Կարո Արմեն. Նոր Հայաստանը կօգնի նաեւ Նոր Սփյուռք կերտել
2018 թվականի մայիսի 27-ին Լոռու մարզում կայանալու է «Հայաստանի մանուկներ» (COAF) հիմնադրամի ՍՄԱՐԹ կենտրոնի բացումը: Բացումից առաջ Մեդիամաքսը զրուցել է COAF-ի հիմնադիր եւ նախագահ Կարո Արմենի հետ:
- ՍՄԱՐԹ կենտրոնի բացումը մի քանի օրվա հարց է: Ի՞նչ եք զգում այդ կարեւոր միջոցառմանն ընդառաջ:
- ՍՄԱՐԹ-ի գաղափարը ծնվեց մոտ երկու տարի առաջ: Այնուհետեւ կատարելագործեցինք այն՝ երկու կարեւոր բաղադրիչով: Առաջինը ՍՄԱՐԹ-ի նախագծումն էր, իսկ երկրորդը՝ կենտրոնի բովանդակությունը՝ ի՞նչ է անում այդ կենտրոնը, ինչպե՞ս եւ ինչո՞ւ: Այն, ինչ կներկայացվի հանրությանը մայիսի 27-ին, մեծ ջանքեր է պահանջել: Մենք ոչ պաշտոնապես գործարկել ենք ՍՄԱՐԹ-ը՝ որոշ ծրագրերով, որոնք պաշտոնական բացումից հետո կշարունակվեն արագացված տեմպով:
ՍՄԱՐԹ -ի գաղափարն առաջացավ երկու շարժիչով: Առաջինի միջոցով մենք համոզվեցինք, որ կարող ենք շատ ավելի արագ ընդլայնել մեր ջանքերը Հայաստանի գյուղական համայնքներում: Հասկացանք՝ ինչպե՞ս կարող ենք 44 գյուղերում իրականացվող 14 տարվա աշխատանքից հետո շատ արագ հասնել, ասենք, բոլոր 900 գյուղերին: Ահա, թե ինչու SMART-ը գործարկվեց. այն մի հանգույց է, որն ապահովում է կապը տարածաշրջանի հետ՝ 50 համայնքներ, ավելի քան 100 000 մարդ: Միտքը հետեւյալն է՝ եթե մենք կարողանանք արագ տեմպերով երկրի ողջ տարածքում սա կրկնել 10-15 անգամ, ապա գյուղական Հայաստանը «դրախտ» կդառնա:
Դրանից հետո մենք ասացինք՝ «ինչպե՞ս ենք դա անելու»: «Ինչպես»-ը շատ կարեւոր է: Այն օգնեց հասկանալ, թե ինչպես ենք իրականացնելու ՍՄԱՐԹ-ում նախատեսված ընդարձակ ծրագրերը, որոնք պետք է բարձր չափանիշներ սահմանեն, ընդլայնեն մեր երիտասարդների մտահորիզոնը, որպեսզի նրանք կարողանան մտածել եւ երազել մեծ գաղափարների մասին (think big):
Վերջին 100 տարիների ընթացքում հայերը բազմիցս տուժել են բնածին եւ մարդածին տարբեր աղետների պատճառով, եւ դա ստիպել է մեզ նեղ մտածել: Այժմ ընդարձակ մտածելու ժամանակն է: Կարծում եմ, վերջին մի քանի շաբաթների իրադարձությունները լրացուցիչ խթան կհանդիսանան:
- Հատուկ սիմվոլիզմ տեսնում ե՞ք այն բանում, որ ՍՄԱՐԹ-ի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա այն երկրում, որն անվանում ենք «Նոր Հայաստան»:
- Կարծում եմ, դա Աստծո կամ Տիեզերքում որոշ այլ ուժերի ձեռքի գործն է, բայց ուրախ ենք, որ այսօր Հայաստանում հույս կա: Իհարկե, այս նոր հույսի եւ լավատեսության հետ մեկտեղ պետք է գա նաեւ մեծ պատասխանատվությունը, որպեսզի խոստումներն իրականություն դառնան: Հիմա ժամանակն է, որպեսզի մենք՝ որպես ազգ, լրջորեն ընդունենք մեր պարտականությունները եւ ռոմանտիզմով չափից շատ չտարվենք:
Երբ դրական փոփոխություն է տեղի ունենում, դրա հետ կապված որոշակի ռոմանտիզմ է առաջանում: Դա հրաշալի է, մենք պետք է վայելենք ռոմանտիզմը, բայց ոչ շատ երկար: Ինչպես ցանկացած պատասխանատու քաղաքացի՝ ես անհանգստանում եմ «ինչպես»-ի համար: Թեեւ որոշումներ կայացնելու իրավասություն չունեմ, սակայն որպես պատասխանատու հայ, իրավունք ունեմ անհանգստանալու. եթե մենք չմտահոգվենք, ապա էլ ո՞վ դա կանի:
