Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյան. «FAST-ը ռազմավարական ծրագիր է»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը ՀՀ նախագահի կրթության գծով խորհրդական, «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր եւ «Այբ» դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի հետ
- Հուլիսին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց FAST հիմնադրամ ստեղծելու մտադրության մասին, որն, իր խոսքերով, պետք է Հայաստանի տեխնոլոգիական ճեղքման հիմքը դառնա: Գիտեմ, որ ակտիվ ու անմիջական մասնակցություն եք ունեցել FAST-ի գաղափարի մշակմանը եւ վերջերս էլ քննարկել եք հետագա քայլերը Ռուբեն Վարդանյանի եւ այլ գործընկերների հետ: Ի՞նչ հանգրվանի են հասել քննարկումները:
- Այս պահին հստակեցվում են ծրագրի հիմնական ուղղությունները, գործունեության փուլերը եւ ճշգրտվում են հիմնադիրների, ներդրողների եւ գործընկերների հավանական շրջանակները: Ցանկանում եմ շեշտել, որ FAST-ը լուրջ համախմբում պահանջող նախաձեռնություն է: Կան կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնք արդեն որոշակի հետաքրքրություն են դրսեւորել ծրագրի նկատմամբ:
Բնականաբար, ծրագրի արդյունավետությունը մեծապես կախված է լինելու ոչ միայն անհրաժեշտ ներդրումների ծավալներն ապահովելուց, այլեւ իրականացնող թիմից, փորձագետներից:
FAST-ի հաջող մեկնարկի համար որոշիչ է լինելու աշխարհասփյուռ հայության գիտակրթական, տեխնոլոգիական եւ նորարարական ներուժի համախմբումը:
- Մեր նորագույն պատմության մեջ քիչ են դեպքերը, երբ տարբեր ոլորտներում հաջողած մարդիկ կարողանում են միավորվել, «կոալիցիա» կազմել եւ հաջողության հասնել նաեւ համատեղ: Ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ այս նախաձեռնությունն իսկապես աշխատող կլինի:
- Մենք իսկապես հաջողության պատմությունների միավորման կարիք ունենք:
Յուրաքանչյուր հաջողության պատմություն, ըստ էության, հավատքի եւ հույսի պատմություն է մեր երկրի համար: Հաջողության պատմություններ ունենք ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ սփյուռքում: Դրանք երբեմն տեսանելի են, երբեմն` ոչ այնքան: Երբ այդ պատմությունները առանձին-առանձին ես ներկայացնում, մարդիկ ասում են` այո, շատ լավ է, բայց «մի ծաղկով գարուն չի գա»: Առավել համոզիչ է, երբ ցույց ես տալիս հաջողության միասնական պատկերը:
Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը
Վերջերս Հայաստանի վերաբերյալ մի պրեզենտացիա էի պատրաստել, որը ներկայացրել եմ ամերիկյան մի շարք հանրահայտ գիտական եւ կրթական կենտրոններում կազմակերպված հանդիպումների ժամանակ: Փորձել եմ ներկայացնել Հայաստանը տասը տարի հետո` հիմնված վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում իրագործված հաջողության պատմությունների վրա: Ներկայացվածը մեր ապագայի երեւակայական, բայց հավանական եւ իրատեսական պատկեր է, որովհետեւ այդ պատկերի յուրաքանչյուր բաղադրիչ բխում է այսօր Հայաստանում առկա հաջողության պատմություններից: Հավատացեք, որ այդ բազմամարդ հավաքների մասնակիցների համար իսկապես հայտնություն էր այդպիսի Հայաստան տեսնելը: Չէ՞ որ նրանք գտնվում են անընդհատ Հայաստանից եկող բացասական տեղեկատվության տարափի տակ, իսկ դրականը ո՛չ հավաքող կա, ո՛չ էլ կարծես տեր ունի: Նրանք զարմացած էին ոչ միայն տպավորիչ ծրագրերի պատկերից, այլեւ դրանք իրագործող «խենթերի» քանակից, ովքեր, հակառակ բոլոր հոռետեսական տրամադրությունների, առանց հաշվի առնելու հովանավորչության, օլիգարխիայի եւ կոռուպցիայի «անհաղթահարելի» պատնեշները, փորձում են առաջ գնալ: Եթե չլինեին այդպիսի մարդիկ, չէին ստեղծվի «Այբ»-ը, Թումոն կամ UWC Dilijan քոլեջը: Չէին ստեղծվի նաեւ բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք տպավորիչ արդյունքներ եւ տնտեսական աճ են գրանցում: Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների սեգմենտի տարեկան 20-25% աճը համաշխարհային առումով էլ բացառիկ երեւույթ է:
Տեխնոլոգիաների եւ կրթության ոլորտում կատարվում են հետաքրքիր փոփոխություններ, իսկ մեր երկրի ապագան միանշանակ կապված է այդ ոլորտների հետ: Դարեր շարունակ սա եղել է մեր առանձնահատկությունը, մեր մրցակցային առավելությունը: Հաճախ չունենալով պետականություն` ունեցել ենք լավ կրթություն, գիտություն, արվեստ եւ արհեստներ, ունեցել ենք արարելու զարմանալի ունակություններ եւ կարողացել ենք հաջողության պատմություններ կերտել:
Հիմա էլ նույն ոգով պետք է առաջնորդվենք: Իհարկե, այս ամենին պետք է մեծ թափ հաղորդել, լուրջ ներդրումներ կատարել, ոլորտի զարգացման ծրագրեր ունենալ՝ ամեն ինչ պետք չէ թողնել ինքնահոսի կամ էլ անհատների եւ առանձին համայնքների հույսին:
Շատերը մտածում են, որ հիմա վատն այնքան շատ է, որ նրանում լավն էլ կկորչի: Բայց դա այդպես չէ: Որովհետեւ լավի հետեւում կա հավատք, ներշնչանք եւ գործ: Միայն պետք է լավը միավորել եւ ապահովել կրիտիկական զանգված:
- Շատ կարեւոր է նաեւ FAST-ի ֆինանսավորման հարցը եւ աղբյուրները: Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է $ 10 մլն ներդնելու պատրաստակամության մասին, որին պետք է հաջորդի միջոցների հավաքագրման գլոբալ արշավի կազմակերպումը՝ հիմնադրամի ծավալը երեք տարվա ընթացքում մինչեւ $ 200 մլն հասցնելու նպատակով։ Ենթադրում եմ, որ այս գումարի մեծ մասը պետք է հավաքագրվի սփյուռքի միջոցով: Այսօր շատերը պնդում են, որ «սփյուռքը հիասթափված է» եւ ցանկություն չունի գումարներ ներդնել Հայաստանում:
- Կարծում եմ՝ սա վստահության հարց է: Եթե այս նախաձեռնության շուրջ հավաքված լինեն այն անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք երկար տարիներ հավատք են ներշնչել սփյուռքին իրենց գործերով եւ արդյունքներով, ապա, կարծում եմ, կհաջողվի: Մարդիկ սիրում են գումարը լավ ու պայծառ գաղափարների համար ներդնել եւ չեն սիրում խաբված լինել: Այդ առումով կարեւոր է այս նախաձեռնության մեջ վստահության կրիտիկական զանգված հավաքագրել, եւ մենք փորձելու ենք դա անել:
«Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամները աջակցում են եւ պատրաստ են իրենց ներդրումը բերելու այս ռազմավարական նախաձեռնությանը, որի նպատակը Հայաստանի ապագան է: Իհարկե, վաղվա խնդիրները ծրագրելիս պետք չէ մոռանալ այսօրվա մասին: Ուզում են հիշեցնել, որ FAST նախաձեռնության անհրաժեշտությունն առաջացել է հենց ապրիլյան պատերազմի վերլուծությունների արդյունքում: Եվ այսօր շատ մարդիկ կան, այդ թվում` «Այբ» համայնքում, ովքեր ցանկանում են իրենց մասնակցությունն ունենալ այսօրվա ռազմարդյունաբերական խնդիրների անմիջական լուծման գործում:
Կան նաեւ հստակ օրինակներ․«Այբ» համայնքի հիմնադիրներից Դավիթ Փախչանյանը, թողնելով իր աշխատանքը Մոսկվայում, ստանձնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը՝ նպատակ ունենալով նպաստել մեր ռազմարդյունաբերության զարգացմանը:
Այսուհանդերձ, կուզենայի շեշտել, որ այսօրվա որեւէ լուծում արդյունավետ չի լինի, եթե մենք հիմնավոր ծրագրեր չունենք վաղվա վերաբերյալ: Ուստի բոլորին կոչ ենք անում հնարավորության սահմաններում համախմբվել մեր հայրենիքի գիտատեխնոլոգիական զարգացմանը նվիրված այս կարեւոր նախաձեռնության շուրջ:
Վերադառնալով միջոցների հավաքագրմանը՝ պետք է ասեմ, որ որպես աղբյուր պետք չէ դիտարկել միայն սփյուռքը: Հայաստանում էլ կան ընկերություններ եւ անհատներ, որոնք պատրաստ կլինեն որոշակի ներդրում ունենալ:
Վստահ եմ, որ պետությունն էլ իր աջակցությունը կբերի այս ծրագրին, քանի որ առանց այդ աջակցության նմանօրինակ ծավալուն ծրագրերը չեն կարող հաջողություն ունենալ:
Արդեն 25 տարի է Հայաստանում աշխատում եմ հոռետեսական կանխատեսումների պայմաններում: Սակայն անելանելիության ու հուսահատության խավարը հաղթահարվում է միայն լույսին հասնելու պատրաստակամությամբ ու աշխատանքով: Մենք պետք հասկանանք, որ ամեն բարձր բան երազանքի եւ հավատքի արդյունք է: Ազգը չի կարող գոյություն ունենալ առանց բարձր նպատակների, երազանքի ու տեսլականի: Սոսկ անցյալով միավորված լինելը միայն կթուլացնի մեզ: Առավել հզոր են այն ազգերը, որոնք ունեն ապագայի տեսլական եւ ամեն օր աշխատում են դրա համար:
Թույլ տվեք ասել, որ անընդհատ մեր անմիաբանությունից բողոքողները լավ չեն ճանաչում մեր ժողովրդին եւ հարմար պատրվակ են փնտրում ոչինչ չանելու համար: Հայերն իրականում ունեն միավորվելու մեծ ներուժ: Միայն խաղի կանոնները պետք է ազնիվ լինեն: «Այբ»-ի օրինակով կարող եմ ասել, որ մի քանի ընկերոջից սկսած նախաձեռնությունը շատ արագ վերածվեց մի մեծ շարժման, որում այսօր հարյուրավոր անհատներ եւ կազմակերպություններ կան: Նրանք միավորվել են մեկ տեսլականի շուրջ՝ կերտել ուսյալ եւ բարոյապես ամուր սերունդ, որը կարող է ստանձնել ապագայի պատասխանատվությունը: Իսկ ինչո՞ւ մարդիկ միավորվեցին. որովհետեւ նրանք տեսան, որ դա իրենց երեխաների եւ իրենց երազած երկրի ապագան է: Մեզ հարկավոր են բարձր նպատակներ եւ ներշնչանքներ:
- Պետության հետ համագործակցությունը իսկապես կարեւոր եւ բազմաշերտ հարց է: Բնական է, որ այս նախաձեռնությունը չի կարող գոյություն ունենալ, եթե չլինի պետական աջակցություն, սակայն այդ աջակցության ձեւերն ու մեխանիզմները կարեւոր է հստակեցնել հենց սկզբից: Օրինակ, շատ է խոսվում, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան հնացած կառույց է, որն իրականում գիտության զարգացմանը չի նպաստում: Բայց վստահ եմ, որ ակադեմիայի համակարգում կան կարող ու տաղանդավոր ուժեր, գործուն կառույցներ: Ի՞նչ պետք է անել, որ նրանք իրենց անտեսված չզգան եւ, ընդհակառակը, համագործակցեն FAST հիմնադրամի հետ:
- FAST-ի նպատակն է մրցունակ տեխնոլոգիաներ ստեղծել, որոնք պահանջված կլինեն ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ համաշխարհային շուկայում: Այսօրվա խիստ մրցակցային աշխարհում քո տեղը գտնելը դյուրին գործ չէ: Հաջողության հասնելու միակ պայմանը լավագույնին ձգտելն է: Ուստի պետք է սահմանված լինեն որակական խիստ չափանիշներ եւ հստակ չափելի վերջնարդյունքներ:
