Դավիթ Սահակյան. «Արարատյան բակալավրիատը» նոր սերունդ է կերտելու
Օրերս «Այբ» կրթական հիմնադրամի մշակած «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) կրթական ծրագիրը ճանաչվեց հավասարազոր միջազգային այնպիսի կրթական ծրագրերի, ինչպիսին են անգլիական Cambridge A Levels-ը եւ ամերիկյան Advanced Placement-ը։
Մեդիամաքսը զրուցել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանի հետ՝ բացահայտելու, թե ինչ է այդ հավասարազորությունը տալիս Հայաստանին, ում համար է նախատեսված ծրագիրը, որ դպրոցները կարող են առաջարկել այն եւ որքանով մատչելի կլինի ծրագիրը հասարակության տարբեր խավերի համար։
- Կպատմե՞ք՝ ինչպես նախաձեռնեցիք ծրագիրը եւ ինչ նպատակով։
- Ամեն ինչ սկսվեց 10 տարի առաջ, երբ ստեղծվեց «Այբ» կրթական հիմնադրամը, որի առաքելությունն էր ձեւավորել նոր սերունդ` կրթված եւ առաքինի, ապագայի հստակ տեսլական ունեցող եւ այս երկրին տեր կանգնող։ Հասկացանք, որ այդ նպատակին կարելի է հասնել կրթության, մասնավորապես՝ հանրակրթության միջոցով, քանի որ հենց դպրոցում է ձեւավորվում անհատը։
Իհարկե, կարող էինք վերցնել միջազգայնորեն ընդունված կրթական համակարգերից որեւէ մեկը, օրինակ՝ Միջազգային բակալավրիատը (International Baccalaureate) կամ Advanced Placement-ը, միանալ դրանցից որեւէ մեկին եւ ունենալ ծրագիր, որն ամբողջ աշխարհում ճանաչված կլիներ, իսկ ծնողների համար՝ գրավիչ։
Բայց դա մեզ համար անթույլատրելի էր, քանի որ նմանատիպ ծրագիրը չէր ապահովելու ազգային դաստիարակություն, չէր լուծելու պետության՝ քաղաքացի ձեւավորելու պատվերը եւ շեշտադրում չէր կատարելու հայոց պատմության, լեզվի եւ ինքնության վրա։
Դրա համար գնացինք մի քիչ այլ, ավելի «խենթ» ճանապարհով. որոշեցինք ստեղծել հայալեզու կրթական բրենդ, որը եւ՛ հիմնված կլիներ ազգային արժեքների վրա, եւ՛ կլիներ միջազգայնորեն ճանաչելի։ Այս ծրագրով մեր այն երեխաները, որոնք ունեն ունակություն եւ ձգտում լավ կրթություն ստանալու, հնարավորություն կունենան նվաճելու լավագույն կրթական բարձունքներ՝ դա անելով ազգային եւ արժեհամակարգային դաշտում, իրենց հարազատ երկրում։ Սա է այն կարեւոր բանը, որ Արարատյան բակալավրիատը կրում է իր մեջ։
Նպատակ ունենալով «Արարատյան բակալավրիատ» կրթական հարթակը հասանելի դարձնել ողջ Հայաստանի, Արցախի եւ սփյուռքի երեխաներին՝ 2014 թվականին մեկնարկեցինք Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը (ԿԳԱԾ), որի շրջանակում ԱԲ-ը լրամշակվեց ու վերջնականացվեց եւ սկսեցինք պատրաստել ուսուցիչների, ովքեր ունակ կլինեն դասավանդելու այդ ծրագրով։
- Ինչո՞վ է Արարատյան բակալավրիատի ծրագիրը տարբերվում ներկայիս հանրակրթական պետական ծրագրից։