- Հայաստանի «թավշյա հեղափոխության» շարժիչ ուժը երիտասարդներն էին:  Ձեր հիմնադրամը 14 տարի աշխատում է երեխաների հետ: Զարմացա՞ծ էիք, երբ տեսաք, որ այդ երեխաները դարձել են ակտիվ երիտասարդներ, որոնք չեն վախենում պայքարել իրենց իրավունքների համար:
- Դա անխուսափելի էր: Մեր կատարած աշխատանքի միջոցով տեսնում էինք այն առավելությունները, որոնք ձեռք էին բերում երեխաներն ու երիտասարդները, երբ ստանում են ինքնուրույն արտահայտվելու եւ գործելու հնարավորություն: Ի վերջո, ի՞նչ անում է COAF-ը: Խրախուսում է երիտասարդների, միջին տարիքի մարդկանց, ծերերի ազատ մտածելու կարողությունը:
Երբ 14 տարի առաջ սկսեցինք մեր աշխատանքը, աշակերտները միշտ ամաչկոտ էին, նույնիսկ չէին համարձակվում ազատ խոսել, արտահայտել իրենց գաղափարները: Ես տարվա մեջ չորս-հինգ անգամ գալիս եմ Հայաստան, հաճախ եմ այցելում դասարաններ եւ զրուցում երեխաների հետ: Մեր աշխատանքի սկզբում, երբ աշակերտներին հարց էի տալիս, նրանք միշտ նայում էին ուսուցչին, որպեսզի հասկանան՝ արդյո՞ք, կարելի է պատասխանել: Դա սկսեց փոխվել 3-5 տարի առաջ: Աշակերտներն ավելի վստահ են, հաճախ մարտահրավեր են նետում ուսուցիչներին, դպրոցի ղեկավարությանը:
Արյդո՞ք երեք շաբաթ առաջ ես սպասում էի, որ հեղափոխություն տեղի կունենա: Պատասխանում եմ՝ ոչ: Արդյունքն ինձ զարմացրե՞լ է: Պատասխանը կրկին բացասական է՝ զարմացած չեմ: Դա ժամանակի հարց էր: Ճնշման ներքո չմեծացած մարդկանց կրիտիկական զանգված ձեւավորվեց, որը կարողացավ հաղթահարել արգելքները:
Ամենից ուրախացնողն այն է, որ դա տեղի ունեցավ խաղաղ ճանապարհով, աննախադեպ քաղաքակիրթ պայմաններում: Սա անչափ տպավորիչ է: Կարծում եմ, որ սա աշխարհի համար նախադեպ է:
- Ասացիք, որ կարեոր է, թե ինչպես պետք է իրականացվեն փոփոխությունները: Սփյուռքը հեղափոխության հանրային քննարկումներում կարեւոր թեմա էր, երկրի այսօրվա առաջնորդները հետեւողականորեն նշում էին Սփյուռքի ներգրավման կարեւորությունը: Սա կարո՞ղ է Սփյուռքի համար դառնալ նոր հնարավորություն, որը կօգնի այդ «ինչպես»-ի ձեւակերպմանը եւ նոր արժեք կհաղորդի Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին:
- Սա շատ կարեւոր հարց է: Քանի որ «Նոր Հայաստան» է ձեւավորվում, ես համոզված եմ, որ «Նոր Սփյուռք» եւս կձեւավորվի:
Երբ ինչ-որ բան հասնում է չհանդուրժելու աստիճանին՝ ճնշող ռեժիմը, կոռուպցիան, մեկուսացման գործընթացները (նկատի ունեմ, որ սովորական, տաղանդավոր, հրաշալի հայերն իրենց մեկուսացած էին զգում այն գործընթացից, որը հիմնականում ընդգրկում էր սահմանափակ թվով մարդկանց՝ հանուն վերջինների շահերի), իրականությունը փոխելու նպատակով քայլեր են կատարվում, եւ նոր Հայաստան է ստեղծվում:
Սփյուռքում գրեթե նույն իրավիճակն է եղել: Սփյուռքահայերի փոքր, նեղ խումբը խորհրդանշում էր այն, թե ինչպես էր ընկալվում Սփյուռքը շատերի մտքում: Նրանց մեթոդաբանությունը գործընթացից դուրս էր թողնում Սփյուռքի մեծամասնությունը: Արդյունքում մեծամասնությունը ներգրավվելու հնարավորություն չի ունեցել կամ ներգրավվելու իրավունքը չի զգացել՝ չունենալով կազմակերպչական կամ այլ միջոցներ: Այդ նեղ խումբը վայելել է տարբեր հաճույքներ, ստացել է մեդալներ եւ բիզնես հնարավորություններ: Դա պետք է փոխվի: Ես լավատես եմ, որ հիմա փոխվում է:
Կային որոշ մարդիկ, մի քանի կազմակերպություններ, որոնք այս իրականությունից դուրս էին: Ամենայն հավանականությամբ, այժմ նրանք շատ ավելի  մեծ թափ կհավաքեն, եւ շատերը, որոնք ակտիվ Սփյուռքի մաս չեն կազմել, այժմ կսկսեն մասնակցել գործընթացներին:
Ես շատ տարիներ առաջ որոշում կայացրեցի, որ Հայաստանում բիզնես գործունեություն չեմ ծավալելու: Ինչո՞ւ, որովհետեւ եթե ես Հայաստանում բիզնես ունենամ, ապա կառավարությունն ու վերնախավն ինձ վրա ազդեցության լծակներ կունենան: Ես ուզում էի զերծ մնալ այդ ամենից, որ կարողանամ որոշումներ կայացնել առանց որեւէ ազդեցության:
Նոր Հայաստանի եւ նոր Սփյուռքի միջեւ հիանալի նոր միասնություն կարող են ստեղծել: Նաեւ լավատես եմ այն հարցում, որ հին գվարդիայի որոշ կազմակերպություններ եւ մարդիկ Սփյուռքում նույնպես կհաղթահարեն արգելքները եւ կմիանան Սփյուռքին նոր թափ եւ էներգիա հաղորդելու գործին: Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա:

Children of Armenia Fund's (COAF) SMART Center will open in Lori marz on May 27, 2018. Mediamax has talked to COAF founder and chairman Garo Armen ahead of the opening.
The opening of SMART Center is a matter of a few days now. What do you feel ahead of that important event?
The concept of SMART was born about two years ago. Then it was the matter of how we perfect the idea, which had two components. One was the design of SMART and the other, very importantly, the content of SMART – what does it do, how does it do it, why does it do it? It has been a major effort that now is coming to a public tipping point on Sunday. We have unofficially opened SMART with some programs that are underway already and those will continue at an accelerated pace after the official opening.
COAF SMART Center at Debet-Dsegh crossroad ready to take off
The idea of SMART was born with two drivers. One was to make sure we can expand our efforts much more rapidly to the rest of Armenian rural landscape. That was the reason we conceived SMART in the first place. How do we go from 14 years worth of work in 44 villages to maybe all 900 villages in a very rapid fashion? That is why SMART was conceived, because it was a central hub that provided connection to the region – as many as 50 different communities, over a 100 000 people, and the idea was if we could repeat this 10-15 times over throughout rural Armenia rapidly, we would make rural Armenia into “paradise”.
