Ժամանակն է ճանաչել ԼՂՀ-ն, Բրյուսելում ասել է Կարեն Միրզոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Բրյուսելում հայտարարել է, որ «ժամանակն է ճանաչել ազատ եւ ժողովրդավարական Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը, եւ աջակցել նրա հետեւողական զարգացմանը»:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Կարեն Միրզոյանն այս մասին ասել է սեպտեմբերի 27-ին Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների եւ փորձագետների հետ հանդիպմանը:
«Չնայած Ղարաբաղյան շարժման խաղաղ եւ օրինական բնույթին՝ հենց սկզբից Ադրբեջանը մերժեց որեւէ երկխոսություն եւ դիմեց սպառնալիքների լեզվին եւ ահաբեկման քաղաքականությանը, որը հետագայում հանգեցրեց լայնածավալ պատերազմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա խաղաղ բնակչության դեմ», - նշել է Կարեն Միրզոյանը:
Նա ընդգծել է, որ ԼՂՀ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի բացահայտ նախապատրաստության մասին, սակայն միջազգային հանրությունը անհաղորդ է մնացել այդ զգուշացումներին։
«Ադրբեջանի անպատժելիությունը հանգեցրեց ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը։

Пришло время признать НКР, заявил Карен Мирзоян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян заявил в Брюсселе, что «пришло время признать существование свободной и демократической Нагорно-Карабахской Республики и оказать содействие ее поступательному развитию».
В МИД НКР отметили, что Карен Мирзоян сказал об этом в ходе рабочего визита в Бельгию, на встрече с депутатами и экспертами Европейского парламента.
«Несмотря на мирный и законный характер карабахского движения, Азербайджан с самого начала отказался от диалога, прибегнув к угрозам и политике террора, что в дальнейшем привело к полномасштабной войне с Нагорным Карабахом и его мирным населением», - отметил Карен Мирзоян.
Он подчеркнул, что со стороны НКР неоднократно делались заявления об открытой подготовке Азербайджана к новой войне, однако мировое сообщество осталось глухо к этим предупреждениям.
«Безнаказанность Азербайджана привела к возобновлению им военных действий 2 апреля этого года», - сказал Карен Мирзоян.