Ավետիք Չալաբյան. «Դուռը կարող է բացվել երեք բանալիով» - Mediamax.am
- Ավետիք, մենք ձեզ գիտենք որպես «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի հիմնադիրներից մեկը։ Այժմ դուք հանդիսանում եք նաեւ «Արար» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ։ Ե՞րբ է ստեղծվել «Արար» հիմնադրամը եւ որոնք են նրա նպատակները:
- «Արար» հիմնադրամը ստեղծվել է 2014թ. սկզբին, «5165» Ակումբի մի խումբ անդամների կողմից: Ի տարբերություն ավելի վաղ ստեղծված «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի, որի հիմնական առաքելությունը աջակցությունն է հայրենադարձությանը, «Արար» հիմնադրամի առաքելությունը մեր կողմից բավական ընդարձակ է ձեւակերպված, այն է՝ լուծումներ տալ Հայաստանի եւ հայության առջեւ ծառացած առավել կրիտիկական մարտահրավերներին: Այս ընդհանրական առաքելությունը մեզ հնարավորություն է տալիս կենտրոնանալ այն խնդիրների վրա, որոնք տվյալ պահին, մեր կարծիքով, առավել կարեւոր են: Մյուս կողմից, մենք կենտրոնանում ենք այն մարտահրավերների վրա, որոնք երկարաժամկետ են, իսկ լուծումները երկար տարիների հետեւողական ջանքեր եւ նաեւ նվիրում են պահանջում:
Այդ շարքում առաջինը անվտանգության հետ կապված մարտահրավերներն են: Մենք գիտակցում ենք, որ այս տարածաշրջանում մենք անվտանգության սպառնալիքներ ենք ունենալու դեռ շատ երկար ժամանակ, քանի որ մեզ շրջապատող միջավայրը բազմաթիվ վտանգներ է պարունակում մեր պետության եւ հասարակության գոյության համար: Իրականում անվտանգությունն ավելի մեծ խնդիր է, քան զուտ պաշտպանությունը: Այն ունի բազմաթիվ տարրեր՝ տեղեկատվական, հոգեբանական, տնտեսական եւ այլն: Սակայն հաշվի առնելով այն, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանը էապես ավելացրել է լարվածությունը, «Արարի» ջանքերի զգալի մասը մենք կենտրոնացրել ենք պաշտպանական խնդիրների շուրջ, թեեւ ժամանակի ընթացքում մեր գործունեությունը կտարածվի անվտանգության եւ հարակից խնդիրների ավելի համապարփակ շրջանակի վրա։
- Մենք սիրում ենք կրկնել, որ ունենք ամենամարտունակ բանակը տարածաշրջանում եւ զգացական մակարդակում անկեղծորեն հպարտանում ենք մեր Զինված ուժերով: Սակայն երբեմն տպավորություն կա, որ այդ զգացական մակարդակից այն կողմ մեր հասարակությունում չկա այն կոնսենսուսային ընկալումը, որ բանակը Հայաստանի գոյության գլխավոր երաշխավորներից է, եթե ոչ ամենագլխավորը:
- Սկսեմ ընդհանուր, սակայն սկզբունքային պնդումից՝ մենք պետք է ընդունենք, որ մեր երկիրը ինքներս պաշտպանելուն այլընտրանք չունենք: Հասարակության որոշ հատվածի մոտ թյուր մտայնություն կա, թե բանակցությունների ճանապարհով կարելի է արագ հասնել խաղաղության: Ես գիտեմ մարդկանց, որոնք ընդհուպ մինչեւ պնդում են՝ «եկեք ճնշում գործադրենք կառավարության վրա, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնի»: Կա մարդկանց մեկ այլ խումբ, որը պատրաստ է մեկնել այլ երկրներ, «պատսպարել» իր երեխաներին, հատկապես՝ արական սեռի, մինչեւ այս անհանգիստ վիճակը անցնի, հետո նոր գուցե մտածի հետ վերադառնալու մասին:
