Լուսանկարը` Blighter.com
ԼՂՀ Պաշտպանության Բանակը ապրիլի սկզբին ռազմական գործողությունների ընթացքում հարձակման ենթարկվեց հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կողմից: Դրանց մի մասը Ադրբեջանը գնել էր Իսրայելից: Ընդհանուր առմամբ, ըստ պաշտոնական տվյալների, հակառակորդը Արցախի երկնքում վերջին օրերին կորցրեց 15 ԱԹՍ: Հետագայում հակառակորդի ԱԹՍ-ները հայտնաբերելու ու ժամանակին հակազդելու համար հայ գիտնականների կողմից նոր ՀՕՊ համակարգեր են մշակվում:
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Մարկոսյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է, որ ինստիտուտը այժմ համագործակցում է մի քանի կազմակերպությունների հետ ԶՈՒ-ի համար հատուկ ռադիոտեղորոշիչ կայան մշակելու ուղղությամբ, որը կֆիքսի շփման գիծը կամ պետական սահմանը հատած ԱԹՍ-ները:
Մհեր Մարկոսյանը Սեյրան Օհանյանին է ներկայացնում ինստիտուտի մշակումները Մհեր Մարկոսյանը Սեյրան Օհանյանին է ներկայացնում ինստիտուտի մշակումները
Լուսանկարը` Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ
«ԱԹՍ-ները սովորաբար պատրաստված են լինում կոմպոզիտային նյութերից (պլաստիկ, թուղթ, տարբեր մետաղներ եւ այլն), որոնք որոշ հաճախականությունների վրա դժվար են հայտնաբերվում առկա տեղորոշիչ կայանների կողմից: Հայաստանը ունի գիտական ներուժ ստեղծելու համապատասխան միջոցներ, որոնք կհայտնաբերեն եւ կչեզոքացնեն հակառակորդի հետախուզական ու հարվածային անօդաչուները: «Չեզոքացում» տերմինի տակ պետք է հասկանանք մի քանի բան՝ ֆիզիկական ոչնչացում, ղեկավարման կայանի հետ կապի խափանում կամ սխալ ինֆորմացիայի տրամադրում: Բոլոր ուղղություններով տարվում են աշխատանքներ, տարբեր գիտահետազոտական խմբերի միջեւ կատարվել է խնդիրների բաշխում»,-ասել է Մհեր Մարկոսյանը:
Ինստիտուտի տնօրենը Մեդիամաքսին տեղեկացրել է, որ ԱԹՍ-ների հայտնաբերման տեղորոշիչ կայանի մոդելը պատրաստելուն պես դիմելու են Պաշտպանության նախարարությանը՝ դրանք ներդնելու առաջարկով:

Мгер Маркосян знакомит министра обороны Армнии Сейрана Оганяна с разработками института
В ходе военных действий в начале апреля Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики была атакована беспилотными летательными аппаратами (БПЛА) противника. Часть из них была приобретена Азербайджаном в Израиле. В целом, по официальным данным, противник потерял 15 беспилотников. Сегодня армянские ученые ведут разработку систем ПВО для обнаружения и защиты от вражеских беспилотников.
Директор Ереванского научно-исследовательского института связи, доктор технических наук Мгер Маркосян в беседе с Медиамакс сказал, что институт в настоящее время сотрудничает с рядом организаций, чтобы разработать для вооруженных сил специальную радиолокационную станцию, которая будет фиксировать нарушающие границу беспилотники.
Мгер Маркосян знакомит министра обороны Армнии Сейрана Оганяна с разработками института Мгер Маркосян знакомит министра обороны Армнии Сейрана Оганяна с разработками института
Фото: Ереванский научно-исследовательский институт средств связи
«Обычно БПЛА производятся из композитных материалов (пластик, бумага, различные металлы и т.д.), которые на определенных частотах трудно обнаружить с помощью существующих радиолокационных станций. Но у Армении есть необходимый научный потенциал, чтобы создать соответствующие средства для обнаружения и нейтрализации разведывательных и ударных беспилотников противника. Под термином «нейтрализация» нужно понимать несколько вещей: физическое уничтожение, обрыв связи со станцией управления или передачу ложной информации. Работа ведется во всех направлениях, задачи распределены по разным научно-исследовательским группам», - сказал Мгер Маркосян.
Директор института сообщил Медиамакс, что модель локационной станции по обнаружению БПЛА будет представлена в минобороны Армении по мере готовности с предложением об организации их производства.