Հարցումը բացահայտել է «հայկականության» ամենակարեւոր բաղադրիչը - Mediamax.am
Մեդիամաքսը եւ «Այ Փի Էս Սի» Քաղաքական եւ սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտը (IPSC) շարունակում են հոդվածների շարքը, որոնցում ներկայացնում են Հայաստանում որոշ սոցհարցումների հետաքրքիր, իսկ երբեմն՝ անսպասելի արդյունքները:
Անկախություն ձեռք բերելուց հետո ապրելով էթնիկ տեսանկյունից միատարր հասարակությունում՝ ՀՀ բնակչությունը ձեւավորել է քաղաքացիության յուրօրինակ մոդել. Հայաստանում ապրող բոլոր մարդիկ հայ են, ՀՀ բնակիչը/քաղաքացին ու հայը նույնական են:
Այս պնդման իրավացիության մեջ համոզվելու համար բավական է ուշադրություն դարձնել հանրային ելույթներում եւ կոչերում մեր հասարակությունում ընդունված դիմելաձեւերին՝ «հայեր», «հայություն», «հայրենակիցներ», «հայ ժողովուրդ»:
Ցանկն, իհարկե, կարելի է շարունակել, բայց ավելի հետաքրքիր կլինի դիտարկել «հայկականության» վիճակագրական կողմը կամ այն, թե ՀՀ բնակչությունը ում է հայ համարում:
IPSC ընկերության կողմից իրականացված «Կյանքի որակը» հետազոտության մեջ ի թիվս այլ հարցերի ներառված է «Ի՞նչն է առավել կարեւոր հայ համարվելու համար» հարցը:
Հանրային հարցումը, որին մասնակցել է 2003 հարցվող (Երեւանում՝ 708, մարզերում՝ 1295), հետեւյալ պատկերն է ուրվագծել. ինքնանույնականացումը կամ ինքն իրեն հայ համարելը «հայկականության» ամենակարեւոր բաղադրիչն է, եւ այս պատասխանը ընդունելի է համարել ՀՀ բնակչության 21%-ը:
Հաջորդաբար ամենից հայտնի պատասխաններն են դարձել հոր կամ մոր հայ լինելու գործոնը եւ ապա Հայ Առաքելական եկեղեցու հետեւորդ լինելը: «Հայկականության» հարցում ՀՀ բնակիչները ամենաքիչը կարեւորել են հայերեն լեզվով խոսելը՝ 12%:
Հետաքրքրական է, որ եթե դիտարկենք հարցման պատասխանները ըստ սեռային բաշխվածության, ապա կտեսնենք, որ կանանց եւ տղամարդկանց պատասխանների միջեւ էական տարբերություններ չկան:
Կանանց համար ամենակարեւոր գործոնը հայ համարվելու համար մարդու ինքնանույնականացումն է որպես հայ, իսկ տղամարդիկ մարդու ինքնանույնականացումը եւ հոր հայ լինելը կարեւորում են գրեթե հավասարաչափ:
«Հայկականության» շուրջ պատասխանների շրջանակում հետաքրքիր պարզաբանում է մտցնում նաեւ հարցմանը մասնակցած բնակչության դեմոգրաֆիան:
Ի տարբերություն քաղաքային բնակչության, որի համար ամենակարեւորը մարդու ինքնանույնականացումն է որպես հայ, գյուղաբնակների համար ամենակարեւոր գործոնը հոր հայ լինելն է: Երեւանցիների համար հոր հայ լինելը եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետեւորդ լինելը հավասարազոր գործոններ են: Իսկ ինքնանույնականացումը որպես հայ  առավել կարեւոր գործոն է բարձրագույն եւ ավելի բարձր կրթություն ունեցողների շրջանում (24%):
Մարդուն տվյալ էթնոսի ներկայացուցիչ համարելու հարցում երեք հիմնական մոտեցումներ կան.
1.    Եթե մարդու էթնիկ պատկանելությունը պայմանավորում եք նրա արտաքին ֆիզիկական կամ գենետիկ բնութագրիչներով, ապա դուք կենսաբանական մոտեցման կողմնակից եք:
2.    Եթե էթնոսը դիտարկում եք որպես մարդկանց որոշակի համախմբություն, որոնք կիսում են ընդհանուր մշակույթ (լեզու, կրոն, պատմություն (իրական կամ հորինված), գաղափարներ, արժեքներ, վարքի մոդելներ), ուրեմն դուք սոցիոլոգիական մոտեցման կողմնակից եք:
3.    Իսկ եթե համարում եք, որ էթնիկ պատկանելության տեսանկյունից ամենակարեւորը սեփական անձին այս կամ այն էթնիկ խմբի մաս տեսնելն է, ապա Դուք աֆեկտիվ մոտեցման կողմնակից եք:
Ո՞ր տարբերակի կողմնակից եք Դուք: Եթե ընտրել եք երրորդ տարբերակը, ուրեմն համաձայն եք ՀՀ բնակչության մեծամասնության հետ:

Самоидентификация - важнейший компонент «армянского начала» - Mediamax.am
Медиамакс и Институт политического и социологического консалтинга «Ай Пи Эс Си»  (IPSC) продолжают цикл статей, в которых представляют интересные и неожиданные результаты проводимых в Армении опросов.
После провозглашения независимости Армении в стране сформировалось этнически однородное общество, что вызвало появление своеобразной модели гражданства: все, живущие в Армении люди – армяне, житель Армении/гражданин и армянин воспринимаются как идентичные понятия.
Чтобы убедиться в правомерности данного утверждения, достаточно обратить внимание на принятые в публичных выступлениях и призывах обращения: «армяне», «армянство», «соотечественники», «армянский народ».
Список, конечно, можно продолжить, но интереснее рассмотреть статистическую сторону «армянства», иначе говоря: кого население Армении считает армянами?
В рамках опроса компании IPSC «Качество жизни» в опросник был включен вопрос «Какое качество важнее всего в определении армянина»?
Опрос, в котором участвовали 2003 респондента (708 – в Ереване, 1295 – в регионах), показал, что важнейшим критерием «армянства» считается самоидентификация – признание себя армянином. Этот ответ посчитали приемлемым 21% опрошенных.
Следующими наиболее популярными ответами стали наличие армянских корней (один из родителей – армянин) и принадлежность к Армянской апостольской церкви. Наименьшее значение было отведено владению армянским языком – 12%.
Любопытно, что если рассмотреть ответы респондентов, распределив их по половому признаку, то между ответами мужчин и женщин значительной разницы нет.
Для женщин важнейшим критерием армянства является самоидентификация, для мужчин – в равной степени самоидентификация и наличие отца-армянина.
В отличие от городских жителей, для которых на первом месте находится самоидентификация, для сельских жителей важнее всего, чтобы отец человека был армянином. Для столичных жителей отец-армянин и принадлежность к Армянской апостольской церкви – равнозначные факторы. Самоидентификацию считают наиболее важным фактором преимущественно лица с высшим и поствузовским образованием (24%).
К определению этноса человека существуют три основных подхода:
1.    Если вы определяете национальность человека по его внешним физическим признакам или генетическим особенностям, вы сторонник биологического подхода.
2.    Если вы рассматриваете этнос как сообщество людей, разделяющих  общую культуру (язык, религию, историю (настоящую или выдуманную), идеи, ценности, модели поведения), вы сторонник социологического подхода.
3.    Если же вы считаете, что наиболее важным является отождествление человека с какой-либо этнической группой, вы сторонник аффективного подхода.
К какому подходу склоняетесь вы? Если к последнему, то, значит, вы согласны со мнением большинства жителей Армении.