Դավիթ Սահակյան. «Արարատյան բակալավրիատը» նոր սերունդ է կերտելու
Օրերս «Այբ» կրթական հիմնադրամի մշակած «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) կրթական ծրագիրը ճանաչվեց հավասարազոր միջազգային այնպիսի կրթական ծրագրերի, ինչպիսին են անգլիական Cambridge A Levels-ը եւ ամերիկյան Advanced Placement-ը։
Մեդիամաքսը զրուցել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանի հետ՝ բացահայտելու, թե ինչ է այդ հավասարազորությունը տալիս Հայաստանին, ում համար է նախատեսված ծրագիրը, որ դպրոցները կարող են առաջարկել այն եւ որքանով մատչելի կլինի ծրագիրը հասարակության տարբեր խավերի համար։
- Կպատմե՞ք՝ ինչպես նախաձեռնեցիք ծրագիրը եւ ինչ նպատակով։
- Ամեն ինչ սկսվեց 10 տարի առաջ, երբ ստեղծվեց «Այբ» կրթական հիմնադրամը, որի առաքելությունն էր ձեւավորել նոր սերունդ` կրթված եւ առաքինի, ապագայի հստակ տեսլական ունեցող եւ այս երկրին տեր կանգնող։ Հասկացանք, որ այդ նպատակին կարելի է հասնել կրթության, մասնավորապես՝ հանրակրթության միջոցով, քանի որ հենց դպրոցում է ձեւավորվում անհատը։
Իհարկե, կարող էինք վերցնել միջազգայնորեն ընդունված կրթական համակարգերից որեւէ մեկը, օրինակ՝ Միջազգային բակալավրիատը (International Baccalaureate) կամ Advanced Placement-ը, միանալ դրանցից որեւէ մեկին եւ ունենալ ծրագիր, որն ամբողջ աշխարհում ճանաչված կլիներ, իսկ ծնողների համար՝ գրավիչ։
Բայց դա մեզ համար անթույլատրելի էր, քանի որ նմանատիպ ծրագիրը չէր ապահովելու ազգային դաստիարակություն, չէր լուծելու պետության՝ քաղաքացի ձեւավորելու պատվերը եւ շեշտադրում չէր կատարելու հայոց պատմության, լեզվի եւ ինքնության վրա։
Դրա համար գնացինք մի քիչ այլ, ավելի «խենթ» ճանապարհով. որոշեցինք ստեղծել հայալեզու կրթական բրենդ, որը եւ՛ հիմնված կլիներ ազգային արժեքների վրա, եւ՛ կլիներ միջազգայնորեն ճանաչելի։ Այս ծրագրով մեր այն երեխաները, որոնք ունեն ունակություն եւ ձգտում լավ կրթություն ստանալու, հնարավորություն կունենան նվաճելու լավագույն կրթական բարձունքներ՝ դա անելով ազգային եւ արժեհամակարգային դաշտում, իրենց հարազատ երկրում։ Սա է այն կարեւոր բանը, որ Արարատյան բակալավրիատը կրում է իր մեջ։
Նպատակ ունենալով «Արարատյան բակալավրիատ» կրթական հարթակը հասանելի դարձնել ողջ Հայաստանի, Արցախի եւ սփյուռքի երեխաներին՝ 2014 թվականին մեկնարկեցինք Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը (ԿԳԱԾ), որի շրջանակում ԱԲ-ը լրամշակվեց ու վերջնականացվեց եւ սկսեցինք պատրաստել ուսուցիչների, ովքեր ունակ կլինեն դասավանդելու այդ ծրագրով։
- Ինչո՞վ է Արարատյան բակալավրիատի ծրագիրը տարբերվում ներկայիս հանրակրթական պետական ծրագրից։
- Տարբերություններից առաջինը այն է, որ Արարատյան բակալավրիատը գերազանցության ծրագիր է. այն բարձր կրթական չափանիշներ է դնում։ Լինելով բոլորի համար՝ հանրակրթական ծրագիրը պարտավոր է ապահովել բավարար մակարդակ, մինչդեռ Արարատյան բակալավրիատի դեպքում մենք բարձրացրել ենք նշաձողը՝ ծրագիրը դարձնելով ճանապարհ այն երեխաների համար, ովքեր իրենց առջեւ լուրջ կրթական նպատակներ են դնում։ Դա է պատճառը, որ ԱԲ-ի դպրոց դժվար է ընդունվել, այս ծրագրով դժվար է սովորել եւ դժվար է ավարտել։