Այս սպառողական, ինչ-որ առումով նաեւ միամիտ մոտեցումները բացարձակ անիրատեսական են: Եթե մենք ուզում ենք պահպանել մեր երկիրը, մենք այն նաեւ պետք է պաշտպանենք ֆիզիկապես, որովհետեւ մեզ շրջապատում են այնպիսի հարեւաններ, որոնք հստակ խնդիր ունեն, եթե ոչ ֆիզիկապես վերացնելու, ապա բերելու մեզ այնպիսի իրավիճակի, որում կվերածվենք նրանց ենթակա, համակերպվող եւ ամեն ինչում նրանց ծառայող անդեմ գոյացության՝ առանց ապագայի, անկախության եւ ինքնության: Մեր հարեւան Թուրքիան բացահայտ հայտարարում է, որ պատրաստ է մեզ հետ հարաբերությունները կարգավորել միայն այն դեպքում, եթե մենք «ազատագրենք» Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ Ադրբեջանն էլ նույնիսկ երբեմն պնդում է, որ Երեւանը եւ Զանգեզուրը պատմական ադրբեջանական տարածքներ են եւ դեռ պետք է մտածել՝ արժե՞ դրանք թողնել հայերին, թե ոչ: Պարզ է, որ մասամբ դա հռետորաբանություն է, որը, սակայն, արտահայտում է մեր հարեւանների իրական ցանկությունները:
Ցավոք, այս պահին մենք դեռ չունենք իրատեսական հնարավորություն մեր հարեւանների հետ խելամիտ համաձայնության գալու, նույնիսկ եթե գնանք ինչ-որ զիջումների՝ կայուն խաղաղության դիմաց: Նրանք անընդհատ մեր առջեւ տարատեսակ մաքսիմալիստական պահանջներ են դնում, փորձելով հանդես գալ ուժի դիրքերից, ու եթե մենք դրան համակերպվենք, դա շղթայական ռեակցիայով աստիճանաբար կհանգեցնի մեր երկրի կորստին: Ուստի, պետք է ընդունենք այս իրողությունը, եւ համապատասխան հետեւություններ անենք:
Առաջին հետեւությունն այն է, որ եթե ուզում ես երկիրդ պաշտպանես, ապա պաշտպանության համար պետք է ունենաս բավարար միջոցներ: Երկրորդը՝ միջոցները պետք է խելամիտ եւ արդյունավետ կիրառես: Երրորդն այն է, որ որքան էլ միջոցներ ունենաս, պետք է մտածես, թե դաշնակցային ինչ ձեւաչափերի մեջ ես գործում: Մենք տեսնում ենք, որ մեր տարածաշրջանում բախվում են խոշոր տերությունների շահերը, եւ ըստ էության, ցանկացած տարածաշրջանային հակամարտություն շատ արագ գլոբալ բնույթ է ստանում: Սիրիան դրա դասական օրինակն է: Մեր դեպքում էլ ցանկացած լուրջ հակամարտություն շատ արագ կարող է միջազգայնացվել, ուստի մեզ ուժեղ եւ վստահելի դաշնակիցները երբեք չեն խանգարի։
Երբ խոսում ենք ռեսուրսների մասին, թե մարդկային եւ թե նյութական, ապա բանակը դրանք առաջին հերթին ստանում է հասարակությունից, եւ հենց այս համատեքստում հասարակությունը պետք է մտածի իր սկզբունքային դերի մասին: Ի դեպ, մենք աշխարհի ամենառազմականացված երկրներից ենք, եթե համադրենք բնակչության եւ զինված ուժերի քանակը, ուստի հայ հասարակությունը արդեն իսկ բավական մեծ ռեսուրսներ է տրամադրում բանակին։
Բայց որքան էլ շատ է բանակը մարդկային ռեսուրս ստանում, դա բավարար չէ, որովհետեւ մեր հարեւան երկիրը մեզանից ունի գրեթե 3 անգամ շատ բնակչություն, եւ բանակի վրա ծախսում է մեզանից 7-8 անգամ շատ նյութական ռեսուրսներ: Ներկայում նավթի գների անկման պատճառով Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն կիսով չափ նվազել է, ինչը նվազեցնում է նաեւ ճնշումը մեզ վրա, սակայն նույնիսկ այդ դեպքում այն կշարունակի մնալ 3-4 անգամ շատ, ուստի բոլոր դեպքերում ռեսուրսների հարաբերակցությունը մեր օգտին չի լինելու: Պետք է առնվազն աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի այն ռեսուրսները, որոնք մեր բանակը ստանում է հասարակությունից, կարողանա արդյունավետ հակադրել հակառակորդին:
Դա անհրաժեշտ, սակայն դեռ բավարար լուծում չի, առավել եւս, եթե հակառակորդի ռեսուրսները կրկին սկսեն աճել:
Երկարաժամկետ խաղաղության համար անհրաժեշտ է, որ մեր հասարակության ռեսուրսներն աճեն, առաջին հերթին՝ տնտեսական միջոցները: Դա էլ կբերի մարդկային ռեսուրսների աճին, որովհետեւ մեր երկրի բնակչության գրեթե մեկ երրորդը երկրից դուրս է ապրում: Խոսքը ոչ թե դասական Սփյուռքի մասին է, այլ այն մարդկանց, որոնք հեռացել են անկախության հռչակումից ի վեր: Եթե Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները ընդլայնվեն, այդ մարդկանց զգալի մասը կվերադառնա՝ համալրելով երկրի պաշտպանության համար անհրաժեշտ ռեսուրսային բազան: Կարող եք ասել, որ տնտեսական ռեսուրսները ոչ միայն հասարակության, այլեւ պետության խնդիրն են: Իսկապես այդպես է, պետք է փաստել, որ միայն պետության եւ հասարակության ջանքերի կենտրոնացման պայմաններում է հնարավոր արագացնել տնտեսական աճը Հայաստանում, եւ ժամանակի ընթացքում ապահովել երկրի պաշտպանության համար բավարար տնտեսական բազա։ Դրա համար անհրաժեշտ է ձեւավորել ավելի արդյունավետ, առաջադեմ քաղաքական-տնտեսական համակարգ, որը կարող է երկիրն ավելի արագ զարգացնել, ավելի շատ ներդրումներ ներգրավել, ավելի արագ ինտեգրվել տարածաշրջանային եւ համաշխարհային շուկաներում: Սա իսկապես թե պետության, եւ թե հասարակության գերխնդիրն է, որը առաջիկա տարիներին առանցքային է լինելու մեր բոլոր խնդիրների համատեքստում։
Բացի այդ, ինչպիսի տնտեսական միջոցներ էլ երկիրը չձեւավորի, հասարակությունը բանակին պետք է աջակցի մարդկային ռեսուրսներով: Եվ այստեղ կա մի ցավալի խնդիր՝ շատ մարդիկ վստահ են, որ երկրի պաշտպանության խնդիրը պետք է լուծվի մեկ ուրիշի միջոցով՝ ուրիշի զավակի, եղբոր, ամուսնու, բայց ոչ իր որդու միջոցով: Մեր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ երկրից արտագաղթն ունի ընդգծված սեռային շեղում: Ընտանիքները, որոնք արտագաղթում են Հայաստանից, ավելի մեծ հավանականությամբ ունեն տղա, քան աղջիկ երեխաներ: Սա նշանակում է, որ այդ ընտանիքները մտածում են, որ տղա երեխաներին կարող են հեռացնել երկրից, որպեսզի նրանք հեռու մնան ընդհանուր խնդիրը լուծելուց: Սա իսկապես ցավալի է, որովհետեւ բոլորս պետք է հավասար պատասխանատվություն կրենք երկրի պաշտպանության համար, մեր փոխարեն դա ոչ ոք չի անի: Իմ որդիները, որոնք Ռուսաստանում են ծնվել, պետք է եւս վերադառնան Հայաստան՝ երկիրը պաշտպանելու համար: Հակառակ դեպքում մենք կկորցնենք թանկ գնով ձեռք բերված մեր երկիրը, եւ մեզնից բացի այս անգամ ոչ ոքի չենք կարող մեղադրել։
- Կա մեկ այլ խնդիր: Արդյո՞ք երկրի ֆիզիկական պաշտպանությունը գերնպատակ հռչակելով, մենք չենք սահմանափակի որոշակի քաղաքացիական ազատություններ: Այլ կերպ ասած, դա չի՞ բերի «բանակ-պետություն» մոդելի ձեւավորմանը:
- Կարծում եմ, որ ժողովրդավարության եւ անվտանգության հակադրությունը ինչ-որ իմաստով արհեստական է, իրականում աշխարհի ամենապաշտպանված երկրները միաժամանակ աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկրներն են:
Վերցնենք Շվեյցարիայի օրինակը, որն աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկրներից է՝ այն փաստորեն չունի կենտրոնացված կառավարություն, իսկ օրենքների զգալի մասն ընդունվում է հանրաքվեների միջոցով: Միաժամանակ այդ երկիրն աշխարհում ամենապաշտպանվածներից է, Շվեյցարիայի տղամարդ բնակչության զգալի մասը զինված է: Ընդ որում, խոսքը մարտական զենքի մասին է, որոնք նրանք ստանում են ծառայությունից հետո՝ տանը պահելու իրավունքով:
Նույնը կարելի է ասել Իսրայելի մասին, որը համադրում է զարգացած ժողովրդավարական համակարգն ու տարածաշրջանի ամենամարտունակ, ամենաարդյունավետ ու դինամիկ բանակներից մեկը:
Նույնը կարող է լինել Հայաստանի դեպքում: Սակայն մեզ պետք չէ ունենալ «բանակ-պետություն», որտեղ բանակը փոխարինում է պետությանը: Կարծում եմ՝ Հայաստանում նույնիսկ ամենառազմականացված մարդիկ այդպիսի ցանկություն չունեն: Մեզ պետք է ունենալ հզոր բանակ, ուժեղ պետություն եւ առողջ հասարակություն: Ժամանակակից աշխարհում միայն առողջ, ազատ, ժողովրդավարական արժեքներին նվիրված հասարակությունը կարող է ունենալ ուժեղ բանակ եւ ուժեղ պետություն։