- Տարբերություններից առաջինը այն է, որ Արարատյան բակալավրիատը գերազանցության ծրագիր է. այն բարձր կրթական չափանիշներ է դնում։ Լինելով բոլորի համար՝ հանրակրթական ծրագիրը պարտավոր է ապահովել բավարար մակարդակ, մինչդեռ Արարատյան բակալավրիատի դեպքում մենք բարձրացրել ենք նշաձողը՝ ծրագիրը դարձնելով ճանապարհ այն երեխաների համար, ովքեր իրենց առջեւ լուրջ կրթական նպատակներ են դնում։ Դա է պատճառը, որ ԱԲ-ի դպրոց դժվար է ընդունվել, այս ծրագրով դժվար է սովորել եւ դժվար է ավարտել։
Երկրորդ՝ ծրագիրը հատուկ ուշադրություն է դարձնում հմտությունների զարգացմանը, մասնավորապես՝ առարկայական, միջառարկայական եւ վերառարկայական, այդ թվում՝ խնդիրներ լուծելու հմտություններին, ստեղծարարությանը եւ այլն։
Սրանք հիմնական տարբերություններն են, բայց եթե ավելի խորը դիտենք, ապա կան մի շարք այլ տարբերություններ՝ կապված ուսումնառության ողջ գործընթացի, ընդունելության, դասընթացի կազմակերպման եւ ավարտական քննությունների անցկացման հետ։
Արարատյան բակալավրիատի աշակերտներն ընտրվում են ոչ միայն ըստ իրենց գիտելիքի, այլեւ ըստ արժեհամակարգի (քննություններին հաջորդում է պարտադիր հարցազրույցը), ԱԲ-ի ավարտական քննությունները ստուգում են ոչ թե պահի դրությամբ երեխայի գիտելիքը, այլ թե որքանով է երեխան այդ կրթական ծրագիրը յուրացրել: Այդ իսկ պատճառով քննությունները տեւում են ոչ թե 1-3 ժամ, այլ 8 ժամ՝ բաշխված 4 օրվա մեջ, եւ ներառում են ոչ միայն տեսական մաս, այլեւ փորձնական աշխատանքներ։
- Արարատյան բակալավրիատը նախ Հայաստանում ճանաչվել է որպես այլընտրանքային կրթական ծրագիր, ապա նաեւ՝ միջազգային առաջատար ծրագրերին հավասարազոր։ Արդյո՞ք այլընտրանքային ծրագիր ճանաչվելը նշանակում է, որ Հայաստանի ցանկացած դպրոց կարող է դառնալ Արարատյան բակալավրիատի դպրոց։
- 2015 թվականի դեկտեմբերի վերջին ՀՀ կրթության նախարարությունը ԱԲ-ը ճանաչեց որպես այլընտրանքային ծրագիր, որը կարող է ներդրվել Հայաստանի եւ Արցախի ավագ դպրոցներում: Նախատեսվում է յուրաքանչյուր մարզում ունենալ առնվազն մեկական ավագ դպրոց, որն ամբողջությամբ կգործի ԱԲ-ի ծրագրով, եւ արդեն հետագայում ԱԲ-ը մտցնել Հայաստանի եւ Արցախի այլ ավագ դպրոցներ՝ որպես հոսքային դասարան։
Մոտակա ամիսներին մենք կհայտարարենք ԱԲ-ի համակարգին միանալու պայմանները, որպեսզի այն դպրոցները, որոնք ուզում են անցնել այս ծրագրին, տեղեկանան, թե ինչպես կարող են դիմել, եւ ինչ է անհրաժեշտ ԱԲ-ի համակարգի դպրոց դառնալու համար։
Այդ գործընթացը բոլոր դպրոցների համար բաց է լինելու, բայց պետք է հասկանալ, որ միայն ցանկությունը քիչ է։ ԱԲ-ի չափանիշները շատ խիստ են, եւ մենք ընտրելու ենք դպրոցներ, որոնց հետ ճանապարհ կանցնենք եւ որոնք պատրաստ կլինեն փոփոխությունների՝ այդ չափանիշներին բավարարելու եւ նոր որակի դպրոց դառնալու համար։
- Իսկ ԱԲ-ի հավասարազորությունը Cambridge A Levels-ին եւ ամերիկյան Advanced Placement-ին ի՞նչ է տալիս հայ աշակերտին։
- Նախ նշեմ, որ հավասարազորության ծավալուն աշխատանքները իրականացրել է աշխարհում հավաստագրման եւ ճանաչման ամենահեղինակավոր կառույցներից մեկը՝ Մեծ Բրիտանիայի ճանաչման եւ համեմատության ազգային գործակալությունը (ՄԲ ՃՀԱԳ / UK NARIC)։
