Ադրբեջանը խճճվել է իր մոտեցումների մեջ, ասել է Նալբանդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Ադրբեջանում այն աստիճան են կորցրել իրականության զգացումը, որ իրենց հնարած միֆերը փորձում են հրամցնել ոչ միայն սեփական, այլեւ միջազգային հանրությանը:
Այս մասին նա ասել է Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը իր վերջին հայտարարություններում պնդում է, թե եռանախագահների առաջարկությունները համահունչ են իրենց մոտեցումների հետ: Բայց այս հայտարարություններից ընդամենը օրեր առաջ Ադրբեջանի նախագահը խոստովանեց, որ միջազգային հանրությունը իրեն ստիպում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, իսկ նա ընդդիմանում է»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը «խճճվել է իր մոտեցումների մեջ, եւ նրան օգնություն է հարկավոր այդ վիճակից դուրս գալու համար»:
«Հիմնահարցի հանգուցալուծման համար Ադրբեջանը պետք է ընդունի այն միջազգային միջնորդական օգնությունը, որն առաջարկում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները ու Ֆրանսիան»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Азербайджан запутался в своих подходах, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что азербайджанские власти настолько потеряли чувство меры, что пытаются навязать свои мифы не только собственному населению, но и мировой общественности.
Об этом министр сказал на встрече с участниками 8-го всеармянского форума журналистов.
«Руководство Азербайджана в своих последних заявлениях утверждало, что предложения сопредседателей созвучны с их собственными подходами. Но всего за несколько дней до этого президент Азербайджана признавался, что мировая общественность заставляет его признать независимость Нагорного Карабаха, а он противится этому», - сказал Эдвард Налбандян.
Министр подчеркнул, что Азербайджан «запутался в собственных подходах и нуждается в помощи, чтобы выйти из этой ситуации».
«Для разрешения ситуации Азербайджану следует принять международную посредническую помощь, которую предлагает сопредседательство Минской группы ОБСЕ – Россия, США и Франция», - сказал Эдвард Налбандян.