Մաթիաս Քիսլեր. Արդիականացումը Հայաստանի զարգացման հիմնաբառն է
Մեդիամաքսը զրուցել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերի հետ Գերմանիայի միասնության օրվա առթիվ, որը տոնվում է հոկտեմբերի 3-ին: 26 տարի առաջ՝ 1990թ. հոկտեմբերի 3-ին  կրկին իրականություն դարձավ միացյալ Գերմանիան, որը որպես նպատակ ձեւավորվել էր 19-րդ դարի կեսերին:
- Վերջերս Հայաստանը նշեց իր անկախության 25-ամյակը, իսկ եկող տարի կնշվի Գերմանիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Ո՞րը կհամարեիք այս 25 տարիների մեծագույն ձեռքբերումը:
- Անշուշտ, մենք առաջին երկրներից էինք, որ ճանաչեցինք Հայաստանը: Եվ շատ շուտով դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք եւ բացեցինք դեսպանություն եւ այս ընթացքում մենք նշանակալի առաջընթաց ենք արձանագրել մեր հարաբերություններում: Եվ այսօր կարող ենք ասել, որ հազիվ թե եվրոպական մեկ այլ երկիր Հայաստանի հետ բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, զարգացման աջակցային քաղաքականության, մշակութային եւ ռազմաքաղաքական, ունենա այսքան խոր եւ համապարփակ հարաբերություններ: Մեր երկրների միջեւ շատ լայնընդգրկուն համագործակցություն կա, եւ մենք ձգտում ենք այն էլ ավելի խորացնել եւ ընդարձակել հաջորդող տարիներին:
- Երկկողմ հանդիպումների վերաբերյալ մամլո հաղորդագրությունները փաստում են, որ «կողմերը միակարծիք են, որ առկա է մեծ ներուժ՝ հարաբերություններն ավելի զարգացնելու համար»: Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչ կարելի է անել մոտ ապագայում:
- Մենք մի քանի առաջնայնություններ ունենք հաջորդ տարվա համար:
Կրթամշակութային ոլորտում մենք կցանկանայինք խորացնել գերմաներենի ուսուցումը Հայաստանում: Մենք զգում ենք, որ երիտասարդների մոտ մեծ ցանկություն կա գերմաներեն սովորելու: Մենք արդեն ունենք Լեզվի ուսուցման կենտրոն, հինգ դպրոց, որոնք աջակցություն են ստանում գերմանական կառավարության կողմից, բայց մենք ցանկանում ենք այս ամենն ավելի խորացնել այնպես, որ սկզբից մինչեւ վերջ դպրոցում գերմաներեն սովորելով՝ աշակերտն ունենա այն հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են գերմանական բուհերում ուսանելու համար:
Մաթիաս Քիսլերը Մաթիաս Քիսլերը
Մեկ այլ ծրագիր, որի շուրջ աշխատում ենք, այստեղ Գյոթեի անվան մշակութային ինստիտուտ ունենալն է: Թեեւ դեսպանությունը բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացնում իր գործընկերների հետ, սակայն մենք զգում ենք, որ ժամանակն է ունենալ ինքնուրույնաբար գործող Գյոթե-ինստիտուտ, ինչպիսին ունենք, օրինակ, Թբիլիսիում:
Տնտեսական բնագավառում, անշուշտ, մենք շարունակ ավելի ու ավելի մեծ ներուժ ենք տեսնում: Գերմանացի ձեռնարկատերերն աճող հետաքրքրություն են ցուցաբերում այստեղ գալու, ընդ որում՝ ոչ զուտ առեւտրային նպատակներով: Գերմանիան այժմ արդեն Եվրամիության երկրների մեջ Հայաստանի ամենախոշոր առեւտրական գործընկերն է, եւ դա լավ է, սակայն մենք կարծում ենք, որ գերմանական ձեռնարկությունների համար ավելի մեծ հնարավորություններ կան այստեղ արտադրություն կազմակերպելու, ընդ որում՝ մի քանի պատճառներով: Դրանցից մեկն այն է, որ այստեղից շատ ավելի դյուրին է ռուսական շուկա մտնելը, քանի որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Հայաստանը եւ Իրանը շատ լավ հարաբերություններ ունեն, ուստի կարելի է արտադրել այստեղ եւ գուցե արտահանել նաեւ Իրան:
Հայաստանը սկզբունքորեն փոքր, մեկուսացած երկիր է եւ սա առավելություն չէ: Բայց երբ դուք լավ հարաբերություններ ունեք Իրանի հետ եւ նաեւ անդամակցում եք Եվրասիական տնտեսական միությանը, սա կարող է առավելություն դառնալ: Մենք փորձում ենք օգտվել դրանից, դեռեւս անցյալ շաբաթ ես հանդիպեցի գերմանական մի ընկերության ղեկավարի հետ, որը լրջորեն մտածում է այստեղ ներդրում կատարելու եւ արտադրություն կազմակերպելու ուղղությամբ: Մենք կհետեւենք արդյունքներին:
-Դուք խոսեցիք նաեւ ռազմական համագործակցության մասին: Երկար տարիներ Հայաստանի խաղաղապահներն Աֆղանստանում ծառայել են Գերմանական հրամանատարության ներքո: Կարծում եմ, որ այս համագործակցության կարեւորությունը ոչ միայն բուն խաղաղապահ առաքելությունն է, այլ նաեւ այն, որ հայ եւ գերմանացի զինվորականները միմյանց հետ աշխատելու եւ սերտորեն փոխգործակցելու հնարավորություն են ստացել:
- Իրավացի եք, Գերմանիայի զինված ուժերն Աֆղանստանում արդյունավետորեն համագործակցում են մեր հայ գործընկերների հետ: Սա կարող է օրինակ ծառայել հետագա հնարավոր խաղաղապահ առաքելությունների համար: Մենք նաեւ դասընթացներ ենք կազմակերպում հայ սպաների համար Գերմանիայում, եւ կանոնավոր փոխայցելություններ են տեղի ունենում երկու կողմերի միջեւ: Սա շատ համապարփակ ծրագիր է:
- Վերջին տարիներին Հայաստանի նախագահը քանիցս այցելել է Գերմանիա, հնարավոր համարու՞մ եք արդյոք Գերմանիայի դաշնային կանցլերի այցը Հայաստան:
- Հնարավոր է, որ կանցլեր Մերկելն այցելի Հարավային Կովկաս, բայց ժամանակի առումով հստակ պլաններ դեռ չկան: Եկող տարի մեզ մոտ ընտրություններ են, եւ վախենամ, թե կանցլերի ժամանակացույցը չափազանց խիտ լինի: Բայց ամռանը Հայաստան այցելեց մեր արտգործնախարարը, ընդ որում՝ նաեւ որպես ԵԱՀԿ նախագահող, եւ բարձրաստիճան փոխայցերն, իհարկե, կշարունակվեն:
Այս տարվա կարեւորագույն իրադարձություններից էր նաեւ նախագահ Սարգսյանի այցը Բեռլին: Այցի առանցքային թեմաներից մեկը քաղաքական ոլորտին զուգահեռ նաեւ տնտեսական հարաբերությունները խթանելու ցանկությունն էր:
- Հայաստանում խոսում են՝ իբր Անգելա Մերկելը որպես զբոսաշրջիկ այցելել է Հայաստան այն ժամանակ, երբ դեռ ապրում էր Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում: Դուք տեղեկություններ ունե՞ք այս մասին:
- Որեւէ հստակ տեղեկություն այս մասին չունեմ: Նա գիտնական է, ֆիզիկոս, եւ հնարավոր է, որ ուսանողական տարիներին եղած լինի այստեղ: Կանցլեր Մերկելը շատ հետաքրքրասեր անձ է, հետաքրքրվում է այլ մշակույթներով, այնպես որ, կարող եմ պատկերացնել, որ նա այստեղ եղած լինի:
- Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունումն ավելի բարոյակա՞ն, թե՞ քաղաքական հարց էր Գերմանիայի քաղաքական վերնախավի եւ Բունդեսթագի համար:
- Կարծում եմ՝ երկուսն էլ: Բանաձեւի հատվածներից մեկում հստակորեն արձանագրվում է, որ գերմանական կողմն իր պատասխանատվության բաժինն ունի հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած դեպքերում. մենք մասնակիորեն պատասխանատու ենք զգում դրա համար: Սա ինչ-որ առումով բարոյական խնդիր է, բայց նաեւ, անշուշտ, քաղաքական: Բունդեսթագը 2005թ. ընդունված բանաձեւից տաս տարի անց որոշեց, որ պետք է վերանայի այն՝ համապատասխանեցնելով այն նաեւ Գերմանիայի ներհասարակական կարծիքին:
- Անդրադառնանք Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին: Ի՞նչպես եք գնահատում բանակցային գործընթացը նոր շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ: Ի՞նչ արդյունավետությամբ է այն ընթանում:
- Այո, ընթանում են բանակցություններ, հաջորդ փուլը հոկտեմբերին է: Լավ է, որ մենք կրկին այս ուղու վրա ենք: Երկու տարի առաջ դա փոքր-ինչ դժվար էր թվում, բայց լավ է, որ Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց այս Շրջանակային համաձայնագրի հնարավորությունն ու դրա շուրջ բանակցելու մեր առաջարկը:
Սա արդիականացման գործընթացում Հայաստանին աջակցելու միջոց է: Եվրամիությունն ու նրա անդամ պետությունները պատրաստ են աջակցել Հայաստանին բազմաթիվ ոլորտներում, թե տնտեսական, թե զարգացման քաղաքականության, թե առեւտրի եւ թե քաղաքական երկխոսության: Շրջանակային համաձայնագիրը կշարունակի սատարել մեր գործունեությունը Հայաստանում:
Համաձայնագիրը բազմաթիվ բաժիններ է ներառում: Այն չի լինի այնքան լայնընդգրկուն, որքան նախկինն էր, հատկապես առեւտրի մասով, քանի որ այն պետք է համատեղելի լինի այլ համաձայնագրերի հետ, սակայն այն եւ քաղաքական, եւ տնտեսական գործիք է: Մենք կարող ենք օգտվել այս համաձայնագրով նախատեսված դրույթների ամբողջ ներկապնակից: Բանակցային գործընթացը շարունակվում է, եւ ես շատ լավատես եմ, որ եկող տարի մենք համաձայնության կգանք:
- Երբեմն շահարկումներ են լինում, թե Ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված իրավիճակից հետո եվրոպական գործընկերներն այլեւս որոշակիորեն թերահավատ են հայկական կողմի հանդեպ:
- Ոչ, ընդհակառակը:
- Հայաստանի արտգործնախարարն այս տարի մի քանի անգամ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որ ժամանակն է Եվրամիության հետ սկսել վիզայի ազատականացման գործընթացը: Ո՞րն է Ձեր կարծիքը:
- Ես լիովին հասկանում եմ, որ հասարակությունը ձգտում է վիզայի ազատականացման, որպեսզի ավելի դյուրին լինի մուտքը Շենգենյան երկրներ: Եկեք սա ընդհանուր համատեքստում նայենք. ես թարմ տեղեկատվություն եմ ստացել մեր վիզաների բաժնից, որի համաձայն մեկ, երկու, անգամ հինգ տարի վավերականության բազմակի մուտքի արտոնագրերի թիվն անցյալ տարի կտրուկ աճել է: Շատ դիմումատուներ, օրինակ, այլեւս յուրաքանչյուր կես տարին մեկ ստիպված չեն լինի դիմել վիզա ստանալու համար: Մեկ այլ հանգամանք, որ պետք է հաշվի առնենք. դիմումների 90 տոկոսը դրական ընթացք են ստանում, այնպես որ մերժումների թիվը հարաբերականորեն ցածր է Հայաստանում:
Վերադառնալով հարցին՝ արդյո՞ք կարող ենք ակնկալել վիզայի ազատականացում, կարծում եմ՝ պետք է աշխատել այս ուղղությամբ, բայց նաեւ իրատես լինել: Սա շատ բուռն քննարկումների թեմա է Եվրամիությունում, ոչ այնքան Հայաստանի հետ կապված, որքան այլ երկրների, որոնք ավելի առաջ են այս հարցում եւ արդեն գործընթացի մեջ են: Անգամ նրանց պարագայում, կարծես, ԵՄ որոշ անդամ պետություններ վարանում են արագացնել վիզայի ազատականացումը: Կարծում եմ՝ կգա վիզայի ազատականացման ժամանակը, բայց Հայաստանը պետք է համբերատար լինի:
- Գերմանիան տարբեր ոլորտներում բազմաթիվ բարեփոխումներ է սատարել Հայաստանում: Շատ քաղաքացիներ կարծում են, որ մենք կարող էինք ավելի լավ Հայաստան կերտել այս քսանհինգ տարում: Որո՞նք են Ձեր կարծիքով ամենամեծ խոչընդոտները բարեփոխումային գործընթացում: Դրանք պետք է փնտրել կառավարման համակարգո՞ւմ, թե՞ մարդիկ պարզապես չեն հասկանում, որ եթե ցանկանում ես ինչ-որ բան փոխել քո երկրում, պետք է սկսես քեզնից:
- Կարծում եմ՝ Հայաստանի զարգացման հիմնաբառը արդիականացումն է: Արդիականացմանը կարող են աջակցել դերակատարներ դրսից, օրինակ՝ Եվրամիությունը, Գերմանիան կամ այլ երկրներ, սակայն հիմնական պատասխանատվությունը կրում է հասարակությունն ինքը եւ նրանք, ովքեր կառավարում են երկիրը: Նրանք են գլխավոր դերակատարները եւ նրանք պետք է աշխատեն արդիականացման ուղղությամբ եւ բարելավեն պայմանները: Մենք կարող ենք աջակցել տարբեր միջոցներով, սակայն հիմնական գործը հասարակությանն է:
Արդիականացման ոլորտներից մեկը տնտեսությունն է: Այժմ դուք նոր կառավարություն ունեք, եւ մենք հստակ ազդակներ ենք լսում նոր վարչապետից եւ նախարարներից, որոնցից շատերը բիզնես միջավայրի փորձ ունեն եւ աշխատելու են փոփոխությունների եւ հստակ արդյունքների ուղղությամբ: Կարծում եմ հենց սա էլ իսկապես ակնկալում է հասարակությունը. ավելի շատ աշխատատեղեր, ավելի լավ աշխատատեղեր, ավելի լավ կրթություն: Խնդիրների երկար ցանկ կա, որոնց ուղղությամբ պետք է աշխատի կառավարությունը, եւ մենք պետք է առաջիկա ամիսներին տեսնենք, թե արդյո՞ք կառավարությունը կարող է իրականացնել Հայաստանի շատ քաղաքացիների սպասելիքները: Բայց պետք է վստահել նրանց սկսելու իրենց գործը եւ բարելավելու տնտեսական վիճակը:
- Կոռուպցիայի դեմ պայքարը Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության առանցքային ուղղություններից է: Փորձագետներն ասում են, որ օրենսդրությունը եւ համաձայնագրերը լավն են, ուստի միակ խնդիրը քաղաքական կամքի բացակայությունն է: Ի՞նչ եք կարծում:
- Ձեր օրենքները լավն են, եւ դուք խոսում եք կոռուպցիայի նման խնդիրներից, այսինքն, լավ է, որ այդ թեման տաբու չէ: Բայց մենք կցանկանայինք ավելի շատ արդյունքներ տեսնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարբեր ոլորտներում:  Մենք կցանկանայիք, որ արդարադատության ոլորտն ավելի անկախ լիներ: Նաեւ օտարերկրյա ներդրողների համար է երբեմն դժվար իրենց իրավունքները վերականգնել դատարանում: Սրանք այն խնդիրներից են, որոնք մենք քննարկում ենք կառավարության հետ: Եվրամիության անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները նախկին վարչապետի հետ կարեւոր երկխոսություն էին սկսել այս խնդիրների հաղթահարման շուրջ: Ես ակնկալում եմ եւ հուսով եմ, որ մենք կշարունակենք այս երկխոսությունը նոր վարչապետի հետ:
- Շատերը կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը Հայաստանում եւ Ադրբեջանում, նաեւ ողջ տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրների լուծման բանալին է: Սակայն իրականությունն այն է, որ բավական ժամանակ է արդեն, որ բանակցությունների իրական գործընթաց գոյություն չունի: Նախագահները հանդիպում են տարին մեկ կամ երկու անգամ, սակայն բանակցային գործընթաց չկա: Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչը կարող է խթան դառնալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ իրական երկխոսության պատրաստակամության համար:
- Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կապ ունի նաեւ ներքին իրավիճակի հետ, շատ ռեսուրսներ են հատկացվում բանակին, սակայն դա չպետք է որպես արդարացում ծառայի: Շատ խնդիրներ կարող են լուծվել առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման, օրինակ՝ կոռուպցիան եւ նմանօրինակ այլ խնդիրներ:
Ինչ վերաբերում է հակամարտությանը, ապա ամենակարեւորն առաջին հերթին հրադադարի պահպանումն է: Վերջին շաբաթներին լարվածությունը, կարծես, ավելացել է: Մենք նաեւ լիովին աջակցում ենք հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանն ու շփման գծում ԵԱՀԿ մշտադիտարկման ներկայացուցչության ընդլայնմանը: Սա մի քայլ է` թուլացնել լարվածությունը եւ իրագործել Սանկտ Պետերբուրգում եւ Վիեննայում համաձայնեցվածը: Սակայն անհրաժեշտ է նաեւ վերսկսել բովանդակային քաղաքական բանակցությունները՝ վերջապես գտնելու մի լուծում, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար:
Կարծում եմ, որ կարեւոր է երկու երկրներում հասարակություններին նախապատրաստել փոխզիջման անհրաժեշտությանը: Երկու կողմերն էլ պետք է իրենց հասարակություններին «վաճառեն» որեւէ վերջնական լուծում: Դժբախտաբար, կարծես, հասարակության մեջ փոխզիջման պատրաստակամությունն ու կամքը նվազել է: Փոխզիջումը հեշտ չէ, սակայն այն էական քայլ է:
-Թեեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն ուղղակիորեն կապված չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ, սակայն հոգեբանական առումով Հայաստանում շատերի համար Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում շատ ավելի դժվար է  փոխզիջման գնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս փուլում, քանի որ կարծում են, որ մենք պաշարված ամրոցում ենք՝ շրջապատված թշնամիներով: Կարծիք կա, որ եթե հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց լիներ, ավելի հեշտ կլիներ փոխզիջման գնալ ԼՂ հարցում:  Ի՞նչ եք կարծում՝ Եվրամիությունը  կարո՞ղ է որոշակի դեր խաղալ եւ համոզել Թուրքիային վերադառնալու 2009 թվականի արձանագրություններին:
- Պետք է օգտագործել բոլոր հասանելի միջոցները՝ բարելավելու հարաբերությունները Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ: Անշուշտ, շատ օգտակար կլիներ, եթե կրկին կյանքի կոչվեր Ցյուրիխյան արձանագրությունների ոգին: Դժվար է գնահատել՝ կողմերն ունե՞ն արդյոք ցանկություն վերադառնալու այդ քաղաքական բանակցություններին: Այն, ինչ այժմ կարող ենք անել, եւ Գերմանիան ու մյուս գործընկերները, մասնավորապես՝ Եվրամիությունը, աշխատում են այդ ուղղությամբ, երկու երկրների քաղաքացիական հասարակություններին՝ լրագրողներին, մշակույթի ոլորտի մարդկանց, դասախոսներին հանդիպման հարթակների հնարավորություն տալն է: Մենք պետք է մտածենք գործնական լուծումների մասին, օրինակ՝ տնտեսության: Շատ հաճախ գործարարները շատ ավելի արագ եւ պրագմատիկ են, երբ խնդիրը վերաբերում է կարգավորմանը: Նրանք ցանկանում են առեւտուր անել եւ շահույթ ստանալ, եւ ուրեմն՝ ինչո՞ւ հնարավորություն չտալ հանդիպելու սահմանի երկու կողմերի առեւտրի եւ արդյունաբերության պալատներին: Կամ ինչո՞ւ չբացել Արեւելյան Թուրքիայի շրջանների եւ Հայաստանի միջեւ սահմանն առեւտրի համար: Կամ՝ միջազգային տուրիստների համար, որ նրանք կարողանան ավելի հեշտորեն ճամփորդել՝ միաժամանակ այցելելով երկու կողմերում գտնվող տեսարժան վայրերը, օրինակ՝ Անի: Պրագմատիկ լուծումները պետք է որ հնարավոր լինեն երկու կողմերի բարի կամքի պարագայում: Հենց փոքր քայլերն են, որ դյուրացնում են կյանքը եւ այն դնում ճիշտ ուղու վրա:

Matthias Kiesler: Modernization is the keyword for the development of Armenia - Mediamax.am
Mediamax talked to Matthias Kiesler, Ambassador of Germany to Armenia, on the occasion of the Day of German Unity celebrated on October 3. 26 years ago, on October 3, 1990, the goal of a united Germany that originated in the middle of the 19th century, was fulfilled again.
- Armenia recently marked the 25th anniversary of its independence and will next year mark the 25th anniversary of establishing diplomatic relations with Germany. What would you name the biggest achievement over these 25 years?
- Indeed, we were one of the first countries to recognize Armenia. Very soon we established diplomatic relations and opened the Embassy, and since then we’ve seen remarkable progress in our relations. And today we can say that hardly any other European country has such a deep and comprehensive relationship with Armenia in all fields - political, economical, development, culture and military-political. We have very broad cooperation, and we tend to make it even broader and deeper in the next years.
- Press releases about bilateral meetings read that “the sides agreed that there is big potential to develop relations more”. What do you think can be done in near future?
- We have several priorities for next year.
In the cultural field, we would like to strengthen German language in Armenia. We feel there is a strong interest especially by young people to learn German. We already have a language center, five schools supported by the German Government, but we want to make it more intensive, so that at one school, from beginning to the end, the pupils will learn German at such a level that they will have the skill to  study in Germany.
Another project we are working on is that we would like to have a Goethe cultural institute here. The German Embassy already organized a big number of events with partners here, but we feel it is time that we have an independent Goethe Institute such as we have it in Tbilisi.
Matthias Kiesler Matthias Kiesler
In the economic field we indeed see more and more potential. There is a rising interest of German entrepreneurs to come here not just for trade. Germany is already the biggest trading partner for Armenia within the European Union, and that’s good, but we think there is also more potential for German companies to produce here for several reasons. One of them is that from here you can enter the Russian market much easier because Armenia is a member of the Eurasian Economic Union. Armenia and Iran have very good relations, so there is a reason to produce here and maybe to export to Iran.
Armenia in principle is a small, isolated country, and this is a disadvantage. But now that you have good relations with Iran and you are a part of the Eurasian Economic Union, this could be an advantage. We try to develop it, and only last week I met a CEO of a German company, and he’s seriously thinking to invest here and produce here. We will follow up with that.