Երկրորդ՝ ծրագիրը հատուկ ուշադրություն է դարձնում հմտությունների զարգացմանը, մասնավորապես՝ առարկայական, միջառարկայական եւ վերառարկայական, այդ թվում՝ խնդիրներ լուծելու հմտություններին, ստեղծարարությանը եւ այլն։
Սրանք հիմնական տարբերություններն են, բայց եթե ավելի խորը դիտենք, ապա կան մի շարք այլ տարբերություններ՝ կապված ուսումնառության ողջ գործընթացի, ընդունելության, դասընթացի կազմակերպման եւ ավարտական քննությունների անցկացման հետ։
Արարատյան բակալավրիատի աշակերտներն ընտրվում են ոչ միայն ըստ իրենց գիտելիքի, այլեւ ըստ արժեհամակարգի (քննություններին հաջորդում է պարտադիր հարցազրույցը), ԱԲ-ի ավարտական քննությունները ստուգում են ոչ թե պահի դրությամբ երեխայի գիտելիքը, այլ թե որքանով է երեխան այդ կրթական ծրագիրը յուրացրել: Այդ իսկ պատճառով քննությունները տեւում են ոչ թե 1-3 ժամ, այլ 8 ժամ՝ բաշխված 4 օրվա մեջ, եւ ներառում են ոչ միայն տեսական մաս, այլեւ փորձնական աշխատանքներ։
- Արարատյան բակալավրիատը նախ Հայաստանում ճանաչվել է որպես այլընտրանքային կրթական ծրագիր, ապա նաեւ՝ միջազգային առաջատար ծրագրերին հավասարազոր։ Արդյո՞ք այլընտրանքային ծրագիր ճանաչվելը նշանակում է, որ Հայաստանի ցանկացած դպրոց կարող է դառնալ Արարատյան բակալավրիատի դպրոց։
- 2015 թվականի դեկտեմբերի վերջին ՀՀ կրթության նախարարությունը ԱԲ-ը ճանաչեց որպես այլընտրանքային ծրագիր, որը կարող է ներդրվել Հայաստանի եւ Արցախի ավագ դպրոցներում: Նախատեսվում է յուրաքանչյուր մարզում ունենալ առնվազն մեկական ավագ դպրոց, որն ամբողջությամբ կգործի ԱԲ-ի ծրագրով, եւ արդեն հետագայում ԱԲ-ը մտցնել Հայաստանի եւ Արցախի այլ ավագ դպրոցներ՝ որպես հոսքային դասարան։
Մոտակա ամիսներին մենք կհայտարարենք ԱԲ-ի համակարգին միանալու պայմանները, որպեսզի այն դպրոցները, որոնք ուզում են անցնել այս ծրագրին, տեղեկանան, թե ինչպես կարող են դիմել, եւ ինչ է անհրաժեշտ ԱԲ-ի համակարգի դպրոց դառնալու համար։
Այդ գործընթացը բոլոր դպրոցների համար բաց է լինելու, բայց պետք է հասկանալ, որ միայն ցանկությունը քիչ է։ ԱԲ-ի չափանիշները շատ խիստ են, եւ մենք ընտրելու ենք դպրոցներ, որոնց հետ ճանապարհ կանցնենք եւ որոնք պատրաստ կլինեն փոփոխությունների՝ այդ չափանիշներին բավարարելու եւ նոր որակի դպրոց դառնալու համար։
- Իսկ ԱԲ-ի հավասարազորությունը Cambridge A Levels-ին եւ ամերիկյան Advanced Placement-ին ի՞նչ է տալիս հայ աշակերտին։
- Նախ նշեմ, որ հավասարազորության ծավալուն աշխատանքները իրականացրել է աշխարհում հավաստագրման եւ ճանաչման ամենահեղինակավոր կառույցներից մեկը՝ Մեծ Բրիտանիայի ճանաչման եւ համեմատության ազգային գործակալությունը (ՄԲ ՃՀԱԳ / UK NARIC)։
Այդ հավասարազորության շնորհիվ Հայաստանը հայտնվում է համաշխարհային կրթական հարթակում՝ որպես պետություն, որի կրթական որակն ընդունելի է: Երեխաների պարագայում դա նշանակում է, որ նրանք ստիպված չեն նորից հանձնելու միջազգային քննություններ՝ ապացուցելու իրենց գիտելիքն ու հմտությունները։ Այսինքն՝ այսուհետ նրանք հավասար պայմաններում մրցելու են Cambridge A Levels-ի եւ Advanced Placement-ի աշակերտների հետ՝ աշխարհի լավագույն հաստատություններում սովորելու համար։