- Իսրայելի բանակը նաեւ տեխնոլոգիապես ամենազարգացածներից մեկն է աշխարհում: Կարո՞ղ ենք այդ փորձը ինչ-որ ձեւով օգտագործել Հայաստանում:
- Իսկապես, Իսրայելի բանակի փորձը ամենակիրառելի օրինակներից մեկն է մեզ համար: Իր գոյության 68 տարիների ընթացքում Իսրայելը տեսել է 10 պատերազմ: Բայց անգամ այդ պայմաններում Իսրայելը շարունակաբար տնտեսապես զարգացել է, երկրի բնակչությունը 7 անգամ աճել է՝ զգալի չափով հայրենադարձության հաշվին: Նոմինալ արժեքով Իսրայելի տնտեսությունը ՀՀ տնտեսությանը ներկայում գերազանցում է 25 անգամ, ինչը վկայում է, որ ունենալով մեծ բանակ, պատերազմի վտանգ, որն առկա է նաեւ երկրի ներսում (նշածս տաս պատերազմներից երկուսը երկրի ներսում են եղել), երկիրը կարելի է զարգացնել:
Այդ զարգացման հիմքում առաջին հերթին ընկած է առողջ հասարակությունը եւ զարգանալու նրա ձգտումը: 70 տարվա ընթացքում Իսրայելում եղել են շրջաններ, երբ տնտեսական աճը դանդաղել է, սակայն պատերազմների ավարտից հետո տեղի են ունեցել հսկայական տնտեսական ցատկեր: Ի դեպ, շատ հաճախ դրանց հիմքում հենց բանակից եկած իմպուլսներն են եղել: Մասնավորապես, Իսրայելի ղեկավարությունը շատ արագ հասկացավ, որ նման հարեւանների պարագայում, որոնց բնակչությունն իրեն գերազանցում է ավելի քան 10 անգամ (օրինակ՝ Եգիպտոսը), այն հնարավորություն չունի սեփական բանակի մարդաքանակով կամ նույնիսկ ավելի բարձր մարտունակությամբ հավասարակշռել նրանց: Փոխարենը պետք է գնալ արագացված տեխնոլոգիական զարգացման ճանապարհով, եւ այդ զարգացման գլխավոր պատվիրատուն հանդիսացավ բանակը:
Ընդ որում, այս առումով բանակը միանգամից մի քանի խնդիր էր լուծում: Նախ, իր ներսում ուներ մի շարք ստորաբաժանումներ, որոնք եւ բանակի տեխնոլոգիական խնդիրներն են լուծում, եւ փաստացի տեխնոլոգիական կադրեր պատրաստում տնտեսության համար: Պատահական չէ, որ բանակից դուրս եկած կադրերը շատ հաճախ Իսրայելի տարբեր ստարտափ-ընկերությունների հիմնադիրներ են դառնում:
Մյուս կողմից, բանակը երկրի մասնավոր ընկերությունների համար պատվիրատու էր հանդիսանում: Սա կարեւոր որոշում է, որին պետք է Հայաստանում էլ գանք: Շատ հաճախ, երբ բանակը լուծում է սեփական տեխնոլոգիական խնդիրները, ինչպես Իսրայելում, այն ունի այլընտրանք՝ կամ դրսից գնել այդ լուծումները, կամ գնալ որոշակի փորձարկումների, ռիսկերի, եւ խնդիրները լուծել իր երկրի ներսում:
Մեր կարծիքով, Հայաստանի պայմաններում կարեւոր է երկարաժամկետ հավասարակշռված լուծում գտնելը: Բանակը պետք է գնա որոշակի ռիսկերի՝ օժանդակելու սեփական երկրի տարածքում գործող ընկերություններին: Բանակը պետք է ընդունի, որ որոշ դեպքերում դա կարող է նաեւ բերել սխալների կամ կորուստների: Բայց եթե մենք դա չանենք, մեր ընկերությունները երբեք չեն սովորի լուծումներ տալ բանակին: Այն պահից, երբ նրանք սովորեն այդպիսի լուծումներ տալ, նրանք կդառնան մեր երկրի պաշտպանության կարեւորագույն օղակներից մեկը:
- Որ՞ն է այն «բանալին», որով կարելի է բացել «դուռը» եւ բացատրել մարդկանց, որ երբ ասում ենք «բանակ» կամ «պաշտպանություն», ի նկատի ունենք մեր երեխաների վաղվա օրը: Որո՞նք են այն քայլերը, որոնք կօգնեն այդ միտքը հասցնել մարդկանց:
- Կարծում եմ, խոսքը պետք է գնա ոչ թե մեկ, այլ երեք բանալիների մասին, եւ դուռը բացելու համար պետք է երեքն էլ գործածել: Առաջին բանալին պետության ձեռքում է, երկրորդը՝ բանակի, երրորդը՝ հասարակության:
