Ռուբեն Հարությունյան. Սխալվելը սարսափելի չէ, սովորեք սխալներից - Mediamax.am
Henderson ընկերության հիմնադիր Ռուբեն Հարությունյանը, ով հաջողակ բիզնեսմեն է Ռուսաստանում, միացել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամին (FAST) ու հայազգի 18 գործարարների հետ հայտարարել, որ «բիզնես հրեշտակ» կդառնա գիտատեխնիկական հիմքով հայաստանյան սկսնակ ընկերությունների համար:
Ռուբեն Հարությունյանի հիմնած Henderson մոդայի տունը ներկայանում է Henderson տղամարդկանց դասական ոճի հագուստի, կոշիկի եւ աքսեսուարների ու «casual» ոճի HAYAS հավաքածուներով: Ամեն տարի Henderson-ի սրահներ գնումների է այցելում 12 մլն մարդ:
Մեդիամաքսը Ռուբեն Հարությունյանի հետ զրուցել է FAST-ի «Հրեշտակների ցանցի» ստեղծման ու հեռանկարների, Henderson-ի հաջողության գաղտնիքի եւ բիզնեսում առավելությունների հասնելու մասին:
- Ինչպե՞ս ծնվեց «Հրեշտակների ցանցի» գաղափարը: Գիտեմ, որ մասնագիտությամբ տիեզերական սարքավորումների ճարտարագետ եք, դա որեւէ ազդեցություն ունեցե՞լ է գիտությանն աջակցելու որոշման վրա:
-Մարդու կյանքում կատարված ամեն բան, լավ, թե վատ, անշուշտ, որոշակի ազդեցություն է թողնում եւ ձեւավորում մոտեցումները կյանքի հանդեպ: Ես հինգ տարի սովորել եմ Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտում եւ երազանք ունեի տիեզերական սարքավորումների ճարտարագիտությամբ զբաղվել, բայց այդ տարիների քաղաքական եւ տնտեսական իրավիճակը թույլ չտվեցին մեր երազանքներն իրականացնենք: Այնուամենայնիվ, մեր ներուժն իրացրեցինք այլ ոլորտներում:
Ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ պետք է անել ճիշտ ժամանակին, որովհետեւ ինչպիսին էլ լինեն մեր ցանկություններն ու սպասելիքները, համապատասխան միջավայրը պետք է պատրաստ լինի: Երբ մարդը ցանկանում է ընդլայնել իր այգին եւ նոր ծառեր տնկել, նա դա անում է ոչ թե այն ժամանակ, երբ ուզում է, այլ երբ բնությունը պատրաստ է դրան:
Հարմար պահ ասելով՝ նկատի ունեմ, նախ եւ առաջ, այն, թե ինչ է այժմ տեղի ունենում գլոբալ աշխարհում. տնտեսությունն է փոխվում, աշխարհում ստեղծվող արժեքները ոչ թե ծնվում են առկա ակտիվների, այլ գաղափարների շնորհիվ, որոնք միս ու արյուն են ստանում տաղանդավոր մարդկանց կողմից եւ ավելի բարձր են գնահատվում, քան ապրանքները, որ հետո ստեղծվում են:
Այժմ Հայաստանում բացառիկ իրավիճակ է. համախմբվել են մի քանի գործարարներ եւ ստեղծել Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST), որի շրջանակներում մի քանի «բիզնես հրեշտակներ», քննարկելով հիմնադրամի զարգացման մեջ իրենց հնարավոր մասնակցության տարբերակները, հասկացան, որ մաքսիմալ օգուտ կարելի է բերել՝ ստեղծելով նոր հարթակ, որը զարգացման խթան կտա երիտասարդ ձեռներեցներին եւ նորարարներին:
FAST-ի «Բիզնես հրեշտակների» ցանցի անդամները FAST-ի «Բիզնես հրեշտակների» ցանցի անդամները
Հրեշտակներից յուրաքանչյուրը տարբեր ոլորտներում բիզնեսի հաջող զարգացման փորձ ունի Հայաստանում, Ռուսաստանում, Մեծ Բրիտանիայում եւ ԱՄՆ-ում: Ոմանք ընկերություններ հիմնելու եւ զարգացնելու փորձ ունեն, մյուսները պրոֆեսիոնալ վենչուրային ներդրողներ են, երրորդները առաջադար պաշտոններ են զբաղեցնում միջազգային գլոբալ խորհրդատվական ընկերություններում:
- «Հրեշտակների ցանցը» ինչ-որ տարբերա՞կ էր գիտության հետ կապված եւ այդպես էլ կյանքի չկոչված ձեր երազանքներին թեւեր տալու, գուցե՞ ցանկացաք, որ դրա փոխարեն այլ մարդիկ հասնեն գիտության մեջ ունեցած իրենց երազանքներին:
