Ադրբեջանը պատրաստ է գնալ ծայրահեղ քայլերի, ասել է Միրզոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հայտարարել է, որ Բաքվի ապրիլյան ագրեսիան կասկածի տակ է դրել խաղաղ կարգավորման հեռանկարները։
Այս մասին Կարեն Միրզոյանը նշել է Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի ավարտին՝ ելույթ ունենալով «Կայունությունը եւ անվտանգությունը Կովկասում. իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում» խորագրով միջոցառմանը:
«Հատկապես վերջին շրջանում իրավիճակի հետեւողականորեն սրմանն ուղղված Ադրբեջանի գործողությունները եւ հակամարտության խաղաղ ու վերջնական կարգավորմանը հասնելու ցանկության լիակատար բացակայությունը վկայում են, որ Ադրբեջանը հանուն իր քաղաքական շահերի պատրաստ է գնալ ծայրահեղ քայլերի, ընդհուպ մինչեւ ռազմական գործողությունների հրահրումը, ինչը եւ տեղի ունեցավ 2016թ. ապրիլին»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը:
ԼՂՀ ԱԳ ղեկավարը շեշտել է, որ նման իրավիճակում առաջնային խնդիր է լիարժեք բանակցությունների վերականգնման համար պայմանների ստեղծումը, մասնավորապես, 1994թ. եւ 1995թ. համաձայնագրերով սահմանված հրադադարի ռեժիմի լիակատար վերականգնումը եւ 2016թ. մայիսի 16-ին Վիեննայում եւ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անհապաղ իրագործումը:
«Արցախի պետականության ժողովրդավարական զարգացումն անշրջելի գործընթաց է, ինչի վառ օրինակն է 2017 թ. փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած նոր Սահմանադրության ընդունումը։ Անկախ մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերներից, Արցախի Հանրապետությունը չի շեղվի իր ժողովրդավարական ուղուց եւ կշարունակի պայքարը միջազգային հանրության կողմից իր ինքնորոշումը ճանաչելու ուղղությամբ»,- հայտարարել է Կարեն Միրզոյանը:

Азербайджан может пойти на крайние меры, сказал глава МИД НКР - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД НКР Карен Мирзоян заявил, что апрельская агрессия Баку поставила под сомнение перспективы мирного урегулирования конфликта.
Карен Мирзоян сказал об этом, выступая в Афинах на мероприятии «Стабильность и безопасность на Кавказе: ситуация в Нагорном Карабахе».
«Действия Азербайджана, особенно за последнее время, направленные на последовательное обострение ситуации, и полное отсутствие желания достичь окончательного и мирного урегулирования конфликта, свидетельствуют о том, что Азербайджан ради своих политических выгод готов пойти на крайние шаги, вплоть до разжигания военных действий, что и произошло в апреле 2016 года», - сказал Карен Мирзоян.
Глава МИД НКР подчеркнул, что в сложившейся ситуации первоочередной задачей является создание условий для возобновления полноценных переговоров, в частности,  полное восстановление режима прекращения огня, установленного соглашениями 1994 и 1995 годов, и незамедлительная реализация договоренностей, достигнутых 16 мая 2016 года в Вене и 20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге.
«Демократическое развитие государственности Арцаха является необратимым процессом, ярким примером чему служит принятие новой Конституции 20 февраля 2017 года. Независимо от возникающих перед нами вызовов, Арцах не свернет с демократического пути и продолжит борьбу, направленную на признание ее самоопределения со стороны международного сообщества»,- заявил Карен Мирзоян.