ԼՂՀ ԱԳՆ. Շոտլանդիայի հանրաքվեն հարստացրեց ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան - Mediamax.am
3013 դիտում
ԼՂՀ ԱԳՆ. Շոտլանդիայի հանրաքվեն հարստացրեց ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան
Լուսանկարը` ԼՂՀ ԱԳՆ
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ողջունում է Շոտլանդիայի ինքնորոշման հանրաքվեի անցկացումը:
Ինչպես ասված է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ, անկախ արդյունքներից, Շոտլանդիայի հանրաքվեն դարձավ եւս մեկ նախադեպ, որը հարստացրեց ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան եւ հաստատեց այն ակնհայտ փաստը, որ  սեփական ճակատագիրը որոշելու ժողովուրդների իրավունքի ճանաչումը նորմ է համարվում ժողովրդավարական հասարակության մեջ:
«Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ոտնահարումն է հանգեցրել մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների ու Ադրբեջանից հայ բնակչության բռնատեղահանման եւ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ հանդեպ հետագա լայնամասշտաբ  ագրեսիայի, որի արդյունքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, իսկ հարյուր հազարավորները դարձան փախստական:
Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության միջազգային ճանաչումը, որն իրականացվել է 1991թ. եւ հաստատվել 2006թ., կապահովի խաղաղ գործընթացի անդառնալիությունն ու հնարավորություն կտա կենտրոնացնել ջանքերը ԽՍՀՄ փլուզման եւ Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ստեղծված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների եւ պայմանների մշակման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:

МИД НКР: Референдум в Шотландии обогатил мировую практику применения права народов на самоопределение - Mediamax.am
3027 просмотров
МИД НКР: Референдум в Шотландии обогатил мировую практику применения права народов на самоопределение
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики приветствует проведение референдума по самоопределению Шотландии.
Как говорится в заявление МИД НКР, независимо от его результатов, референдум в Шотландии стал еще одним прецедентом, обогатившим мировую практику применения права народов на самоопределение и вновь подтвердившим тот очевидный факт, что признание права народов самим решать свою судьбу является нормой в демократическом обществе.
«В этой связи считаем необходимым напомнить, что именно попрание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение привело к массовым нарушениям прав человека и депортации армянского населения Азербайджана и последующей полномасштабной агрессии Азербайджана против НКР, в результате чего были убиты десятки тысяч человек, а сотни тысяч стали беженцами.
Международное признание волеизъявления народа Арцаха, реализованного в 1991 году и подтвержденного в 2006 году, обеспечит необратимость мирного процесса и позволит сконцентрировать усилия на выработке необходимых механизмов и условий мирного сосуществования двух независимых государств – Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, сформировавшихся в результате развала СССР и навязанной азербайджанской стороной войны»,- отмечено в заявлении.