Լուսանկարը` Blighter.com
ԼՂՀ Պաշտպանության Բանակը ապրիլի սկզբին ռազմական գործողությունների ընթացքում հարձակման ենթարկվեց հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կողմից: Դրանց մի մասը Ադրբեջանը գնել էր Իսրայելից: Ընդհանուր առմամբ, ըստ պաշտոնական տվյալների, հակառակորդը Արցախի երկնքում վերջին օրերին կորցրեց 15 ԱԹՍ: Հետագայում հակառակորդի ԱԹՍ-ները հայտնաբերելու ու ժամանակին հակազդելու համար հայ գիտնականների կողմից նոր ՀՕՊ համակարգեր են մշակվում:
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Մարկոսյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է, որ ինստիտուտը այժմ համագործակցում է մի քանի կազմակերպությունների հետ ԶՈՒ-ի համար հատուկ ռադիոտեղորոշիչ կայան մշակելու ուղղությամբ, որը կֆիքսի շփման գիծը կամ պետական սահմանը հատած ԱԹՍ-ները:
Մհեր Մարկոսյանը Սեյրան Օհանյանին է ներկայացնում ինստիտուտի մշակումները Մհեր Մարկոսյանը Սեյրան Օհանյանին է ներկայացնում ինստիտուտի մշակումները
Լուսանկարը` Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ
«ԱԹՍ-ները սովորաբար պատրաստված են լինում կոմպոզիտային նյութերից (պլաստիկ, թուղթ, տարբեր մետաղներ եւ այլն), որոնք որոշ հաճախականությունների վրա դժվար են հայտնաբերվում առկա տեղորոշիչ կայանների կողմից: Հայաստանը ունի գիտական ներուժ ստեղծելու համապատասխան միջոցներ, որոնք կհայտնաբերեն եւ կչեզոքացնեն հակառակորդի հետախուզական ու հարվածային անօդաչուները: «Չեզոքացում» տերմինի տակ պետք է հասկանանք մի քանի բան՝ ֆիզիկական ոչնչացում, ղեկավարման կայանի հետ կապի խափանում կամ սխալ ինֆորմացիայի տրամադրում: Բոլոր ուղղություններով տարվում են աշխատանքներ, տարբեր գիտահետազոտական խմբերի միջեւ կատարվել է խնդիրների բաշխում»,-ասել է Մհեր Մարկոսյանը:
Ինստիտուտի տնօրենը Մեդիամաքսին տեղեկացրել է, որ ԱԹՍ-ների հայտնաբերման տեղորոշիչ կայանի մոդելը պատրաստելուն պես դիմելու են Պաշտպանության նախարարությանը՝ դրանք ներդնելու առաջարկով:

Mher Markosyan presents to Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan the institute’s developments
NKR Defense Army was attacked by the rival’s unmanned aerial vehicles (UAV) during recent military actions in April. Azerbaijan bought some of the drones from Israel. According to official data, the rival lost total 15 UAVs in Artsakh sky recent days. Armenian scientists are developing new air defense systems to detect rival’s UAVs and counteract them timely in the future.
Director of Yerevan Telecommunication Research Institute (YeTri), Doctor of Technical Sciences Mher Markosyan told Mediamax that the institute currently cooperates with a number of other companies to develop a special radiolocation station that will detect UAVs at the contact line or trespassing the state borders.
Mher Markosyan presents to Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan the institute’s developments Mher Markosyan presents to Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan the institute’s developments
Photo: Yerevan Telecommunication Research Institute
“UAVs are usually made of composite material (plastic, paper, different metals, etc.) that are difficult to find on certain frequencies by present location stations. Armenia has scientific potential to create devices that will detect and neutralize the rival’s intelligence and impact drones. The term “neutralize” means here to destroy physically, interrupt connection with the controller or provide incorrect information. We are working in all directions, tasks have been divided between several scientific research groups,” said Mher Markosyan.
YeTri President informed Mediamax that upon preparing a model of location station for detecting UAVs, they will apply to Armenian Defense Ministry with an installation offer.