Արցախի վարչապետը հանգստացրել է «չար լեզուներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն այսօր անդրադարձել է Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ին տրամադրվող միջպետական վարկի վերաբերյալ շահարկումներին:
«Եթե ԼՂՀ բյուջեի ծախսերում 2000 թվականին ՀՀ-ից ստացված միջպետական վարկը կազմել է մոտ 73 տոկոս, իսկ 2007թ.-ին՝ 60 տոկոս, ապա 2015թ.-ին այն կկազմի մոտ 52 տոկոս: Միջպետական վարկը ձեւավորվում է երկու կառավարությունների միջեւ կնքված համաձայնագրի հիման վրա, իսկ Հայաստանի պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտներում Արցախի տնտեսությունը եւս լուրջ մասնակցություն ունի՝ մաքսային եւ հարկային վճարների տեսքով, որոնք կազմում են միջպետական վարկի գերակշիռ մասը», - ասել է վարչապետը՝ հանդես գալով ԼՂՀ Ազգային Ժողովում:
«Հետեւաբար, չար լեզուները թող իմանան, որ Արցախին տրամադրվող միջպետական վարկը Հայաստանի քաղաքացիների հաշվին չի կատարվում, եւ ԼՂՀ քաղաքացիները եւս մասնակցություն ունեն այդ գումարների ձեւավորման գործում: Այո՛, մենք հարգում ենք բոլոր նրանց, ովքեր օգնում են Արցախին, մասնակցում են բարեգործական եւ տնտեսական ծրագրերին, բայց նաեւ պետք է գնահատել Արցախի զարգացման տեմպերը, որն արդյունք է ակտիվ ներդրումային քաղաքականության», - ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Премьер-министр Арцаха обратился к «злым языкам» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян прокомментировал сегодня спекуляции по поводу предоставляемого Арменией НКР межгосударственного кредита.
«Если в 2000 году 73% бюджетных расходов НКР было осуществлено на средства межгосударственного кредита, предоставленного Арменией, а в 2007 году – 60%, то в 2015 году они составят порядка 52%. Межгосударственный кредит формируется на основании соглашения, заключенного между двумя правительствами, а в общих доходах бюджета Армении экономика Арцаха имеет серьезное участие в виде таможенных и налоговых выплат, которые составляют подавляющую часть межгосударственного кредита», - сказал премьер-министр, выступая в Национальном собрании НКР.
«Следовательно, пусть знают злые языки, что предоставляемый Арцаху межгосударственный кредит выплачивается не за счет граждан Армении: граждане НКР также участвуют в формировании этих средств. Да, мы уважаем всех тех, кто помогает Арцаху, участвует в благотворительных и экономических программах. Но также нужно оценивать темпы развития Арцаха, которые стали результатом активной инвестиционной политики», - сказал Араик Арутюнян.