ՀԱՊԿ ղեկավարները ԼՂ հարցով հայտարարություն են ընդունել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարները հայտարարություն են ընդունել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ, հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
Հոկտեմբերի 14-ին ընդունված հայտարարությունում ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներն իրենց աջակցություն են հայտնել մայիսի 16-ին Վիեննայում եւ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի ունեցած գագաթաժողովերին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ «ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման կանխարգելմանը, իրադրության կայունացմանը եւ խաղաղ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար պայմանների ստեղծմանը»:
«Հաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ աջակցություն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը` միջազգային իրավունքի նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»,- ասված է հայտարարությունում:

Yerevan /Mediamax/. Leaders of The Collective Security Treaty Organization (CSTO) member states issued a statement on NK conflict on October 14, Armenian Ministry of Foreign Affairs informed today.
With the statement the CSTO member sates leaders expressed their support for the agreements reached at the summits in Vienna, May 16 and St. Petersburg, June 20, regarding NK issue, “aimed at prevention of escalation on the Line of Contact, stabilization of the situation and creation of conditions for reching peaceful settlement process”.
“Stating the necessity of exclusively peaceful settlement of Nagorno-Karabakh issue, we express our support to efforts of OSCE Minsk Group Co-chairs, aimed at settlement of the conflict, in accordance with norms of international law, UN Charter and principles of Helsinki Final Act, particularly, those regarding threat or use of force, territorial integrity of states, equal rights of people and right of self-determination,” the statement reads.