Հելի Բուտվին. Ուզում ենք, որ Ամերիկայում զգան հայերի ջերմությունը
Հայաստանն առաջին անգամ լայնորեն ներկայացված կլինի ամենամյա Smithsonian Folklife Festival-ում, որը կանցկացվի Վաշինգտոնում 2018թ. հունիսի 27-ից հուլիսի 1-ը եւ հուլիսի 4-8-ը:
Փառատոնը կազմակերպում է Smithsonian հաստատության մշակութային կենտրոններից մեկը՝ Center for Folklife and Cultural Heritage-ը: 50 տարիների ընթացքում միջոցառմանը մասնակցել են 30 000-ից ավելի երաժիշտներ, արվեստագետներ, խոհարարներ, արհեստավորներ եւ ուրիշներ՝ ավելի քան 100 երկրից: Միջոցառումները կանցկացվեն Վաշինգտոնի Ազգային կենտրոնում (National Mall)՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել եւ պահպանել աշխարհի մշակույթները:
Տասնօրյա միջոցառումն անվճար է բոլորի համար: Այցելուները կիմանան Հայաստանի մասին, կծանոթանան հայկական ավանդույթներին, մշակութային ինքնությանը՝ ճաշակելով հայկական գինիները եւ ուտեստները: Հայ խոհարարները կներկայացնեն լավաշի պատրաստումը թոնիրում, կսովորեցնեն սարքել ավանդական խորոված եւ պանիր: Մասնակիցները կկարողանան նաեւ շփվել հայ դիզայներների եւ արհեստավորների հետ, վերջիններս էլ կփորձեն սովորեցնել՝ ինչպես գործել, ասեղնագործել ու քանդակագործել: Փառատոնային տրամադրությունը երեկոյան կշարունակվի համերգներով՝ ներկայացնելով հայկական ազգային եւ ջազ երաժշտությունը:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է ծրագրի համակարգողներից Հելի Բուտվինի հետ:
- 2018-ին փառատոնը միջազգային է լինելու, եւ ներկայացվելու են Հայաստանի, Աֆրիկայի եւ Կատալոնիայի մշակութային ժառանգությունները: Ինչո՞ւ եւ ինչպե՞ս են ընտրվել հենց այս մշակույթները:
- Փառատոնի այս տարվա թեման համայնքային մշակութային ժառանգության նախաձեռնությունն է: Մենք փնտրում էինք ծրագրեր, որոնք որոշակի տեղերի եւ մարդկանց մասին կպատմեն: Հայաստանի համար մենք ավելի շատ փնտրում էինք բիզնես նախաձեռնություններ, որոնք կապված կլինեին ուտեստների, գինու, արհեստի հետ, ինչպես նաեւ ցույց կտային, թե ինչպես են ակտիվ պահում հայկական մշակույթը:
- Հայաստանն առաջին անգամ է մասնակցում փառատոնին եւ առաջինն է նաեւ տարածաշրջանից:
- Փառատոնը հիմնված է ուսումնասիրությունների վրա: Folklife and Cultural Heritage կենտրոնն ունի նաեւ համակարգողների թիմ, որն ամեն տարի որոշում է ծրագիրը՝ հիմնվելով թեմայի, նաեւ ուսումնասիրությունների եւ այն կապերի վրա, որն ունենք համակարգողներս: Հայաստանն ընտրվել է, քանի որ մենք Հայաստանի հետ մեկ այլ ծրագիր ենք իրականացնում՝ My Armenia Cultural Heritage Tourism-ը, որը վերջին 3 տարիների ընթացքում մեր ուսումնասիրող կենտրոնին Հայաստանում աշխատելու հնարավորություն է տվել: Հենց այդտեղից էլ որոշեցինք Հայաստանն ընդգրկել փառատոնում:
Քանի որ շատ էինք ուսումնասիրել Հայաստանը, եւ արդյունքները շատ ոգեւորիչ էին, մտածեցինք, որ իրականում ճիշտ ժամանակն է փառատոնին ներկայացնելու հայկական մշակութային ժառանգությունը:
- Վերջերս Հայաստան էիք այցելել: Այցը փառատոնի՞ հետ էր կապված:
- Ներկայում մի քանի ծրագիր ունեմ, իսկ առաջին անգամ Հայաստանում սկսել եմ աշխատել 2014-ից՝ Smithsonian եւ USAID հաստատությունների հետ իրականացվող My Armenia Cultural Heritage Tourism ծրագրի թիմի անդամներից էի: Արհեստների հետ կապված նախաձեռնություն եմ վարում My Armenian ծրագրի համար, աշխատել եմ նաեւ տեղի փառատոնի կազմակերպիչների հետ: Անցած տարի էր, որ որոշեցի համակարգել փառատոնի ծրագիրը:
Հելի Բուտվինը Հայաստանում Հելի Բուտվինը Հայաստանում
Լուսանկարը` Հ. Բուտվինի արխիվից
- Ովքե՞ր են մասնակցելու ծրագրին եւ ինչպե՞ս է ընթանալու ընտրության գործընթացը:
- Ծրագրում ենք ունենալ 75 մասնակից եւ 15 ներկայացուցիչ: Կլինեն երկու տիպի մասնակիցներ. առաջին խումբն ավանդույթը կրողներն են, երկրորդը ներկայացուցչներն են, որոնք պետք է կարողանան հանրության առջեւ ազատ խոսել ու շփվել մարդկանց հետ: Նրանք պետք է տիրապետեն հայերենին եւ անգլերենին, ու ոչ թե պարզապես թարգմանեն խոսքը, այլեւ բացատրեն:
Մասնակիցներից շատերն անգլերեն չեն խոսում, ու այդպիսի պահանջ չկա էլ: Օրինակ, խաչքար քանդակող մասնակիցը կենտրոնանում է աշխատանքի վրա ու պատմում իր արած գործը, իսկ ներկայացուցիչն օգնում է հանդիսատեսին հարցերի օգնությամբ հասկանալու՝ ինչ է տեղի ունենում:
Լուսանկարը` Smithsonian Institution
Մեծամասնությունը Հայաստանից է լինելու, չնայած Սփյուռքից էլ մասնակիցներ ունենք: Համակարգողների թիմն է իրականացնում որոշումները, ու մենք ենք որոշում՝ ով կարող է ամենալավը ներկայացնել ավանդույթը, բայց մենք նաեւ հաշվի ենք առնում շատ մարդկանց հետ ունեցած մեր զրույցները: Մի շարք խորհրդատուներ ունենք՝ Institute for Archaeology and Ethnography ծրագրի թիմի համակարգողները, My Armenia ծրագիրը, որն ազգագրական թեմայով նույնպես ուսումնասիրություններ է արել՝ պարզելու, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի՝ հատկապես մարզերի մշակութային ավանդությունների հետ:
- Արդեն գիտե՞ք մասնակիցներին, հայտնիներ լինելո՞ւ են:
- Վստահ եմ՝ հայերը կճանաչեն երաժիշտներից մի քանիսին, սակայն ոչ բոլորին: Չնայած հիմա դեռ չեմ կարող ասել, թե ովքեր են: Փառատոնի գաղափարն է ստեղծել հարթակ ժողովրդական ու ավանդական արվեստների համար: Մենք մի շարք մասնակիցներ ունենք հատկապես մարզերից, ու հիանալի կլինի շատերի համար տեսնել, որ այդքան շատ տաղանդներ կան ոչ միայն Երեւանում, այլեւ մարզերում: Մենք հոգում ենք բոլոր ծախսերը:
- Ի՞նչը հատկապես պետք է ընդգծեն հայ մասնակիցները: Ո՞րն է հայկական մշակույթը ներկայացնելու նախընտրելի տարբերակը:
- Պարզապես կարեւոր է, որ մասնակիցները պատմեն իրենց պատմությունները: Համակարգողների տեսանկյունից մենք ցանկանում ենք, որ առաջին հերթին ԱՄՆ-ում զգան հայ ժողովրդի ջերմությունն ու մեծահոգությունը: Մենք մտածում էինք ուտեստների եւ խմիչքի, ինչպես նաեւ հյուրընկալության մասին, որը մարդիկ միշտ զգում են Հայաստան այցելելիս:
Լուսանկարը` Sossi Madzounian/ Smithsonian Institution
Դուք ձեր տուն եք հրավիրում մարդկանց եւ ճաշ եք հյուրասիրում, այդ առումով մարդիկ այնքան բաց են: Մենք միանշանակ հենց սա ենք ցանկանում փոխանցել եւ մասնակիցներին ընտրում ենք՝ մտապահելով այդ ամենը: Սա պարզապես ցուցադրություն չէ, այն մարդկանց անձնական պատմություններով կիսվելու մասին է: Մենք փնտրում ենք մարդկանց, որոնք կիսելու յուրահատուկ պատմություններ ունեն: Ընտրում ենք նրանց, որոնք իսկապես սրտանց են անում իրենց գործը ու կարող են հայկական մշակույթն այնպես ներկայացնել, որ այդ ուղերձը հասցնեն հասարակությանը:
- Ձեր կարծիքով՝ որքանո՞վ է փառատոնը կարեւոր հայերի համար: Ի՞նչ են հայաստանցիները շահելու այդ միջոցառումից:
- Փառատոնը մեծ նշանակություն ունի հայաստանցիների ու սփյուռքահայերի համար: Միացյալ Նահանգների ամենամեծ հարթակն է, գրեթե մեկ միլիոն մարդ է հավաքվում փառատոնին մասնակցելու համար, ավելի քան մեկ միլիոնն էլ համացանցով են հետեւում: Մենք ավելի քան 100 երկրների մշակույթներ ենք ներկայացրել, ու ամենակարեւոր բաներից մեկը, որ ես կարեւորում եմ, մեծ հետաքրքրությունն է, որն ունի ԱՄՆ հասարակությունը հայկական մշակույթի հանդեպ, ինչը մոտիվացնում է մասնակիցներին: Նրանք միասին են մնալու, այդ մեծ պատվիրակությունը նաեւ կատալոնացիների հետ է մնալու նույն վայրում:
Մարդիկ կսկսեն նոր կազմակերպություններ բացել կամ նոր վայրերում աշխատել, եւ դուք պարզապես կսկսեք ավելի շատ ակտիվություն տեսնել: Տեսնում ես, որ մյուսներն իսկապես գնահատում են քո արածը, ու այդ վստահությունն իսկապես մոտիվացնում է քեզ: Սա մշակութային մասն է, կա նաեւ տնտեսական կողմ: Մասնակիցների պատրաստած բոլոր ապրանքները մենք վաճառում ենք շուկայի մասում: Սա շատ լավ սկիզբ կարող է լինել, մասնակիցները գումար կվաստակեն՝ փառատոնին գալով ու վաճառելով ապրանքը, իհարկե կհանդիպեն նաեւ իրենց նոր հաճախորդներին: Այս ամենը կիրականացվի արհեստի դեպքում, կգործի նաեւ ուտելիքների եւ գինու համար: Մի շարք մարդկանց առաջին անգամ կներկայացնենք հայկական հիասքանչ գինիները: Կարծում եմ՝ դա իսկապես հետաքրքիր կլինի:
- Իսկ որքանո՞վ է կարեւոր փառատոնը Սփյուռքի համար:
- Ցանկանում եմ, որ ԱՄՆ հասարակությունն իմանա, թե որքան հիասքանչ ամերիկահայեր են բնակվում Միացյալ Նահանգներում եւ ինչ հիանալի գործունեություն են իրականացնում նրանք՝ ապրելով այստեղ:
Ավելին, հույս ունենք նաեւ զարմացնել սփյուռքահայերի մի մասին, որոնք ներկա են լինելու փառատոնին, քանի որ կարծում եմ՝ շատերը նրանցից չեն այցելում Հայաստան, բայց տեղյակ են ամեն ինչից: Մենք ներկայացնում ենք ավանդույթների պատմությունները, նաեւ փորձարկում ենք իրականությունն ու ասես ցույց տալիս նոր տեխնոլոգիայի մի մասը, որն այսօր գործում է Հայաստանում:
Լուսանկարը` Narek Harutyunyan/Smithsonian Institution
Եթե ամերիկացիները հայերի մասին ինչ-որ մի բան էլ գիտեն, ապա հավանաբար գիտեն ամերիկահայ համայնքների միջոցով, իսկ ԱՄՆ հայերի մեծ մասը Արեւմտյան Հայաստանից է: Ավանդույթները տարբերվում են Արեւելյան Հայաստանում շարունակվող ավանդույթներից: Շատ ամերիկահայեր չգիտեն՝ ինչ է կատարվում Հայաստանում եւ ինչու, կարծում եմ՝ նրանց համար չափազանց հետաքրքիր կլինի ինչ-որ նոր բան բացահայտել այն վայրի հետ կապված, որը շատերը հայրենիք են համարում:

Halle Butvin: We want America to feel the warmth of the Armenian people
For the first time Armenia will be broadly presented at the annual Smithsonian Folklife Festival. The festival will take place June 27-July 1 and July 4-8 in Washington, DC. It is produced by the Center for Folklife and Cultural Heritage. Over 50 years, the Festival has brought more than 30,000 musicians, artists, performers, craftspeople, cooks and others from over 100 countries to strengthen and preserve cultures by presenting them on the National Mall in Washington, DC.
This year the Festival will be international and will present the cultural heritage of Armenia,  Africa and Catalonia. Armenia is the first country from the region to be featured. The annual ten-day event is free to the public, people can experience living traditions, learn about Armenia and its cultural identity through tasting Armenian food and wine. Armenian cooks will teach visitors to cook lavash in tonir, make cheese, and grill khorovats. Besides, people will be able to engage with Armenian designers and artisans, learn and try their hand at weaving, embroidery and carving. Feasting will be continued till evening with concerts featuring Armenian folk and jazz music.
Mediamax talked to Halle Butvin, one of the program’s curators.
2018 Festival's attention will turn internationally and will highlight the cultural heritage of Armenia, Africa and Catalonia. How and why have been chosen particularly these cultures?
The theme of this year's festival is a community-based cultural heritage enterprise. So we were looking for programs that we can tell the story of a particular place and people. For Armenia we were looking more at enterprises of businesses related to food, wine, crafts and how those enterprises keep Armenian culture vibrate.
