Արմեն Ստեփանյան. «Ամուլսարի շահագործման բնապահպանական բոլոր ռիսկերը կառավարելի են»
Ամուլսարի հանքի շահագործման բնապահպանական ռիսկերի եւ ազդեցության վերաբերյալ Մեդիամաքս-ը զրուցել է «Գեոթիմ»-ի բնապահպանական եւ սոցիալական հարցերով ղեկավար Արմեն Ստեփանյանի հետ:
- Ձեր ընկերության կողմից կատարվել է Ամուլսարի հանքի շահագործման արդյունքում հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ ուսումնասիրություն: Բնապահպանական ռիսկերի մասով ի՞նչ եզրակացության եք եկել ուսումնասիրության արդյունքում:
-Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատումը միջազգային անկախ փորձագիտական ընկերություների կողմից իրականացված ծավալուն գիտական եւ հետազոտական աշխատանք է, որի արդյունքում հաստատվել է, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման ընթացքում չկա որեւէ ռիսկ, որը կառավարելի չէ: Ընդհանրապես, հնարավոր ռիսկի տեսակից կախված` ժամանակակից հանքարդյունաբերության մեջ կան դրանց նվազեցման տարբեր մեթոդներ:
Օրինակ` փոշու կառավարումը: Ամուլսարի հանքավայրում նախատեսել ենք, որ ջարդիչ կայանքը լինելու է փակ շենքի մեջ: Փակ շենքը երկու հիմնական դրական կողմ ունի. աղմուկի եւ փոշու 90-95 % ազդեցության նվազեցում: Մենք այցելել ենք տարբեր զարգացած երկրների առաջատար հանքավայրեր, որտեղ, սակայն, միշտ չէ, որ ջարդիչ կայանքը փակ շենքի մեջ է: Սա ցույց է տալիս, որ հանքերի շահագործման միջազգային չափանիշները խստացվել են վերջին մի քանի տարիների ընթացքում,
իսկ նախկինում գործող ռիսկերի նվազեցման մեթոդները վերանայվում են, իսկ երբեմն նաեւ ամբողջովին նորացվում են:
-Ո՞րոնք ենք երաշխիքները, որ Ամուլսարի ծրագիրն իսկապես իրականացվում է միջազգային բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշներին համապատասխան:
- Ընկերության որդեգրած բնապահպանական քաղաքականությունից բացի, երաշխիքներից ամենակարեւորն այն է, որ մեր ընկերության բաժնետերերից երկուսը` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, ունեն ամենախիստ բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշները: 2000-ականների սկզբին մի շարք բանկեր եւ ֆինանսական կառույցներ ստորագրեցին այսպես կոչված «էկվատորյան սկզբունքների» փաստաթղթի տակ, որը ենթադրում է, որ 10 մլն դոլարից ավել ներդրում պահանջող ծրագրերը պետք է բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության միջազգային գնահատման ենթարկվեն եւ հետեւեն իրագործման լավագույն չափանիշներին`այդ կառույցների կողմից ֆինանսավորում ստանալու համար: Հետեւաբար` մենք պարտավոր ենք կիրառել եւ կիրառում ենք միջազգային բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշները:
- Շատ բնապահպանների անհանգստացնում է այն հարցը, որ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործումը վնաս կհասցնի տարածքի կենսաբազմազանությանն ու կենդանական աշխարհին:
- Ամուլսարի հարակից տարածքներում կենսաբազմազանության պահպանությունը լիովին կառավարելի խնդիր է: Մենք 4 տարի շարունակ կատարել ենք մանրակրկիտ հետազոտություններ` անվանի մասնագետների ներգրավելով Հայաստանից, արտերկրից , ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ավստրալիայի առաջատար համալսարաններից:
Ընկերությունը ատանձնել է պարտավորություն անհրաժեշտության դեպքում իրականացնել փոխատեղման “offset” նախագիծ, աշխարհի առաջատար կազմակերպությունների ուղեցույցով:
Ռիսկերի կառավարումը ներառում է նաեւ հանքավայրի այնպիսի նախագծում, որը թույլ է տալիս խուսափել զգայուն տարածքներից: Սա էլ հենց կոչվում է միջազգային լավագույն փորձ:
Կենսաբազմազանության առումով մենք առանձնացրել ենք բոլոր զգայուն տարածքները, որտեղ իրականացվում են մի շարք պահպանման միջոցառումներ` ընդհուպ մինչեւ տարածքին հատուկ սերմերի հավաքումը եւ արխիվացումը: Զուգահեռաբար իրականացվում է նաեւ տարածքների վերականգնման (ռեկուլտիվացիայի) աշխատանք:
Իրականացրել ենք թռչնատեսակների բազմազանության հետազոտություն, այդ թվում` գիշատիչ տեսակների: Այս տարի Ամուլսար այցելած Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի մասնագետները նշել էին, որ մանրակրկիտ աշխատանք ենք իրականացրել` խստագույն միջազգային ստանդարտներին համապատասխան: Հետեւաբար, կարող ենք վստահեցնել, որ կենսաբազմազանության կառավարումը իրականացվելու է միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան, եւ որ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը վերահսկելու են մեր աշխատանքը` դրանում համոզվելու համար:
-Բնապահպաններին մտահոգում է նաեւ բաց հանքի շահագործման արդյունքում շրջակա տարածքներում գտնվող ջրային միջոցների որակական առումով վտանգված լինելու հարցը:
- Հնչեցված մտահոգությունը հիմնականում կապված է կույտային տարրալվացման հարթակի հետ: Ցիանային լուծույթով կույտային տարրալվացումը լայն տարածում ունի հատկապես ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Հարավային Ամերիկայում, Ռուսաստանում, Ասիայում եւ Ավստրալիայում: Սա «զրո արտահոսքի» սկզբունքով, պոչամբար չնախատեսող տեխնոլոգիա է, որը նաեւ ամենախիստ եւ ապահով մոնիտորինգային համակարգ ունի: Կույտային տարրալվացման հարթակի շուրջը կլինեն մոնիթորինգային հորեր` օրական մեկ-երկու անգամ ջրի նմուշ է վերցվելու եւ ստուգվելու: Տեսական արտահոսքի դեպքում կարտահոսի նաեւ հեղուկի մեջ պարունակվող ոսկին: Հետևաբար ամեն ինչ պետք է արվի ապահովելու համար, որ նման բան տեղի չի ունենա. ամենախիստ վերահսկողությունը թելադրվում է նաեւ տնտեսական արդյունավետությամբ: Այս տեխնոլոգիան բազմիցս փորձարկվել է, եւ, օրինակ, ԱՄՆ-ում կան կույտային տարրալվացման հարթակներ, որոնք ընդամենը մի քանի կիլոմետրի վրա են գտնվում տուրիստական քաղաքներից եւ անգամ` լճերից:
-Ուսումնասիրություն կա՞ այն մասին, թե պայթեցման աշխատանքներն ի՞նչ ազդեցություն կունենան Ջերմուկի վրա: Արդյո՞ք պայթեցումները չեն վնասի հանքային ջրի աղբյուրներին:
- Միջազգային փորձը ենթադրում է նաեւ արձագանքել բոլոր մտահոգություններին, անկախ դրանց հիմնավորվածության աստիճանից: Ի պատասխան հնչեցված մտահոգությունների, միջազգային փորձագետների (ներառյալ Golder Associates ընկերության)  մասնակցությամբ մենք մանրակրկիտ հետազոտություն ենք հրապարակել կայունության եւ ջրային ուսումնասիրությունների վերաբերյալ: Այն փաստում է, որ պայթեցման աշխատանքները, որոնք իրականացվելու են հանքային ջրերի աղբյուրներից տասնյակ կլիոմետրեր հեռավորության վրա եւ բացարձակ այլ բարձրությունների վրա անգամ տեսականորեն չեն կարող որեւէ ազդեցություն ունենալ ջրի որակի վրա: Կատարել ենք նաեւ իզոտոպների ուսումնասիրություն, որը փաստել է, որ Ջերմուկի հանքային ջրերը որեւէ կերպով կապված չեն Ամուլսարի ջրատար շերտի հետ:
-Իսկ պայթեցումները չե՞ն նպաստի շրջակա տարածքներում սողանքների վտանգի առաջացմանը:
- Նման տեսական վտանգ կարող է լինել, եթե պայթեցումն իրականացվի սողանքային գոտում: Այդ պատճառով ցանկացած գործունեությունից, նույնիսկ շինարարությունից առաջ, իրականացվում են համապատասխան ուսումնասիրություններ: Երկրաբանական եւ ինժեներական բոլոր ուսումնասիրությունների համաձայն, Ամուլսարում նման վտանգ չկա:
