Ապրիլյան պատերազմից հետո Բաքվի դեմ 700 հայց է ներկայացվել ՄԻԵԴ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:Ապրիլյան պատերազմի զոհերի եւ վիրավորների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ավելի քան 700 հայց է ներկայացվել ընդդեմ Ադրբեջանի:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում 23 գործ վարույթ է ընդունվել։
«Հայաստանի կառավարությունը պաշտոնապես ծանուցվել է Եվրոպական դատարանի կողմից, եւ մենք արդեն ներգրավված ենք այդ դատավարության մեջ՝ որպես երրորդ կողմ»,- ասել է Գեւորգ Կոստանյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանում, իրենց հերթին, հայտարարել են Հայաստանի դեմ ներկայացված 500-600 հայցի մասին: Այս դեպքում Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում հանդես է գալու որպես պատասխանող կողմ:

После апрельской войны в ЕСПЧ против Баку подано 700 исков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В связи с защитой прав погибших и пострадавших в ходе апрельской войны в Европейский суд по правам человека было подано более 700 исков против Азербайджана
Представитель правительства Армении в ЕСПЧ Геворг Костанян сказал об этом сегодня на встрече с журналистами.
По его словам, в настоящее время ведется производство по 23 делам.
«Правительство Армении получило официальное уведомление от Европейского суда, и мы уже вовлечены в процесс в качестве третьей стороны», - сказал Геворг Костанян.
Он сообщил, что в Азербайджане заявили о поданных против Армении в ЕСПЧ 500-600 исках. В данном случае Армения будет выступать в ЕСПЧ в качестве ответчика.