ԼՂՀ-ն կոչ է անում չքաղաքականացնել անհայտ կորածների բացահայտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կարծում են, որ անհրաժեշտ է բացառել անհայտ կորած անձանց բացահայտման խնդրի շուրջ քաղաքական շահարկումները:
Այս մասին նշվել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) առաքելության Ստեփանակերտի գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Հալյեի միջեւ հուլիսի 28-ին կայացած հանդիպմանը:
Կողմերը քննարկել են անհայտ կորածների ճակատագրի բացահայտմանն առնչվող հարցերը։
«Ընդգծվել է, որ խնդիրը կրում է բացառապես հումանիտար բնույթ, եւ անհրաժեշտ է բացառել այն քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու ցանկացած փորձ»,- ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում։

НКР призывает не политизировать вопрос без вести пропавших - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Нагорном Карабахе считают недопустимым политизацию вопроса выяснения судеб без вести пропавших.
Об этом сказала замминистра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Армине Алексанян с руководителем офиса миссии Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Степанакерте Томаса Халье.
В ходе встречи  был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Стороны затронули также проблему выяснения судеб без вести пропавших. Было подчеркнуто, что вопрос носит сугубо гуманитарный характер и необходимо исключить любые попытки его превращения в предмет политических спекуляций.