Մենք այնքան վստահ ենք այդ արդյունքներում, որ հանքից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա 35-40 մետր բարձրության շենք ենք կառուցվելու, որի մեջ կտեղադրվի ջարդիչ կայանքը, որի սարքավորումների արժեքը կազմելու է միլիոնավոր դոլարներ: Բնականաբար,եթե պայթեցումները որեւէ վտանգ ներկայացնեին, նման հեռավորության վրա, նման թանկարժեք սարքավորումներով շինություն պարզապես չէր նախագծվի:
- Վերջին հաշվով, ի՞նչ ազդեցություն կունենա հանքի շահագործումը ազդակիր տարածքների բնակիչների առողջության վրա:
- Մենք հավաքել եւ ուսումնասիրել ենք ազդակիր համայնքներում եղած հիվանդությունների ցանկը`ապագայում լիարժեք մոնիտորինգ իրականացնելու համար: Հեղինակավոր միջազգային խորհրդատուի կողմից իրականացվել է առողջության ռիսկի գնահատման ամբողջական հետազոտություն:
Ընդհանրապես, Հայաստանում կարծիք կա, որ հանքի շուրջն ապրող համայնքները անպայման պետք է հանքի պատճառով առողջական խնդիրներ ունենան: Ճիշտ կառավարվող, ժամանակակից հանքը որեւէ վտանգ չի կարող ներկայացնել համայնքների առողջությանը ինչպես եւ չի ներկայացնում տասնյակ զարգացած երկրներում:
Հիմնական պոտենցիալ խնդիր կարող է լինել աշխատակիցների անվտանգությունը եւ առողջությունը: Այս խնդիրը լուծվում է անվտանգության կանոնների պահպանությամբ, խիստ վերահսկողությամբ, համապատասխան արտահագուստի եւ պաշտպանիչ միջոցների պարտադիր առկայությամբ:
Գիտական հետազոտությամբ հերքվեցին նաեւ այն մտահոգությունները եւ կարծիքները, թե Ամուլսարում ռադիացիայի մակարդակը բարձր է: Անկախ փորձագետների կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալներով, անգամ Ամուլսարի գագաթին բնական ռադիացիոն ֆոնն ավելի ցածր է, քան Երեւանում:
Այս հետազոտությունները, կարծում եմ, ցուցադրում են, որ մեր ընկերությունը հավատարիմ է իր որդեգրած քաղաքականությանը եւ հետեւողականորեն արձագանքում է հնչեցված մտահոգություններին:
- Հայաստանում ընդերքի օգտագործման դրական փորձի բացակայությունը որքանո՞վ է ազդում ձեր ընկերության գործունեության վրա եւ ի՞նչ եք պատրաստ անել մեզանում դրական նախադեպ ստեղծելու համար:
-Մեր համոզմամբ, միջազգային փորձի հետեւողական կիրառման պարագայում վերաբերմունքը հանքարդյունաբերության հանդեպ նույնպես կփոխվի: Այս տարի Ավստրալիայում մի հարցում էր անցկացվել, որի արդյունքով բնակչության 90 տոկոսը շատ դրական վերաբերմունք ունի երկրում հանքարդյունաբերության հանդեպ: Դա ոլորտի ճիշտ տեխնիկական, բնապահպանական եւ սոցիալական կառավարման արդյունք է:
Այս տարի Ամուլսարի ազդակիր համայնքների ղեկավարների հետ մենք ԱՄՆ-ում այցելեցինք ժամանակակից հանքեր եւ կույտային տարրալվացման հարթակներ: Հանքեր կային, որ համայնքից ընդամենը 1,2-2 կմ հեռավորության վրա էին գործում. Այնտեղ պայթեցումներ են լինում, ցիանիդ է  օգտագործվում, բայց համայնքը դրանից միայն շահում է, քանի որ բոլոր ռիսկերը կառավարվում են, իսկ տնտեսական օգուտները ակնհայտ են:
Մարդկային ցանկացած գործունեություն իր մեջ բնապահպանական ռիսկեր է պարունակում` շենքի շինարարությունից մինչեւ գործարանների շահագործում: Ամեն ինչ կախված է այդ ռիսկերի ճիշտ կառավարումից: Անիվ հորինելու կարիք չկա: Ժամանակակից հանքարդյունաբերությունը տարեցտարի նոր տեխնոլոգիաներ է ներդնում եւ ավելի խիստ չափանիշներ է որդեգրում: Կարեւորը` այդ չափանիշներին հետեւելու պատրաստակամությունն է:

Armen Stepanyan: “All the environmental risks of exploitation of Amulsar are manageable” - Mediamax.am
8610 views
Armen Stepanyan: “All the environmental risks of exploitation of Amulsar are manageable”
Environmental and Social Manager of “Geoteam” Armen Stepanyan