Պետությունը պետք է հասարակությանը վստահություն ներշնչի սեփական ուժերի նկատմամբ, գիտակցված գնա երկիրը բարեփոխելու ճանապարհով: Միայն իրական բարեփոխումները կարող են հասարակության հիմնական շերտերին, նաեւ երկրից դուրս գտնվող, ապագայի նկատմամբ վստահություն ներշնչել: Մենք առաջին հերթին պաշտպանում ենք մեր ապագան եւ ուզում ենք համոզված լինել, որ այդ ապագան կլինի բարեկեցիկ, մեր երեխաների համար գրավիչ եւ հեռանկարային: Մեզանից ոչ ոք ցանկություն չունի պաշտպանելու անորոշ, մութ ու գաղջ ապագան: Վստահության այս բանալին պետության ղեկավարության ձեռքում է, եւ իմ կարծիքով՝ այն առայժմ վատ է օգտագործվում:
Երկրորդ բանալին բանակի ձեռքում է, եւ ցանկանում եմ տարանջատել բանակը պետությունից, որովհետեւ բանակը՝ պետության մաս լինելով հանդերձ, անմիջականորեն գտնվում է սահմանագծի վրա եւ առերեսվում է հակառակորդին:
Բանակը իր ներսում եւս պետք է հետեւողական բարեփոխումներ իրականացնի, որոնց նպատակը պետք է լինի յուրաքանչյուր զինվորի եւ սպայի անհատական արդյունավետության եւ անվտանգության բարձրացումը: Մենք չպետք է կորուստներ կրենք այնտեղ, որտեղ կարելի է դրանցից խուսափել:
Երբ գտնվում ես պատերազմական իրավիճակում, ընդհանրապես կորուստներից խուսափելն անհնար է, բայց երբ վերլուծում ենք ընդհանուր պատկերը, հասկանում ենք, որ կորուստների թիվը կարելի է կրճատել, ընդ որում՝ տարբեր միջոցների գործադրմամբ: Այդ միջոցներն են՝ բանակի տեխնոլոգիական զարգացումը եւ հակառակորդի հետ անմիջական շփման մի մասի իրականացումը ոչ թե մարդկանց, այլ տեխնոլոգիաների միջոցով, զինծառայողների զգոնության եւ անհատական արդյունավետության բարձրացումը, որը հնարավորություն կտա խուսափել հակառակորդի թեկուզ պատահական կրակոցից ստացած կորուստներից: Այդ միջոցների թվում է նաեւ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի բարելավումը: Կորուստների մի մասը, որը կրում ենք, ցավոք, մարտական չեն: Ճիշտ է, ոչ մարտական կորուստների թիվը տարեցտարի նվազում է, սակայն մենք պետք է ձգտենք այն բացարձակ նվազագույնի հասցնել, որպեսզի բանակին երեխա տվող ծնողը համոզված լինի, որ իր որդին ապահով պայմաններում է ծառայում։
Հասարակությունը, ում ձեռքին երրորդ բանալին է, չպետք է գտնվի միայն անընդհատ պահանջողի եւ քննադատողի դերում: Հասարակությունը եւս պետք է լինի փոփոխությունների մասնակիցը: Փորձը ցույց է տալիս, որ հասարակության մասնակցությունը պետության եւ բանակի կյանքին հնարավորություն է տալիս բարեփոխումների ընթացքն արագացնել: Հասարակության մասնակցությունը հնարավորություն է տալիս նաեւ ավելի մեծ ռեսուրսներ կենտրոնացնել, որովհետեւ մեր պայմաններում ամեն ինչ չէ, որ կարող է արվել պետական բյուջեի հաշվին:
Այս իմաստով, «Արար» հիմնադրամը, լինելով հասարակական կառույց, պիլոտային նախագծերի շրջանակում ռեսուրսներ է ուղղում բանակի կոնկրետ խնդիրների լուծման վրա: Մենք առաջարկում ենք նորարարական լուծումներ, նաեւ հաճախ ֆինանսավորում ենք դրանց փորձարկումը, եւ եթե դրանք իրենց արդարացնում են, շատ դեպքերում բանակը սկսում է դրանց համար ավելի լայն միջոցներ եւ կիրառում ապահովել, եւ դա դառնում է զարգացման փոխադարձ շահավետ մեխանիզմ։ Մեր հիմնադրամից բացի, կան այլ կառույցներ, առայժմ՝  սահմանափակ թվով, որոնք եւս բանակին աջակցում են գործով: Սա այն ձեւն է, որով հասարակությունը կարող է ավելի ակտիվ ներգրավվել, եւ եթե դա տեղի է ունենում ոչ միայն քննադատության, այլեւ անմիջական աջակցության ձեւով, այդ դեպքում հասարակությունը նաեւ շատ ավելին կարող է պահանջել պետությունից, բանակի ղեկավարությունից, կոնկրետ զորամասերից: Ներգրավումը ինչ-որ առումով ավելի մեծ խոսքի իրավունք է տալիս:
Մենք իսկապես ապրում ենք ոչ խաղաղ պայմաններում, որոնք ստիպում են վերագնահատել մեր ապրելակերպը: Մենք չեք կարող ամբողջ օրն անցկացնել Երեւանի սրճարաններում եւ օֆիսներում, իսկ ինչ-որ մեկը Տավուշի կամ Արցախի սահմանին ապահովի մեր անվտանգություն՝ մեր մասնակցությունից դուրս: Այդպես չի լինում: Պարտադիր չէ, որ մեզանից յուրաքանչյուրը գտնվի սահմանի վրա, սակայն եթե Հայաստանը համարում ենք մեր եւ մեր երեխաների հայրենիքը, ապա պետք է մասնակցենք նրա պաշտպանությանը: Մեր փորձն արդեն ցույց է տալիս, որ ձեւերը բազմաթիվ են, եւ յուրաքանչյուր ոք կարող է ունենալ իր ներդրումը։

Mediamax’s interview with Avetik Chalabyan, Co-founder and Chairman of the Board of Arar Foundation
-Avetik, we know you as one of Co-founders of Repat Armenia Foundation. Now you are also the Chairman of the Board of Arar Foundation. When was Arar Foundation created and what are its goals?
- Arar Foundation was created at the beginning of 2014, by several members of “5165” Club. Unlike Repat Armenia Foundation, which had been created earlier and had one major goal - supporting repatriation to Armenia, Arar Foundation’s goals are rather broad: developing solutions, which address the most critical challenges facing Armenia and Armenians.
This overarching mission gives us an opportunity to focus on the issues that in our opinion are currently the most important ones. On the other hand, we are focusing on the challenges that are long-term, and solutions to which require dedication and consistent effort.
In our opinion, one of the most critical ones now are the security related challenges. We realize that in this region we will have security threats for a long time since the environment around us contains many dangers for the existence of our state and society. In fact, our security is much larger issue than just defending against imminent military threats. It has many elements - information, psychological, economic, etc. Yet, taking into consideration that Azerbaijan has significantly increased the tension on the frontier in the last 2 years, we concentrated most of Arar’s initial efforts on defense, although, with the time going by, our agenda will be extended to broader security and related issues too.
- We love to claim that we have the strongest army in the region and are sincerely proud of our Armed Forces on an emotional level. However sometimes it seems that apart from the emotions, our society doesn’t have the consensus understanding that the army is one of the main guarantors of Armenia 's existence, if not the most important one.
Let me start with a conceptual yet principal assertion - we have no realistic alternative other than defending the country ourselves. A certain segment of the society has a misconception that we can reach a quick peace settlement through negotiations. I know people that would even say: “Lets press the government to reach peace settlement with Azerbaijan”. A certain segment of population is even ready to leave the country to “protect” their children, especially the male ones, until the tension passes away. After that, they may “consider” returning home.
