Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյան. «FAST-ը ռազմավարական ծրագիր է»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը ՀՀ նախագահի կրթության գծով խորհրդական, «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր եւ «Այբ» դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի հետ
- Հուլիսին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց FAST հիմնադրամ ստեղծելու մտադրության մասին, որն, իր խոսքերով, պետք է Հայաստանի տեխնոլոգիական ճեղքման հիմքը դառնա: Գիտեմ, որ ակտիվ ու անմիջական մասնակցություն եք ունեցել FAST-ի գաղափարի մշակմանը եւ վերջերս էլ քննարկել եք հետագա քայլերը Ռուբեն Վարդանյանի եւ այլ գործընկերների հետ: Ի՞նչ հանգրվանի են հասել քննարկումները:
- Այս պահին հստակեցվում են ծրագրի հիմնական ուղղությունները, գործունեության փուլերը եւ ճշգրտվում են հիմնադիրների, ներդրողների եւ գործընկերների հավանական շրջանակները: Ցանկանում եմ շեշտել, որ FAST-ը լուրջ համախմբում պահանջող նախաձեռնություն է: Կան կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնք արդեն որոշակի հետաքրքրություն են դրսեւորել ծրագրի նկատմամբ:
Բնականաբար, ծրագրի արդյունավետությունը մեծապես կախված է լինելու ոչ միայն անհրաժեշտ ներդրումների ծավալներն ապահովելուց, այլեւ իրականացնող թիմից, փորձագետներից:
FAST-ի հաջող մեկնարկի համար որոշիչ է լինելու աշխարհասփյուռ հայության գիտակրթական, տեխնոլոգիական եւ նորարարական ներուժի համախմբումը:
- Մեր նորագույն պատմության մեջ քիչ են դեպքերը, երբ տարբեր ոլորտներում հաջողած մարդիկ կարողանում են միավորվել, «կոալիցիա» կազմել եւ հաջողության հասնել նաեւ համատեղ: Ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ այս նախաձեռնությունն իսկապես աշխատող կլինի:
- Մենք իսկապես հաջողության պատմությունների միավորման կարիք ունենք:
Յուրաքանչյուր հաջողության պատմություն, ըստ էության, հավատքի եւ հույսի պատմություն է մեր երկրի համար: Հաջողության պատմություններ ունենք ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ սփյուռքում: Դրանք երբեմն տեսանելի են, երբեմն` ոչ այնքան: Երբ այդ պատմությունները առանձին-առանձին ես ներկայացնում, մարդիկ ասում են` այո, շատ լավ է, բայց «մի ծաղկով գարուն չի գա»: Առավել համոզիչ է, երբ ցույց ես տալիս հաջողության միասնական պատկերը:
Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը
Վերջերս Հայաստանի վերաբերյալ մի պրեզենտացիա էի պատրաստել, որը ներկայացրել եմ ամերիկյան մի շարք հանրահայտ գիտական եւ կրթական կենտրոններում կազմակերպված հանդիպումների ժամանակ: Փորձել եմ ներկայացնել Հայաստանը տասը տարի հետո` հիմնված վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում իրագործված հաջողության պատմությունների վրա: Ներկայացվածը մեր ապագայի երեւակայական, բայց հավանական եւ իրատեսական պատկեր է, որովհետեւ այդ պատկերի յուրաքանչյուր բաղադրիչ բխում է այսօր Հայաստանում առկա հաջողության պատմություններից: Հավատացեք, որ այդ բազմամարդ հավաքների մասնակիցների համար իսկապես հայտնություն էր այդպիսի Հայաստան տեսնելը: Չէ՞ որ նրանք գտնվում են անընդհատ Հայաստանից եկող բացասական տեղեկատվության տարափի տակ, իսկ դրականը ո՛չ հավաքող կա, ո՛չ էլ կարծես տեր ունի: Նրանք զարմացած էին ոչ միայն տպավորիչ ծրագրերի պատկերից, այլեւ դրանք իրագործող «խենթերի» քանակից, ովքեր, հակառակ բոլոր հոռետեսական տրամադրությունների, առանց հաշվի առնելու հովանավորչության, օլիգարխիայի եւ կոռուպցիայի «անհաղթահարելի» պատնեշները, փորձում են առաջ գնալ: Եթե չլինեին այդպիսի մարդիկ, չէին ստեղծվի «Այբ»-ը, Թումոն կամ UWC Dilijan քոլեջը: Չէին ստեղծվի նաեւ բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք տպավորիչ արդյունքներ եւ տնտեսական աճ են գրանցում: Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների սեգմենտի տարեկան 20-25% աճը համաշխարհային առումով էլ բացառիկ երեւույթ է:
Տեխնոլոգիաների եւ կրթության ոլորտում կատարվում են հետաքրքիր փոփոխություններ, իսկ մեր երկրի ապագան միանշանակ կապված է այդ ոլորտների հետ: Դարեր շարունակ սա եղել է մեր առանձնահատկությունը, մեր մրցակցային առավելությունը: Հաճախ չունենալով պետականություն` ունեցել ենք լավ կրթություն, գիտություն, արվեստ եւ արհեստներ, ունեցել ենք արարելու զարմանալի ունակություններ եւ կարողացել ենք հաջողության պատմություններ կերտել:
Հիմա էլ նույն ոգով պետք է առաջնորդվենք: Իհարկե, այս ամենին պետք է մեծ թափ հաղորդել, լուրջ ներդրումներ կատարել, ոլորտի զարգացման ծրագրեր ունենալ՝ ամեն ինչ պետք չէ թողնել ինքնահոսի կամ էլ անհատների եւ առանձին համայնքների հույսին:
Շատերը մտածում են, որ հիմա վատն այնքան շատ է, որ նրանում լավն էլ կկորչի: Բայց դա այդպես չէ: Որովհետեւ լավի հետեւում կա հավատք, ներշնչանք եւ գործ: Միայն պետք է լավը միավորել եւ ապահովել կրիտիկական զանգված:
- Շատ կարեւոր է նաեւ FAST-ի ֆինանսավորման հարցը եւ աղբյուրները: Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է $ 10 մլն ներդնելու պատրաստակամության մասին, որին պետք է հաջորդի միջոցների հավաքագրման գլոբալ արշավի կազմակերպումը՝ հիմնադրամի ծավալը երեք տարվա ընթացքում մինչեւ $ 200 մլն հասցնելու նպատակով։ Ենթադրում եմ, որ այս գումարի մեծ մասը պետք է հավաքագրվի սփյուռքի միջոցով: Այսօր շատերը պնդում են, որ «սփյուռքը հիասթափված է» եւ ցանկություն չունի գումարներ ներդնել Հայաստանում:
- Կարծում եմ՝ սա վստահության հարց է: Եթե այս նախաձեռնության շուրջ հավաքված լինեն այն անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք երկար տարիներ հավատք են ներշնչել սփյուռքին իրենց գործերով եւ արդյունքներով, ապա, կարծում եմ, կհաջողվի: Մարդիկ սիրում են գումարը լավ ու պայծառ գաղափարների համար ներդնել եւ չեն սիրում խաբված լինել: Այդ առումով կարեւոր է այս նախաձեռնության մեջ վստահության կրիտիկական զանգված հավաքագրել, եւ մենք փորձելու ենք դա անել:
«Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամները աջակցում են եւ պատրաստ են իրենց ներդրումը բերելու այս ռազմավարական նախաձեռնությանը, որի նպատակը Հայաստանի ապագան է: Իհարկե, վաղվա խնդիրները ծրագրելիս պետք չէ մոռանալ այսօրվա մասին: Ուզում են հիշեցնել, որ FAST նախաձեռնության անհրաժեշտությունն առաջացել է հենց ապրիլյան պատերազմի վերլուծությունների արդյունքում: Եվ այսօր շատ մարդիկ կան, այդ թվում` «Այբ» համայնքում, ովքեր ցանկանում են իրենց մասնակցությունն ունենալ այսօրվա ռազմարդյունաբերական խնդիրների անմիջական լուծման գործում:
Կան նաեւ հստակ օրինակներ․«Այբ» համայնքի հիմնադիրներից Դավիթ Փախչանյանը, թողնելով իր աշխատանքը Մոսկվայում, ստանձնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը՝ նպատակ ունենալով նպաստել մեր ռազմարդյունաբերության զարգացմանը:
Այսուհանդերձ, կուզենայի շեշտել, որ այսօրվա որեւէ լուծում արդյունավետ չի լինի, եթե մենք հիմնավոր ծրագրեր չունենք վաղվա վերաբերյալ: Ուստի բոլորին կոչ ենք անում հնարավորության սահմաններում համախմբվել մեր հայրենիքի գիտատեխնոլոգիական զարգացմանը նվիրված այս կարեւոր նախաձեռնության շուրջ:
Վերադառնալով միջոցների հավաքագրմանը՝ պետք է ասեմ, որ որպես աղբյուր պետք չէ դիտարկել միայն սփյուռքը: Հայաստանում էլ կան ընկերություններ եւ անհատներ, որոնք պատրաստ կլինեն որոշակի ներդրում ունենալ:
Վստահ եմ, որ պետությունն էլ իր աջակցությունը կբերի այս ծրագրին, քանի որ առանց այդ աջակցության նմանօրինակ ծավալուն ծրագրերը չեն կարող հաջողություն ունենալ:
Արդեն 25 տարի է Հայաստանում աշխատում եմ հոռետեսական կանխատեսումների պայմաններում: Սակայն անելանելիության ու հուսահատության խավարը հաղթահարվում է միայն լույսին հասնելու պատրաստակամությամբ ու աշխատանքով: Մենք պետք հասկանանք, որ ամեն բարձր բան երազանքի եւ հավատքի արդյունք է: Ազգը չի կարող գոյություն ունենալ առանց բարձր նպատակների, երազանքի ու տեսլականի: Սոսկ անցյալով միավորված լինելը միայն կթուլացնի մեզ: Առավել հզոր են այն ազգերը, որոնք ունեն ապագայի տեսլական եւ ամեն օր աշխատում են դրա համար:
Թույլ տվեք ասել, որ անընդհատ մեր անմիաբանությունից բողոքողները լավ չեն ճանաչում մեր ժողովրդին եւ հարմար պատրվակ են փնտրում ոչինչ չանելու համար: Հայերն իրականում ունեն միավորվելու մեծ ներուժ: Միայն խաղի կանոնները պետք է ազնիվ լինեն: «Այբ»-ի օրինակով կարող եմ ասել, որ մի քանի ընկերոջից սկսած նախաձեռնությունը շատ արագ վերածվեց մի մեծ շարժման, որում այսօր հարյուրավոր անհատներ եւ կազմակերպություններ կան: Նրանք միավորվել են մեկ տեսլականի շուրջ՝ կերտել ուսյալ եւ բարոյապես ամուր սերունդ, որը կարող է ստանձնել ապագայի պատասխանատվությունը: Իսկ ինչո՞ւ մարդիկ միավորվեցին. որովհետեւ նրանք տեսան, որ դա իրենց երեխաների եւ իրենց երազած երկրի ապագան է: Մեզ հարկավոր են բարձր նպատակներ եւ ներշնչանքներ:
- Պետության հետ համագործակցությունը իսկապես կարեւոր եւ բազմաշերտ հարց է: Բնական է, որ այս նախաձեռնությունը չի կարող գոյություն ունենալ, եթե չլինի պետական աջակցություն, սակայն այդ աջակցության ձեւերն ու մեխանիզմները կարեւոր է հստակեցնել հենց սկզբից: Օրինակ, շատ է խոսվում, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան հնացած կառույց է, որն իրականում գիտության զարգացմանը չի նպաստում: Բայց վստահ եմ, որ ակադեմիայի համակարգում կան կարող ու տաղանդավոր ուժեր, գործուն կառույցներ: Ի՞նչ պետք է անել, որ նրանք իրենց անտեսված չզգան եւ, ընդհակառակը, համագործակցեն FAST հիմնադրամի հետ:
- FAST-ի նպատակն է մրցունակ տեխնոլոգիաներ ստեղծել, որոնք պահանջված կլինեն ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ համաշխարհային շուկայում: Այսօրվա խիստ մրցակցային աշխարհում քո տեղը գտնելը դյուրին գործ չէ: Հաջողության հասնելու միակ պայմանը լավագույնին ձգտելն է: Ուստի պետք է սահմանված լինեն որակական խիստ չափանիշներ եւ հստակ չափելի վերջնարդյունքներ:
Իհարկե, FAST-ը պետք է իր շուրջ համախմբի Հայաստանի գիտական եւ ինժեներական ներուժը: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ մենք ունենք մեծ սփյուռք եւ տարբեր երկրներում մեծ հաջողությունների հասած մասնագետներ, որոնց հետ համագործակցությունը սկզբունքային նշանակություն է ունենալու այս ծրագրի իրագործման համար: Պետք է նաեւ աշխատել միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների հետ եւ նրանց համար Հայաստանը գրավիչ դարձնել:
- Տեխնոլոգիական զարգացման արեւմտյան մոդելն այնպիսին է, որ տաղանդները ծնվում եւ «եփվում են» համալսարաններում, որոնց շուրջ ստեղծվում են հիմնադրամներ ու ընկերություններ: Հասկանալի պատճառներով, մեզ մոտ բուհերը նման «կաթսաների» դեր չունեն: Կարո՞ղ ենք հուսալ, որ FAST-ը կնպաստի նաեւ այդ մթնոլորտի ստեղծմանը:
- Հնարավոր չէ տեխնոլոգիական զարգացում ապահովել, եթե դրա համար չկան լուրջ կրթական նախադրյալներ՝ դպրոցից մինչեւ համալսարան: Տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը FAST-ի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկն է: Փորձելու ենք եղած բուհերի առանձին ճյուղեր ուժեղացնել, ինչպես նաեւ լրջորեն քննարկվում է Հայաստանում տեխնոլոգիական համալսարան ունենալու գաղափարը:
Երբ գարնանը ՀՀ նախագահի հետ այցելեցինք Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտ (MIT), հիմնական նպատակն այն էր, որ օգտագործելով մեր կապերը եւ հնարավորությունները, Հայաստանում կարողանանք ստեղծել միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող տեխնոլոգիական համալսարան: Ի վերջո, եթե FAST-ը զարգանա, հասնի բաղձալի ծավալների եւ կարողանա կյանքի կոչել այդպիսի մի կրթական հաստատություն, ապա կարծում եմ, որ դա կլինի այդ նախաձեռնության մեծագույն արդյունքը:
MIT-ի կամպուսի մեկ քառակուսի մետրի վրա ամենաշատ տեխնոլոգիաներն են ստեղծվում: Այն պարզապես կրթական հաստատություն չէ, այլ տեխնոլոգիա եւ տեխնոլոգիական բիզնես գեներացնող միջավայր: Առաջին կուրսից ուսանողը սովորում է ոչ միայն գիտություն, այլ նաեւ գիտությունը կիրառելու հմտություններ: Այսինքն՝ շղթան ամբողջական է դառնում:
Մենք էլ կարիք ունենք ձեւավորելու այդպիսի կրթական մշակույթ: Ճանաչողությունը պետք է գործնական արդյունքի վերածվի: Այսօր նախագծային ուսուցումը արդեն դարձել է առաջատար դպրոցական կրթության առանցքը: Նախագծերը դպրոց են մտնում ժամանակակից կյանքի պահանջները եւ կրթությունը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունից, եւ արդյունքում դպրոցական կրթությունը դառնում է ավելի ստեղծարար եւ արդյունավետ: Բնականաբար, այսօր այդ ծրագրերի մեծ մասը կապված է ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ: Բարձրագույն կրթությունն առավել ևս պետք է արտացոլի ժամանակակից կյանքի այս զարգացումները, որպեսզի կարողանա համապատասխան մասնագետներ արտադրել: Այսօր ակնհայտ է, որ մեր բարձրագույն կրթությունը հիմնովին վերափոխվելու կարիք ունի: Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը առաջ է ընկել կրթությունից, եւ բուհերը չեն հասցնում բավարար չափով որակյալ մասնագետներ պատրաստել: Սա Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների եւ առհասարակ մեր տնտեսության զարգացման մեծագույն մարտահրավերներից մեկն է:

О. Месроп Арамян: «FAST – стратегическая программа»
Интервью Медиамакс с советником президента Армении по вопросам образования, соучредителем образовательного фонда «Айб» и главой совета попечителей школы «Айб» о. Месропом Арамяном.
- В июле Рубен Варданян объявил о намерении создать фонд FAST, который, по его словам, должен стать основой для технологического прорыва в Армении. Я знаю, что Вы принимали непосредственное и активное участие в разработке идеи FAST, и недавно обсуждали дальнейшие действия с Рубеном Варданяном и другими партнерами. На какой стадии находятся обсуждения?
- В данный момент определяются основные направления программы и этапы работы,  уточняется круг возможных учредителей, инвесторов и партнеров. Хочу подчеркнуть, что такая инициатива, как FAST, требует большой сплоченности. Есть организации и частные лица, которые уже проявляют определенный интерес к программе. Естественно, ее эффективность во многом будет зависеть не только от наличия необходимых инвестиций, но и от команды и экспертов. Залогом успешного запуска FAST будет объединение научно-образовательного, технологического и инновационного потенциала армян всего мира.