Ծրագիրը նաեւ կրեդիտավորվող է, այսինքն՝ եթե երեխան ընդունվել է, ասենք, Տորոնտոյի համալսարան եւ դպրոցում անցել է կենսաբանության դասընթացն ու հանձնել համապատասխան քննությունները, ապա նա դրանցից կարող է ազատվել համալսարանում։
- Ո՞րն է Քեմբրիջի դերը «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագրի կայացման գործում։
- «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագիրը ստեղծվել էր «Այբ»-ում, եւ մենք ուզում էինք հասկանալ, թե որքանով է այն ընդունելի եւ որքանով է համապատասխանում միջազգային կրթական հանրության սպասելիքներին։ Անհրաժեշտ էր համաքննում, եւ այս նպատակով սկսեցինք համագործակցել Քեմբրիջի համալսարանի հետ, որպեսզի բացահայտենք մեր ուժեղ եւ թույլ կողմերը եւ զարգացման ուղղությունները, իսկ այսօր մեր հավաստագրերը կրում են Քեմբրիջի լոգոն, ինչը բացառիկ երեւույթ է համաշխարհային պրակտիկայում։ Դա բացառիկ է նրանով, որ Քեմբրիջը թույլ է տալիս օգտագործել իր անունը եւ լոգոն միայն այն դեպքում, երբ որեւէ դպրոց կամ համակարգ ամեն ինչ անում է այնպես, ինչպես Քեմբրիջն է թելադրում, իսկ մեր դեպքում Քեմբրիջը հանդես է գալիս որպես դիտորդ, բայց իրավունք է տվել մեր հավաստագրերի վրա օգտագործելու թե՛ իր անունը եւ թե՛ իր լոգոն՝ հաստատելով, որ այն քննությունները, որոնք անցկացվել են հայերենով եւ Հայաստանում, համազոր են անգլիական A Levels-ին։ Սա խոսում է Քեմբրիջի վստահության մասին:
- Ինչպե՞ս է կատարվում ծրագրի միջազգային ճանաչումը։
- Պետք է հասկանալ, որ միջազգային ճանաչումը ավտոմատ գործընթաց չէ։ Երբ ասում ենք միջազգային ճանաչում, դա չի նշանակում, որ միանգամից բոլորը մեր մասին իմացան կամ միանգամից բոլորը սկսեցին սպասել երեխաներին ԱԲ-ի դիպլոմով։ Դա գործընթաց է, որը որոշ դեպքերում պետք է անցնել պետության հետ եւ որոշ դեպքերում՝ հենց բուհի։ Բայց համաշխարհային կրթական ասպարեզում կան կարծիք թելադրող կազմակերպություններ, որոնց կարծիքը շատ որոշիչ է լինում, եւ եթե նրանք ճանաչում են, ապա մյուսների ճանաչումը դառնում է գրեթե ավտոմատ գործողություն։ Դա ժամանակի հարց է. երբեմն, միգուցե տարիներ պահանջվեն, բայց այս տարի արդեն Արարատյան բակալավրիատի հավաստագրերը որոշիչ են եղել քննությունները հանձնած աշակերտների համար, որոնց մի մասն ընդունվել է այնպիսի համալսարաններ, ինչպիսին են Ռոտերդամի Էրասմուս համալսարանը, Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանը եւ այլն։
- Արդյո՞ք ծրագիրը չի պարունակում խելացի երեխաների «արտագաղթի» վտանգ։
- Երեխային երկրում պահելու մի քանի տարբերակ կա, օրինակ՝ Խորհրդային Միությունը փակել էր սահմանը։ Երկրորդ տարբերակն այն է, որ մենք այնքան վատ կրթություն տանք երեխային, որ վերջինս ոչ մի հնարավորություն չունենա դրսում հայտնվելու, իսկ դա ոչ մեկին պետք չէ եւ հազիվ թե նպաստի երկրի զարգացմանը։ Դա նշանակում է, որ ոչ թե պետք է վախենալ, որ երեխաները կհայտնվեն արտասահմանյան լավագույն համալսարաններում եւ աշխարհում աչքի կընկնեն, այլ փորձել այդ գործընթացը դարձնել կառավարելի՝ ի նպաստ Հայաստանի։