Photo: Geoteam
Mediamax talked to Environmental and Social Manager of “Geoteam” Armen Stepanyan about the environmental risks and the impact of exploitation of Amulsar.
- Your company has studied all the possible risks of exploitation of Amulsar mine. What was the conclusion in terms of environmental risks?
- To assess the environmental and social impact, international independent companies with the apporpiate expertise and experience have carried out large-scale scientific and research work, as a result of which it was established that the exploitation of Amulsar mine imposes no risks that cannot be managed. Generally, depending on the type of the possible risk, there are various methods for decreasing impacts in today’s mining industry.
For example: the management of dust. We intend to place the crushing plant in a closed building at Amulsar. This has two positive sides: reduction of noise and dust by 90-95%. When we visited the leading mines of various countries, the crushing plants were not always in enclosed buildings. This is an indication as to how even international standards have got tougher over the last few years as former risk reduction methods are revised and sometimes even totally renewed.
- What are the guarantees that the Amulsar program is really implemented in line with international environmental and social standards?
- In addition to the Company’s environmental and biodiversity policy, one of the most important guarantees is that two of our institutional shareholders - the International Finance Corporation (IFC) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) – have the toughest environmental and social standards. In early 2000s, a number of banks and financial institutions signed a document creating the “Equator Principles” which demands that  the programs requiring over a $‌10 million investment must have an international environmental and social impact assessment and follow the relevant best practice standards to get any project funding from the signatory banks. Thus, we are committed to apply and are applying international environmental and social standards.
- Many ecologists are worried that the exploitation of Amulsar gold mine will seriously damage the biodiversity, including flora and fauna, of the area.
- The preservation of biodiversity around Amulsar can be totally managed. We have carried out more than 4 years of baseline studies and through research with the participation of renowned experts from Armenia and various countries and leading universities of USA, Great Britain and Australia. The company is committed to an offset project, if necessary, as recommended by all leading conservation organizations. Proper risk management also implies a mine design twined with footprint management that will allow us to avoid sensitive areas. This is what we call applying the international best practice.
In terms of biodiversity, we have marked or delineated all the sensitive areas where a number of conservation activities are carried out, including collection and preservation of seeds peculiar to this area. Parallel to it, we also conduct works aimed at the rehabilitation (re-cultivation) of these areas.