Such consumerist, even naive approaches are unrealistic. We must defend Armenia physically, since we are surrounded by neighbors that have a fairly clear objective – either to physically eliminate or to bring us to a condition where we will turn into submissive, compliant and hollow formation that will obey them in everything: amorphous formation without a future, independence and identity. Our neighbor Turkey has openly declared that they are ready to normalize relations with us only if we “ liberate” Artsakh, while Azerbaijan is even sometimes claiming that Yerevan and Zangezur are “historical Azerbaijani lands” and they still need to decide if they should leave them to Armenians or not. Even if it is partially a propaganda rhetoric, it reveals the real intentions of our neighbors, and in past they were never shy to put them in practice.
Unfortunately, at this point we still have no realistic chance to reach a reasonable agreement with our neighbors, even if we would agree to certain concessions in return for a lasting peace. They constantly put forward various maximalist demands, trying to speak from a position of strength, and if we come to terms with those demands, it will lead to a chain reaction of more concessions, eventually resulting in a loss of our country. Thus, we must admit this as a sober reality, and draw respective conclusions.
The first conclusion is that if we want to defend your country, we must have sufficient resources for it. The second is that we should use those resources wisely and productively.
The third one is that no matter how much resource we may ever possess, we should also think about what multi-national alliances we are integrated with. We clearly see that the interests in our region are heavily contested by major powers, and in fact, any regional conflict quickly gets a global dimension, Syria being a perfect example of it. In our case, any serious conflict would be internationalized very quickly too, so having strong and reliable allies would never hurt.
Then when we return to our own resources, both human and material, the army gets them primarily from the society, and the society should think about its fundamental role in this context. In fact, we are one of the world's most militarized countries, if we compare the population and the armed forces, so the society is already contributing lot of its resources to the army. Yet no matter how much human resources our army gets, it’s not sufficient as our erstwhile neighbor has 3 times more population and has spent 7-8 times more funds on its army. Currently, because of decreasing in oil prices, Azerbaijan's military budget has been halved, and it reduces the immediate pressure on us, but even now, they will still spend 3-4 times more resources than we will, and the balance of resources will not be in our favor. Thus, we should at least work hard to ensure that the resources, which our army receives from the society, are effectively used to deter the rival. This is a necessary but not a sufficient solution, moreover if Azerbaijan’s economic resources start growing again.
In order to reach long-term peace, resources of our society, primarily the economic ones, need to grow at an accelerated rate. This will result also in an increase of human resources as almost a third of the country's population lives outside of the country. This is not even the “classic” Diaspora, but the people who have left since the declaration of Armenia’s independence in 1991. If Armenia expands economic opportunities, most of those people will come back and expand the human resource base needed for the defense.
It can be argued that the economic resources are not only society’s but also the government’s problem. Indeed, this would be true: it should be noted that economic growth is possible only in case of consolidation of the government and society’s efforts, which over time would provide a sufficient economic base for the country's defense. Therefore, it is necessary to develop a more effective, progressive political and economic system that can advance the country faster, attract more foreign investment and integrate into the regional and global markets. This is certainly the main topic for the government and the society, and it will be the focal one within the spectrum of all of our priorities in the coming years.
Apart from economic growth, the society needs to support the army with human resources, irrespective of how strong economic base it has. We see another unfortunate reality here: many people believe that the country’s protection is someone else’s responsibility. Someone else’s husband, brother, son should do this, but not theirs. Our research shows that emigration from the country has had a clear gender bias - families who emigrate from Armenia, are more likely to have male children than female.
This means that these families think that they can remove their boys from the country to avoid the resolving everyone’s problem. This is deplorable, because we all have to bear equal responsibility for defending the country, nobody will do it instead of us. My own sons who were born in Russia will return to Armenia to serve in the army, and so should others do. Otherwise, we will lose our country that we paid such a big price for, and we cannot blame anyone except us this time.
- Won’t we limit certain political liberties by declaring the country’s physical defense our main goal? In other words, won’t that lead to forming an “army state”?
- I think that opposing democracy and security is quite artificial; in fact, the most secure countries in the world are the most democratic ones at the same time.
Consider Switzerland, one of the most democratic countries in the world. It effectively doesn’t have a centralized government, and most of the laws are passed by referendums. At the same time, the country is one of the most secure ones in the world; the majority of Swiss male population is armed with combat weapons they receive after service together with permit to keep them at home. The same can be said about Israel, which combines highly developed democratic system with one of the most efficient and dynamic armies in the region.
The same can happen in Armenia. However, we shouldn’t have an “army state” where army substitutes the state. I believe that even the most militarized people in Armenia don’t want that. We need a powerful army, a strong state and a healthy society. Only a society that is healthy, free and devoted to democratic values can have a strong army and a strong state in the modern world.