Իհարկե, FAST-ը պետք է իր շուրջ համախմբի Հայաստանի գիտական եւ ինժեներական ներուժը: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ մենք ունենք մեծ սփյուռք եւ տարբեր երկրներում մեծ հաջողությունների հասած մասնագետներ, որոնց հետ համագործակցությունը սկզբունքային նշանակություն է ունենալու այս ծրագրի իրագործման համար: Պետք է նաեւ աշխատել միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների հետ եւ նրանց համար Հայաստանը գրավիչ դարձնել:
- Տեխնոլոգիական զարգացման արեւմտյան մոդելն այնպիսին է, որ տաղանդները ծնվում եւ «եփվում են» համալսարաններում, որոնց շուրջ ստեղծվում են հիմնադրամներ ու ընկերություններ: Հասկանալի պատճառներով, մեզ մոտ բուհերը նման «կաթսաների» դեր չունեն: Կարո՞ղ ենք հուսալ, որ FAST-ը կնպաստի նաեւ այդ մթնոլորտի ստեղծմանը:
- Հնարավոր չէ տեխնոլոգիական զարգացում ապահովել, եթե դրա համար չկան լուրջ կրթական նախադրյալներ՝ դպրոցից մինչեւ համալսարան: Տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը FAST-ի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկն է: Փորձելու ենք եղած բուհերի առանձին ճյուղեր ուժեղացնել, ինչպես նաեւ լրջորեն քննարկվում է Հայաստանում տեխնոլոգիական համալսարան ունենալու գաղափարը:
Երբ գարնանը ՀՀ նախագահի հետ այցելեցինք Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտ (MIT), հիմնական նպատակն այն էր, որ օգտագործելով մեր կապերը եւ հնարավորությունները, Հայաստանում կարողանանք ստեղծել միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող տեխնոլոգիական համալսարան: Ի վերջո, եթե FAST-ը զարգանա, հասնի բաղձալի ծավալների եւ կարողանա կյանքի կոչել այդպիսի մի կրթական հաստատություն, ապա կարծում եմ, որ դա կլինի այդ նախաձեռնության մեծագույն արդյունքը:
MIT-ի կամպուսի մեկ քառակուսի մետրի վրա ամենաշատ տեխնոլոգիաներն են ստեղծվում: Այն պարզապես կրթական հաստատություն չէ, այլ տեխնոլոգիա եւ տեխնոլոգիական բիզնես գեներացնող միջավայր: Առաջին կուրսից ուսանողը սովորում է ոչ միայն գիտություն, այլ նաեւ գիտությունը կիրառելու հմտություններ: Այսինքն՝ շղթան ամբողջական է դառնում:
Մենք էլ կարիք ունենք ձեւավորելու այդպիսի կրթական մշակույթ: Ճանաչողությունը պետք է գործնական արդյունքի վերածվի: Այսօր նախագծային ուսուցումը արդեն դարձել է առաջատար դպրոցական կրթության առանցքը: Նախագծերը դպրոց են մտնում ժամանակակից կյանքի պահանջները եւ կրթությունը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունից, եւ արդյունքում դպրոցական կրթությունը դառնում է ավելի ստեղծարար եւ արդյունավետ: Բնականաբար, այսօր այդ ծրագրերի մեծ մասը կապված է ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ: Բարձրագույն կրթությունն առավել ևս պետք է արտացոլի ժամանակակից կյանքի այս զարգացումները, որպեսզի կարողանա համապատասխան մասնագետներ արտադրել: Այսօր ակնհայտ է, որ մեր բարձրագույն կրթությունը հիմնովին վերափոխվելու կարիք ունի: Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը առաջ է ընկել կրթությունից, եւ բուհերը չեն հասցնում բավարար չափով որակյալ մասնագետներ պատրաստել: Սա Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների եւ առհասարակ մեր տնտեսության զարգացման մեծագույն մարտահրավերներից մեկն է:

Mediamax interviewed Adviser to Armenian President on Education, Co-founder of Ayb School, Chairman of the Board of Trustees of Ayb School Fr. Mesrop Aramyan.
