ՀԱՊԿ ղեկավարները ԼՂ հարցով հայտարարություն են ընդունել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարները հայտարարություն են ընդունել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ, հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
Հոկտեմբերի 14-ին ընդունված հայտարարությունում ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներն իրենց աջակցություն են հայտնել մայիսի 16-ին Վիեննայում եւ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի ունեցած գագաթաժողովերին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ «ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման կանխարգելմանը, իրադրության կայունացմանը եւ խաղաղ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար պայմանների ստեղծմանը»:
«Հաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ աջակցություն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը` միջազգային իրավունքի նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»,- ասված է հայտարարությունում:

Главы стран ОДКБ приняли заявление по Карабаху - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-служба МИД Армении сообщила сегодня, что 14 октября в Ереване главы стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) приняли заявление по карабахскому конфликту.
В заявлении главы стран-членов ОДКБ выразили поддержку договоренностям, достигнутым на саммитах по карабахской проблеме 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге, «направленных на недопущение эскалации ситуации в зоне конфликта, стабилизацию обстановки и создание условий для продвижения мирного процесса».
«Подтверждая необходимость исключительно мирного решения карабахской проблемы, выражаем поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, положений Устава ООН, Хельсинкского заключительного акта, касающихся, в частности, неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение»,- говорится в заявлении.