and have a better dialog, which lacks today. Do you think that some kind of formal platform or organization could make this dialog possible or when something gets too official, it does not produce good ideas? We are having Armenia- Diaspora forums once in two or three years, but it they do not produce anything related to the future.
- Discussion forums are fine but we have a lot of issues to deal with, right? I’ll tell you a couple of them from my standpoint. I grew up in the Diaspora and the Diaspora I grew up in had no concept of a country of Armenia. When I lived in Lebanon, and when I lived in Montreal in Canada, the country of Armenia didn’t exist. There was the Soviet Armenia and none of us considered that Armenia a country.
The institutions of the Diaspora were built, rebuilt and strengthened on the premise of no country. When 25 years ago we came to have an independent state those institutions didn’t really meaningfully change much because they couldn’t, because many of them were huge international entities, whose purpose, which I said this at the Diaspora conference several years ago, was not preservation of the Armenian identity, but preservation of the Diaspora Armenian identity. So the notion of the preservation of the Armenian identity has not been in the psyche but for 25 years. I would say that one of the problems we have is that these forums that get organized are massively dominated by the organized institutions of the Diaspora, so the people who get invited are generally the organizations because they are organized as the name suggests. At one of such forums I spent two days with Hrant Dink and became friends with him. He also felt like a fish out of water like I did; he didn’t represent anybody, neither I represented anybody but we were there because we cared about the topic.
One thing I observed there was that what we’re going through is going to be a lengthy, painful process of a complete re-establishment of institutions, and new institutions and organizations.
Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan
Photo: Danil Kolodin/UWC Dilijan
The problem is that we have a fairly diffuse situation right now, the organizations like I said, in a way were built to do something that was completely different from what is needed today, on the other hand, you’ve got the state of Armenia which is not thinking its job is to organize the Diaspora and in fact, the Diaspora may well be un-organizable in the sense that everybody belongs to the country they belong to, they have to follow the laws of the countries, so you could maybe organize them around philanthropy or around social, economic or professional developments of Armenia. That’s the path that Ruben Vardanyan, others and I have put a lot of effort in and what we believe in. We need to think fundamentally about what is the model that works for the new reality of the Armenian nation.
- When we talk about future, we don’t try to shape it. We want to believe that tomorrow will be better than today. But what is the understanding of this “being better”. It seems that we mainly think of material things – to have a better salary, to spend a vacation on a better resort, but we don’t discuss what is the better future for the Armenians as a nation.
- You are breaking it into two components which I agree with – one is identity and the other is prosperity. Prosperity does not have to be material; prosperity could be in many dimensions, it could be art, it could be creativity, it could be lots of different things where your output is higher on a comparable basis to your resources and that’s always something that one could strive for. I would consider it broadly a sign of a nation’s prosperity.
Identity is the other issue. Identity is in part what our unique experience is and that gives us a unique ability to bring to the world. Identity is what makes us unique. I’m a lot of times asked about #BeArmenian, #BeAlive. Because of the survivor angle we use #BeAlive, but if it wasn’t for the Genocide commemoration, what would I use? I would use #BeArmenian, #BeOriginal, because I actually think that the concept and the word that most captures, in my humble view, our identity is originality. Originality is an interesting thing because it has many different meanings. On the one hand, it means, authentic, not a copy. It also means original, a little bit different, marching into its own beat, you know not caring about it’s being different, it has its own customs and it has its own habits and it’s not ashamed of those, it’s not trying to be somebody else It’s trying to be yourself. We have had many geopolitical advantages to either become Islamized, or join a much bigger Christian church that could protect us, but we have not, and for whatever reason, that has been our history, but that history is to be intertwined with this aspect of originality and originality also means creativity by the way, because if you want be original you can’t just go around copying people, that means to be creative, which I think we are. We need to understand where we can get inspiration for a renewed identity that can coexist in the Diaspora and in Armenia. That is an interesting challenge. We need academics, philosophers, writers, we need lots of people to express themselves and to put it out there for people to digest, accept and start repeating for this to emerge. That identity or renewed identity is something that emerges, it’s not anyone’s possession. In the next 5, 10, 15, 20 years we need to put renewed focus on what identity is; identity that is on the one hand consistent with our history, and on the other, gives us a way to organize or collect ourselves towards some goals we may want to set. To me the most important short-term goal is the development of Armenia, development at all dimensions, not just economic. In my view, there has to be some kind of economic distribution that allows a broader set of people engage politically and that will happen if all Armenians everywhere set their goal to be the development of Armenia and part of that identity will become in a way the glue that bonds the Diaspora to Armenia. We need some of the existing organizations of the Diaspora particularly to find ways to work in more collaborative ways and even create structures that can bring some of the efforts together, so that there is a critical mass.
The capacity in the Diaspora to deploy significant human and financial capital towards the development of Armenia absolutely exists and is being tapped at last at maybe 10% today. But in order to tap a bigger percentage of it over the coming years, we will need to solve issues, such as what are our development goals and objectives that are both reasonable and achievable. And what’s the definition of being an Armenian that should satisfy us, and then as well a real rich dialog around what it is to be Armenian, around what it is that we’re trying to preserve.