Պյոտր Սվիտալսկի. Հայաստանում իրական շրջադարձի հնարավորություն կա - Mediamax.am
-Պարոն Սվիտալսկի,  հունիսի 22-ին Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ գործընկերության խորհրդի անդրանիկ նիստի արդյունքներով հրապարակված համատեղ մամուլի հայտարարությունում Եվրամիությունը «ողջունել էր Հայաստանի կառավարության հստակ հանձնառությունը պայքարել կոռուպցիայի դեմ եւ այս ուղղությամբ կառավարության ձեռնարկած հստակ գործողությունները»: Սա նշանակու՞մ է արդյոք, որ ՀՀ նախորդ կառավարություններն այս ուղղությամբ հստակ քայլեր չէին ձեռնարկում։
- Բրյուսելում վերջերս տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի թեման գլխավորներից մեկն էր։ Գործընկերության խորհրդի նիստում հայկական կողմն իսկապես հայտնել է կոռուպցիայի դեմ պայքարելու իր վճռականության մասին՝ այն նշելով որպես նոր կառավարության ամենակարեւոր առաջնահերթություններից մեկը: Եվրոպական միությունն էլ հայտարարել է, որ այդ հավակնոտ նպատակները կյանքի կոչելու համար պատրաստ է Հայաստանի կառավարությանը եւ Հայաստանին տրամադրել ամեն անհրաժեշտ աջակցություն։ Սա շատ նշանակալի է։
Քաղաքական կամքը առանցքային է եւ այսօր մենք կարող ենք ասել, որ Հայաստանը ձեւավորել է այդ անհրաժեշտ քաղաքական կամքը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն այլեւս անշրջելի է Հայաստանում, ինչը կրկին ոգեւորում է մեզ ավելի հակված լինել աջակցելուն։ Կարծում ենք՝ այսօր հնարավորություն կա իրական շրջադարձ կատարելու համար։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար կան նաեւ այլ անհրաժեշտ տարրեր՝ լավ օրենքները, օրենսդրությունը, ինստիտուտները,  հանրային աջակցությունը եւ իրազեկումը։ Այս բոլոր տարրերի պարագայում ԵՄ-ն փորձել է անել առավելագույնը՝ օգնելու Հայաստանին արդյունքների հասնելու համար։ Շատ հետաքրքիր է, որ վերջին զարգացումների՝ ներառյալ որոշ մարդկանց ձերբակալումների հիմքում գործող օրենսդրությունն է, ինչը նշանակում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար արդեն այսօր կան ուժեղ օրենսդրական հիմքեր։
Այդուհանդերձ, մենք կարծում ենք, որ այն հնարավոր է ավելի ամրագրել։ Մենք կոնկրետ առաջարկներ ունենք այն մասին, թե օրենսդրական փոփոխությունները որ ուղղությամբ կարող են ընթանալ եւ պատրաստ ենք աջակցություն տրամադրել։ Սեպտեմբերին Եվրոպական միությունը Հայաստանում կոռուպցիայի թեմայով գործընկերային վերանայում (peer review) է կազմակերպելու, որի շրջանակում եվրոպական երկրներից փորձագետներ կգան եւ կներկայացնեն եվրոպական փորձը, մասնավորապես, օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ լուծումները։
Նոր կառավարությունը հայտարարել է ընդգրկուն հակակոռուպցիոն մարմին ստեղծելու իր մտադրության մասին։ Եվրոպական միությունը ողջունում է դա, քանի որ դա այն է, ինչի օգտին մենք երկար տարիներ հանդես ենք եկել։ Կարծում ենք, որ այս հաստատությունը արժանի է աջակցության եւ մենք կառավարության հետ կքննարկենք, թե ինչ չափով կարող ենք աջակցել, եթե, իհարկե, հետարքրքություն լինի։
-Հանրապետական կուսակցության որոշ ներկայացուցիչներ պնդում են, որ կոռուպցիայի դեմ ուղղված վերջին քայլերը եւ ձերբակալությունները «քաղաքական ենթատեքստ» ունեն։ Ի՞նչ կարծիքի եք Դուք։
- Անհրաժեշտը դատական համակարգի անկախությունն է, քանի որ, երբ գործ ունես կոռուպցիայի հետ, անկախ եւ ուժեղ դատարաններն են երաշխիքը, որ ընտրողական արդարություն կամ «վենդետաներ» տեղի չեն ունենում։ Ես պատճառ չունեմ մտածելու, որ վերջին գործուղությունները քաղաքական ենթատեքստ ունեն: Բոլոր գործողությունները իրականացվել են թափանցիկ եւ հիմնավոր։ Այդուհանդերձ, քաղաքական գործոնը բացառելու համար Հայաստանում պետք է լինեն անկախ դատարաններ եւ դատավորներ։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը դա եւս կարող է անել։
-ԵՄ-ն ինչպիսի՞ դեր կարող է ունենալ կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի իշխանությունների հայտարարություններն այն մասին, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար այլեւս որեւէ դրամաշնորհ միջազգային կառույցից չեն վերցնելու, քանի որ գտնում են, որ կոռուպցիան վերացնելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է քաղաքական կամք, իսկ այդ կամքը նոր կառավարությունն ունի։
