Պյոտր Սվիտալսկի. «Մենք երբեք աչք չենք փակում» - Mediamax.am
- Պարոն դեսպան, ապրիլին 2-ին Հայաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Յուրաքանչյուր ընտրություն կարեւոր է, բայց կարո՞ղ ենք ասել, որ գալիք ընտրությունները հատուկ կարեւորություն կունենան Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ապագայի համար:
-Ես բազմիցս ասել եմ, որ գալիք ընտրությունները որոշիչ են երկրի ապագայի համար, եւ ես լիովին համաձայն եմ Հայաստանի քաղաքական ներկապնակի տարբեր խմբերի ուղերձների հետ, որոնք հաստատում են, որ Հայաստանի քաղաքական բոլոր ուժերն այս ընտրությունները դիտարկում են որպես շատ կարեւոր գործընթաց, որը շատ իմաստներով որոշելու է երկրի ապագան:
Այս ընտրությունների կարեւորությունն ընդգծող տարրերից մեկն այն է, որ Հայաստանը խորքային եւ համապարփակ բարեփոխումների կարիք ունի: Միայն արդար եւ օրինական ընտրությունների հիման վրա ձեւավորված կառավարությունն իրավունք եւ քաղաքական մանդատ ունի՝ առաջ տանելու հավակնոտ եւ խորքային բարեփոխումներ: Այսպիսով, ընտրական գործընթացը, որոշ իմաստով, անհրաժեշտ նախապայման է խորքային բարեփոխումների համար, որոնց այդքան սպասում են Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերը:
Մյուս կողմից, գալիք ընտրությունները չափազանց կարեւոր են լինելու սահմանադրական փոփոխությունների իրագործման տեսանկյունից, քանի որ ընտրությունները նշանավորելու են անցումը երկրի կառավարման խորհրդարանական համակարգին: Այսպիսով, ընտրությունները կսահմանեն սահմանադրական փոփոխությունների իրագործման համար որոշ նախադեպեր:
Այս ընտրությունները, իմ կարծիքով, Հայաստանին հնարավորություն են ընձեռում վերջ դնել անցած ընտրությունների շուրջ հակասական գնահատականներով նշանավորված անցյալին: Անցյալում եղել են լուրջ մեղադրանքներ ընտրությունների կեղծման եւ դրանց շուրջ մանիպուլյացիաների հետ կապված: Այս ընտրությունները Հայաստանին հնարավորություն են ընձեռում մոտենալ եվրոպական չափանիշներին եւ նոր գլուխ բացել Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ապագայի կառուցման գործում:
Սա աննախադեպ քայլ էր. Եվրոպական միությունը երբեւէ Արեւելյան գործընկերության տարածքում այսպիսի մեծ օժանդակություն չի տրամադրել:
Եվրոպական Միությունը որոշեց սերտորեն աջակցել կառավարության եւ որոշ ընդդիմադիր կուսակցությունների միջեւ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ ձեռքբերված համաձայնության կյանքի կոչմանը: Եվրոպական միությունը հատկացրել է ավելի քան 7 միլիոն եվրո՝ այդ համաձայնության իրագործման համար: Սա աննախադեպ քայլ էր. Եվրոպական միությունը երբեւէ Արեւելյան գործընկերության տարածքում այսպիսի մեծ օժանդակություն չի տրամադրել: Սա ազդակ է առ այն, որ մենք հավատում ենք այս ընտրությունների կարեւորությանը: Եթե Հայաստանը ցանկանում է կառուցել ավելի լավ ապագա, ժողովրդավարական ապագա, այն միշտ կարող է հույս դնել ԵՄ աջակցության վրա:
-Հայաստանի ղեկավարությունն ասում է, թե ցանկանում է անցկացնել «Հայաստանի պատմության մեջ լավագույն ընտրությունները»: Մինչդեռ, քննադատները պնդում են, թե իշխանությունն այս մասին ասում է ամեն ընտրությունից առաջ: Ինչպիսի՞ն է Ձեր տպավորությունը:
-Մենք հավատում ենք, որ կառավարության՝ ընդդիմության որոշ ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության հետ բանակցելու 2016 թ.-ի փետրվարին կայացրած որոշումը մատնանշում է Հայաստանի պատմության մեջ լավագույն ընտրություններն ունենալու մասին այս հայտարարությունների անկեղծությունն ու լավ մտադրությունը:  Գործընթացը հեշտ չէր. եղան վերելքներ եւ անկումներ, բայց արդյունքը բավական տպավորիչ է: Նույնիսկ երբ առաջին՝ հունիսին ձեռքբերված համաձայնությունը չեղարկվեց, նոր համաձայնությունը ձեռք բերվեց սեպտեմբերին:
