ԼՂՀ ԱԳՆ. Շոտլանդիայի հանրաքվեն հարստացրեց ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան - Mediamax.am
3013 դիտում
ԼՂՀ ԱԳՆ. Շոտլանդիայի հանրաքվեն հարստացրեց ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան
Լուսանկարը` ԼՂՀ ԱԳՆ
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ողջունում է Շոտլանդիայի ինքնորոշման հանրաքվեի անցկացումը:
Ինչպես ասված է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ, անկախ արդյունքներից, Շոտլանդիայի հանրաքվեն դարձավ եւս մեկ նախադեպ, որը հարստացրեց ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան եւ հաստատեց այն ակնհայտ փաստը, որ  սեփական ճակատագիրը որոշելու ժողովուրդների իրավունքի ճանաչումը նորմ է համարվում ժողովրդավարական հասարակության մեջ:
«Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ոտնահարումն է հանգեցրել մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների ու Ադրբեջանից հայ բնակչության բռնատեղահանման եւ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ հանդեպ հետագա լայնամասշտաբ  ագրեսիայի, որի արդյունքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, իսկ հարյուր հազարավորները դարձան փախստական:
Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության միջազգային ճանաչումը, որն իրականացվել է 1991թ. եւ հաստատվել 2006թ., կապահովի խաղաղ գործընթացի անդառնալիությունն ու հնարավորություն կտա կենտրոնացնել ջանքերը ԽՍՀՄ փլուզման եւ Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ստեղծված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների եւ պայմանների մշակման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:

NKR Foreign Ministry: Referendum in Scotland enriched world practice of realization of right of peoples to self-determination - Mediamax.am
3019 views
NKR Foreign Ministry: Referendum in Scotland enriched world practice of realization of right of peoples to self-determination
Photo: NKR Foreign Ministry
Yerevan /Mediamax/. NKR Foreign Ministry commends the referendum on the self-determination of Scotland.
As the statement of NKR Foreign Ministry reads, irrespective of the results, the referendum in Scotland is one more precedent enriching the world practice of realization of the right of peoples to self-determination and confirming once again the obvious fact that the recognition of the right of peoples to decide their own fate is a norm in a democratic society.
“In this connection, we consider it necessary to remind that it was the breach of the right to self-determination of the people of Artsakh by Azerbaijan that led to the mass violations of human rights and deportation of the Armenian population of Azerbaijan, followed by the full-scale aggression of Azerbaijan against the NKR, as a result of which tens of thousands of people were killed, and hundreds of thousands became refugees.
“The international recognition of the will of the people of Artsakh, realized in 1991 and affirmed in 2006, will ensure the irreversibility of the peaceful process and will allow focusing efforts on elaborating the necessary mechanisms and conditions for peaceful co-existence of two independent states – the Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan that emerged as a result of the collapse of the USSR and the war imposed by Azerbaijan”, the statement reads.