It is the first time that Armenia takes part in the festival and it is also the first country from the region.
The festival is based on research and the Center for Folklife and Cultural Heritage has teams of curators that each year decides the project based on themes, as well as the research and the relationships that the curators have. Armenia was selected because we have a program with Armenia called My Armenia Cultural Heritage Tourism. It has enabled our research center to be working for the last three years in Armenia, so that was how we decided to move forward with an Armenian festival.
Because we have been doing a lot of research which is very exciting, we thought that now it is actually a really good time to present the cultural heritage of Armenia at the festival.
You have recently visited Armenia. Was the visit related to the festival?
I have a few different projects in Armenia. I started working in Armenia in 2014 - I was part of the team at My Armenia Cultural Heritage Tourism Program with Smithsonian and USAID. I run artisan initiative for the My Armenian program and I also worked with the local festival organizers. It was only last year that I decided to curate the program for the festival.
Halle Butvin in Armenia Halle Butvin in Armenia
Photo: Halle Butvin’s archive
Who is going to take part in the festival and how is going to be the selection process?
We plan to have 75 participants and 15 presenters. We are going to have two types of participants, one is the majority of the tradition bearers, the second are presenters who need to be very comfortable in speaking in the public with a lot of people, they need to speak Armenian as well as English, and they would not simply translate but also interpret.
A lot of participants do not speak English and it is not a requirement. For example a person carving khachkar is going to focus and talk about it, but then the presenter is going to help the audience with questions and understanding what is going on.
Photo: Smithsonian Institution
The majority is from Armenia, but we also have some participants from the Diaspora. The curatorial team drives the decision making and we are the ones who figure out who is going to be the best person to present the traditions, but then we rely a lot on the conversations with a lot of people. We have a lot of different advisers, a curatorial team from Institute for Archaeology and Ethnography and My Armenia project have also been conducting a lot of ethnographic field research to see what is going on in cultural traditions especially in Armenian regions.
Do you know who is already going to participate? Will they be the famous ones?
I do think some Armenians will recognize some of the musicians, but not all of them, although I can't tell you yet who they are. The idea of the festivals is to create a platform for folk and traditional arts. We have a lot of participants coming from the regions, so it will be exciting for people to see there are so many talents not only in Yerevan but in Armenian regions as well. We cover all of the costs of participation and take care of everything.
What is especially essential to emphasize for Armenian participants? What is the preferable way to introduce Armenian culture?
For participants it is really important just to tell their stories. From the curatorial aspect what we want to present about Armenians is that we want the American public first of all to feel the warmth and generosity of the Armenian people. We were looking at food and drink and that welcoming feeling that people have as visitors coming to Armenia.
Photo: Sossi Madzounian/ Smithsonian Institution
You welcome people at your homes and share meals, people are very open in that way. So we definitely want to convey this and we select participants with that in mind. It is not just about the demonstration, it is about sharing their personal stories. We are looking for people who have a unique story to share, we are selecting people who are really passionate about what they do, and can really share Armenians' culture in a way that the message will be conveyed to the public.
How important do you think the festival is for Armenians? How the local Armenians are also going to benefit from it?
It has a lot of value for people from Armenia and Diaspora. It is the biggest stage in the United States, we have nearly a million people who come to the festival, and then we have millions more online. We have presented cultures from over 100 countries and one of the things that I think is really valuable is that there is so much interest from the American public and curiosity which is very motivating for the participants. Participants stay together, you have this whole delegation which stays with the Catalans as well. People start new organizations, start to work in new places, and you just start to see a lot more activity. You see that other people really value what you do and that confidence is really motivating. This is the cultural component, but there is also an economic component. All of the products that are made by participants, we sell them in the market place. It is a really nice access point, so the participants will make money while being there and selling their products, but they also can have access to the new customers. That is going to be true for craft but also for food and wine. We will introduce a lot of people to amazing Armenian wine for the first time. I think that is going to be really exciting.
How much is the importance of the festival for the Diaspora as well?
I want the American public to know what an incredible group of people Armenian Americans are in the USA and how many amazing things they have accomplished being here. Besides, I hope to surprise some of the Diaspora that comes for the festival because I think many of them don't come to Armenia but they are really aware of what's going on. We are sharing stories of traditions, we are also experimenting the reality, and kind of showing some of the new technology that is happening in Armenia.
Photo: Narek Harutyunyan/Smithsonian Institution
If Americans know anything about Armenians at all they might have learnt it from the Armenian American community, but a lot of Armenians in the US are from the Western Armenia. They have different traditions than some of the traditions presented in Eastern Armenia. A lot of Armenian Americans do not know about what is going on in Armenia and why, I think for them bringing something new about the place that many of them consider as a homeland will be super exciting.