Մենք հավատացած ենք, որ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները նշանակալի են: Քվեարկության նույնականացման մեխանիզմների ներդրումը կօգնի վերացնել ընտրությունների կեղծման մեթոդները, որոնց մասին մենք գիտենք շատ երկրների փորձից: Այդ մեխանիզմները կկանխեն կրկնակի քվեարկությունը կամ քվեարկությունը ուրիշի փոխարեն: Ընտրողների ցուցակների հրապարակումը կկանխի դրանց արհեստական ուռճացումը: Շատ ընդդիմադիր ուժեր այսպես կոչված «մեռած հոգիների» քվեարկությունը համարում են անցյալում տեղի ունեցած ընտրությունների կեղծման հիմնական մեթոդը:
Տեսախցիկների տեղադրումը կօգնի դիտարկել իրավիճակն ընտրատեղամասում եւ շատ կարեւոր է: Դա, օրինակ, կօգնի վեր հանել մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերում են անցյալում դիտորդների հանդեպ ոտնձգություններին կամ ընտրական հանձնաժողովի անդամների, իրավապահների սխալ վարքագծին: Չգերագնահատելով ձեռքբերված համաձայնության կարեւորությունը՝ մենք գտնում ենք, որ ինքնին այն փաստը, որ իշխանությունն ու ընդդիմության մի խումբ ներկայացուցիչներ երկար ամիսներ լրջորեն բանակցում էին ընտրությունների կեղծման հնարավորությունների վերացման շուրջ, չափազանց կարեւոր է քաղաքական տեսանկյունից, քանի որ դա աննախադեպ երեւույթ է Եվրոպական Հարեւանության ողջ տարածքում: Այս համաձայնությունն իսկապես աննախադեպ է:
Շատ ընդդիմադիր ուժեր այսպես կոչված «մեռած հոգիների» քվեարկությունը համարում են անցյալում տեղի ունեցած ընտրությունների կեղծման հիմնական մեթոդը:
Արդյո՞ք դա կվերացնի ընտրությունները կեղծելու բոլոր տարբերակները: Իհարկե՝ ոչ: Եվ մենք՝ որպես դոնորներ, այս հարցում պատրանքներ չունենք: Այնուամենայնիվ, Եվրոպական միության տարածած հայտարարության մեջ մենք հստակ շեշտադրեցինք ընտրությունները կեղծելու այլ տարբերակների վերացման կարեւորությունը: Որո՞նք են այլ տարբերակները:
Ընտրությունների կեղծման վատ փորձի վերաբերյալ մենք մեծ պաշար ունենք նախկինում ընտրությունները դիտարկած միջազգային դիտորդներից, հայաստանյան դիտորդների եւ այլ աղբյուրներից:
Տարբերակներից մեկը վարչական ռեսուրսի կիրառումն է: Վատ կլինի, եթե ընտրությունների վրա ստվեր գցեն վարչական ռեսուրսի կիրառման փորձերն ու ընտրողների քվեարկության վրա ազդելու տարբեր միջոցները:  Հայաստանի Ընտրական օրենսգիրքն ունի մի շարք դրույթներ, որոնք արգելում են վարչական ռեսուրսի անմիջական կիրառումը: Սակայն երբեմն մարդիկ սեփական նախաձեռնությամբ փորձում են անել դա: Օրինակ, գյուղական համայնքում դպրոցի տնօրենը աշակերտների ծնողների հետ հանդիպումն օգտագործում է, որպեսզի «խորհուրդ տա» ծնողներին, թե ում օգտին քվեարկել: Սա վարչական ռեսուրսի կիրառման հստակ օրինակ է: Դպրոցները պետք է զերծ լինեն ընտրական քարոզարշավից: Երբ ի հայտ են գալիս վարչական ռեսուրսի կիրառման նման օրինակներ, իրավապահների, ընտրական հանձնաժողովի պարտքն է քայլեր ձեռնարկել, հստակեցնել իրավիճակը եւ անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան քայլեր ձեռնարկել: Եթե չկան գործողություններ, դա վտանգում է բոլոր լուրջ ջանքերը, որովհետեւ երբեմն վարչական ռեսուրսի օգտագործման վերաբերյալ վատ օրինակները չափազանցվում են,  օգտագործվում են որպես փաստարկ՝ ընտրությունների վերջնական արդյունքները կասկածի տակ դնելու համար, ինչը, ըստ իս, լավ չէ:
Մեկ այլ օրինակը՝ ընտրակաշառքն է: Շատ երկրներում քաղաքական գործիչները տրվում են ընտրողների քվեն գնելու գայթակղությանը, եւ սա սոսկ պաշտոնում գտնվողների, իշխանություն ունեցող անձանց մենաշնորհը չէ: Անցումային շատ երկրներում, բավականին հարուստ մարդիկ փորձում են օգտագործել փողը, միջոցները՝ քվեները գնելու համար: Կրկին, երբ նայում ենք Հայաստանի օրենսդրությանը, առկա են շատ լուրջ դրույթներ, որոնք արգելում են ընտրակեղծիքի դիմաց փող տալու անգամ ոչ բացահայտ խոստումները, սակայն կրկին դատական համակարգի եւ իրավապահների պարտքն է՝ գործել նման դեպքերում: Եթե նրանք հանդուրժում են նման դեպքերը, ապա դրանք կարող են ստվեր գցել  ընտրությունների վրա: Այս խնդիրները ներառված չեն իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ ձեռքբերված համաձայնության մեջ, բայց դրանք կարեւոր են:
Մեկ այլ կարեւոր հարց վերաբերում է Ընտրական օրենսգրքի այն դրույթին, որը քաղաքացիական հասարակության կողմից դիտարկվում է իբրեւ սահմանափակում դիտորդների աշխատանքի համար: Երբ խոսում եմ կառավարության ներկայացուցիչների հետ, նրանք ասում են, որ նման բան չկա, որ դա վատ մտքով չի արված: Սպասենք՝ տեսնենք: Կարեւոր է ապահովել այն զգացողությունը, որ ընտրությունների դիտարկումը իրականացվում է ազատ, առանց որեւէ ճնշման, միջամտության կամ դիտորդների աշխատանքի սահմանափակման համար վարչական սահմանափակումների կիրառման:
Եվ վերջին հարցը ընտրական վեճերն են: Աշխարհում չկա որեւէ երկիր, որտեղ անցկացվում են կատարյալ ընտրություններ: Անգամ ամենաավանդական ժողովրդավարությունները երբեմն առերեսում են մեղադրանքների կամ անգամ մանիպուլյացիաների, ընտրական գործընթացի խեղաթյուրման փորձերի մասին վկայող ապացույցների հետ: Սակայն հետո գալիս են այդ հաղորդումներն ուսումնասիրելու պահանջները կամ պաշտոնական բողոքները: Այդ հետաքննությունը պետք է լինի արդար, հիմնված վարչական եւ դատական գործընթացներ վրա, որոնք վստահություն կներշնչեն առ այն, որ վեճերը կարող են լուծվել արդար ճանապարհով: Մենք պետք է պատրաստ լինենք նրան, որ միշտ կլինեն մարդիկ, ովքեր կբողոքեն: Նրանք իրավունք ունեն  բողոքել, սակայն երբ դու ապահովում ես արդար գործընթաց բողոք ներկայացնելու, քննարկելու, ապացույցներն ուսումնասիրելու եւ վճիռ կայացնելու համար, ապա ամեն ինչ կարգին է:
-Քննադատները նաեւ ասում են, թե ԵՄ-ն եւ միջազգային մյուս գործընկերները հաճախ «աչք են փակում» Հայաստանում ընտրությունների խախտումների վրա եւ որոշ չափով պատասխանատու են երկրի ներկայիս դրության համար: Ինչպե՞ս կպատասխանեք այս քննադատությանը:
-Նախեւառաջ ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք միշտ առավելագույն ուշադրությամբ ենք հետեւում ժողովրդավարական գործընթացներին հարեւանության բոլոր երկրներում: Մենք գիտենք, թե ինչ է կատարվում, եւ երբեք աչք չենք փակում: Իհարկե, առանձին երկրների նկատմամբ մեր քաղաքականությունը մշակելիս քաղաքական եզրահանգումներին հանգելը բոլորովին այլ պատմություն է, բայց մենք միշտ փորձում են արդար լինել:
Անցյալում Եվրոպական Միությունը միշտ կիսել է Հայաստանի կառավարության հետ ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդական առաքելությունների գնահատականների վրա հիմնված մեր ընկալումը:
Մենք չենք կարող ստիպել Հայաստանին կատարել այս կամ այն քաղաքական ընտրությունը: Եթե Հայաստանը այլ ճանապարհ ընտրի, մենք ի՞նչ կարող ենք անել:
Ինչ քաղաքական եզրահանգումներ մենք կկատարենք գալիք ընտրություններից, այլ պատմություն է: Մենք ուզում ենք աշխատել դրական տրամադրվածությամբ: Գաղտնիք չէ, որ եթե ընտրություններն անցկացվեն արդար, թափանցիկ ձեւով, դա կբարելավի Հայաստանի հեղինակությունը, եւ անկասկած, համագործակցության եւ զարգացման օժանդակության համար նոր հնարավորություններ կբացի, ինչը տեղի ունեցավ մի շարք այլ երկրների պարագայում: Մենք կողջունենք, եթե Հայաստանն ավելի մոտենա եվրոպական չափանիշներին եւ եթե հետաքրքրված լինի ԵՄ-ի հետ առավել լայն համագործակցությամբ: Բայց մենք պրագմատիկ ենք այն հարցում, որ սա Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է: Մենք չենք կարող ստիպել Հայաստանին կատարել այս կամ այն քաղաքական ընտրությունը: Եթե Հայաստանը այլ ճանապարհ ընտրի, մենք ի՞նչ կարող ենք անել:
-Կարծում եմ՝ կոռուպցիայի խնդիրն անմիջական կապ ունի ընտրությունների հետ: Երբ Դուք ժամանեցիք Հայաստան, ասացիք, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը լինելու է Ձեր թիվ մեկ խնդիրը: Արդեն բավական ժամանակ է, ինչ աշխատում եք Հայաստանում: Դուք տեսնո՞ւմ եք փոփոխություններ այս ուղղությամբ, եւ արդյո՞ք կոռուպցիայի դեմ պայքարը այժմ էլ Ձեր առաջնահերթություն է:
- Մենք դիտարկում ենք կոռուպցիան որպես ամենալուրջ համակարգային խոչընդոտը Հայաստանի զարգացմանը համար՝ քաղաքական համակարգի, տնտեսական կառավարման եւ դատական ոլորտի, հասարակության բոլոր ոլորտների կենսագործման տեսանկյունից: Եվրոպական Միությունը այնքան մեծ օժանդակություն է տրամադրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար: Ընդհանուր առմամբ, մենք տրամադրել ենք 15 միլիոն եվրո՝ օգնելու Հայաստանի կառավարությանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Բավարարվա՞ծ ենք արդյունքով: Որոշ իմաստով մենք շատ ափսոսում ենք, որ տրամադրված միջոցներից ոչ բոլորն են փոխանցվել Հայաստանի բյուջե, որովհետեւ անցյալում հայկական կողմը ձախողել է բավարարել փոխադարձ համաձայնեցված պայմանները: Հատկացված գումարի միայն 50%-ն է փոխանցվել Հայաստանին, որովհետեւ հայկական կողմը չի կարողացել հասնել հակակոռուպցիոն թիրախների կատարմանը:
Վերջին ամիսները բավական ոգեւորիչ են: Նախեւառաջ, սցենարն է փոխվել: Հիմնական քաղաքական գործիչները, այդ թվում՝ նոր վարչապետը, որոշ առանցքային նախարարներ եւ այլոք սկսել են հստակ խոսել կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհետաձգելիության մասին: Սա շատ կարեւոր է: Հիմա մենք կարող ենք ասել, որ իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանի կառավարության եւ ԵՄ պատվիրակության գնահատականները համընկնում են: Մենք հավասարապես քննադատ ենք խնդիրների վերհանման եւ իրավիճակի բարդության հարցում, եւ դա շատ լավ է: Սա մեծ փոփոխություն է:
Հիմնական քաղաքական գործիչները, այդ թվում՝ նոր վարչապետը, որոշ առանցքային նախարարներ եւ այլոք սկսել են հստակ խոսել կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհետաձգելիության մասին: Սա շատ կարեւոր է:
Մենք ողջունում ենք ձեռնարկված մի շարք նախաձեռնություններ, այդ թվում խորհրդարանում ընդունված նոր օրենքները, Էթիկայի հանձնաժողովի աշխատանքի ուժեղացումը, այդ թվում սեփականության եւ եկամուտի ոչ ճիշտ կամ ուշացած հայտարարագրման դեպքում պատասխանատվությունը: Մենք բարձր ենք գնահատել ապօրինի հարստացման վերաբերյալ օրինագծի մշակումը: Տեղյակ ենք, որ կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է այլ նախաձեռնությունների վրա, այդ թվում մեր կողմից տարիներ իր վեր բարձրացվող գլխավոր առաջարկության՝ անկախ հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծման ուղղությամբ: Մենք գիտենք, որ ներկայում կառավարությունն ակտիվ աշխատում է քաղաքացիական հասարակության հետ՝ մշակելու այդ մարմնի կառուցվածքը:
Տեղյակ ենք նաեւ, որ կառավարության լուրջ ջանքեր է գործադրում՝ Հայաստանի մեկ այլ թույլ կողմին՝ շահերի բախմանը վերաբերող օրենսդրություն ընդունելու ուղղությամբ:  Կարող եմ ասել, որ վերջին ամիսների, մասնավորապես, Կառավարության փոփոխությանը հաջորդած զարգացումները շատ ոգեւորիչ են: Մենք աջակցում ենք դրանց եւ ցանկանում ենք շարունակել աջակցությունը այդ նախաձեռնություններին:
-Ճիշտ ախտորոշումն իսկապես լավ է, սակայն ավելի կարեւոր է բուժումը: Երբ խոսում ես հասարակ մարդկանց հետ, նրանք ասում են, որ ցանկանում են իրական պատիժներ տեսնել կատարված հանցագործությունների համար: Երբ մեկը կորցնում է պաշտոնը՝ կաշառք վերցնելու համար, նրանք դա բավարար չեն համարում եւ ցանկանում են, որ այդ պաշտոնյան պատասխանատվություն կրի: Բայց երբ խոսում ես քաղաքական ղեկավարների հետ, նրանք ասում են, թե «մենք չենք կարող բոլորին բանտ նստեցնել»: Ձեր կարծիքով, հնարավո՞ր է հավասարակշռել հանրության ցանկությունները եւ անհրաժեշտ իրավական քայլերը:
- Անցումային փուլը եւ կոռուպցիոն ռիսկերը հաղթահարած երկրների փորձը շատ հստակ է: Երբ նայում ես այնպիսի երկրներին, ինչպիսիք են Լեհաստանը, Ռումինիան, հետխորհրդային տարածքի որոշ երկրներ, պարզ է դառնում, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը կարող է հաջողված լինել, երբ այդ պայքարը սկսվում է վերեւից: Տարբեր ոլորտի պաշտոնյաները պատասխանատվություն են կրում եւ եթե չես լուծում կոռուպցիայի խնդիրը բարձր մակարդակներում, ապա բնակչությունը երբեք չի ունենա բավարար վստահություն, որ այդ պայքարը լուրջ է եւ համապարփակ:
Լեհաստանում նախկին նախարարները լուրջ պատիժ են կրել բանտում կոռուպցիոն հանցագործությունների համար: Ես չեմ ցանկանում որեւէ կերպ կանխորոշել, թե ինչպես նման հարցերը կլուծվեն Հայաստանում: Դա Հայաստանի ինքնիշխան որոշումն է: Ես մեծ հույս ունեմ, որ հակակոռուպցիոն նոր մարմինը կգործի համապարփակ եւ կդիտարկի կոռուպցիայի բոլոր դրսեւորումները: Դրսեւորումներից մեկը մանր կոռուպցիան է, որի դեմ պետք է պայքարեն քաղաքացիները իրենց առօրյայում՝ աշխատավայրում, բժշկական, կրթական հաստատությունում:
Տարբեր ոլորտի պաշտոնյաները պատասխանատվություն են կրում եւ եթե չես լուծում կոռուպցիայի խնդիրը բարձր մակարդակներում, ապա բնակչությունը երբեք չի ունենա բավարար վստահություն, որ այդ պայքարը լուրջ է եւ համապարփակ:
Շատ երկրներում մանր կոռուպցիան դեռ բավական տարածված է: Շատ դժվար է ձերբազատվել դրանից՝ մարդկանց մտածելակերպի պատճառով, սակայն որոշ երկրների փորձի վրա հիմնվելով՝ այն հաղթահարելը հնարավոր է: Կարող եմ կրկին բերել Լեհաստանի օրինակը, որտեղ մանր կոռուպցիան ճանապարհային ոստիկանությունում եւ բժշկական հաստատություններում էապես արմատախիլ է արվել, թեեւ 25 տարի առաջ այն շատ տարածված էր այդ ոլորտներում:
Կոռուպցիան տարբեր չափեր ունի, եւ անշուշտ, գոյություն ունի նաեւ այսպես կոչված մետա-կոռուպցիան, որը վերաբերում է քաղաքական եւ տնտեսական շահերի անառողջ փոխկապակցվածությանը: Այս կոռուպցիայի տեսակի լավագույնը օրինակը Ուկրաինան էր, որն ուներ հակակոռուպցիոն ընկալման շատ ցածր հետաքրքրվածություն: Նրանք ստիպված եղան առերեսվել մի իրավիճակի հետ, երբ քաղաքական գործիչներն ու օլիգարխները հետաքրքրությունների մեկ ընդհանուր ցանցի մեջ էին, ինչը հանգեցրել էր բարձր մակարդակում զանգվածային կոռուպցիայի: Հայաստանն Ուկրաինա չէ, եւ Հայաստանն իրեն ավելի լավ է դրսեւորում, քան Եվրասիական տնտեսական միության անդամ այլ երկրները, բայց կրկնեմ, սա մի ոլորտ է, որտեղ հանրային քննարկումն անխուսափելի է:
Հայաստանում վերջին ամիսների նախաձեռնությունները, վարչապետի եւ գխավոր պաշտոնյաների քայլերը շատ ոգեւորիչ են,  եւ մենք՝ ԵՄ-ն, պատրաստ է օգնել:
- Տեսնու՞մ եք ուղղակի կամ անուղղակի կապ գալիք ընտրությունների եւ Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ ստորագրվելիք նոր շրջանակային համաձայնագրի միջեւ: Ձեր կարծիքով, նոր շրջանակային համաձայնագիրը կարո՞ղ է ստորագրվել մինչ ընտրությունները, թե՞ ԵՄ-ն կցանկանա տեսնել ընտրությունների արդյունքը:
-Կարող եմ շատ բաց ասել, որ նման համաձայնագրեր բանակցելիս ԵՄ պատանդված չէ օրացույցով, մասնավորապես՝ Հայաստանի քաղաքական օրացույցով: Մենք պատրաստ ենք աշխատել՝ վերջնականացնելու շրջանակային համաձայնագիրը որքան հնարավոր է շուտ, ինչպես ասել էր Բարձր Ներկայացուցիչ Մոգերինին:
Բանակցությունները գտնվում են վերջնական փուլում, ինչը նշանակում է, որ բաց հարցերի թիվը սահմանափակ է, բայց որոշ բարդ խնդիրներ դեռեւս մնում են: Դրանք մեծ ջանքեր են պահանջում, եւ երբեմն էլ՝ քաղաքական որոշում: Բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ՝ առաջընթացը բավական դրական է:
Համաձայնագիրը վերջնական տեսքի կբերվի մինչ ընտրությունները, թե ոչ, բաց հարց է, բայց ես կարող եմ հաստատել, որ երկու կողմերն էլ ունեն կամք՝ արդյունքի հասնելու որքան հնարավոր է շուտ:
-Այդ բարդ խնդիրները վերաբերում են առեւտրի՞ն:
- Քաղաքական գլուխներում կան փոքր քանակությամբ խնդիրներ, որոնք դեռ բաց են մնում: Կան նաեւ որոշ բաց հարցեր առեւտրի ոլորտի եւ ոլորտային համագործակցության հետ կապված: Անկասկած, առեւտրի եւ ոլորտային համագործակցությանը վերաբերող հարցերը շատ շոշափելի ու նյութական են, հետեւաբար, մանրակրկիտ ուսումնասիրության կարիք ունեն:

Петр Свитальский: «Мы ни на что не закрываем глаза» - Mediamax.am
- Господин посол, 2 апреля в Армении пройдут парламентские выборы. Любые выборы важны, но можно ли сказать, что предстоящие имеют особое значение для будущего отношений Армении с ЕС?