Այդ հավասարազորության շնորհիվ Հայաստանը հայտնվում է համաշխարհային կրթական հարթակում՝ որպես պետություն, որի կրթական որակն ընդունելի է: Երեխաների պարագայում դա նշանակում է, որ նրանք ստիպված չեն նորից հանձնելու միջազգային քննություններ՝ ապացուցելու իրենց գիտելիքն ու հմտությունները։ Այսինքն՝ այսուհետ նրանք հավասար պայմաններում մրցելու են Cambridge A Levels-ի եւ Advanced Placement-ի աշակերտների հետ՝ աշխարհի լավագույն հաստատություններում սովորելու համար։
Ծրագիրը նաեւ կրեդիտավորվող է, այսինքն՝ եթե երեխան ընդունվել է, ասենք, Տորոնտոյի համալսարան եւ դպրոցում անցել է կենսաբանության դասընթացն ու հանձնել համապատասխան քննությունները, ապա նա դրանցից կարող է ազատվել համալսարանում։
- Ո՞րն է Քեմբրիջի դերը «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագրի կայացման գործում։
- «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագիրը ստեղծվել էր «Այբ»-ում, եւ մենք ուզում էինք հասկանալ, թե որքանով է այն ընդունելի եւ որքանով է համապատասխանում միջազգային կրթական հանրության սպասելիքներին։ Անհրաժեշտ էր համաքննում, եւ այս նպատակով սկսեցինք համագործակցել Քեմբրիջի համալսարանի հետ, որպեսզի բացահայտենք մեր ուժեղ եւ թույլ կողմերը եւ զարգացման ուղղությունները, իսկ այսօր մեր հավաստագրերը կրում են Քեմբրիջի լոգոն, ինչը բացառիկ երեւույթ է համաշխարհային պրակտիկայում։ Դա բացառիկ է նրանով, որ Քեմբրիջը թույլ է տալիս օգտագործել իր անունը եւ լոգոն միայն այն դեպքում, երբ որեւէ դպրոց կամ համակարգ ամեն ինչ անում է այնպես, ինչպես Քեմբրիջն է թելադրում, իսկ մեր դեպքում Քեմբրիջը հանդես է գալիս որպես դիտորդ, բայց իրավունք է տվել մեր հավաստագրերի վրա օգտագործելու թե՛ իր անունը եւ թե՛ իր լոգոն՝ հաստատելով, որ այն քննությունները, որոնք անցկացվել են հայերենով եւ Հայաստանում, համազոր են անգլիական A Levels-ին։ Սա խոսում է Քեմբրիջի վստահության մասին:
- Ինչպե՞ս է կատարվում ծրագրի միջազգային ճանաչումը։
- Պետք է հասկանալ, որ միջազգային ճանաչումը ավտոմատ գործընթաց չէ։ Երբ ասում ենք միջազգային ճանաչում, դա չի նշանակում, որ միանգամից բոլորը մեր մասին իմացան կամ միանգամից բոլորը սկսեցին սպասել երեխաներին ԱԲ-ի դիպլոմով։ Դա գործընթաց է, որը որոշ դեպքերում պետք է անցնել պետության հետ եւ որոշ դեպքերում՝ հենց բուհի։ Բայց համաշխարհային կրթական ասպարեզում կան կարծիք թելադրող կազմակերպություններ, որոնց կարծիքը շատ որոշիչ է լինում, եւ եթե նրանք ճանաչում են, ապա մյուսների ճանաչումը դառնում է գրեթե ավտոմատ գործողություն։ Դա ժամանակի հարց է. երբեմն, միգուցե տարիներ պահանջվեն, բայց այս տարի արդեն Արարատյան բակալավրիատի հավաստագրերը որոշիչ են եղել քննությունները հանձնած աշակերտների համար, որոնց մի մասն ընդունվել է այնպիսի համալսարաններ, ինչպիսին են Ռոտերդամի Էրասմուս համալսարանը, Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանը եւ այլն։