- В нашей новейшей истории было немного случаев, когда люди, добившиеся успеха разных сферах, объединялись, вступали в «коалицию» и вместе достигали успеха. Каковы гарантии того, что эта инициатива будет действительно жизнеспособной?
- Мы действительно нуждаемся в объединении историй успеха.
Любая история успеха, по сути, является для нашей страны историей веры и надежды. У нас есть истории успеха не только в Армении, но и в Диаспоре. Иногда они очевидны, иногда - не очень. Когда ты представляешь эти истории по отдельности, люди говорят: да, очень хорошо, но «один цветок не приносит весны». Убедительнее демонстрировать единую картину успеха.
О. Месроп Арамян О. Месроп Арамян
Недавно я готовил презентацию об Армении для встреч в научных и образовательных центрах Америки. Я попытался представить, какой может быть Армения через 10 лет, отталкиваясь от историй успеха, имевших место за последнее десятилетие. Это была воображаемая, но вполне осуществимая и реалистичная картина нашего будущего, поскольку каждый ее элемент основан на уже существующих сегодня в Армении историях успеха. Поверьте, для участников этих встреч видеть такую Армению было откровением. ведь они находятся под постоянным потоком негативной информации, идущей из Армении. А положительную информацию никто не собирает, о ней никто не заботится. Они были удивлены не только впечатляющими программами, но и количеством «безумцев», готовых идти вперед, невзирая на пессимистичные настроения, не считаясь  с «непреодолимыми» преградами кумовства, олигархии и коррупции. Если бы не эти люди, «Айб», «Тумо» или колледж UWC Dilijan не были бы созданы. Не были бы созданы те армянские технологические компании, которые демонстрируют впечатляющие результаты и экономический рост. 20-25%-ый ежегодный рост сегмента высоких технологий в Армении – исключительное явление в мировом масштабе.
В области технологий и образования происходят интересные изменения, и будущее нашей страны однозначно связано с этими сферами. Многие века это было нашей особенностью, нашим конкурентным преимуществом. Часто, не имея государственности, мы имели хорошее образование, науку, искусство и ремесла, обладали удивительными способностями к творчеству. И нам удавалось создавать истории успеха.
Сегодня нам следует продолжать в том же духе. Конечно, всему этому необходимо придать размах, нужны серьезные инвестиции, программы развития сферы. Не стоит все бросать на самотек или оставлять на волю частных лиц и отдельных сообществ.
Многие считают, что сегодня так много негатива, что все хорошее утонет в нем. Но это не так. За всем хорошим стоит вера, вдохновение и труд. Просто нужно соединить все хорошее, чтобы получить критическую массу.
- Очень важны вопросы финансирования FAST. Рубен Варданян объявил о готовности вложить $‌10 млн, после чего будет организован глобальный сбор средств, чтобы за три года увеличить объем фонда до $‌200 млн. Предполагаю, что большая часть этой суммы будет собираться в Диаспоре. Но сегодня многие утверждают, что «Диаспора разочарована» и не хочет делать инвестиции в Армении.
- Думаю, это вопрос доверия. Если вокруг данной инициативы соберутся лица и организации, которые за долгие годы своей работой заслужили доверие Диаспоры, то, мне кажется, все получится. Люди любят вкладывать деньги в хорошие и светлые проекты, и не любят, когда их обманывают. В этом плане важно обеспечить эту инициативу критической массой доверия, что мы и попытаемся сделать.
Фонды «Айб» и «Луйс» поддерживают и готовы внести свой вклад в эту стратегическую инициативу, цель которой – будущее Армении. Конечно, планируя завтрашние задачи, не стоит забывать о сегодняшнем дне. Хочу напомнить, что необходимость в инициативе FAST возникла в результате анализа апрельской войны. И сегодня очень многие, в том числе в общине «Айб», желают непосредственно участвовать в разрешении существующих проблем военно-промышленного сектора.
Есть и конкретные примеры: один из учредителей «Айб» Давид Пахчанян, оставив свою работу в Москве, занял пост замминистра обороны Армении, чтобы содействовать развитию нашей военной промышленности.
Тем не менее, хотелось бы отметить, что ни одно решение сегодня не будет эффективным, если у нас не будет фундаментальных планов на будущее. Поэтому мы призываем всех по мере своих возможностей объединиться вокруг этой важной инициативы научно-технологического развития нашей Родины.
Возвращаясь к сбору средств, должен сказать, что не стоит рассматривать только Диаспору в качестве источника. В Армении есть организации и частные лица, которые будут готовы сделать определенный вклад.