Երեխան պետք է կամավոր ընտրի իր երկիրը, իր ապրելու վայրը, իսկ դա գալիս է այն արժեքներից եւ դաստիարակությունից, որ նա ստացել է, եւ այն պատասխանատվությունից, որ նրա մոտ ձեւավորվել է հայրենիքի առջեւ։
Ընդհանրապես, մարդը բնակության վայրի մասին որոշում կայացնելիս հիմնվում է երեք գործոնի վրա՝ անվտանգության, առողջապահության եւ կրթության։ ԱԲ-ի ծրագրով մենք լավացնում ենք կրթության բաղադրիչը։ Այսօր մենք որակյալ կրթության այլընտրանք ենք առաջարկում բոլոր հայ ծնողներին՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ դրանից դուրս։ Մենք նրանց ասում ենք, որ նրանց երեխան կարող է սովորել Հայաստանում՝ իրեն հարազատ եւ ապահով միջավայրում, բայց ստանալ միջազգային որակի կրթություն, որը կլինի շատ ավելի էժան եւ մատչելի։ Եվ այսօր «Այբ» դպրոցի օրինակով մենք ունենք ընտանիքներ, որոնք տեղափոխվել են Հայաստան այնպիսի երկրներից, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Կանադան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Ղազախստանը, Ռուսաստանը, Անգլիան եւ այլն։
Այս առումով, մեր խորին համոզմամբ, այն, ինչ մենք անում ենք, նպաստում է Հայաստանի նկատմամբ պատասխանատվություն զգացող մարդկանց թվի աճին։ Այո՛, նրանք կգնան, կսովորեն արտասահմանյան բուհերում, այո՛, նրանք կհայտնվեն աշխարհի լավագույն կենտրոններում, որտեղ աշխարհի ապագան է որոշվում․ դա ցանց է, բայց մենք նաեւ համոզված ենք, որ նրանք կօգտագործեն այդ ցանցը ի շահ իրենց երկրի։
Այսօր Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շնորհիվ մենք ունենք տասից ավելի մասնագետներ, ովքեր վերադարձել են Հայաստան կամ հետ են կանգնել Հայաստանը թողնելու որոշումից, քանի որ այսօր ծրագրի միջոցով գտել են իրենց մասնագիտական իրագործման ուղին։
- Ո՞րն է «Այբ» դպրոցի դերը «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագրում։
- «Այբ» դպրոցը այն «լաբորատորիան» է, որտեղ այս ամենը ստեղծվում եւ փորձարկվում է արդեն հինգ տարի։ Եթե չլիներ «Այբ» դպրոցը, դժվար թե լինեին Արարատյան բակալավրիատը եւ Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիրը (ԿԳԱԾ)։
- Արդեն հայտնի՞ է, թե որն է լինելու հաջորդ դպրոցը, որտեղ Արարատյան բակալավրիատ ծրագիրը կներդրվի։
- Մենք ընտրելու ենք գործընկերների, ովքեր պատրաստական կլինեն մեզ հետ ԱԲ համակարգի անդամ դառնալու ճանապարհն անցնել։ Սա նշանակում է, որ դպրոցները պետք է այդ որոշումը ինքնուրույն կայացնեն, իսկ մենք կօգնենք նրանց, որ մոտակա տարիներին բացեն դռները Արարատյան բակալավրիատի իրենց առաջին աշակերտների առաջ։ Ժամանակի ընթացքում այդ դպրոցների թիվը կշատանա, եւ դրան զուգահեռ կաճի այդ կրթությունը ստացող երեխաների թիվը։
Մենք նախատեսում ենք, որ Արարատյան բակալավրիատի հաջորդ դպրոցի առաջին երեխաները դպրոց կգնան 2018 թվականի սեպտեմբերի 1-ին։ Դա նշանակում է, որ դպրոցների ընտրությունը պետք է կատարվի մինչեւ 2017 թվականի առաջին կեսը, որպեսզի հասցնենք նրանց հետ անցնել ողջ նախապատրաստական գործընթացը։
- Արարատյան բակալավրիատը հաճախ ասոցացվում է «Այբ» դպրոցի հետ, եւ հարց է առաջանում, թե որքանով մատչելի կլինի ուսումնառությունը ԱԲ-ի դպրոցներում։