- Արդյո՞ք ծրագիրը չի պարունակում խելացի երեխաների «արտագաղթի» վտանգ։
- Երեխային երկրում պահելու մի քանի տարբերակ կա, օրինակ՝ Խորհրդային Միությունը փակել էր սահմանը։ Երկրորդ տարբերակն այն է, որ մենք այնքան վատ կրթություն տանք երեխային, որ վերջինս ոչ մի հնարավորություն չունենա դրսում հայտնվելու, իսկ դա ոչ մեկին պետք չէ եւ հազիվ թե նպաստի երկրի զարգացմանը։ Դա նշանակում է, որ ոչ թե պետք է վախենալ, որ երեխաները կհայտնվեն արտասահմանյան լավագույն համալսարաններում եւ աշխարհում աչքի կընկնեն, այլ փորձել այդ գործընթացը դարձնել կառավարելի՝ ի նպաստ Հայաստանի։
Երեխան պետք է կամավոր ընտրի իր երկիրը, իր ապրելու վայրը, իսկ դա գալիս է այն արժեքներից եւ դաստիարակությունից, որ նա ստացել է, եւ այն պատասխանատվությունից, որ նրա մոտ ձեւավորվել է հայրենիքի առջեւ։
Ընդհանրապես, մարդը բնակության վայրի մասին որոշում կայացնելիս հիմնվում է երեք գործոնի վրա՝ անվտանգության, առողջապահության եւ կրթության։ ԱԲ-ի ծրագրով մենք լավացնում ենք կրթության բաղադրիչը։ Այսօր մենք որակյալ կրթության այլընտրանք ենք առաջարկում բոլոր հայ ծնողներին՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ դրանից դուրս։ Մենք նրանց ասում ենք, որ նրանց երեխան կարող է սովորել Հայաստանում՝ իրեն հարազատ եւ ապահով միջավայրում, բայց ստանալ միջազգային որակի կրթություն, որը կլինի շատ ավելի էժան եւ մատչելի։ Եվ այսօր «Այբ» դպրոցի օրինակով մենք ունենք ընտանիքներ, որոնք տեղափոխվել են Հայաստան այնպիսի երկրներից, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Կանադան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Ղազախստանը, Ռուսաստանը, Անգլիան եւ այլն։
Այս առումով, մեր խորին համոզմամբ, այն, ինչ մենք անում ենք, նպաստում է Հայաստանի նկատմամբ պատասխանատվություն զգացող մարդկանց թվի աճին։ Այո՛, նրանք կգնան, կսովորեն արտասահմանյան բուհերում, այո՛, նրանք կհայտնվեն աշխարհի լավագույն կենտրոններում, որտեղ աշխարհի ապագան է որոշվում․ դա ցանց է, բայց մենք նաեւ համոզված ենք, որ նրանք կօգտագործեն այդ ցանցը ի շահ իրենց երկրի։
Այսօր Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շնորհիվ մենք ունենք տասից ավելի մասնագետներ, ովքեր վերադարձել են Հայաստան կամ հետ են կանգնել Հայաստանը թողնելու որոշումից, քանի որ այսօր ծրագրի միջոցով գտել են իրենց մասնագիտական իրագործման ուղին։
- Ո՞րն է «Այբ» դպրոցի դերը «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագրում։
- «Այբ» դպրոցը այն «լաբորատորիան» է, որտեղ այս ամենը ստեղծվում եւ փորձարկվում է արդեն հինգ տարի։ Եթե չլիներ «Այբ» դպրոցը, դժվար թե լինեին Արարատյան բակալավրիատը եւ Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը (ԿԳԱԾ)։
- Արդեն հայտնի՞ է, թե որն է լինելու հաջորդ դպրոցը, որտեղ Արարատյան բակալավրիատ ծրագիրը կներդրվի։
