ԼՂՀ-ի պատասխանը Նուլանդին. Դատարանի որոշումները պետք է հարգել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Ստեփանակերտն արձագանքել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդի կոչին՝ որպես «մարդասիրական քայլ» բաց թողնել Լեռնային Ղարաբաղում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին:
Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Սարգսյանը հիշեցրել է, որ Դիլհամ Ասկերովն ու Շահբազ Գուլիեւը, նախնական քննության տվյալներով, ԼՂՀ տարածքում մի շարք ծանր հանցանքներ են գործել, նրանց մեղավորությունն ապացուցվել է դատական քննության ընթացքում, եւ 2014թ. դեկտեմբերի 29-ին նրանց հանդեպ մեղադրական վճիռ է կայացվել: Նա նաեւ հիշեցրել է, որ իրենց իրավունքից օգտվելով, Ասկերովի ու Գուլիեւի պաշտպանները բողոքարկել են ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը Վերաքննիչ դատարանում, որը փետրվարի 26-ից կսկսի հայցերի ուսումնասիրությունը:
«ԼՂՀ-ում, ինչպես եւ ցանկացած այլ իրավական պետությունում, իշխանության ճյուղերի միջեւ առկա է հստակ տարանջատում: Դատական իշխանությունը ինքնուրույն է եւ գործում է օրենսդրականից ու գործադիրից անկախ: Դատարանի որոշումները պետք է հարգվեն եւ պահպանվեն բոլորի կողմից, ինչպես որ դա ընդունված է ամբողջ զարգացած աշխարհում»,- ընդգծել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչների հայտարարություններին առ այն, թե ԼՂՀ-ում ձերբակալված ադրբեջանցի դիվերսանտների հարցը քննարկվելու է հայ գործընկերների հետ երկկողմ շփումների ընթացքում, Անի Սարգսյանը նշել է.  «Մենք որեւէ դիմում չենք ստացել ռուսական կողմից»:
Մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ Մեդիամաքսին տված հարցազրույցը՝ նա ընդգծել է, որ բանակցությունների սեղանին ԼՂՀ-ի՝ հակամարտության հիմնական կողմերից մեկի բացակայությունը, խնդրահարույց է դարձնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման ձեռքբերումը:
«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի կարելի է հասնել միայն բանակցությունների լիակատար ձեւաչափի վերականգնման դեպքում՝ ԼՂՀ անմիջական եւ ուղղակի մասնակցությամբ բանակցությունների բոլոր փուլերին՝ կարգավորման փիլիսոփայության վերաբերյալ տեսակետների փոխանակումից մինրեւ կոնկրետ քայլերի եւ պայմանավորվածությունների մշակում եւ կատարում: Բանակցությունների եռակողմ ձեւաչափի վերականգնումը բխում է բոլոր կողմերի շահերից, որոնք հետաքրքրված են հակամարտության արագ կարգավորմամբ, եւ ստեղծված իրավիճակում այն կարող է որոշիչ դեր խաղալ բանակցային գործընթացի առաջմղման համար»,- հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

Ответ НКР Виктории Нуланд: Решения суда должны уважаться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный Степанакерт отреагировал на недавний призыв заместителя Госсекретаря США Виктории Нуланд освободить в качестве «гуманитарного жеста» азербайджанских диверсантов, осужденных в Нагорном Карабахе.
В интервью Медиамакс пресс-секретарь МИД НКР Ани Саргсян напомнила, что Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, согласно данным предварительного следствия, совершили ряд тяжких преступлений на территории НКР, в ходе судебного разбирательства их виновность подтвердилась, и 29 декабря 2014 года им был вынесен обвинительный приговор. Она также напомнила, что, пользуясь своим правом, защитники  Аскерова и Гулиева обжаловали решение суда первой инстанции общей юрисдикции НКР в Апелляционном суде, который приступит к рассмотрению данных жалоб 26 февраля».
«В НКР, как и в любом другом правовом государстве, существует четкое разделение между ветвями власти. Судебная власть самостоятельна и действует независимо от законодательной и исполнительной властей. Решения суда должны уважаться и соблюдаться всеми, как это принято во всем цивилизованном мире»,- подчеркнула представитель МИД НКР.
Касаясь заявлений представителей МИД России о том, что вопрос об азербайджанских диверсантах, задержанных в НКР, будет прорабатываться с армянскими коллегами в контактах по двусторонней линии, Ани Саргсян отметила, что «каких-либо обращений от российских коллег мы не получали».
Комментируя последнее интервью американского посредника Джеймса Уорлика Медиамакс, она подчеркнула, что отсутствие за столом переговоров НКР - одной из основных сторон конфликта - делает проблематичным достижение окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
«Реального прогресса в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта можно достичь только при восстановлении полноценного  формата переговоров с непосредственным и прямым участием НКР на всех стадиях переговоров - от обмена мнениями о философии урегулирования, до разработки и имплементации конкретных шагов и договоренностей. Восстановление трехстороннего формата переговоров исходит из интересов всех сторон, заинтересованных в скорейшем урегулировании конфликта и, в сложившейся ситуации, может сыграть решающую роль в продвижении переговорного процесса», - заявила представитель МИД Нагорно-Карабахской Республики.