- Դա ավելի շուտ պատասխանատվություն է երկրի ապագայի հանդեպ: Եթե մեր երկիրը լինի հաջողակ, երջանիկ, մարդիկ կվերադառնան եւ կյանքն այլ կլինի: Ցանկանում եմ քաղաքում ավելի շատ լուսավոր դեմքեր տեսնել եւ Երեւանին վերադարձնել այն մթնոլորտը, որ կար 70-ականներին եւ որում մենք մեծացել ու ապրել ենք: Երիտասարդները չեն հասկանա, բայց բոլորովին այլ միջավայր էր, որտեղ մարդկանց մեջ իրենց ապագայի հանդեպ հստակ վստահություն կար:
Հասկանալի է, որ ոչ բոլոր մարդիկ կլինեն ակտիվ, բայց գոնե այն մարդկանց համար, ովքեր փորձում են ինչ-որ ելքեր գտնել, մենք կարող ենք լինել բիզնես հրեշտակներ, որոնք կբռնեն նրանց ձեռքից եւ ցույց կտան ճանապարհը: Մենք չենք կարող նրանց փոխարեն աշխատել եւ այդ ամենը կյանքի կոչել, բայց, հավատացեք, ցանկացած բիզնեսմենի կյանքում մենթորները շատ կարեւոր դեր ունեն:
Երբ ասում են, որ կյանքում ամեն ինչի ինքնուրույն են հասել, դրանում ինչ-որ իլյուզիա եմ տեսնում, քանի որ այդտեղ կա նաեւ մենթորների դերը, որոնք գուցե եղել են դպրոցում, ինստիտուտում, կյանքում:
Մշտապես Հայաստանում չապրելով՝ մեզ մոտ միշտ ցանկություն է առաջանում՝ գոնե այցերի ընթացքում կիսվել գիտելիքներով եւ հմտություններով, օգնել երիտասարդներին լինել հաջողակ՝ առանց երկրից հեռանալու: Հայաստանի սահմաններից դուրս կյանքը ցավ է, դա բոլորովին այլ իրավիճակ է: Մեզ մշտապես հետապնդում է վերադառնալու ցանկությունը, բայց մենք չենք կարող, քանի որ մեր գործունեությունն արդեն արտերկրում է: Այժմ կա իրական հնարավորություն, Հայաստանում ապրելով, գործունեություն ծավալել ողջ աշխարհում, եւ ինչո՞ւ չօգտագործել այդ հնարավորությունն ու այնպես անել, որ Հայաստանը զարգանա, իսկ հայ երիտասարդ ձեռներեցները հաջողակ դառնան:
- Այդ համատեքստում ինչպիսի՞ անելիքներ եք տեսնում Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ «Հրեշտակների ցանցի» համար:
- Մենք շեշտադրումը ոչ թե քանակի, այլ որակի վրա ենք անում: Մենք Չինաստան եւ Հնդկաստան չենք եւ քանակով չենք հաղթի: Մեր էներգիան եւ ռեսուրսները պետք է ուղղենք ամենահաջողակ նախագծերին: Ինչպիսի՞ն կլինեն դրանք, դժվար է ասել, բայց պետք է համապատասխանեն ոչ թե այսօրվա, այլ վաղվա տնտեսության պահանջներին:
Մեր բոլոր 18 «հրեշտակները» պահպանում են կապը իրենց հայրենիքի հետ, հաճախ այցելում են Հայաստան տարբեր գաղափարներով, բայց չունենալով դրանք համակարգված իրականացնելու հնարավորություններ եւ ենթակառուցվածքներ, շատ դժվար է կատարել ներդրումներ եւ արդյունքում դրանք կլինեն կորսված ռեսուրսներ ու հիասթափություններ:
Հույս ունենք եւ, նույնիսկ, վստահ ենք, որ հետաքրքիր գաղափարների հոսք կլինի եւ գլխավորն այն է, որ մենք այդ մարդկանց իրենց երազանքներն իրականացնելու հարթակ եւ հնարավորություն տվել ենք: Թե ով կհաղթահարի մարաթոնը, չգիտենք:
Մարաթոնում հաղթում է մեկը, պատվանդանի վրա կանգնում են երեքը, այդպիսին է կյանքը: Մենք աշխատանքները կգնահատենք ոչ թե այն ծառերի քանակով, որոնք տնկել ենք եւ կարող են պտուղներ տալ, այլ այն պտուղներով, որոնցով կկարողանանք մեծ հաջողություններ ապահովել թե՛ Հայաստանի, թե՛ այդ երիտասարդ մարդկանց համար:
- Կարծում եմ՝ այն մարդկանց, որոնց օգնելու եք, հետաքրքրիր կլինի իմանալ Ձեր հաջողության գաղտնիքը: Ինչպե՞ս դարձաք հայտնի եւ հաջողակ գործարար:
- Բազմաթիվ գործոններ են դեր խաղացել: Այն, ինչ մենք ստիպված էինք անել 1990-ականների սկզբին եւ ճանապարհը, որն անցանք, համապատասխանում էին ժամանակի միջավայրին եւ պայմաններին: Մենք շատ սովորեցինք մեր արտասահմանցի ընկերներից եւ գործընկերներից, ձգտում էինք մեր բիզնեսում նորարարական լուծումները ներդնել ավելի շուտ, քան Ռուսաստանի մեր մրցակիցները: Ձգտում էինք արտասահմանյան ընկերությունների հետ նույն մակարդակի վրա լինել, որպեսզի կարողանայինք մրցակցել նրանց հետ: Անխախտելի բիզնես ճշմարտություն է՝ ուզում ես լինել մեծ ընկերություն, մտածիր եւ գործիր մեծ ընկերության նման եւ կդառնաս այն:
Մարի Թարյանը զրուցում է Ռուբեն Հարությունյանի հետ Մարի Թարյանը զրուցում է Ռուբեն Հարությունյանի հետ
Շուկան մեծ պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում: Միայն գեղեցիկ ապրանք ստեղծելը բավարար չէ: Այն պետք է ստեղծել եւ գնորդին հասցնել ժամանակին: Պետք է ճիշտ ձեւավորել եւ զարգացնել թիմը, ընկերությունն ու բիզնեսն ընդլայնել խնամքով՝ կանոնավոր բարելավելով կառուցվածքը եւ գնորդի հետ արդյունավետ հաղորդակցություն հաստատելով:
Դա, իսկապես, ծանր, ամենօրյա աշխատանք է: Իմ կարծիքով, հաջողակ ընկերության համար գլխավոր գիծն ինչ-որ բանում յուրօրինակությունն է եւ մրցակիցներից ավելի արագ սովորելու ունակութունը: Ժամանակակից աշխարհում ամեն ինչ շատ արագ է փոխվում: Ոչ մի բիզնես-մոդել երկար չի աշխատում, մրցակիցները գալիս-հասնում են ձեզ, սպառողները փոխում են իրենց նախասիրությունները, նորաձեւությունը փոփոխական է:
Երբեք չես կարող թուլանալ, այսօր մեր բիզնեսն աշխատում է վեց ժամային գոտիներում՝ Կալինինգրադից մինչեւ Իրկուտսկ, իսկ աշնանը, երբ Վլադիվոստոկում բացվի նոր սրահը, ժամային գոտիները կդառնան 8-ը: Հասկանում ես, որ այն ինչ արել ես, միայն հիմքն է ամենի, ինչ դեռ պետք է անես: Հավերժական մրցավազք է:
-Ձեր հարցազրույցներից մեկում ասել եք, որ բիզնեսում պարտադիր չէ եւ, նույնիսկ, ցանկալի չէ գումարը դարձնել ուղեցույց: Ի՞նչ տեղ ունի բիզնեսմենի կյանքում փողը:
-Մենք երբեք բիզնես չենք կառուցել գումար աշխատելու համար, այդ մասին չենք մտածել: Բնականաբար, առանց շահութի չի կարող աշխատել ոչ մի կոմերցիոն ընկերություն, բանկերը կդադարեն ֆինանսավորել այդ բիզնեսը, ընկերությունը բավարար միջոցներ չի ունենա նոր մշակումների եւ բիզնեսը զարգացնելու համար:
Գումարը պետք է անհրաժեշտ կարիքները բավարարելու համար եւ որոշակի ազատություն է տալիս՝ երկրի եւ աշխարհի կյանքի զարգացմանը մասնակցելու համար: Վաստակված գումարները ընկերության հաջող ռազմավարության արդյունքն են, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունը շուկա է դուրս բերում պահանջված արտադրանք:
Տարբեր ոլորտներում շատ հաջողությունների հասած մարդիկ են այսօր «Հրեշտակների ցանցի» գաղափարի շուրջ հավաքված եւ եթե նրանց բոլորի միակ նպատակը գումար վաստակելը լիներ, հավատացեք, այստեղ չէին լինի: Մենք ցանկանում ենք օգնել՝ Հայաստանում առաջադեմ ընկերություններ ստեղծել:
-Ո՞րն է Ձեր խորհուրդը երիտասարդ եւ սկսնակ ձեռներեցներին:
- Հայերի բախտը բերել է, քանի որ ապրում ենք Արեւելքի եւ Արեւմուտքի հատման կետում եւ երկու կողմերի հետ հեշտությամբ լեզու ենք գտնում: Սա մեզ մեծ առավելություն է տալիս: Մի անգամ շփվում էի մեր չինացի ընկերների հետ ու ինձ շատ դուր եկավ նրանց առակներից մեկը, որում ասվում է.