- Я неоднократно говорил, что предстоящие выборы станут решающими для будущего страны. Я полностью разделяю позицию разных армянских политических сил, считающих, что эти выборы являются важнейшим процессом, который во многом определит будущее страны.
Один из аспектов, подчеркивающих важность предстоящих выборов, заключается в том, что Армения нуждается в глубинных и всеобъемлющих реформах. Только правительство, сформированное на основе справедливых и законных выборов, обладает правом и политическим мандатом на проведение амбициозных и глубинных реформ. Таким образом, выборные процессы в некотором смысле являются необходимым предусловием для глубинных процессов, которых так ждут все политические силы в Армении.
С другой стороны, предстоящие выборы чрезвычайно важны с точки зрения реализации конституционных реформ, поскольку ознаменуют переход к парламентской системе правления.
Эти выборы, на мой взгляд, дают Армении возможность распрощаться с прошлым, омраченным противоречивыми оценками предыдущих выборов. В прошлом имели место серьезные обвинения о манипуляциях и фальсификацией выборов. Эти выборы дадут Армении возможность приблизиться к европейским стандартам и открыть новую главу в строительстве  демократического будущего.
Это беспрецедентный шаг: ЕС никогда не предоставлял столь большой помощи на территории Восточного партнерства. Это был сигнал о том, что мы верим в важность этих выборов.
Европейский союз решил оказать посильное содействие осуществлению соглашения вокруг Избирательного кодекса, достигнотому между правительством и некоторыми оппозиционными партиями. ЕС выделил более 7 млн евро на осуществление этого соглашения. Это беспрецедентный шаг: ЕС никогда не предоставлял столь большой помощи на территории Восточного партнерства. Это был сигнал о том, что мы верим в важность этих выборов. Армения всегда может положиться на поддержку ЕС, если хочет построить лучшее будущее, демократическое будущее.
- Руководство Армении заявляет, что намерено провести «лучшие в истории страны выборы». В то же время, критики утверждают, что такие заявления звучат перед каждыми выборами. Что Вы об этом думаете?
- Мы верим, что решение правительства провести переговоры с некоторыми оппозиционными силами и гражданским обществом, принятое в феврале 2016 года, говорит об искренности этих заявлений и о желании провести лучшие выборы в истории Армении. Процесс был нелегким: были взлеты и падения, но результат оказался довольно впечатляющим. Даже после аннулирования первого соглашения, достигнутого в июне, новое было заключено уже в сентябре.
Мы верим в значимость этих соглашений. Внедрение механизма идентификации голосования поможет ликвидировать методы фальсификации выборов, о которых мы знаем из опыта многих стран. Эти механизмы остановят двойное голосование или голосование за других лиц. Публикация списков избирателей предотвратит их искусственное раздувание. Многие оппозиционные силы считают голосование так называемых «мертвых душ» основным методом фальсификации в ходе предыдущих выборов.
Установка видеокамер позволит следить за ситуацией на избирательных участках, что очень важно. Это, например, поможет выявить ряд проблем, которые встречались в прошлом, в частности, посягательства на наблюдателей или членов избирательных комиссий, неправомерное поведение членов комиссий и сотрудников полиции. Не переоценивая важность достигнутого соглашения, мы считаем крайне важным с политической точки зрения сам по себе тот факт, что власти и группа оппозиционных сил несколько месяцев вели серьезные переговоры вокруг предотвращения фальсификаций. Это беспрецедентный случай на всей территории Восточного партнерства.
Многие оппозиционные силы считают голосование так называемых «мертвых душ» основным методом фальсификации в ходе предыдущих выборов.
Устранит ли это все возможности совершения выборных нарушений? Конечно, нет. И доноры не питают иллюзий в этом вопросе. Тем не менее, в заявлении Европейского союза мы четко заявили о важности ликвидации других нарушений.