After that we said, “How do we do it?” The “how” was a very important element. It came into question with both the expanded programs that we would offer at SMART, but also, very importantly, with doing everything in SMART in a way that would set such high standards, such high targets that we would lift our communities, our young people from thinking small to thinking very big.
In the last 100 years Armenians have been beaten down repeatedly because of man-made and natural disasters and those things have made us think small. Now it’s time to think big. The circumstances of the last few weeks are an additional catalyst to encourage it.
Do you see any special symbolism in the fact that the official opening of SMART will take place in what we call “New Armenia”?
I think it is either a God-made circumstance or some other greater energies in space that made it happen this way, but we’re delighted that there is hope in Armenia. Of course, with this new hope, new sense of optimism comes a great responsibility to make sure that we actually deliver on the promise. Now is time for us to take our responsibilities seriously as a nation and grow out of the romance.
When a positive change happens, there is romanticism associated with it. I think it’s a wonderful thing, we should enjoy the romanticism, but not too long. As all responsible citizens, I worry about the “how”, not the “what” in what we want to accomplish. I worry about that a lot, and although I am not in the position or power to make decisions, as a responsible Armenian, I am entitled to worry about the “how”, because if we don’t worry about it, who will, after all?
Youngsters were the driving force of the “Velvet revolution” in Armenia. Your foundation has been working for 14 years with children - were you surprised to see that the youngsters they have become are active and unafraid to stand for their rights?
It was inevitable. Through the work we have done, we have actually seen the benefits of empowerment. What COAF does at the end of the day is empower young, middle-aged, old people to be able to think free. I think that is a wonderful, positive attribute and we have already seen the benefits of that development.
When we started our work fourteen years ago, the students were always timid, they did not even have the courage to speak freely, express their ideas. I come to Armenia four, five times a year and I often go to our classrooms and speak with the children. In the beginning of our work, when I used to ask questions of the students, they would always look at the teacher to see if they had the permission to answer.
Those dynamics started changing 3-5 years ago. The students are self-confident, they challenge teachers, principals, school administrators.
Was I expecting a revolution three weeks ago? The answer is no. Am I surprised with the outcome? The answer is again no, I am not surprised. It was a matter of time. And it was a matter of time in terms of a tipping point between a generation that were not children of suppression and their critical mass being able to get over the hump.
The delight is that it happened peacefully, in an unprecedented civility. That is very, very impressive. I think this will be a case study for the world and it will probably set some examples.
You have touched on “how” the changes should be made. Armenian Diaspora was a key point in public debates throughout the revolution and new leaders of the country consistently mention the importance of engaging the Diaspora. Do you think this is a new opportunity for the Diaspora to contribute to that “how” and add value to the changes in Armenia?
This is a very important question. Just as there is a “New Armenia” being formed, I firmly believe there is a “New Diaspora” that will be formed.
When something is exaggerated to the point of not being tolerated – the suppressive regime, the corruption, the exclusionary processes, by which I mean that ordinary, talented, wonderful Armenians felt excluded from the process that was driven by a limited number of people, mainly for their own benefit – and the forces are ready to act to do something about that reality, a good thing happens, a new Armenia is created.
By the same token, there has been the same dynamics in the Diaspora. A small, narrow group of Diasporans have been the symbol of what Diaspora represents. Their methodologies have excluded the great majority of the Diaspora. As a result of that, the great majority has not had the opportunity to be involved or they have not felt the right to be involved, because they haven’t had the organizational or other means. That group had been dined and wined and provided medals and business opportunities. That needs to change. I’m optimistic that it is changing now.
There have been a few people, a few organizations that have been outside of this reality. What is likely to happen now is that those will gain a lot more momentum and many more that have not been part of the Armenian active Diaspora will now start participating.
I made a decision many years ago not to have any business activities in Armenia. Why? Because if I have a business venture in Armenia, then the government and the establishment have a leverage over me. I wanted to be devoid of all that so I can make my decision without any influence that will be monetarily based.
We will create a wonderful new unity between the new Armenia and the new Diaspora. I’m also optimistic that some of the old-guard Diasporan organizations and people will also get over the hump and join the new momentum, the new wave, the new energy. I’m hopeful that will happen.