«Ե՞րբ է ծառ տնկելու լավագույն ժամանակը, ճիշտ պատասխանն է` 20 տարի առաջ, որովհետեւ 20 տարի առաջ տնկված ծառի վրա այսօր արդեն կլինի մաքսիմալ քանակությամբ բերք: Երկրորդ հարցը` իսկ եթե 20 տարի առաջ ծառ չես տնկել, այդ դեպքում ե՞րբ է այն տնկելու լավագույն ժամանակը, պատասխանը` հենց հիմա, որովհետեւ `20 տարուց այն արդեն բերք կտա»:
Կարող եմ խորհուրդ տալ ակտիվ լինել, հավատալ սեփական գաղափարներին ու երազանքներին, գնալ մինչեւ վերջ: Կարեւոր է հասկանալ, որ հաջողակ մարդիկ, ում իրենք կհանդիպեն կյանքում, եւս բախվել են բազմաթիվ խնդիրների եւ սխալվել են:
Մեր ընկերությունը մի քանի անգամ եղել է սնանկության եզրին, որովհետեւ մենք ռիսկի ենք գնացել եւ ոչ միշտ ենք ճիշտ որոշումներ կայացրել՝ հաշվի չառնելով տնտեսության կտրուկ վատթարացող վիճակը:
Բայց մեզ փրկում էր այն, որ առաջին հերթին չէինք ուզում պարտվել, նորից ոտքի էինք կանգնում, նորից պայմանավորվում էինք բանկերի ու գործընկերների հետ ու բացատրում էինք, որ մենք արդեն սովորել ենք, տեսնում ենք մեր սխալները եւ առաջարկում էինք երկրորդ անգամ փորձել:
Երիտասարդ տարիներին մեզ սովորեցնում էին, որ հիմարը սովորում է սեփական, խելացին՝ ուրիշի սխալների վրա: Իմ կյանքի փորձն այլ բան է ասում՝ հանճարները սովորում ուրիշների սխալների վրա, խելացիները՝ սեփական սխալների, իսկ հիմարները կրկնում են իրենց եւ ուրիշների սխալները՝ դրանցից հետեւություններ չանելով:
Պետք է սովորել սխալների վրա, պետք է սխալվել` հասկանալու համար, որ դա ավարտը չէ եւ շարունակել նոր ուղիներ փնտրել: Սխալվելը սարսափելի բան չէ, սովորեք ձեր սխաներից:

Рубен Арутюнян: Ошибаться не страшно, учитесь на ошибках
Успешный бизнесмен, основатель компании Henderson Рубен Арутюнян присоединился к инициативе Научно-технологического фонда Армении (FAST) и стал одним из 18 «бизнес-ангелов», которые будут оказывать поддержку армянским технологическим стартапам.
Основанный Рубеном Арутюняном дом моды предлагает мужскую одежду, обувь и аксессуары Henderson в классическом стиле и коллекцию HAYAS в стиле «casual». Ежегодно в магазины Henderson заходят за покупками 12 млн человек.
Медиамакс побеседовал с Рубеном Арутюняном о создании и перспективах «Сети ангелов» FAST, о секрете успеха Henderson и о достижении успеха в бизнесе.
- Как родилась идея «Сети ангелов»? Я знаю, что по профессии вы инженер космических систем. Повлиял ли данный факт на Ваше решение?