Речь, в частности, идет о применении административного ресурса. Будет плохо, если попытки использования административного ресурса и разные средства воздействия на волеизъявление граждан бросят тень на выборы. В Избирательном кодексе Армении есть ряд положений, запрещающих использование административного ресурса. Однако иногда люди сами проявляют инициативу. Например, директор школы в сельской общине использует встречу с родителями учеников, чтобы «советовать» им, за кого голосовать. Это явный пример злоупотребления административным ресурсом. Школы должны оставаться в стороне от предвыборной агитации. Когда выявляются подобные случаи, долг правоохранительных органов и избирательной комиссии – вмешаться, выяснить ситуацию и предпринять соответствующие меры. Бездействие в таких случаях ставит под угрозу всю работу, потому что иногда примеры злоупотребления административныи ресурсом преувеличиваются и используются в качестве аргумента, чтобы поставить под сомнение окончательные результаты выборов.
Еще один пример – подкуп избирателей. Во многих странах политики поддаются соблазну купить голоса избирателей. И это не только прерогатива чиновников и людей, обладающих властью. Во многих переходных странах состоятельные люди пытаются использовать деньги для подкупа избирателей. В законодательстве Армении есть очень серьезные положения, запрещающие даже неявные обещания платы за голосование. Долг судебной системы и правоохранительных органов – действовать в подобных случаях. Если они будут терпеть подобные случаи, это бросит тень на выборы. Эти вопросы не являются частью договоренностей между властями и оппозицией, но они важны.
Петр Свитальский Петр Свитальский
Еще один важный вопрос касается положения Избирательного кодекса, которое представители гражданского общества расценивают как ограничение работы наблюдателей. Представители правительства отрицают такой подход. Поживем – увидим. Важно обеспечить ощущение, что наблюдение за выборами проходит свободно, без давления и применения административных ограничений в отношении работы наблюдателей.
И последний вопрос - выборные споры. Нет в мире страны, в которой проходили бы совершенные выборы. Даже в странах с традиционной демократией случаются обвинения или даже доказательства попыток манипуляций и искажения выборных процессов. Однако за ними следуют требования по расследованию данных попыток или официальные жалобы. Такие  расследования должны быть справедливыми, основываться на административных или судебных процессах, которые внушают веру в то, что споры могут разрешиться справедливым путем. Мы должны быть готовы к тому, что всегда будут люди, которые будут жаловаться. У них есть на это право. И если обеспечивается справедливый порядок подачи жалобы, обсуждения, изучения доказательств, принятия решения, то все в порядке.
- Критики также отмечают, что ЕС и другие международные партнеры часто «закрывают глаза» на избирательные нарушения в Армении и в определенной мере ответственны за нынешнюю ситуацию в стране.
- В первую очередь, хочу подчеркнуть, что мы всегда с максимальным вниманием следим за демократическими процессами во всех странах Восточного партнерства. Мы знаем, что происходит, и не закрываем глаза ни на что. Конечно, политические выводы по отношению к разным странам при разработке нашей политики делаются по-разному, но мы всегда стараемся быть справедливыми.
В прошлом Европейский союз всегда делился с правительством Армении своими подходами в отношении выборов, которые основывались на оценках международных наблюдателей.
Мы не можем заставить ее принять то или иное политическое решение. Если Армения выберет иной путь, что мы можем сделать?
Какие политические выводы мы сделаем после предстоящих выборов – иной вопрос. Мы хотим работать с положительным настроем. Не секрет, что если выборы будут справедливыми и прозрачными, это повысит авторитет Армении, и, несомненно, создаст новые возможности для сотрудничества, развития и помощи, что произошло с рядом других стран. Мы будем только приветствовать, если Армения приблизится к европейским стандартам и будет заинтересованной в более широком сотрудничестве с ЕС. Но мы прагматичны в данном вопросе – это суверенное право Армении. Мы не можем заставить ее принять то или иное политическое решение. Если Армения выберет иной путь, что мы можем сделать?
- Думаю, проблема коррупции прямо связана с выборами. Прибыв в Армению, Вы сказали, что борьба с коррупцией будет Вашей приоритетной задачей. Вы работаете в Армении уже немало времени. Есть ли подвижки в данной сфере? Остается ли борьба с коррупцией Вашим приоритетом?
- Коррупцию мы считаем наиболее серьезным системным препятствием для развития Армении – политической системы, экономического управления, судебной сферы. Европейский союз выделил очень большой объем помощи на борьбу с коррупцией. В целом мы выделили 15 млн евро на помощь правительству Армении в борьбе с коррупцией.
Довольны ли мы результатами? В определенной мере мы жалеем, что не все эти средства поступили в бюджет Армении, потому что в прошлом армянской  стороне не удавалось выполнить согласованные условия. Армении были переданы только 50% от указанной суммы, потому что армянской стороне не удалось обеспечить выполнения антикоррупционных целей.
Последние месяцы, однако, внушают надежду. Во-первых, изменился сценарий. Основные политические деятели, в том числе новый премьер-министр, некоторые ключевые министры и другие, начали четко говорить о неотложности борьбы с коррупцией. Это очень важно. Сейчас мы можем говорить, что оценка ситуации со стороны правительства Армении и ЕС совпадает. Мы одинаково критичны как в плане выявления проблем, так и в оценке тяжести ситуации, и это хорошо. Это большое изменение.