Уверен, что государство также окажет поддержку этой программе, потому что столь масштабный проект не сможет увенчаться успехом без подобной помощи.
Уже 25 лет я работаю в Армении в условиях пессимистичных прогнозов. Однако мрак безысходности и отчаяния можно преодолеть только трудом и готовностью идти к свету. Нам нужно понять, что все высокое является результатом мечты и веры. Нация не может существовать без высоких целей, мечты и собственного видения. Наиболее сильны те народы, у которых есть свое видение будущего и которые ежедневно работают над его достижением.
Позвольте сказать, что те, кто постоянно жалуется на нашу разобщенность, плохо знают армянский народ и ищут повода для оправдания своего бездействия. На самом деле армяне обладают большим потенциалом к сплочению. Только правила игры должны быть честными. На примере «Айб» могу сказать, что инициатива, начинавшаяся с нескольких друзей, быстро переросла в большое движение, объединяющее сегодня сотни человек и организаций. Они сплотились вокруг общей цели: создать образованное и нравственно крепкое поколение, которое сможет взять на себя ответственность за будущее. А почему люди объединились? Потому что увидели, что это будущее их детей, будущее страны их мечты. Нам необходимы высокие цели и источники вдохновения.
- Сотрудничество с государством – действительно важный и многослойный вопрос. Естественно, инициатива не может существовать без государственной поддержки, однако очень важно с самого начала конкретизировать формы и механизмы этой поддержки. Например, много говорится о том, что Национальная академия наук – устаревшее учреждение, которое на практике не способствует развитию науки. Но я уверен, что в системе Академии есть способные и талантливые люди и структуры. Что нужно сделать, чтобы они не чувствовали себя обделенными вниманием, а наоборот, сотрудничали с фондом FAST?
- Цель FAST – создание конкурентных технологий, которые были бы востребованы не только в Армении, но и на международном рынке. В условиях нынешней сильнейшей конкуренции найти свое место непросто. Единственное условие достижения успеха – стремление к лучшему. Поэтому нужно установить строгие критерии качества и измеряемые результаты.
Конечно, FAST должен объединить вокруг себя научный и инженерный потенциал Армении. Однако не следует забывать, что у нас есть большая Диаспора и множество специалистов, добившихся успеха в разных странах, сотрудничество с которыми будет иметь принципиальное значение для реализации нашей программы. Нужно также работать с авторитетными международными компаниями и сделать Армению привлекательной для них.
- Западная модель технологического развития такова, что таланты рождаются и «варятся» в университетах, вокруг которых создаются фонды и компании. По понятным причинам в наших университетах таких «котлов» пока нет. Можно ли надеяться, что FAST поспособствует формированию подобной атмосферы?
- Невозможно обеспечить технологическое развитие, когда для этого нет серьезных образовательных предпосылок: от школы до университета. Развитие технологического образования – одно из основных направлений деятельности FAST. Мы постараемся усилить отдельные направления существующих вузов. Также серьезно обсуждается идея создания в Армении технологического университета.
Когда весной мы посетили с президентом Армении Массачусетский технологический институт (MIT), нашей главной целью было создание в Армении технологического университета, соответствующего самым высоким международным стандартам с использованием наших связей и возможностей. В конечном счете, если FAST будет развиваться, достигнет желаемых масштабов и сумеет создать такое образовательное учреждение, думаю, это будет лучшим плодом инициативы.
На одном квадратном метре кампуса MIT создается наибольшее количество технологий в мире. Это не просто образовательное учреждение, а атмосфера, генерирующая технологии и технологический бизнес. Студент первого курса не только осваивает науку, но и навыки ее применения. То есть, цепочка становится полной.
Нам также необходимо формировать подобную образовательную культуру. Образование должно давать практические результаты. Сегодня проектное обучение стало стержнем прогрессивного школьного образования. Проекты вводятся в школы, исходя из необходимости привести образование в соответствие с требованиями современной жизни, и, в результате, школьное образование становится более творческим и эффективным. Естественно, сегодня большая часть этих программ связана с современными технологиями. Высшее образование тем более должно отражать развитие современной жизни, чтобы готовить соответствующих специалистов. Сегодня очевидно, что наше высшее образование нуждается в капитальном пересмотре. Сфера высоких технологий в Армении обошла образование, и вузы не успевают готовить достаточное число качественных специалистов. Это один из основных вызовов высоким технологиям и экономическому развитию Армении вообще.