Ռոբերտ Քոչարյան. “Հայաստանը պարտավոր է համաշխարհային ցուցանիշներից արագ զարգանալ” - Mediamax.am
- Մեկ շաբաթից Հայաստանը տոնելու է անկախության 20-ամյակը: Շնորհակալ ենք, որ համաձայնվեցիք զրուցել մեզ հետ այդ հոբելյանի մասին ու թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ գալիք տոնի առթիվ:
- Շնորհակալ եմ եւ շնորհավորում եմ Ձեզ եւ մեր բոլոր հայրենակիցներին Անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ:
- Անկախ Հայաստանի 20 տարիների ուղիղ կեսը բաժին է ընկել Ձեր նախագահության տարիներին: Այդ 10 տարիների ընթացքում անկախ պետականության Ձեր ընկալումը ենթարկվե՞լ է որոշակի փոփոխությունների` պայմանավորված ձեռք բերվող փորձով, լուծվող խնդիրների ծավալների փոփոխությամբ, այլ գործոններով:
- Այո, իհարկե: Նախ, աշխարհն ինքնին բավականին արագ է փոփոխվում, եւ պետք է կարողանալ ներդաշնակորեն ներգրավվել այդ փոփոխություններին: Ի դեպ, դա վերաբերվում է եւ երկրին, եւ քաղաքացիներին: Այլ կերպ պարզապես հետ կընկնես: Իհարկե, նաեւ կառավարման փորձը եւ բնազդը օգնում են արագ կողմնորոշվել բարեփոխումների ուղղվածության ընտրության, նրանց արագության եւ խորության հարցերում: Գլոբալիզացիայի գործընթացն, օրինակ, արդեն թելադրում է տնտեսական քաղաքականության որոշ չափորոշիչներ, որոնց անտեսումը պարզապես կործանարար է երկրի տնտեսության համար: Պետք է ընկալել նոր ծնվող միտումները, եւ ոչ թե վազել-հասնել դրանց: Հայաստանը պարզապես պարտավոր է եւ կարող է համաշխարհային ցուցանիշներից շատ ավելի արագ զարգանալ:
- Դուք հանդիպել եք մեծ ու հզոր երկրների ղեկավարներին, նրանց հետ քննարկել եք բարդ խնդիրներ ու ենթադրում եմ, որ միշտ չէ, որ եկել եք ընդհանուր հայտարարի: Ո՞րն է այն “բանալին”, որը թույլ է տալիս թեկուզ փոքր, բայց անկախ երկրի ղեկավարին “ոչ” ասել աշխարհի հզորներին:
- Պարզապես պետք չէ բարդութավորվել: Երկրի չափը չի նշանակում, որ նրա նախագահն անպայման ավելի խելացի է եւ արդյունավետ մյուս նախագահներից: Այո, նրանք, անկասկած, ավելի ազդեցիկ են երկրի քաղաքական կշռի շնորհիվ: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ նրանք քո պետերն են, եթե, իհարկե, դու ինքդ նրանց այդ կերպ չես ընկալում: Գլխավորը` կարողանալ կառուցել ճիշտ, ազնիվ գործընկերային փոխհարաբերություններ, հստակ ներկայացնել քո երկրի շահերը եւ ունենալ համոզիչ փաստարկային հիմք, եթե դու ինչ-որ բանի հետ համաձայն չես: Ինձ մոտ, օրինակ, շատ ջերմ հիշողություններ են մնացել Վլադիմիր Պուտինի, Ժակ Շիրակի եւ Բիլ Քլինթոնի հետ շփումից: Նրանցից ոչ ոք երբեք չի փորձել ընդգծել իր գերազանցությունը:
- Այն տղաներն ու աղջիկները, որոնք ծնվել են 1991 թվականին, այսօր 20 տարեկան են: Սա այն սերունդն է, որը խորհրդային կարգերը չի տեսել ու լավագույն դեպքում գիտի դրանց մասին ծնողներից կամ գրքերից: 10-15 տարի հետո այս սերունդը պետք է որոշիչ դեր խաղա Հայաստանի ապագայի ձեւավորման հարցում: Ի՞նչ կարող եք խորհուրդ տալ այդ երիտասարդներին:
- Կարծում եմ, որ խորհուրդներն օգտակար են միայն այն ժամանակ, երբ դրանց հասցեատերը հասկանում է, որ ունի դրանց կարիքը, այդ պատճառով չեմ սիրում խորհուրդներ տալ: Ավելի շուտ, կցանկանամ, որպեսզի նրանք իրենց գիտելիքներով  եւ ստեղծարարությամբ դառնան Հայաստանի մրցակցային առավելության գործոնը:
- 30 տարի հետո անկախ Հայաստանը կլինի 50 տարեկան: Ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանն այդ ժամանակ:
- Չգիտեմ: Ավելի քան 50 տարի առաջ Սոմալին եւ Հարավային Կորեան ունեին ՀՆԱ-ի գրեթե նույն ցուցանիշը մեկ շնչի համար, իսկ այսօր այդ երկրները հնարավոր չէ անգամ համեմատել: Սոմալին պատառոտվում է տարաձայնություններից, բնակչությունը սովի է մատնված, իսկ Հարավային Կորեան դարձել է հզոր արդյունաբերական երկիր եւ համաշխարհային առաջատարներից է տնտեսության մի շարք ոլորտներում: Ահա թե ինչ է նշանակում արդյունավետ կառավարում, հեռանկարները տեսնելու ունակություն եւ զարգացման ճիշտ մոդելի ընտրություն: Համոզված եմ, որ Հայաստանը լուրջ ներուժ ունի Հարավային Կովկասի ամենաարդյունավետ երկիրը դառնալու համար: Թե ինչպե՞ս այն կօգտագործվի, ցույց կտա ժամանակը:
- Գլոբալիզացիայի, աշխարհով մեկ մարդկանց ազատ տեղաշարժի, ինտերնետի, սոցիալական ցանցերի եւ առհասարակ տեխնոլոգիաների աննախադեպ զարգացման պարագայում ավելի ու ավելի հաճախ են կարծիքներ հնչում այն մասին, որ անկախ պետության գաղափարը գնալով կորցնում է իր սկզբնական նշանակությունը եւ ի վերջո կունենա խորհրդանշական նշանակություն: Որքանո՞վ իրական եք համարում այդպիսի սցենարը:
- Եվրամիության մոդելը, իհարկե, նման մտքերի առիթ դառնում է: Սակայն այդ մոդելը գործում է միայն Եվրոպայում, ունի ընդգծված եվրոպական առանձնահատկություն եւ, տեսանելի հեռանկարում, ինտեգրացիայի նման աստիճան որեւէ այլ տեղում չի սպասվում: Հենց նույն ԵՄ-ում ոչ ոք չի պատրաստվում հրաժարվել ազգային պետություններից, չէ՞ որ դա պետությունների միություն է: Կարծում եմ, որ անկախ պետությունները դեռեւս երկար ժամանակ կշարունակեն լինել միջազգային իրավունքի հիմնական սուբյեկտները:
- 20 տարի առաջ Ստեփանակերտ այցելեցին Բորիս Ելցինը եւ Նուրսուլթան Նազարբաեւը: Ինչ հիշողություններ ունեք այդ այցելությունից: Միգուցե կա՞ն մանրամասներ, որոնք հանրությանը հայտնի չեն: Երբ նայում եք այսօրվա դիրքերից, ի՞նչ եք կարծում. այդ այցը կարող էր իրական արդյունքներ տալ, թե իրավիճակն արդեն այնպիսին էր, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէր զիջումների եւ պատերազմը անխուսափելի էր:
- Այո, ես լավ եմ հիշում այդ այցը: Լեոնարդ Պետրոսյանի հետ միասին բանակցություններ էինք վարում Բորիս Ելցինի եւ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հետ` Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի մասին մեր պատկերացումների վերաբերյալ: Իսկապես, կան այդ իրադարձությունների մանրամասներ, որոնք դեռեւս հայտնի չեն հանրությանը: Սակայն չեմ կարծում, որ եկել է ժամանակը դրանց մասին հրապարակային խոսելու համար: Դա միջնորդների անկեղծ փորձն էր դադարեցնել հակամարտության տարածումը, սակայն այդ ժամանակ, կարծում եմ, դժվար թե հնարավոր էր որեւէ բան փոխել: Գործընթացը զարգանում էր այլ տրամաբանությամբ`ԽՍՀՄ փլուզման համատեքստում:

Роберт Кочарян: «Армения обязана развиваться быстрее среднемировых показателей» - Mediamax.am
- Через неделю Армения будет праздновать 20-летие независимости. Спасибо, что согласились побеседовать с нами на тему этого юбилея и позвольте поздравить Вас с наступающим праздником.
- Спасибо, поздравляю и Вас, и всех наших соотечественников с 20-летием независимости.