- Մենք ընտրելու ենք գործընկերների, ովքեր պատրաստական կլինեն մեզ հետ ԱԲ համակարգի անդամ դառնալու ճանապարհն անցնել։ Սա նշանակում է, որ դպրոցները պետք է այդ որոշումը ինքնուրույն կայացնեն, իսկ մենք կօգնենք նրանց, որ մոտակա տարիներին բացեն դռները Արարատյան բակալավրիատի իրենց առաջին աշակերտների առաջ։ Ժամանակի ընթացքում այդ դպրոցների թիվը կշատանա, եւ դրան զուգահեռ կաճի այդ կրթությունը ստացող երեխաների թիվը։
Մենք նախատեսում ենք, որ Արարատյան բակալավրիատի հաջորդ դպրոցի առաջին երեխաները դպրոց կգնան 2018 թվականի սեպտեմբերի 1-ին։ Դա նշանակում է, որ դպրոցների ընտրությունը պետք է կատարվի մինչեւ 2017 թվականի առաջին կեսը, որպեսզի հասցնենք նրանց հետ անցնել ողջ նախապատրաստական գործընթացը։
- Արարատյան բակալավրիատը հաճախ ասոցացվում է «Այբ» դպրոցի հետ, եւ հարց է առաջանում, թե որքանով մատչելի կլինի ուսումնառությունը ԱԲ-ի դպրոցներում։
- Նախ պետք է հասկանալ, որ «Այբ» ավագ դպրոցը սոցիալական ծրագիր է, եւ եթե պետական դպրոցների դեպքում պետությունն է վճարում կամ մենք՝ հարկատուներս, ապա «Այբ» ավագ դպրոցի դեպքում բարերարներն են վճարում այն ծնողների փոխարեն, որոնք ի վիճակի չեն վճարելու իրենց երեխաների կրթության համար։ Եվ այսօր երեխաների մոտ 60 տոկոսը սովորում է՝ ստանալով կրթաթոշակ։
ԱԲ սերտիֆիկատների առաջին տերերը ԱԲ սերտիֆիկատների առաջին տերերը
Իսկ ինչ վերաբերում է բոլոր այն դպրոցներին, որոնք գործելու են ԱԲ-ի ծրագրի շրջանակում, դրանք լինելու են պետական դպրոցներ, եւ ինչպես մնացած բոլոր պետական դպրոցները, լինելու են անվճար։
- Արդյո՞ք ԱԲ-ն կարող է կիրառվել սփյուռքի հայկական դպրոցներում ու դառնալ միջոց, որը կարող է օգնել լուծել սփյուռքի հայկական դպրոցների ոչ մրցունակ դառնալու խնդիրը:
- Մենք բազմիցս ասել ենք, որ «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագիրը կիրառվելու է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Հայաստանից դուրս։ Շատ հաճախ ծնողները ընտրության առաջ են կանգնում սփյուռքում՝ երեխային տանել հայկակա՞ն դպրոց՝ փորձելով լուծել հայապահպանության խնդիրը, թե՞ տեղի լավագույն դպրոց՝ ապագայի ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծելով նրա համար։ Արարատյան բակալավրիատը վերացնում է այդ երկընտրանքը։ Այսինքն՝ Արարատյան բակալավրիատը հնարավորություն կընձեռի սփյուռքի հայ երեխաներին սովորելու հայալեզու ծրագրով, հայկական միջավայրում, բայց ստանալու միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակյալ կրթություն։ Այնպես որ, այո՛, ըստ մեր ծրագրերի՝ Արարատյան բակալավրիատը մտնելու է սփյուռքի հայկական դպրոցներ։

Давид Саакян: «Араратский бакалавриат» воспитает новое поколение
На днях образовательная программа «Араратский бакалавриат» (АБ), разработанная Образовательным фондом «Айб», была признана эквивалентной таким международным программам, как английская Cambridge A Levels и американская Advanced Placement (AP).