- You also mentioned the military cooperation. For many years Armenian peacekeepers have been serving in Afghanistan under the German command. I think the importance of this cooperation is not only the peacekeeping itself, but also the possibility of the Armenian and German military to cooperate and become interoperable.
- You are right, German Armed Forces have very good cooperation with our Armenian partners in Afghanistan. It could be a model for future possible cooperation in peace keeping mission. We also train members of Armenian Armed Forces in Germany and we have a constant exchange of visiting delegations. it is a comprehensive program.
- During past years Armenian President visited Germany for several times, and I am wondering if there’s a chance that German Chancellor will visit Armenia some day?
- Well, it is possible that Chancellor Merkel will visit the South Caucasus, but for the time being there are no concrete plans. We will have elections next year, and I’m afraid the schedule is very tight. But we had our Minister here, also in his function as the Chairman-in-Office of the OSCE, and we will continue of course with high-ranking visits.
One of the highlights of this year was the visit of President Sargsyan to Berlin. One of the major topics, beside the political issues, was the desire to boost economic relations.
- There are some rumors in Armenia that Angela Merkel visited Armenia as a tourist when she was still living in the German Democratic Republic. Do you have any information on that?
- I don’t have any exact information on that. She is a scientist, she studied physics, so it could have been that as a student she had been here. Chancellor Merkel is a very curious person and very open to other cultures, so I could imagine that she was here.
- The adoption of Armenian Genocide Resolution was a moral issue or a political issue first for the ruling German elite and Bundestag?
- I think both. One of the parts of the Resolution clearly stated that there was also some responsibility on the German side for what happened a hundred years ago, we feel partly responsible for that. It is in a sense moral, but also political, of course. The Bundestag came to the conclusion that,  ten years after the resolution in 2005, it has to be revised and adapted, among others, to the internal discussion in Germany.
- Let’s discuss the Armenia-EU relations. Talks on the new Framework Agreement are underway. What do you think about the process? How well is it going?
- Yes, the negotiations are going on, the next phase will be in October. It is good that we are on track again. Two years ago it looked a little bit different, but it’s good that the Armenian Government took the chance and our offer to negotiate this Framework Agreement.
It is a tool to support Armenia in its process of modernization. The EU and its member states are ready to support Armenia in many fields, be it in the economic area, development cooperation, trade and political dialogue. A framework agreement will further promote our engagement in Armenia.
There are different chapters. It won’t be as comprehensive as the original one, especially we have to see on trade, because it has to be compatible with other agreements, but it is both a political and an economic tool. We could benefit from a whole range of provisions foreseen in this agreement. We are in the process of the negotiations, and I am very optimistic that we will come to conclusion next year.
- Sometimes you can see speculations that after the situation with the Association Agreement the European partners have some kind of distrust toward the Armenian side.
- No, just the opposite.
- Armenian Foreign Minister made several statements this year that the time has come to start the visa liberalization process with the EU. What is your opinion on that?
- I fully understand that the population is eager to have visa liberalization so that it is easier to visit the Schengen Area. But to take it into the full context, I just got the figures from our visa section, and the number of multiple visas issued for 1 year, 2 or even for 5 years has drastically increased last year. Many visa applicants don’t have to apply, let’s say every six months. The other thing is that we have to take into consideration that more than 90% of those who apply will get a visa, so the rejection rate is relatively low in Armenia.
Coming back to the question if we can expect visa liberalization, I think one should work on it, but one should be also realistic. This is a very hotly debated topic in the European Union not so much with Armenia but with those countries who are further ahead, who are already in the process. Even for them it seems so there is some reluctance in some member states to give the visa liberalization very quickly. I think the time will come for starting the visa liberalization process, but Armenia should be patient.
- Germany has supported many reforms in different sectors in Armenia. Many people in the society believe that we could’ve built a better Armenia in these 25 years. Which do you think are the biggest obstacles for the reform process? Is it within the ruling system or people just don’t understand that if you want to change something in your country you have start from yourself?