- Նախ պետք է հասկանալ, որ «Այբ» ավագ դպրոցը սոցիալական ծրագիր է, եւ եթե պետական դպրոցների դեպքում պետությունն է վճարում կամ մենք՝ հարկատուներս, ապա «Այբ» ավագ դպրոցի դեպքում բարերարներն են վճարում այն ծնողների փոխարեն, որոնք ի վիճակի չեն վճարելու իրենց երեխաների կրթության համար։ Եվ այսօր երեխաների մոտ 60 տոկոսը սովորում է՝ ստանալով կրթաթոշակ։
ԱԲ սերտիֆիկատների առաջին տերերը ԱԲ սերտիֆիկատների առաջին տերերը
Իսկ ինչ վերաբերում է բոլոր այն դպրոցներին, որոնք գործելու են ԱԲ-ի ծրագրի շրջանակում, դրանք լինելու են պետական դպրոցներ, եւ ինչպես մնացած բոլոր պետական դպրոցները, լինելու են անվճար։
- Արդյո՞ք ԱԲ-ն կարող է կիրառվել սփյուռքի հայկական դպրոցներում ու դառնալ միջոց, որը կարող է օգնել լուծել սփյուռքի հայկական դպրոցների ոչ մրցունակ դառնալու խնդիրը:
- Մենք բազմիցս ասել ենք, որ «Արարատյան բակալավրիատ» ծրագիրը կիրառվելու է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Հայաստանից դուրս։ Շատ հաճախ ծնողները ընտրության առաջ են կանգնում սփյուռքում՝ երեխային տանել հայկակա՞ն դպրոց՝ փորձելով լուծել հայապահպանության խնդիրը, թե՞ տեղի լավագույն դպրոց՝ ապագայի ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծելով նրա համար։ Արարատյան բակալավրիատը վերացնում է այդ երկընտրանքը։ Այսինքն՝ Արարատյան բակալավրիատը հնարավորություն կընձեռի սփյուռքի հայ երեխաներին սովորելու հայալեզու ծրագրով, հայկական միջավայրում, բայց ստանալու միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակյալ կրթություն։ Այնպես որ, այո՛, ըստ մեր ծրագրերի՝ Արարատյան բակալավրիատը մտնելու է սփյուռքի հայկական դպրոցներ։

Recently, the Araratian Baccalaureate (AB) education program developed by the Ayb Educational Foundation was recognized as comparable to such international education programs, as the UK GCE A Level and the US Advanced Placement.
Mediamax talked to David Sahakyan, the Executive Director of the Ayb Educational Foundation, to find out what benefits that equivalence gives to Armenia, who the program is designed for, which schools can offer it, and how affordable the program will be for the different segments of society.
- Mr. Sahakyan, how did you initiate the program and for what purpose?
- It all started 10 years ago with the establishment of the Ayb Educational Foundation, whose mission was to shape a new generation - educated and virtuous, with a clear vision for the future and taking ownership for our country. We realized that this goal could be achieved through education, particularly through general education, because it is at the school that the individual is shaped.
Of course, we could take any of the internationally accepted education systems such as the International Baccalaureate or the Advanced Placement, join one of them, and have a program that would be recognized in the world and would be appealing to the parents.