Медиамакс провел беседу с исполнительным директором Образовательного фонда «Айб» Давидом Саакяном, чтобы выяснить, что дает Армении этот статус эквивалентности, для кого предусмотрена данная программа, какие школы могут ее предложить и насколько доступной будет она для различных слоев общества.
– Г-н Саакян, расскажите, пожалуйста, как Вы создавали эту программу и с какой целью.
– Все началось 10 лет назад, когда был основан Образовательный фонд «Айб», миссией которого стало воспитание нового поколения – поколения образованного и высоконравственного, с четким видением будущего и готового стать хозяином нашей земли. Мы поняли, что достигнуть этой цели возможно было с помощью образования, в частности – с помощью общего образования, поскольку именно в школе формируется личность.
Конечно, мы могли бы выбрать одну из уже существующих международно признанных образовательных систем, какими, к примеру, являются Международный бакалавриат (International Baccalaureate) или Advanced Placement, присоединиться к одной из них и иметь программу, признаваемую всем миром, и привлекательную для родителей.
Но для нас это было неприемлемым, поскольку подобные программы не обеспечили бы нас воспитанием национального характера, не выполнили бы заказа государства – формирование гражданина, не был бы поставлен акцент на историю Армении, ее язык и самобытность.
Вот почему мы пошли несколько иным, более «безрассудным» путем: решили создать армяноязычный образовательный бренд, который бы базировался на национальных ценностях и в то же время был бы международно признанным. С помощью этой программы те наши дети, у которых есть способности и стремление получить хорошее образование, будут иметь возможность покорять наилучшие образовательные высоты, находясь в рамках своей национальной системы ценностей, в своей родной стране. Это и есть все то важное, что несет в себе программа «Араратский бакалавриат».
Имея целью сделать образовательную платформу «Араратского бакалавриата» доступной для детей всей Армении, Арцаха и диаспоры, в 2014 году была инициирована Национальная программа отличия в образовании (НПОО), в рамках которой АБ был доработан и завершен, и начался процесс переподготовки учителей, которые будут достаточно квалифицированы, чтобы преподавать по данной программе.
– Чем программа Араратского бакалавриата отличается от нынешних общеобразовательных государственных программ?
– Первое отличие состоит в том, что Араратский бакалавриат – это программа отличия, которая ставит перед собой высокие образовательные стандарты. Являясь всеобщей, общеобразовательная программа обязана обеспечить удовлетворительный уровень знаний, в случае же с Араратским бакалавриатом, мы подняли планку, сделав программу путем для тех детей, которые ставят перед собой серьезные образовательные цели. По этой же причине поступить в школу АБ трудно, по этой программе трудно учиться и трудно ее окончить.
Во-вторых, программа уделяет особое внимание развитию умений, в частности, предметных, межпредметных и метапредметных, в том числе, – умению решать задачи, креативности и т.д.
Таковы основные отличия, но если смотреть глубже, то существует и ряд других отличий, связанных со всеми процессами обучения, приема, организации курса и проведения выпускных экзаменов.
Ученики Араратского бакалавриата отбираются не только на основе своих знаний, но также и на основе системы ценностей (за экзаменами следует обязательное собеседование), выпускные экзамены АБ проверяют не знания ученика на данный момент времени, а то, насколько хорошо он освоил данную образовательную программу. По этой причине экзамены длятся не 1-3 часа, а 8 часов, распределенных на 4 дня и включают в себя не только теоретическую часть, но и практические работы.
– Араратский бакалавриат сначала был признан в Армении в качестве альтернативной образовательной программы, а теперь еще и эквивалентной передовым международным программам. Означает ли признание альтернативной программы, что любая школа Армении может стать школой Араратского бакалавриата?
