ՄԱԿ-ը Բաքվին կոչ է արել կանխել հայերի նկատմամբ խտրականությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների եւ խտրականության դրսեւորումների վերաբերյալ:
Այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի Ադրբեջանի վերաբերյալ չորրորդ պարբերական  զեկույցի եզրափակիչ դիտարկման մեջ:
«Կոմիտեն մտահոգված է Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչների նկատմամբ ոտնձգությունների եւ խտրականության դրսեւորման հաղորդումների կապակցությամբ»,- ասված է դիտարկման մեջ:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն անհանգստություն է հայտնել, որ
հայկական ազգանուն ունեցող օտարերկրացիներին՝ անկախ նրանց քաղաքացիությունից, չի թույլատրվում մուտք գործել Ադրբեջան: Այս համատեքստում պաշտոնական Բաքվին հորդորվել է կամայական եւ խտրական հիմքերով չարգելել հայկական ազգանուն ունեցող անձանց մուտքն Ադրբեջան:
Կոմիտեն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կանխելու եւ պայքարելու հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների դեմ:
Եզրափակիչ դիտարկման մեջ կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել նաեւ Ադրբեջանում լրագրողների, ակտիվիստների նկատմամբ հարձակումների, խոսքի ազատության, խաղաղ հավաքների անցկացման սահմանափակումների կապակցությամբ:

ООН призвала Баку прекратить дискриминацию армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Комитет ООН по правам человека выразил обеспокоенность в связи с проявлениями посягательств и дискриминации против армянских меньшинств в Азербайджане.
Об этом говорится в заключительном замечании к четвертому регулярному докладу Комитета ООН по правам человека по Азербайджану.
«Комитет озабочен сообщениями о проявлениях посягательств и дискриминации в отношении представителей армянского меньшинства в Азербайджане», - говорится в заключении.
Комитет ООН по правам человека выразил обеспокоенность тем, что иностранцы с армянской фамилией, независимо от своего гражданства, не допускаются в Азербайджан. В данном контексте официальный Баку призвали не закрывать доступ в Азербайджан людям с армянской фамилией на произвольных и дискриминационных основаниях.
Комитет призвал власти Азербайджана предпринять все необходимые меры, чтобы предотвратить посягательства на представителей армянского меньшинства.
В заключительном замечании комитет выразил обеспокоенность также в связи с нападениями на журналистов и активистов, ограничениями свободы слова и мирных собраний в Азербайджане.