However, that was unacceptable for us because such a program would not provide national education, would not meet the state order to shape a citizen and would not focus on the Armenian history, language, and identity.
That is why we opted for a bit different, more "crazy" way. We decided to create an Armenian-language education brand, which would be based on national values, along with being internationally recognizable. Through this program, our children who have the ability and aspiration to get good education will have the chance to conquer top educational heights, doing that in the national value system, in their own country. This is the important aspect of the Araratian Baccalaureate.
Aiming to make the Araratian Baccalaureate an educational platform available for all children in Armenia, Artsakh and Diaspora, we launched the National Program for Educational Excellence (NPEE) in 2014, under which the AB was revised and finalized and we started to train teachers who would be able to teach that program.
- What is the difference between the Araratian Baccalaureate program and the current state program for general education in Armenia?
- The first difference is that the Araratian Baccalaureate is an excellence program – it sets high educational standards. The state program for general education is for everyone, thus it has to ensure a satisfactory level. Whereas in the case of the Araratian Baccalaureate we have raised the bar, making the program a pathway for those children who aspire for serious educational goals. That is why it is hard to get admitted to an AB school, study and graduate.
Second, the program pays special attention to the development of skills, in particular, subject, interdisciplinary and transdisciplinary, including problem-solving skills, creativity, etc.
These are the main differences, but if we look deeper, there are several other differences with regard to the entire learning process, admission, organization of the teaching process, and final examinations.
The students of the Araratian Baccalaureate are selected not only based on their knowledge, but also by their value system (examinations are followed by a mandatory interview). The final exams of the Araratian Baccalaureate are not a test of child’s knowledge at that moment, but rather the extent to which the child has mastered the education program. Therefore, the exams do not last 1-3 hours, but rather are distributed within 4 days for 8 hours, and include not only theoretical part but also practical activities.
- The Araratian Baccalaureate was first recognized as an alternative education program in Armenia and then, also, equivalent to international leading programs. Does the recognition as an alternative education program mean that any school in Armenia can become AB school?
- At the end of December 2015, the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia recognized the AB as an alternative education program, which can be rolled out to high schools of Armenia and Artsakh. It is planned to have at least one high school in each marz, which will fully operate on the AB program. In the future, it is planned to introduce the AB in other high schools in Armenia and Artsakh as a stream.
In the coming months, we will announce the conditions for joining the AB system so that the schools that want to join this program learn how they can apply, and what is needed to become an AB system school.
That process will be open to all schools, but we must understand that only desire is not enough. AB standards are very strict, and we will select schools to move forward together and who will be ready for changes to meet those standards and become a school of new quality.
- What does the equivalence of the AB to UK GCE A Level and the US Advanced Placement give to the student?
- First, the extensive work on the equivalence has been carried out by one of the globally most reputable institutions for certification and recognition – the National Academic Recognition Information Centre (UK NARIC).
This equivalence enables Armenia to appear on the global education arena, as a state whose education quality is acceptable. For the children, it means that they will not have to take international examinations again to prove their knowledge and skills. Hereinafter, they will compete on equal terms with the students of the GCE A Level and Advanced Placement to study at the best higher education institutions in the world.
The program also provides credits. For instance, if the student has been admitted to the University of Toronto and prior to it has studied Biology at the school and taken the respective exams, then he/she can skip that course at the university.
- What is the role of the Cambridge International Examinations in the implementation of the Araratian Baccalaureate program?
- The Araratian Baccalaureate program was created at Ayb, and we wanted to understand the extent to which it was acceptable and compliant with the expectations of the international education community. There was a necessity for benchmarking, and for this reason, we started cooperation with the Cambridge International Examinations (CIE) at University of Cambridge, to identify our strengths and weaknesses and areas for development. And today our certificates bear the logo of Cambridge, which is a unique phenomenon in the global practice. It is unique in the way that the University of Cambridge allows to use its name and logo only in the case when a school or a system does everything exactly as Cambridge dictates. In our case, the Cambridge International Examinations (CIE) acts as an observer, but has granted the right to use its name and logo on our certificates, confirming that the examinations that are conducted in Armenian and in Armenia are equivalent to the GCE A Level. This demonstrates the trust of Cambridge towards us.
