Կիրո Մանոյանն այս տարի ԼՂ հարցում առաջընթաց չի ակնկալում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՅԴ Հայ Դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանն այսօր ասել է, որ պետք չէ ընթացիկ տարում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցով բարձր մակարդակի հանդիպումներ ակնկալել:
«ԼՂ հարցով հանդիպումները մեծապես կապված կլինեն Հայաստանում ապրիլի սկզբին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների հետ։ Ուստի առնվազն մինչ այդ դրական իմաստով ոչինչ տեղի չի ունենա»,- տեսակետ է հայտնել ՀՅԴ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ ընտրություններից հետո եւս քիչ է հավանականությունը, որ հարցի շուրջ առաջընթաց կգրանցվի, քանի որ «Հայաստանում հնարավոր է՝ նոր իրավիճակ եւ մոտեցումներ ձեւավորվեն»։
Անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից սահմանային իրավիճակը կրկին լարելու փորձերին՝ ՀՅԴ ներկայացուցիչը նշել է, որ դրանք պայմանավորված են առաջիկայում նախապատրաստվող Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումով։
Խոսելով բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործի մասին՝ Կիրո Մանոյանն ասել է, որ «այսօր արդեն հնարավոր է հավասարության նշան դնել Բելառուսի եւ Ադրբեջանի միջեւ»։
«Հայաստանն այս հարցում շատ անելիք չունի՝ բացի հասարակական եւ քաղաքական շրջանակներում իր անհանգստությունն արտահայտելուց»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Глава офиса АРФ Дашнакцутюн по Ай Дату и политическим вопросам Киро Маноян сказал сегодня, что в этом году не стоит рассчитывать на проведение встреч на высшем уровне по вопросу Нагорного Карабаха.
«Встречи по карабахскому вопросу в основном будут зависеть от парламентских выборов в Армении, намеченных на начало апреля. Следовательно, как минимум до этого времени в данном направлении ничего не произойдет», - выразил мнение представитель АРФД.
По его словам, вероятность достижения прогресса в урегулировании будет мала и после выборов, поскольку «в Армении могут создаться новая ситуация и подходы».
Говоря об очередной попытке Азербайджана накалить ситуацию на границе, представитель АРФД отметил, что они связаны с предстоящей встречей Налбандян-Мамедъяров.
Говоря о деле блогера Александра Лапшина, Киро Маноян сказал, что «сегодня уже можно поставить знак равенства между Беларусью и Азербайджаном».
«Армения немногое может сделать по этому вопросу, разве что высказывать беспокойство в общественных и политических кругах», - сказал он.