-Համաձայն եմ, որ քաղաքական կամքի ձեւավորման կամ դրսեւորման պարագայում փողի գործոնը դեր չի խաղում։ Երբ քաղաքական կամքի առկայությունը վերածվում է կոնկրետ գործողությունների, մենք պատրաստ ենք աջակցել։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է որոշի, թե ինչ ծավալի համագործակցություն է ցանկանում իր արտաքին գործընկերների հետ։ Մենք կարծում ենք, որ նման համագործակցությունը օգտակար է ինստիտուտների աշխատանքի վերաբերյալ եվրոպական երկրների փորձի ներկայացման եւ լավ օրենքներ ստեղծելու առումով։ Հայաստանը պետք է ընտրի իր սեփական ուղին կամ մոդելը, եւ մենք պատրաստ ենք կիսվել փորձառությամբ։
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ այսօր եվրոպական ներդրողները ավելի հետաքրքրված են քննարկել կոնկրետ ծրագրեր Հայաստանում։
- Մենք նշել ենք, որ եթե դուք հաջողեք կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ապա վաղ թե ուշ դա կխրախուսի արտաքին ներդրողներին։ Մենք եվրոպացի ներդրողներից ազդակներ էինք ստանում, որ դա շատ կարեւոր է։
Կարող եմ մեկ օրինակ բերել։ Նախկինում մենք տեղեկություններ էինք ստանում արեւմտյան սուպերմարկետների ցանցից, որ նրանք հավասար վերաբերմունքի չեն արժանանում, եւ նոր կառավարությունը անմիջապես լուծեց այդ խնդիրը։ Այս անարդար վերաբերմունքը մի գործոն էր, որը հավանական ներդրողներին հետ էր պահում, որովհետեւ բոլորը գիտեին խնդրի մասին, բայց ոչինչ չէր արվում։ Ես շատ վստահ եմ, որ ներդրողները կգան այստեղ, երբ դուք ունենաք իսկապես բաց դռների քաղաքականություն, երբ իսկապես ապացուցեք, որ այդ ներդրողները արդար վերաբերմունքի կարժանանան։
- Հայաստանում քննարկում են, թե ո՞րն է լավագույն ժամկետը արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար։ Ի՞նչ եք կարծում, դրանք կարո՞ղ են կայանալ աշնանը, թե դա իրատեսական չէ՝ հաշվի առնելով, որ Ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխման կարիք ունի։
-Մենք պատրաստ ենք աջակցել ընտրությունների կազմակերպման եւ անցկացման հարցում։ Կարծում եմ՝ լավ է, որ խորհրդարանում քննարկումներ են սկսվել, քանի որ ապագա ընտրությունների վերաբերյալ բոլոր քաղաքական ուժերի միջեւ իրական երկխոսությունը շատ կարեւոր է։ Հայաստանի կառավարությունը արդեն իսկ սերտ կապ է հաստատել պոտենցիալ դոնորների, այդ թվում՝ ԵՄ-ի հետ։ Այսպիսով՝ մենք տեղյակ ենք, որ գործընթացն ընթանում է։ Երբ կտեսնենք նոր Ընտրական օրենսգիրքը եւ դրանով նախատեսվող տեխնիկական միջոցները, կարող ենք քննարկել, թե ինչով կարող ենք օգնել։
-Մամուլում տեղեկություններ են հրապարակվել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսին Բրյուսելում հանդիպումներ է ունենալու ԵՄ ղեկավարների հետ։ Կասե՞ք, թե ում հետ է նա հանդիպելու։
- Միայն կարող եմ ասել, որ վարչապետին Բրյուսելում ջերմ են ընդունելու։ ԵՄ-ն ողջունում է եւ պատրաստ է աջակցել նրա նախաձեռնություններին՝ կապված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, անկախ դատական համակարգին, տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ հավասար վերաբերմունքին։ Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը հիմա լավ ծրագիր ունի, որը կարող է լավ արդյունքներ ապահովել:
Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը կարող է կարեւոր խողովակ լինել Հայաստանին տրամադրվող աջակցության համար։

Петр Свитальский: В Армении есть возможность для реального прорыва - Mediamax.am
- Господин Свитальский, в совместном заявлении для прессы, опубликованном по итогам состоявшегося 22 июня первого заседания Совета партнерства между Арменией и ЕС, Евросоюз «приветствовал ясную приверженность правительства Армении борьбе против коррупции и конкретные действия правительства, предпринятые в этом направлении». Означает ли это, что прежние правительства Армении в этом направлении не были конкретными?
- На состоявшихся недавно в Брюсселе обсуждениях тема борьбы с коррупцией была одной из главных. На заседании Совета партнерства армянская сторона заявила о своей решимости бороться с коррупцией, назвав эту борьбу одним из важнейших приоритетов нового правительства. Европейский союз заявил, что для претворения в жизнь этих амбициозных целей готов предоставить правительству Армении любую необходимую поддержку. Это очень существенно.
