ՄԱԿ-ը Բաքվին կոչ է արել կանխել հայերի նկատմամբ խտրականությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների եւ խտրականության դրսեւորումների վերաբերյալ:
Այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի Ադրբեջանի վերաբերյալ չորրորդ պարբերական  զեկույցի եզրափակիչ դիտարկման մեջ:
«Կոմիտեն մտահոգված է Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչների նկատմամբ ոտնձգությունների եւ խտրականության դրսեւորման հաղորդումների կապակցությամբ»,- ասված է դիտարկման մեջ:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն անհանգստություն է հայտնել, որ
հայկական ազգանուն ունեցող օտարերկրացիներին՝ անկախ նրանց քաղաքացիությունից, չի թույլատրվում մուտք գործել Ադրբեջան: Այս համատեքստում պաշտոնական Բաքվին հորդորվել է կամայական եւ խտրական հիմքերով չարգելել հայկական ազգանուն ունեցող անձանց մուտքն Ադրբեջան:
Կոմիտեն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կանխելու եւ պայքարելու հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների դեմ:
Եզրափակիչ դիտարկման մեջ կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել նաեւ Ադրբեջանում լրագրողների, ակտիվիստների նկատմամբ հարձակումների, խոսքի ազատության, խաղաղ հավաքների անցկացման սահմանափակումների կապակցությամբ:

UN calls on Azerbaijan to prevent discrimination against Armenians - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. UN Human Rights Committee expressed concern about harassment and discrimination against members of the Armenian minority in Azerbaijan.
This was stated in Human Rights Committee Concluding observations on the fourth periodic report of Azerbaijan.
“The Committee is concerned about allegations of harassment and discrimination against members of the Armenian minority in Azerbaijan,” the observation reads.
UN Human Rights Committee expressed concern about the fact that foreigners with Armenian surnames, regardless of their citizenship, are not allowed to Azerbaijan. The Committee called on official Baku in this context to ensure that foreigners with Armenian surnames
are not denied access to the country on arbitrary and discriminatory bases.
The Committee called on Baku to take all necessary measures to prevent and combat the harassment of and discrimination against members of the Armenian minority in Azerbaijan.
The Committee also remains concerned about consistent reports of torture and ill-treatment, including of journalists and activists, violations of freedom of speech and restrictions on the exercise of the right to peaceful assembly in practice.