- In July, Ruben Vardanyan announced his intention to create FAST. According to him, the Foundation for Armenian Science and Technology should become a platform for Armenia’s technological breakthrough. I know that you took an active and direct part in development of FAST idea and discussed further steps with Ruben Vardanyan and other partners recently. What did the discussions come to?
- At this point, we are confirming main directions and stages of the project, clarifying probable founders, investors and partners. I would like to stress that FAST is an initiative that requires serious unification. There are organizations and individuals that already showed some interest towards the project. Naturally, the project’s efficiency depends greatly not on ensuring the necessary amount of investments, but on the team and experts working on the project. For a successful launch of FAST, it will be necessary to unite the scientific, technological and innovative potential of Armenians worldwide.
- Our modern history has but a few cases when successful people from different fields managed to unite, form a “coalition” and get common achievements. What are the guarantees that this initiative will work?
- Indeed, we need to unite success stories.
Every success story is essentially a story of faith and hope for our country. We have success stories not only in Armenia, but in Diaspora as well. Sometimes they are notable, sometimes not so much. When you present these stories one by one, people say, “Yes, that is great, but one flower doesn’t make a spring”. It is more convincing when you give a single picture of many successes.
Fr. Mesrop AramyanPhoto: Mediamax
I made a presentation on Armenia recently in several renowned scientific and education centers in USA. I tried to show the Armenia ten years later, based on success stories of the last 10 years in Armenia. The presentation is an fictional but probable and realistic image of our country, because every element of this picture comes from current success stories in Armenia. Trust me, seeing such an Armenia was a revelation for the participants of those meetings. In fact, they are constantly flooded by negative information flows from Armenia, and no one gathers or provides positive ones. They were surprised not only by impressive projects, but also by the number of “crazy people” realizing them, who try to move forward despite all pessimistic attitudes and “unbeatable” obstacles of favoritism, oligarchy and corruption. If not for these people, we wouldn’t have Ayb, Tumo or UWC Dilijan College. Neither would we have multiple technological companies that show impressive results and economic growth. High-tech sector’s annual growth by 20-25% in Armenia is also a unique example globally.
Interesting changes take place in technologies and education, and our country’s future is connected to these fields undoubtedly. For centuries, this was our peculiarity, our competitive advantage.
Often deprived of statehood, we still had good education, science, art and crafts; we had surprising abilities to create and managed to achieve success.
We should be guided by the same mindset now. Of course, we should give a great scale to this initiative, make large investments into it, and form development projects for the field. We should not leave things to their own fate or to individuals and communities.
Many people think that there is so much bad now that the good will drown in it. But that is not true, because the good is backed by faith, inspiration and work. You only need to unite the good and ensure the necessary number of project participants.
- The issue of FAST financing and investors is also very important. Ruben Vardanyan expressed his readiness to make USD 10 mln investment, to be followed by organization of an international fund-raising campaign aiming to get the volume of the foundation up to USD 200 mln in three years. I suppose that the main part of this sum will be raised by the Diaspora. Many people claim today that “the Diaspora is disappointed” and has no wish to invest in Armenia.
- I believe this is a matter of trust. If this initiative gathers those individuals and organizations that inspired trust in the Diaspora for years with their actions and results, then I believe this project will succeed. People like to invest in good causes and don’t like to be deceived. In this regard, it is important to obtain necessary trust for this initiative, and we will try to.
Ayb and Luys foundations support this project and are ready to bring their investments in this strategic initiative, which aims to build Armenia’s future.