Политическая воля является ключевым фактором, и сегодня мы можем сказать, что Армения сформировала эту необходимую политическую волю. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что борьба с коррупцией в Армении носит бесповоротный характер, и это поддерживает наше стремление оказывать поддержку. На наш взгляд, сегодня есть реальная возможность совершить прорыв.
Для достижения успеха в борьбе с коррупцией есть и другие необходимые элементы: хорошие законы, законодательство, институты, общественная поддержка и информирование. По всем этим направлениям ЕС старался делать максимум, чтобы помочь Армении достичь результатов. Очень интересно, что в основе последних событий, включая задержания некоторых лиц, лежит действующее законодательство, и это означает, что для борьбы c коррупцией уже сегодня есть сильные законодательные основы.
Тем не менее, мы считаем, что есть место для усовершенствования. У нас есть конкретные предложения относительно пути, по которому могут продвигаться законодательные изменения, и готовы оказать содействие.  В сентябре Европейский союз проведет в Армении партнерский пересмотр (peer review) по теме коррупции, в рамках которого прибудут эксперты из европейских стран и представят европейский опыт, в частности, законодательные и институциональные решения.
Новое правительство объявило о намерении создать инклюзивный антикоррупционный орган. Европейский союз приветствует эту инициативу, поскольку мы долгие годы  выступали в пользу такого решения. На наш взгляд, этот институт заслуживает поддержки, и мы обсудим с правительством, в какой мере мы сможем содействовать, если, конечно, будет проявлен интерес.
- Некоторые представители Республиканской партии Армении утверждают, что последние шаги против коррупции и аресты имеют «политический подтекст». Каково Ваше мнение?
- Необходима беспристрастность судебной системы, поскольку, когда имеешь дело с коррупцией, независимые и сильные суды являются гарантией того, что правосудие не применятся избирательно или не ведутся «вендетты». У меня нет причин думать, что последние действия содержат политический подтекст. Все действия были реализованы прозрачно и обоснованно. Тем не менее, чтобы исключить политический фактор, в Армении должны быть независимые суды и судьи. Думаю, Армения сможет сделать и это.
- Какую роль может сыграть ЕС в борьбе с коррупцией, учитывая заявления армянских властей о том, что для борьбы с этим явлением они не будут более брать гранты от международных структур, поскольку считают, что для устранения коррупции в первую очередь необходима политическая воля, а у нового правительства она есть.
- Согласен, что в случае формирования или проявления политической воли фактор денег не играет роли. Когда наличие политической воли трансформируется в конкретные действия, мы готовы содействовать. Правительство Армении должно решить, какой объем сотрудничества оно хочет иметь с внешними партнерами. Мы считаем, что подобное сотрудничество полезно в плане представления опыта европейских стран по работе институтов и создания хороших законов. Армения должна выбрать свой собственный путь или модель, и мы готовы поделиться опытом.
- Можно сказать, что сегодня европейские инвесторы более заинтересованы в обсуждении конкретных проектов в Армении?
- Мы отмечали, что если вы достигнете успехов в борьбе против коррупции, то рано или поздно это воодушевит внешних инвесторов. Мы получали от европейских инвесторов сигналы о том, что это очень важно.
Могу привести один пример. Раньше мы получали информацию от западной сети супермаркетов, что они удостаиваются неравного отношения, и новое правительство сразу решило эту проблему. Это несправедливое отношение – фактор, который удерживал вероятных инвесторов, поскольку все знали о проблеме, но ничего не предпринималось. Я вполне уверен, что инвесторы придут сюда, когда у вас действительно будет вестись политика открытых дверей, когда вы действительно докажете, что эти инвесторы будут удостоены справедливого отношения.
- В Армении обсуждают возможные сроки проведения досрочных выборов. Как Вы считаете, они могут состояться осенью, или это нереально, учитывая, что Избирательный кодекс нуждается в изменениях?
- Мы готовы оказать поддержку в вопросе организации и проведения выборов. На мой взгляд, хорошо, что начались парламентские обсуждения, поскольку реальный диалог между всеми политическими силами о предстоящих выборов очень важен. Правительство Армении уже установило тесные связи с потенциальными донорами, в том числе - с ЕС. Таким образом, мы в курсе того, что процесс идет. Когда мы увидим новый Избирательный кодекс и предусмотренные им технические вопросы, сможем обсудить вопросы нашего содействия.
- Были публикации о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян в июле проведет встречи с руководителями ЕС. С кем он встретится в Брюсселе?
- Могу только сказать, что премьер-министру будет оказан теплый прием в Брюсселе. ЕС приветствует и готов поддержать его инициативы по борьбе с коррупцией, независимой судебной системой, равным отношением к хозяйствующим субъектам. Мы считаем, что сейчас у Армении есть хорошая программа, которая может обеспечить хорошие результаты. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве может стать важным каналом для оказываемой Армении поддержки.