ԵԽ-ում ներկայացվել է Եվրադատարանի վճիռների մասով ԼՂՀ դիրքորոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահի իրավական հարցերով խորհրդական Էմիլ Բաբայանն անցած շաբաթ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում մասնակցել է Եվրադատարանի «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» եւ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» վճիռների կատարման վերաբերյալ քննարկմանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ նախագահի խորհրդական Գեւորգ Կոստանյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ընդգծել է, որ «պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ ԼՂՀ ներկայացուցիչը մասնակցել է միջազգային պաշտոնական միջոցառման»:
Գեւորգ Կոստանյանի խոսքով՝ քննարկման ընթացքում հայկական կողմը մտավախություն է ունեցել, որ Ադրբեջանին կհաջողվի տապալել ԼՂՀ ներկայացուցչի մասնակցությունը:
«Մենք հստակ հայտնել էինք, որ ԼՂՀ ներկայացուցիչը հանդիսանում է Հայաստանի պատվիրակության անդամ, եւ նրան որեւէ մեկն իրավունք չունի դուրս հրավիրել նիստերի դահլիճից»,- ասել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը՝ հավելով, որ Էմիլ Բաբայանը նիստում լիարժեք ելույթ է ունեցել  եւ ներկայացրել ԼՂՀ նախագահի ու իշխանության մյուս թեւերի դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին առնչվող գործերով ՄԻԵԴ վճիռներին՝ Գեւորգ Կոստանյանը հիշեցրել է, որ հայկական կողմը համաձայն չէ իր մասով կայացված վճռի բովանդակության հետ։
«Ուզում եմ շեշտել, որ Հայաստանը չի ստանձնել պարտավորություն «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» վճռի կատարման համար, այլ ստանձնել է պարտավորություն, որ պատրաստ է քննարկել վճռի քննարկման հարցերը երեք պայմանների առկայության դեպքում՝ ֆիզիկական անվտանգության երաշխիքներ, վստահության մթնոլորտի ձեւավորում եւ հետաքննության մեխանիզմերի ստեղծում միջսահմանային միջադեպերի համար»,- ասել է նա:
Գեւորգ Կոստանյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ստանձնել է պարտավորություն՝ մինչեւ հունիս ներկայացնելու իր գործողություների ծրագիրը, թե ինչպես է պատրաստվում փոխհատուցել կամ այլ կերպ վերականգնել հայ փախստականների կրած վնասներն ու խախտված իրավունքները։

В СЕ представлена позиция НКР по решениям Европейского суда - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Советник президента НКР по юридическим вопросам Эмиль Бабаян на прошлой неделе принял участие в обсуждении выполнения решений Европейского суда по делам «Чирагов против Армении» и «Саргсян против Азербайджана» в Комитете министров Совета Европы.
Представитель правительства Армении в Европейском суде по правам человека, советник президента Армении Геворг Костанян сегодня на встрече с журналистами подчеркнул, что «впервые в истории представитель НКР участвовал в официальном международном мероприятии».
По словам Геворга Костаняна, в ходе обсуждения у армянской стороны была обеспокоенность, что Азербайджану удастся помешать участию представителя НКР.
«Мы четко заявили, что представитель НКР является членом армянской делегации, и никто не имеет права выгонять его с заседания», - сказал представитель Армении в ЕСПЧ, добавив, что Эмиль Бабаян полноценно выступил на заседании и представил позицию президента НКР и других ветвей власти.
Говоря о решениях ЕСПЧ по делам, касающимся Карабаха, Костанян напомнил, что армянская сторона не согласна с содержанием решения по своей части.
«Хочу напомнить, что Армения не взяла на себя обязательство по выполнению решения по делу «Чирагов против Армении», а согласилась обсудить выполнение решения при трех условиях: гарантия физической безопасности, формирование атмосферы доверия и создание механизмов расследования для инцидентов на линии соприкосновения», - сказал он.
Геворг Костанян сообщил, что Азербайджан взял на себя ответственность по делу «Саргсян против Азербайджана» и до июня представит план действий по выплате компенсации армянским беженцам и восстановлению их прав другими способами.