- Все, что случается в жизни человека, хорошее или плохое, безусловно, накладывает определенный отпечаток и формирует его подходы. Я пять лет проучился в Ереванском политехническом университете и мечтал заниматься инженерией космических приборов, но политическая и экономическая ситуация в те годы не позволила нам осуществить свои мечты. Тем не менее, нам удалось реализовать свой потенциал в других сферах.
На мой взгляд, все следует делать вовремя: соответствующая среда должна быть готова независимо от наших желаний и ожиданий. Если кто-либо желает расширить свой сад и посадить новые деревья, он делает это не тогда, когда заблагорассудится, а когда природа будет готова к этому.
Под «готовностью» я подразумеваю все то, что происходит сейчас в глобальном мире: меняется экономика, создаваемые в мире ценности рождаются не благодаря существующим активам, а идеям, которые обретают кровь и плоть от талантливых людей и ценятся намного выше, чем товары, которые создаются после.
Сейчас в Армении складывается беспрецедентная ситуация: несколько предпринимателей объединились и создали Научно-технологический фонд (FAST). В рамках инициативы FAST несколько будущих «бизнес-ангелов», обсуждая варианты своего возможного участия в развитии фонда, пришли к выводу о том, что максимальную пользу можно принести, создав новую платформу, которая даст молодым предпринимателям и новаторам стимул для развития.
Члены «Сети ангелов» FAST Члены «Сети ангелов» FAST
Каждый из ангелов имеет опыт успешного развития в разных сферах бизнеса в Армении, России, Великобритании и США. Одни имеют опыт создания и развития компаний, другие являются профессиональными венчурными инвесторами, третьи работают на ведущих позициях в глобальных международных консалтинговых компаниях.
- «Сеть ангелов» - это некий способ окрылить ваши несбывшиеся мечты, связанные с наукой?
- Это, скорее, ответственность за будущее страны. Если наша страна станет успешной и счастливой, люди вернутся и жизнь изменится. Мне хочется видеть больше светлых лиц и вернуть Еревану ту атмосферу, которая царила в 70-е годы, в которой мы жили и выросли. Молодежь может не понять, но то была совершенно другая атмосфера, в которой у людей была уверенность в своем будущем.
Ясно, что не все люди будут активными, но хотя бы для тех, кто пытается найти какие-то выходы, мы можем стать «бизнес-ангелами», которые возьмут их за руку и укажут путь. Мы не сможем работать вместо них и претворить все их мечты и идеи в жизнь, но, поверьте, менторы играют очень важную роль в жизни любого бизнесмена.
Когда люди говорят, что всего в жизни достигли самостоятельно, я вижу в этом некую иллюзию, поскольку в этом процессе есть заслуга менторов, которые, возможно, были у этих людей в семье, в школе, в институте, в компании. В течение жизни мы не переставая учимся.
Рубен Арутюнян Рубен Арутюнян
Не живя постоянно в Армении, у нас постоянно возникает желание делиться знаниями и навыками хотя бы в ходе визитов, помогать молодежи становиться успешными, не покидая страну. Жизнь за пределами Армении – это своего рода боль, это совершенно иное состояние. Нас преследует постоянное желание вернуться, но мы не можем, поскольку ведем деятельность за рубежом. В настоящее время есть реальная возможность развернуть деятельность по всему миру, живя в Армении. Почему бы не воспользоваться этой возможностью и сделать так, чтобы Армения развивалась, а армянские молодые предприниматели стали успешными?
- Какие шаги в этом контексте должны предпринять FAST и «Сеть ангелов»?
- Мы делаем акцент не на количестве, а на качестве. Мы не Китай или Индия, и никогда не возьмем количеством. Мы должны направить свою энергию и ресурсы на самые успешные проекты. Какими они будут, сейчас сложно сказать, но они должны соответствовать требованиям экономики не сегодняшнего, а завтрашнего дня.
Все 18 «ангелов» поддерживают связь с родиной, часто посещают Армению с разными идеями, однако в условиях отсутствия возможностей и инфраструктур для их системной реализации очень сложно инвестировать, и это порой приводит к потере ресурсов и разочарованиям.
Надеемся и, более того, уверены, что нас ожидает море интересных идей и проектов на разной стадии реализации. Главное, мы предоставили этим молодым людям платформу и возможность реализовать свои мечты. Мы не знаем, кто преодолеет марафон. В марафоне побеждает один, на пьедестал почета встают трое, такова жизнь. Мы будем оценивать работы не по количеству посаженных деревьев, которые могут дать плоды, а по тем плодам, которые смогут обеспечить большой успех как для Армении, так и для самих этих молодых людей.