- How is the international recognition of the program taking place?
- We must understand that the international recognition is not an automatic process. When we say international recognition, it does not mean that everyone immediately learned about us or instantly started expecting our students with the AB diploma. It is a process, which in some cases is passed with the state and in some cases – with the university. However, in the global education arena, there are organizations that dictate opinion and whose opinion is decisive – if these organizations do recognize, then recognition by others becomes a nearly automatic action. It is a matter of time - sometimes, it could take years. Nevertheless, already this year, the certificates of the Araratian Baccalaureate have been crucial for the students having taken the exams, some of which have been admitted to such universities as the Erasmus University Rotterdam, the Catholic University of Leuven, and so on.
- Does the AB program contain a threat of “emigration” of smart kids?
- There are several ways for keeping children in the country, for example, the Soviet Union had closed the border. The second option is that we provide such poor education that the children do not have any opportunity to go abroad – however, this is of no use and will hardly contribute to the development of our country. This means that we should not be afraid that our students will be admitted to the best universities in the world and will excel, but rather we should try to manage that process for the benefit of Armenia.
Children should voluntarily choose their country and place of living - and it comes from the values and upbringing that they have received, and from the responsibility that has been formed towards their motherland.
Generally, three factors account for people’s decision on the place of residence: security, health, and education. Through the AB program, we improve the education component. Today, we offer an alternative for high-quality education to all Armenian parents, both in Armenia and abroad. We are telling them that their child can receive education in Armenia – at home and in a safe environment, yet get international-quality education, which would be much cheaper and affordable. And today we have the example of families in the context of the Ayb School, which have moved to Armenia from such countries as the United States, Canada, United Arab Emirates, Kazakhstan, Russia, England, and so on.
In this regard, we strongly believe that what we do contributes to the growth of the number of people who have responsibility toward Armenia. Yes, they will go and study in foreign universities; yes, they will go to the best global centers, where the future of the world is determined – it is a network. However, we are also convinced that they will use this network for the benefit of their country.
Today, thanks to the National Program for Educational Excellence we have more than ten specialists who have returned to Armenia or have reversed their decision to leave Armenia as through the program they have found the way to their professional realization.
- What is the role of Ayb School in the Araratian Baccalaureate program?
- Ayb School is the “laboratory,” where all this has been created and tested for over five years. If it were not for the Ayb School, it is unlikely that we would now have the National Program for Educational Excellence and the Araratian Baccalaureate in place.
- Is it already known which will be the next school where the Araratian Baccalaureate program will be introduced?
- We will select partners who will be ready to pass the path of becoming a member of the AB system with us. This means that schools should make that decision on their own, and we will help them to open their doors to their first Araratian Baccalaureate students, in the near future. The number of these schools will increase over time, and simultaneously the number of children receiving this education will rise.
We expect that the students of the next school in the Araratian Baccalaureate system will go to school on September 1, 2018. This means that the selection of the schools needs to be done by the first half of 2017 in order to go with them throughout the entire preparatory process.
- The Araratian Baccalaureate is often associated with Ayb School, and a question arises on how affordable the education will be at the AB schools.
- First, Ayb High School is a social program, and if in the case of the public schools it is the state or us, the taxpayers, who pay, in the case of Ayb High School, the donors pay on behalf of the parents who cannot afford paying for the education of their children. Today, about 60 percent of the children at Ayb High School study on scholarship.
As for all those schools that will operate under the AB program, they will be state schools, and like all other state schools, will be free.
- Could the AB be introduced in the Armenian Diaspora schools and become a means that could help solve the problem of the Diaspora schools of becoming non-competitive?
- We have repeatedly said that the Araratian Baccalaureate program will be applied not only in Armenia but also abroad. In Diaspora, very often parents are faced with the choice whether to send children to an Armenian school, trying to address the issue of preserving the national identity, or to the best local school, creating wider future opportunities for the child. The Araratian Baccalaureate eliminates this dilemma. Thus, the Araratian Baccalaureate will provide opportunities for the students to study an Armenian-language program, in an Armenian environment, yet get high-quality education in line with international standards. So, yes, according to our plans, the Araratian Baccalaureate will enter Armenian schools in the Diaspora.