– В конце декабря 2015 года Министерство образования РА признало АБ в качестве альтернативной программы, которая может быть введена в старшие школы Армении и Арцаха. В каждом марзе предусматривается иметь, по крайней мере, по одной старшей школе, которая будет полностью работать по программе АБ, а уже в дальнейшем – вводить АБ и в другие старшие школы Армении и Арцаха, в качестве поточного класса.
В ближайшие месяцы мы объявим об условиях присоединения к системе АБ, чтобы те школы, которые хотят перейти к этой программе, были проинформированы о том, как они смогут подать заявки и что необходимо для того, чтобы стать школой системы АБ.
Этот процесс будет открытым для всех школ, но надо понимать, что одного желания мало. Стандарты АБ очень строгие, и мы выберем школы, с которыми пройдем определенный путь и которые будут готовы к изменениям – соответствовать стандартам и стать школой качественно нового уровня.
– А что дает армянским школьникам эквивалентность АБ Cambridge A Levels и американскому Advanced Placement?
– Вначале отмечу, что масштабные работы по признанию эквивалентности осуществлялись одним из самых авторитетных учреждений по сертификации и признанию образовательных программ – Национальным агентством Великобритании по признанию и сравнению международных квалификаций (НАВ ПСМК / UK NARIC).
Благодаря данному статусу эквивалентности, Армения выступает на мировой образовательной арене как государство, в котором качество образования является приемлемым. Что касается детей, это означает, что им нет нужды снова сдавать международные экзамены, чтобы подтвердить наличие своих знаний и умений. Отныне они смогут на равных условиях конкурировать со школьниками Cambridge A Levels и Advanced Placement за право обучения в лучших университетах мира.
– В чем заключается роль Кембриджа в становлении программы «Араратский бакалавриат»?
– Программа «Араратский бакалавриат» создавалась в школе «Айб», и нам необходимо было понять, насколько она приемлема, и насколько она соответствует ожиданиям международного образовательного сообщества. Было необходимо провести бенчмаркинг, и с этой целью мы начали сотрудничать с Кембриджским университетом для того, чтобы выявить наши сильные и слабые стороны и направления развития, а сегодня на наших сертификатах стоит логотип Кембриджа, что, по сути, уникальное явление в мировой практике. Оно уникально еще и тем, что Кембридж позволяет использовать свое имя и логотип только в том случае, когда какая-нибудь школа или система все делает так, как диктует Кембридж, а в нашем случае Кембридж выступает в роли наблюдателя, но дает нам право на использование как своего имени, так и логотипа, подтверждая, что экзамены, проведенные на армянском языке в Армении, эквивалентны английским A Levels. Это свидетельствует о доверии Кембриджа.
– Каким образом осуществляется международное признание программы?
– Необходимо понимать, что международное признание – это не автоматический процесс. Когда мы говорим о международном признании, это не означает, что все и сразу узнали о нас и все и сразу стали ждать детей с дипломом АБ. Это процесс, который в одних случаях необходимо проходить вместе с государством, в других – с самим вузом. Но на всемирной образовательной арене имеются организации, диктующие свою волю, мнение которых является определяющим, и если они дают свое признание, то признание остальных – практически автоматический процесс. Это дело времени: иногда, возможно, требуются годы, но в этом году сертификаты Араратского бакалавриата стали определяющими для учеников, сдавших экзамены, часть которых поступила в такие университеты, как университет им. Эразма Роттердамского, Лёвенский католический университет, и т.д.
– Не несет ли в себе программа опасности «эмиграции» умных детей?
– Есть несколько вариантов удержания детей в стране: например, Советский Союз закрыл свои границы. Второй вариант заключается в том, чтобы мы давали ребенку настолько плохое образование, чтобы у него не было никакого шанса оказаться за рубежом, а это никому не нужно и вряд ли будет способствовать развитию страны. Это означает, что вместо того, чтобы бояться, что дети окажутся в наилучших университетах мира и проявят себя там, надо постараться сделать этот процесс управляемым и направить его на служение во благо Армении.