- Israeli army is also one of the most technologically advanced in the world. Can we somehow use that experience in Armenia?
- True, Israeli army’s experience is one of the most applicable examples for us. Israel saw 10 wars in the 68 years of its existence. Yet even in those conditions, Israel has had a continuous economic development, and the country’s population grew 7 times since inception, mostly owing to people repatriating to the historic homeland. Today Israeli economy’s nominal value exceeds Armenian 25 times, which is an evidence that a country can still develop while having a big army and the threat of war even from within the country (two of the ten mentioned wars, Intifadas, occurred within the country).
The first stepping-stone for such a development is a healthy society and its aspiration for progress. In 70 years, Israel had phases when economic growth slowed down, but great economic leaps took place when the wars ended. By the way, those leaps often originated from the army. In particular, Israeli government realized very quickly that with neighbors that have population exceeding Israel’s 10 times and more (e.g. Egypt) it cannot deter them with the sheer numbers or even higher combat efficiency of its own army. Instead, it betted heavily on accelerated technological progress, and the army became the main driver of that progress.
The army solved several problems at once in this area. First, it has several units that worked on the army’s technological issues and trained technology specialists for the country’s economy. It is no coincidence that many specialists, trained at the army special units later become founders of Israel’s various startup companies.
On the other hand, the army has become a customer for the country’s private companies. This is an important decision, which Armenia should make as well. When army solves its own technological problems, like in Israel, it often has a choice - to buy solutions abroad or experiment and take certain risks, and solve those problems within the country.
In our opinion, it’s important to find a long-term balanced solution in Armenia too. The army should take certain risks to support the companies within the country. The army has to accept that this can lead to mistakes or losses in some cases. Yet if we don’t do that, our companies will never learn to come with solutions for the army. Conversely, they will become one of the key elements in the defense of our country the moment they learn to provide such solutions.
- What is the “key” that can open the “door” and explain people that when we say “army” or “defense” we mean our children’s future? What are the steps that will help to deliver that idea to people?
- I think that it should be not just one but three keys, and we should use all three of them to open the door. Government holds the first key, army - the second, and society - the third.
The government should give the society confidence in their own abilities, and consciously take the path of reforms in the country. Only real reforms can inspire the main segment of society, including those living abroad, to have confidence in future. In essence, by defending the country we defend our future and want to be sure that it will be prosperous, attractive and promising for our children. None of us wants to defend an uncertain, dark and dull future. This key to confidence is in the hands of the country government, and in my opinion, it is poorly used at present.
Army holds the second key, and I would like to differentiate the army from the government, because army is the part of the state, stationed on the borders and facing the rival every day. Army also has to implement fundamental reforms, which should aim to increase personal efficiency and safety of every soldier and officer. We shouldn’t bear losses where we can avoid them. Losses are impossible to avoid completely in a state of war, but when we analyze the broader picture, we realize that number of losses can be decreased by different means. These pertain to army’s technological development and realization of direct contact with the enemy through advanced technological solutions, increase of servicemen’s vigilance and personal efficiency, which will allow to avoid losses caused by even accidental shots fired by the rival. These means also include improvement of moral and psychological environment.
Unfortunately, some losses that we bear are not combat casualties. It is true that the number of non-combat losses has been decreasing recently, but we should strive to bring it to the bare minimum, so that parents whose children join army know that their sons are in safe hands.
The society holds the third key, and it should not always be in the position of demanding and criticizing. The society ought to participate in the reforms as well. Experience shows that the society’s participation allows the state and army to speed up the reform process. The society’s participation also allows challenging more resources to the army, as not everything can be done through the limited means of the budget in our circumstances.
In this sense, Arar Foundation, as a societal institution, directs the resources of its supporters to address specific issues of the army. We offer innovative solutions and often finance their pilot testing, and if they work, the army starts channeling larger resources in rolling them out, and that becomes a mutually beneficial mechanism to move the army reforms. There are other institutions beside our foundation, which also support the army. This is a way, in which the society can engage more actively, and if that comes not only as criticism but also as direct support, the public can demand much more from the state, from the army leadership, and from individual military units. In a way, the engagement gives a greater voice to speak.
We really don’t live in peaceful conditions, and that makes us reevaluate our lifestyles too. We can’t spend all day in cafes and offices in Yerevan, while someone else at Tavush or Artsakh borders protects our safety without our participation. It simply doesn’t work this way. Not every one of us has to be on the border, but we should participate in defending Armenia if we believe it is the homeland for our children. Our experience already shows that there are many ways, and everyone can have a meaningful contribution.