We have carried out a comprehensive study of bird species diversity recently, including raptors. The EBRD experts who visited in 2013 noted that we had conducted scrupulous baseline studies in line with the strictest international known standards. We can therefore assure you that biodiversity management will be carried out in compliance with the best international experience and that these international institutions (EBRD and IFC) will monitor and make sure we do so.
- The ecologists are also worried with the fact that as a result of exploitation of the open mine the quality of water resources in surrounding areas will be also endangered.
- These concerns are mainly related to the heap leach facility. Heap leaching with cyanide solution is widely spread especially in USA, Canada, South America, Russia, Asia and Australia. This is a “zero discharge” technology which has the safest environmental monitoring system. In addition to a single liner to avoid any direct contamination, there are monitoring holes around the heap leach and the water samples will be checked once or twice a day. In case of a theoretical leakage, the gold contained in the solution would also leak; therefore it is in everyone’s interests to ensure that this does not happen: the strictest control also proceeds from economic efficiency. This technology is well tested and such is the confidence in it that in the USA Heap leach sites have been placed within a couple of kilometers of tourist towns and even fresh water lakes.
- Is there a study about what influence explosion works may have on Jermuk? Won’t they endanger the mineral water springs of Jermuk?
- The international mining experience suggests that we should react to all significant concerns no matter how substantiated they are. In response to these concerns, we have conducted and published a very thorough set of stability and water studies with the participation of international experts (including Golder Associates) which concluded that the explosion effects due to be tens of kilometers away from mineral water springs on absolutely different altitudes even theoretically cannot have any impact on the water quality. We have also completed an Isotope study which demonstrates that the Jermuk springs are not connected in any way to the Amulsar aquifers.
- Won’t the explosions cause landslides in surrounding areas?
- Theoretically this is possible if the explosions are carried out in a landslide zone. This is why before doing anything; even construction works, relevant geotechnical studies and stability assessment are conducted. In accord with all the geological and engineering studies, there is no such danger at Amulsar.
We are sufficiently confident in these results that we are building, a 35-40 meter high building several hundred meters away from the mine, where the crushing plant will be placed. The equipment will cost millions of dollars. Naturally, if it carried even small theoretical danger of landslides we wouldn’t be placing such an expensive equipment there.
- In the long run, what impact will the mine exploitation have on the health of people living in these areas?
- We have collected and studied the list of diseases existing in these communities for conducting a comprehensive monitoring in the future. A full Health Risk Assessment has been carried out by a reputable international consultant.
There is an often held opinion in Armenia that people living around the mine should necessarily have health problems. A well-managed modern mine should not impose any danger on people’s health, just like it doesn’t in dozens of developed countries.
The main potential issue may be the safety and the health of employees. This is today easy to solve by implementing safety rules that are in place in all modern mines, including by strict enforcement of health and safety policy, adequate training, independent audit and introduction of mandatory personal protective equipment (PPE).
The scientific baseline study has also denied the concerns about the high level of radiation in Amulsar. According to official data collected by independent experts, the natural radiation background on the top of Amulsar is even lower than in Yerevan.
These studies come to prove that our Company is committed to its sustainable development approach, in enforcing its own policies and consistently responds to concerns voiced.
- How does the absence of a positive mining experience in Armenia affect your company’s activity and what are you ready to do to create a positive precedent for us?
- We believe that the consistent use of the international experience and implementing best practice will help change the attitude of many to mining industry. A poll was conducted in Australia this year, which showed that 90 percent of country’s population had a positive attitude to mining industry. This is certainly the result of a proper technical, environmental and social management.
This year we have visited the United States with the heads of communities surrounding Amulsar to see a modern mine and heap leach process. We went to mines that are located only 1,2-2 kilometers away from communities. Blasting are carried out there, cyanide is being used on heap leaching, while surrounding communities benefit from mining activities, since all the risks are controlled and the economic benefits are obvious.
Every human activity, starting from the construction of a building to the exploitation of plants and factories, contains environmental risks. Everything depends on the correct management of these risks. There is no need to invent a bicycle. Today’s mining industry introduces new technologies every year and adopts more stringent standards, and it’s important to be ready to follow them.