Ժամանակն է ճանաչել ԼՂՀ-ն, Բրյուսելում ասել է Կարեն Միրզոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Բրյուսելում հայտարարել է, որ «ժամանակն է ճանաչել ազատ եւ ժողովրդավարական Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը, եւ աջակցել նրա հետեւողական զարգացմանը»:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Կարեն Միրզոյանն այս մասին ասել է սեպտեմբերի 27-ին Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների եւ փորձագետների հետ հանդիպմանը:
«Չնայած Ղարաբաղյան շարժման խաղաղ եւ օրինական բնույթին՝ հենց սկզբից Ադրբեջանը մերժեց որեւէ երկխոսություն եւ դիմեց սպառնալիքների լեզվին եւ ահաբեկման քաղաքականությանը, որը հետագայում հանգեցրեց լայնածավալ պատերազմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա խաղաղ բնակչության դեմ», - նշել է Կարեն Միրզոյանը:
Նա ընդգծել է, որ ԼՂՀ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի բացահայտ նախապատրաստության մասին, սակայն միջազգային հանրությունը անհաղորդ է մնացել այդ զգուշացումներին։
«Ադրբեջանի անպատժելիությունը հանգեցրեց ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը։

It is time to recognize NKR, Karen Mirzoyan says in Brussels - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan stated in Brussels, "It is time to recognize the free and democratic Republic of Nagorno-Karabakh and support its consecutive development.”
NKR MFA informed that Karen Mirzoyan made this statement at the meeting with members and experts of the European Parliament in the framework of his working visit to Belgium on September 27.
“Despite the peaceful and legal nature of the Karabakh movement, Azerbaijan rejected any dialogue from the beginning and turned to use of force and policy of terror, which lead to a full-scale war against Nagorno-Karabakh and its civil population,” Karen Mirzoyan observed.
He stressed that NKR frequently informed about the preparations to a new war made by Azerbaijan, but the international community was not implicated to the warnings.
“Azerbaijan’s impunity caused the renewal of military operations against Nagorno-Karabakh on April 2,” Karen Mirzoyan said.