Основные политические деятели, в том числе новый премьер-министр, некоторые ключевые министры и другие, начали четко говорить о неотложности борьбы с коррупцией.
Мы приветствуем ряд предпринятых инициатив, в том числе, принятые в парламенте новые законы, усиление работы Комиссии по этике, в том числе относительно ответственности в связи с неверным или несвоевременным декларированием доходов и имущества. Мы также высоко оценили  законопроект о незаконном обогащении. Мы знаем, что правительство активно работает над другими проектами, в том числе над главным предложением, с которым мы выступаем уже многие годы – о создании независимого антикоррупционного органа. Мы знаем, что в настоящее время правительство активно работает с гражданским обществом над разработкой структуры этого органа.
Мы знаем также, что правительство прикладывает серьезные усилия по принятию законодательства, касающегося другого слабого места Армении – конфликта интересов. Могу сказать, что процессы, протекающие в последнее время, в частности, после смены правительства, внушают надежду. Мы приветствуем их и хотим и впредь поддерживать подобные инициативы.
- Правильный диагноз – это, действительно, хорошо, однако лечение еще важнее. Когда говоришь с простыми людьми, они отмечают, что хотят видеть наказанных за совершенные преступления. Если кто-то лишается должности за получение взятки, этого недостаточно, люди хотят, чтобы данный чиновник понес ответственность. Но когда говоришь с политическими лидерами Армении, они говорят, что «мы не можем посадить всех». По-вашему, возможно найти баланс между желаниями общества и необходимыми правовыми действиями?
- Опыт стран, прошедших через переходный период и преодолевших коррупционные риски, однозначен. Когда мы смотрим на такие страны, как Польша, Румыния, некоторые страны постсоветского пространства, становится очевидно, что борьба с коррупцией может быть успешной, если идет сверху. Если не решить проблему коррупции на высоком уровне, то у общества никогда не будет достаточно веры в серьезность и масштабность этой борьбы. Думаю, что рано или поздно борьба с коррупцией в Армении должна будет демонстрировать, что является действительно справедливой и всеобъемлющей.
В Польше бывшие министры понесли серьезное наказание в тюрьме за  коррупционные преступления. Я не хотел бы каким-то образом указывать, как должны решаться подобные вопросы в Армении. Это суверенное решение Армении. Я надеюсь, что новый антикоррупционный орган будет действовать масштабно и изучит все проявления коррупции.
Если не решить проблему коррупции на высоком уровне, то у общества никогда не будет достаточно веры в серьезность и масштабность этой борьбы.
Одно из них – так называемая «малая» коррупция, против которой должны бороться граждане в повседневной жизни – на работе, в медицинских, образовательных учреждениях. Во многих странах «малая» коррупция еще достаточно распространена. От нее очень трудно избавиться из-за менталитета. Однако, исходя из опыта ряда стран, можно сказать, что это возможно. Могу снова привести пример Польши, в которой коррупция в дорожной полиции и медучреждениях практически устранена, притом что 25 лет назад она была очень распространена в данных сферах.
Конечно, существует еще «мета-коррупция», которая касается нездоровой взаимосвязи политических и экономических интересов. Лучшим примером подобной коррупции была Украина, в которой интересы политиков и олигархов находились в одной плоскости, что было причиной массовой коррупции на высшем уровне. Армения – не Украина, и Армения проявляет себя лучше, чем другие страны Евразийского экономического союза, но повторюсь, что общественные обсуждения в данной сфере неизбежны.
Инициативы, которые предпринимаются в Армении в последние месяцы, действия премьер-министра и высших чиновников, очень обнадеживают, и мы в ЕС готовы помочь.
- Видите ли Вы прямую или косвенную связь между предстоящими выборами в Армении и новым рамочным соглашением, которое будет подписано с ЕС? Рамочное соглашение может быть подписано до выборов, или ЕС подождет результатов голосования?
- Я могу открыто сказать, что при обсуждении подобных соглашений ЕС не руководствуется календарями, в частности, политическим календарем Армении. Мы готовы работать над скорейшим заключением соглашения, как заявила Верховный представитель Могерини.
Переговоры находятся на финальной стадии, что говорит о немногочисленности открытых вопросов, но некоторые сложные вопросы еще есть. Они требуют больших усилий, а иногда и политических решений. Но, в целом, думаю, прогресс довольно положительный.
Будет ли соглашение приведено в окончательный вид до выборов, или нет – вопрос открыт. Но я могу утверждать, что обе стороны настроены на достижение результата в кратчайшие сроки.
- Упомянутые Вами сложные вопросы касаются торговли?
- В политических главах есть несколько вопросов, которые пока остаются открытыми. Есть также некоторые открытые вопросы в сфере торговли и секторального сотрудничества. Несомненно, вопросы торговли и секторального сотрудничества очень осязаемы и материальны, а следовательно, нуждаются в детальном изучении.