Բաքուն կոպտորեն խախտում է զինադադարը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ Բաքուն, հակառակվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ միջազգային հանրության հետեւողական կոչերին, շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ զինադադարի համաձայնագրերը։
Այս մասին նախարարն ասել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նիստում:
«Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայից հետո երկու գագաթաժողով է գումարվել, որտեղ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ միտված խաղաղ գործընթացի առաջ մղման նպատակով բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել այս համաձայնությունները՝ չնայած դրանց կարեւորությունն ընդգծվել է բազմաթիվ առիթներով, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների վերջերս՝ ապրիլի 28-ին կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է ապահովել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված ընդհանուր արժեքների եւ անհատների իրավունքների իրականացումը պայմանավորված չլինի տարածքի կարգավիճակով, որտեղ բնակվում է ժողովուրդը:

Баку грубо нарушает режим перемирия, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что Баку, идя наперекор постоянным призывам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и мировой общественности, продолжает грубейшим образом нарушать трехсторонние соглашения о прекращении огня.
Министр сказал об этом на заседании министров Совета Европы.
«После апрельской агрессии Азербайджана имели место два саммита, на которых были достигнуты соглашения, направленные на создание благоприятных условий для продвижения мирного процесса. Баку отказывается от реализации этих соглашений, несмотря на то, что их значимость неоднократно подчеркивалась по разным случаям, в том числе в ходе недавней трехсторонней встречи между главами МИД Армении, России и Азербайджана, которая состоялась 28 апреля», - отметил Эдвард Налбандян.
Министр подчеркнул, что главная цель Совета Европы – гарантировать, чтобы реализация всеобщих ценностей и прав человека, закрепленных в Европейской конвенции по правам человека,  не зависела от статуса территории, на которой проживает данный народ.