- 10 из 20 лет независимой Армении пришлись на время Вашего президентства. Подвергалось ли за эти 10 лет изменениям Ваше восприятие независимой государственности – обусловленное приобретаемым опытом, изменением масштаба решаемых задач, другими факторами?
- Да, конечно. Во-первых, сам мир меняется достаточно быстро, и нужно уметь гармонично вписываться в эти изменения. Кстати, это касается как страны, так и граждан. Иначе просто отстанешь. Ну и, конечно, опыт управления и интуиция помогают быстро ориентироваться в выборе направления реформ, их скорости и глубины. Процесс глобализации, к примеру, уже задает определенные параметры экономичеcкой политики, игнорирование которых просто губительно для экономики страны. Нужно улавливать зарождающиеся тренды, а не догонять их. Армения просто обязана и может развиваться гораздо быстрее среднемировых показателей.
- Вы встречались с руководителями крупных и могущественных стран, обсуждали с ними сложные вопросы и, скорее всего, не всегда приходили к согласию. Как может глава пусть небольшой, но независимой страны говорить «нет» сильным мира сего?
- Просто не надо комплексовать. Размер страны не означает, что ее президент обязательно умнее или эффективнее других президентов. Да, они несомненно влиятельнее в силу политического веса страны. Но это совсем не означает, что они твои начальники, если, конечно, ты сам их так не воспринимаешь. Главное - уметь выстраивать правильные, честные, партнерские взаимоотношения, четко представлять интересы своей страны и иметь убедительную аргументную базу, если ты с чем-то не согласен. У меня, к примеру, остались очень теплые воспоминания от общения с Владимиром Путиным, Жаком Шираком и Биллом Клинтоном. Никто из них никогда не пытался подчеркивать свое превосходство.
- Тем мальчикам и девочкам, которые родились в 1991 году, сегодня 20 лет. Это поколение, которого не видело советских порядков и в лучшем случае знает о них по рассказам родителей, или из книг. Через 10-15 лет это поколение будет играть решающую роль в вопросе формирования будущего Армении. Что бы Вы могли посоветовать этим молодым людям?
- Считаю, что советы полезны только тогда, когда их адресат понимает, что в них нуждается, поэтому не люблю давать советы. Скорее пожелания: чтобы они своими знаниями, энергией и креативностью стали фактором конкурентного преимущества Армении.
- Через 30 лет независимой Армении исполнится 50 лет. Какой она будет в то время?
- Не знаю. Чуть больше 50-и лет назад Сомали и Южная Корея имели почти одинаковый показатель ВВП на душу населения, а сегодня эти страны невозможно даже сравнивать. Сомали раздирается противоречиями, население голодает, а Южная Корея стала мощной индустриальной страной и одним из мировых лидеров в ряде отраслей экономики. Вот что такое эффективное управление, видение перспектив и выбор правильной модели развития. Уверен, что у Армении есть серьезный потенциал стать наиболее эффективной страной Южного Кавказа. Как он будет реализован – покажет время.
- В условиях глобализации, свободного передвижения людей по миру, развития интернета, социальных сетей и технологий все чаще звучат мнения о том, что понятие независимой государственности постепенно утрачивает свое первичное значение и в конечном итоге будет иметь символическое значение. Насколько реальным Вы считаете такой сценарий?
- Модель Евросоюза, конечно, наводит на такие мысли. Но эта модель действует только в Европе, имеет выраженную европейскую специфику и, в обозримой перспективе, такой степени интеграции нигде пока не предвидится. Да и в самом ЕС никто не собирается отказываться от национальных государств, это все же союз государств. Думаю, что независимые страны еще долго останутся основными субьектами международного права.
- 20 лет назад Борис Ельцин и Нурсултан Назарбаев посетили Степанакерт. Какие у Вас остались воспоминания об этом визите? Может, есть детали, неизвестные широкой общественности? Как Вы считаете, мог ли тот визит дать реальные результаты, или Азербайджан не был готов к уступкам, и война была неизбежной?
- Да, я хорошо помню этот визит. Вместе с Леонардом Петросяном мы вели с Борисом Ельциным и Нурсултаном Назарбаевым переговоры о наших представлениях о судьбе Нагорного Карабаха. Действительно, есть детали этих событий, общественности пока не известные. Но я не думаю, что настало время говорить о них публично. Это была искренняя попытка посредников остановить эскалацию конфликта, но к тому времени, думаю, вряд ли можно было что-то изменить. Процесс развивался по другой логике в контексте развала СССР.