- I think modernization is the keyword for the development of Armenia. Modernization can be supported by outside actors like the European Union, Germany and other partners, but the main responsibility is the society and those who rule the country. These are the main actors and they have to work on it and improve the conditions. We can support it by different means, but mainly it is up to the society.
One issue is modernization of economy. You have now a new Government, and we see clear signals coming from the new Prime Minister and the Ministers, most of whom come from the business, to work for a change and deliver concrete results. I think this is what the population really expects - more jobs, better jobs, better education. There’s a long list that Government can work on, and we have to see in the next couple of months if the Government can fulfill the expectations a lot of people have in the country. But one should give them the credit to start now and to improve the economic situation.
- The fight against corruption is one of the key directions of the Armenia-EU cooperation. Experts say that the legislation and the frameworks are good, so the only issue is the absence of political will. What do you think about that?
- You have good laws here, and you talk about issues like corruption, and it’s good that it’s not a taboo to talk about it. But we would like to see more things done with corruption in different fields. We would like to see that the judiciary is more independent. Also for foreign investors it takes sometimes too long to get your right in the court. These are some of  the issues we discuss with the Government. Ambassadors of the EU member-states started with the former Armenian Prime Minister a substantial dialogue to tackle these problems. I expect and I hope that we will continue this dialogue with the new Prime Minister.
- Many believe that settlement of the Nagorno-Karabakh issue is the key to solution of many problems in Armenia and Azerbaijan, and the whole region. But the reality is that there is no real negotiation process taking place for quite long. The Presidents meet once or twice a year, but there is no negotiation process. What do you think should become the incentive that will allow Presidents of Armenia and Azerbaijan to engage in a true dialogue?
- The Nagorno-Karabakh conflict also is linked with the internal situation, a lot of resources are taken for the Army, but it shouldn’t be taken as a pretext. A lot of problems can be solved without the settlement of Nagorno-Karabakh issue, corruption and so on.
Talking about the conflict, first of all, the most important thing is for the ceasefire to hold. It seems that the tension have increased in last weeks. We also fully support the establishment of investigative mechanisms and the increase of the presence of the OSCE monitoring at the Line of Contact. This is one step – reduce the tension and implement that what was agreed upon in St. Petersburg and Vienna. But it is also necessary to take up again substantial political negotiations and finally, to find a solution acceptable to all sides.
I think it is important to prepare the population in both countries that compromise is necessary. Politicians on both sides have to “sell” any final solution to the population. Unfortunately, it looks like that the readiness and willingness for compromise among the population is decreasing. Compromise is not easy, but it’s an essential step.
- The Nagorno-Karabakh issue is not directly linked with Armenian-Turkish relations, but from psychological viewpoint, for many people in Armenia it’s much more difficult to go for a compromise in the NK issue in the current state of Armenian-Turkish relations, because they feel like we’re in a fortress under siege, surrounded by enemies. Many say that if there was a progress in Armenian-Turkish relations, it would be easier to go for compromise. Do you think that the EU could play a role in convincing Turkey to return to the 2009 Protocols?
- One should use any tool available to improve relations between Armenia and Turkey. It would be very helpful of course, if the spirit of the Zurich Protocols could be revived. It’s difficult to estimate if there is will on both sides to return to these political negotiations. What we could do now, and Germany and other partners, in particularly the EU, are working on it, is to bring the civil society from both countries together – journalists, people from the cultural area, professors. We should think about pragmatic solutions, for example, economy. Very often business people are very quick and pragmatic when it comes to  normalization. They want to have trade and make profits, so why not bring together the chambers of commerce on both sides of the border? Or why not opening the border for  trade between the regions in East Turkey and Armenia? Or for international tourists so that they can travel more easily to visit the cultural sites on the other side of the border, such as Ani? Pragmatic solutions should be possible with good will on both sides. Just small steps that make life easier and will lead it into the right direction.