Of course, we shouldn’t forget about current issues while we discuss the future ones. I’d like to remind that the necessity of FAST initiative came from the analysis of the April war. There are many people today in Ayb community as well who want to apply their professions in solving current issues of military industry.
There are also clear examples of such actions. Ayb community member David Pakhchanian quit his job in Moscow and was appointed Deputy Defense Minister of Armenia, aiming to contribute to development of our military industry.
Therefore, I’d like to stress that no solution will be effective if we don’t have well-founded projects for future. So I call on everyone to unite as strongly as we can around this initiative, important for scientific and technological advance of our country.
Going back to fundraising, I have to note that we shouldn’t view only the Diaspora as a source of financing. There are individuals and companies within Armenia as well, which will be ready to make some investment.
I am sure that the state will also support this project as such large initiatives cannot succeed without it.
I have been working for 25 years among pessimistic attitudes in Armenia. However, the mist of hopelessness can be pierced only by the readiness to reach the light and effort. We should realize that every achievement is a result of a dream and a belief. A nation cannot live without high goals, dreams and a vision. Being united just by the past will only weaken us. Nations that have a vision for future and work for it every day are stronger.
Let me say that people who constantly complain about disagreement between Armenians don’t know our people well and are looking for a reason to not act. Armenians have a great potential for unification, but the rules of the game should be honest. I can say, based on the example of Ayb, that an idea of several friends developed into a big movement, which includes today hundreds of people and companies. They united around one vision – to bring up an educated and morally strong generation that can take on the responsibility for future. Why did the people unite? Because they saw that it was the future they dreamed about for their children and themselves. We need high goals and inspirations.
- Cooperation with the state is indeed an interesting and multilayered issue. Obviously, this initiative cannot work without support from the state, but it’s important to determine the ways and mechanisms of that support from the very beginning. For instance, it is often said that Armenian National Academy of Sciences is an outdated institution that doesn’t actually contribute to development of science. However, I am sure that there are competent and talented people and working agencies within the Academy. What should be done to avoid making them feel isolated and engage them in cooperation with FAST?
- FAST aims to create competitive technologies that will be in demand not only in Armenia, but on the global market as well. It is no easy job to find your place in the hard competition of today. The only condition of success is striving to be the best. Therefore, strict quality standards and clear evaluable outcomes should be established.
Of course, FAST has to gather scientific and engineering potential of Armenia. Meanwhile, we should not forget that we have a large Diaspora and successful experts of Armenian descent worldwide, cooperation with whom will have a principal meaning in realization of this project. We should also work with renowned international companies and make Armenia attractive for them.
- The Western model of technological advance is that talents are born and “brewed” in universities, around which foundations and companies are built. For obvious reasons, our universities don’t have that “brewing pot” function. Can we hope that FAST will also facilitate creation of such an environment?
- It’s impossible to ensure technological advance without significant educational preconditions from schools to universities. Development of technological educations is one of the main directions of FAST work. We will try to strengthen certain branches of the universities we have, and a serious discussion is held on the idea of a technological university in Armenia.
When Armenian President visited Massachusetts Institute of Technology (MIT) in spring, the main reason of the visit was to use our ties and opportunities to found a technological university in Armenia, which would comply with the highest international standards. After all, if FAST grows to a large scale and manages to bring to life such an institution, I believe that it will be the greatest achievement of this initiative.
MIT is not just an education institution, but an environment that generates technology and technological business. From the very first course, students learn not only science but also skills to apply it. In that way, the chain is complete.
We need to form that kind of education environment. Knowledge should become practical result. Nowadays, learning within projects has become the leading basis of school education. Projects come to schools out of need to balance requirements of modern life and education, and as a result, school education becomes more creative and efficient. Naturally, the majority of those projects is modern technology-related today. Higher education should reflect these developments in modern life even more, so that it can produce according specialists. It is evident now that our higher education has to change essentially. Armenian’s high tech sector surpassed the education sector, and universities can’t keep up and produce the necessary number of good specialists. This is one of the biggest challenges in advancing high-tech and economy in general in Armenia.