-  Людям, которым вы собираетесь помогать, будет интересно узнать ваш секрет успеха. Как Вам удалось стать известным и успешным бизнесменом?
- Свою роль сыграли разные факторы. Все то, что мы были вынуждены делать в начале 1990-х и пройденный нами путь соответствовали атмосфере и веяниям того времени. Мы многому научились у наших иностранных друзей и партнеров, стремились внедрить инновации в бизнесе раньше своих соперников в России. Мы стремились достичь уровня иностранных компаний, чтобы суметь конкурировать с ними. Есть непреложная бизнес- истина – хочешь быть большой компанией, думай и действуй как большая компания, и тогда ты ей станешь.
Мари Тарьян беседует с Рубеном Арутюняном Мари Тарьян беседует с Рубеном Арутюняном
Рынок требует большого профессионализма. Недостаточно ограничиваться созданием красивого товара. Его нужно создать и доставить до покупателя вовремя, правильно формировать и развивать команду, расширять компанию и бизнес аккуратно, регулярно улучшая ее структуру и строя эффективные коммуникации со своим покупателем. Это действительно сложная, ежедневная работа. На мой взгляд, главной чертой успешной компании является своеобразие и уникальность в чем-то и умение учиться быстрее конкурентов. Все очень быстро меняется в современном мире. Ни одна бизнес-модель не работает долго – вас догоняют конкуренты, потребители меняют свои предпочтения, мода переменчива. Никогда нельзя расслабиться – сегодня наш бизнес работает в шести часовых зонах от Калининграда до Иркутска, а осенью, когда откроется салон во Владивостоке, то разница по времени составит 8 часов.  Понимаешь, что все, что ты сделал, – всего лишь основа для того, что еще предстоит сделать. Это постоянная гонка.
- В одном из интервью Вы сказали, что в бизнесе необязательно, даже нежелательно превращать деньги в ориентир. Какое место занимают деньги в жизни бизнесмена?
- Мы никогда не строили бизнес с целью заработать деньги. Естественно без прибыли не может работать ни одна коммерческая компания, банки перестают финансировать такой бизнес, у компаний не будет достаточных средств на новые разработки и на развитие своего бизнеса и своей управленческой команды. Деньги необходимы нам для удовлетворения необходимых потребностей, они дают определенную свободу и возможность участвовать в развитии жизни нашей страны и мира. Заработанные деньги – это результат успешности стратегии компании, это значит, что компания выпускает востребованный на рынке продукт. Вокруг идеи «Сети ангелов» сегодня собрались люди, достигшие больших успехов в различных сферах. Если бы целью всех этих людей было заработать денег, поверьте, они бы здесь не находились. Мы хотим помочь создавать в Армении прорывные компании.
- Что Вы посоветуете молодым и начинающим предпринимателям?
- Армении повезло, поскольку мы живем на стыке Востока и Запада и с легкостью находим язык с обеими сторонами. Это дает нам большое преимущество. Однажды я общался с нашими китайскими друзьями и мне очень понравилась рассказанная ими притча:
«Какое время является лучшим для посадки дерева? Правильный ответ - 20 лет назад, поскольку у тебя уже будет максимальное количество плодов на этом дереве. Второй вопрос: а если 20 лет назад ты не сажал деревьев, в этом случае, каково лучшее время, чтобы посадить их? Правильный ответ – прямо сейчас, потому что через 20 лет оно уже даст плоды».
Могу посоветовать быть активными, верить в свои идеи и мечты, идти до конца. Важно понимать, что успешные люди, которых они будут встречать в жизни, также сталкивались с множеством проблем и совершали ошибки.
Наша компания несколько раз была на грани банкротства, поскольку мы шли на риски,  принимали не всегда правильные решения, не брали в расчет резкое ухудшение экономической ситуации. Но нас спасало то, что мы не хотели проигрывать, снова вставали на ноги, договаривались с банками и бизнес-партнерами и объясняли, что мы уже научились и видим свои ошибки, предлагали попробовать во второй раз.
В молодости нас учили – дурак учится на своих ошибках, а умный - на чужих. Мой жизненный опыт говорит о другом - гении учатся на чужих ошибках, умные учатся на своих ошибках, а дураки повторяют свои и чужие ошибки, не делая из этого выводов.
Возможно, гении существуют, но их я не встречал.
Необходимо учиться на своих ошибках, необходимо ошибаться, чтобы понять, что это не конец, и продолжать искать новый путь. Ошибаться не страшно – учитесь на ошибках.