Ребенок должен добровольно выбрать свою страну и свое местожительство, а этот выбор, в свою очередь, основывается на полученном воспитании и ценностях, а также на чувстве ответственности перед родиной, которое у него сформировалось.
Вообще, человек, принимая решение относительно своего местожительства, руководствуется тремя факторами: безопасность, здравоохранение и образование. Посредством АБ мы усовершенствуем образовательный компонент. Сегодня мы предлагаем альтернативу качественного образования армянским родителям как в Армении, так и за ее пределами. Мы говорим, что их ребенок может учиться в Армении – в родной для него и безопасной среде – получая при этом образование международного уровня, которое будет намного дешевле и доступнее. И сегодня, на примере школы «Айб», у нас есть семьи, переехавшие из таких стран, как СЩА, Канада, Объединенные Арабские Эмираты, Казахстан, Россия, Англия и др.
По нашему глубокому убеждению, то, чем мы занимаемся, способствует увеличению количества людей, имеющих чувство ответственности перед Арменией. Да, они поедут учиться в зарубежные вузы, да, они окажутся в наилучших центрах мира, где решается будущее этого мира – это сеть, но мы также убеждены, что они используют эту сеть на благо своей страны.
Сегодня, благодаря Национальной программе отличия в образовании, у нас есть более десяти специалистов, которые вернулись в Армению или отказались от решения покинуть свою страну, поскольку с помощью программы нашли способ профессиональной самореализации.
– Какова роль школы «Айб» в программе «Араратский бакалавриат»?
– Школа «Айб» является той лабораторией, где все это создается и проходит испытание уже в течение пяти лет. Если бы не школа «Айб», вряд ли бы существовали Араратский бакалавриат и Национальная программа отличия в образовании (НПОО).
– Известно ли уже какая школа станет следующей, в которой будет введена программа «Араратский бакалавриат»?
– Мы выберем партнеров, которые изъявят готовность пройти вместе с нами путь становления члена системы АБ. Это означает, что школы должны самостоятельно принять это решение, а мы поможем им в ближайшие годы открыть двери перед их первыми учениками Араратского бакалавриата. С течением времени число таких школ увеличится, а параллельно с этим увеличится и количество детей, получающих это образование.
Мы предполагаем, что первые дети следующей школы Араратского бакалавриата пойдут в школу 1 сентября 2018 года. Это означает, что выбор школ должен быть осуществлен до первой половины 2017 года, для того, чтобы мы успели пройти с ними весь подготовительный процесс.
– Араратский бакалавриат часто ассоциируется со школой «Айб», и возникает вопрос, насколько доступным будет обучение в школах АБ.
– Прежде всего необходимо понимать, что старшая школа «Айб» – это социальный проект, и если в случае с государственными школами образование оплачивается государством или нами – налогоплательщиками, то в случае со старшей школой «Айб» спонсоры оплачивают образование вместо родителей, которые не в состоянии платить за образование своих детей. И сегодня около 60 процентов детей учится, получая стипендию.
Что касается всех тех школ, которые будут действовать в рамках АБ, то это будут государственные школы и, как и все государственные школы, будут бесплатными.
– Может ли АБ применяться в армянских школах диаспоры и стать средством решения проблемы неконкурентоспособности армянских школ диаспоры?
– Мы неоднократно говорили о том, что программа «Араратский бакалавриат» будет применена не только в Армении, но и за ее пределами. Очень часто родители диаспоры становятся перед выбором: отправить ли ребенка в армянскую школу, пытаясь таким образом решить вопрос сохранения национальной идентичности, или в лучшую местную школу, обеспечивая тем самым более широкие возможности для его будущего. Араратский бакалавриат устраняет эту дилемму. АБ предоставит возможность детям армянской диаспоры обучаться по армяноязычной программе в армянской среде, получая качественное образование, соответствующее международным стандартам. Так что, да, в соответствии с нашими планами, Араратский бакалавриат внедрится в армянские школы диаспоры.