Բաքուն կոպտորեն խախտում է զինադադարը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ Բաքուն, հակառակվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ միջազգային հանրության հետեւողական կոչերին, շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ զինադադարի համաձայնագրերը։
Այս մասին նախարարն ասել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նիստում:
«Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայից հետո երկու գագաթաժողով է գումարվել, որտեղ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ միտված խաղաղ գործընթացի առաջ մղման նպատակով բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել այս համաձայնությունները՝ չնայած դրանց կարեւորությունն ընդգծվել է բազմաթիվ առիթներով, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների վերջերս՝ ապրիլի 28-ին կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է ապահովել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված ընդհանուր արժեքների եւ անհատների իրավունքների իրականացումը պայմանավորված չլինի տարածքի կարգավիճակով, որտեղ բնակվում է ժողովուրդը:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated today that Baku continues gross violations of bilateral ceasefire agreement, opposing to the consistent calls from OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the international community.
He said this at the session of Committee of Ministers of Council of Europe.
“The two summits, which took place after Azerbaijan’s aggression in April of 2016, resulted in bilateral agreements, aimed at creating respective conditions for acceleration of the peaceful process. Baku has failed the implementation of those agreements so far in spite of emphasizing their importance on different occasions, including at the trilateral meeting of Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan on April 28,” Edward Nalbandian remarked.
Armenian FM emphasized that Council of Europe prioritizes realization of shared values and human rights guaranteed by Freedoms European Convention on Human Rights, regardless of the status of the territory, where people live.